איך לתקן טבלאות מחיצה על כונן קשיח בחלונות

manuviraj
נכתב על ידי
אושר על ידי
27

תיקון טבלת מחיצות ווינדוס 10אתה מפעיל את המחשב האישי שלך ופתאום, אתה נתקל בהודעה, "טבלת מחיצה שגויה," או "טבלת מחיצה חסרה." זה טבעי להילחץ ולהניח שאיבדת לצמיתות את הגישה לנתונים שלך. תהיה בטוח, זה לא המצב. ישנן מספר דרכים בהן אתה יכול לתקן את טבלת המחיצות בכונן הקשיח או בכונן ה-SSD של המחשב האישי שלך. אנו בוחנים את שיטות אלה בצורה מעמיקה בסעיפים שלהלן.

מהי טבלת מחיצות

טבלת המחיצות (או מפת המחיצות) של דיסק קשיח (HDD) או דיסק SSD, קובעת איך הדיסק מחולק למחיצות. היא מכילה את המידע הנדרש שבאמצעותו מערכת ההפעלה שלך יודעת איזו היא מחיצת האיתחול. השתי טבלאות מחיצות הנפוצות ביותר ב-Windows הן Master Boot Record (MBR) ו-GUID Partition Table (GPT).

MBR הוא שיטת מחיצות ישנה יותר, שנמצאת בשימוש בעיקר במחשבים ישנים (לפני 2015). בתוכה, סקטור הראשון של הדיסק שומר את נתוני המחיצות. כל רשומת מחיצה מורכבת מ-16 בתים, עם גודל מרבי תומך של 64 בתים. לכן, טבלת המחיצות של MBR תומכת במקסימום של 4 מחיצות. גודל המחיצה המרבי של כל מחיצה הוא 2 טרה-בייט.

טבלת המחיצות GUID (GPT) פותחה כדי להתגבר על המגבלות של MBR וגם להיות חלק מ-ממשק הפירמוור המאוחד המתרחב של אינטל (UEFI) – המחליף של ה-BIOS הישן של מחשבים אישיים. רוב המחשבים המודרניים משתמשים ב-GPT. עבור המשתמש הממוצע, GPT מספק שלושה יתרונות מרכזיים על פני MBR:

 1. תומך עד 128 מחיצות.
 2. גודל המחיצה המרבי שנתמך הוא 18 אקסבייתים (EB).
 3. GPT מכיל טבלת מחיצות גיבוי להגנה ושלמות נתונים טובה יותר.

מהי טבלת מחיצות לא תקינה?

אם אתה נתקל בשגיאת טבלת המחיצות הלא חוקית, זה אומר שהמערכת שלך אינה מצליחה לאתר את המחיצה שמכילה את נתוני האיתחול. יכולות להיות מספר סיבות לכך, רובן ניתנות לטיפול בקלות. השתמש בטבלה למטה כמדריך:

סיבה

תיאור

⛓️ סדר אתחול לא נכון סדר האתחול קובע איזה דיסק אחסון המערכת תבדוק אחר קבצי האתחול של מערכת ההפעלה שלך. אם הוא קבוע לא נכון, המחשב יבדוק את הדיסק הלא נכון עבור מערכת ההפעלה, וכתוצאה מכך יחזיר שגיאת טבלת מחיצות לא חוקית כאשר הוא לא מוצא את מחיצת האתחול בדיסק ההוא. ניתן לשנות את סדר האתחול בהגדרות ה-BIOS/UEFI.
💿 תחומים פגומים תחומים פגומים הם אזורים בדיסק שאינם ניתנים לקריאה/כתיבה. הם יכולים להתפתח מסיבות שונות, כולל שחיקה רגילה. אם תחום האתחול מתפתח לתחום פגום, המחשב יחזיר שגיאת טבלת מחיצות לא חוקית.
🦠 טבלת מחיצות פגומה ישנם מגוון גורמים שיכולים לגרום להרס של טבלת המחיצות. וירוסים מחשבים, רישום נתונים פגום, הפסקות חשמל ומתחים גבוהים, כולם יכולים לפגוע בשלמות הנתונים וטבלת המחיצות, הופכים אותה לבלתי קריאה.
⚙️ מערכת הפעלת Windows מגורמת לא נכון אם נגעת בהגדרות אתחול של Windows או בסדר, זה יכול להביא לשגיאת טבלת מחיצות לא חוקית
✅ שתי מחיצות או יותר מסומנות כפעילות המחיצה הפעילה במחשב שלך היא זו שמכילה את מערכת ההפעלה וקבצי האתחול של Windows. אם מסומנות כפעילות מחיצות מרובות, Windows לא תאתחל, ותקבל שגיאת טבלת מחיצות לא חוקית.
💻 BIOS מיושן לוח אם עם דרייברים מיושנים של BIOS עשוי להיות חסר יכולת למצוא את תחום האתחול של הדיסק שלך.

איך לשחזר נתונים מכונן עם טבלת מחיצות לא חוקית

תיקון טבלת מחיצה יכול לגרום לאובדן נתונים לעתים, תלוי במה גרם לשגיאה ובשיטה שבה משתמשים כדי לתקן אותה. זהו הסיבה שזו רעיון טוב לשחזר את כל הנתונים שלך לפני שתמשיך לתקן את טבלת המחיצה. הדרך היחידה לבצע שחזור נתונים עצמי היא להשתמש בכלי שחזור נתונים.

לביצוע שחזור נתונים על דיסק שמציג הודעת "טבלת מחיצות לא תקינה" בעת ההפעלה, תצטרך לחבר אותו למחשב תקין אחר. תוכל לחבר את הדיסק ישירות באמצעות כבל ה-SATA שלו, או להשתמש במארז דיסקים חיצוני כדי לבצע שחזור מחיצות עליו כדיסק חיצוני.

במדריך שלנו, נשתמש ב-Disk Drill, בעיקר בגלל קלות השימוש והפונקציונליות שאין לשניים. הוא מזהה למעלה מ-400 פורמטים של קבצים, כל מערכות הקבצים הנפוצות במערכות הפעלה שונות, ועובד עם כוננים אפילו אם הם פגומים. אתה יכול לנצל את הנסיון החינמי של Disk Drill, אשר מאפשר לך לשחזר עד 500 מגה-בייט של קבצים בחינם.

הנה כיצad אתה יכול לשחזר נתונים מכונן עם קובץ אב פגום, באמצעות Disk Drill:

 1. הורד את Disk Drill והתקן אותו על דיסק נפרד.
 2. פתח את Disk Drill, בחר את הדיסק שבו הייתה הטבלת מחיצות לא תקינה, והקלק על חפש נתונים אבודים.חיפוש נתונים אבודים ב-Disk Drill.
 3. הקלק על סקור פריטים שנמצאו כדי לראות את הנתונים שניתן לשחזר ש-Disk Drill מצא. כדי לסנן את התוצאות, תוכל להקליק ישירות על סוג הקובץ הרלוונטי–תמונות, שמע, וידאו, מסמכים, ארכיונים, ו-אחר.אפשרות סקירת הפריטים שנמצאו ב-Disk Drill.
 4. הרחב את הסעיף קיימים כדי לראות את הקבצים שכבר נמצאים בדיסק שלך, או את הסעיף נמחקו או אבודים כדי לראות קבצים שנמחקו בעבר.סעיפים של שחזור נתונים ב-Disk Drill.
 5. השתמש בתיבות הסימון כדי לבחור את הקבצים הדרושים. Disk Drill מציג תצוגה מקדימה של הקובץ שנבחר כרגע. תוכל גם ללחוץ על סמל העין ליד שם הקובץ כדי לבקש מ-Disk Drill להציג תצוגה מקדימה באופן ידני. הקלק על שחזר לאחר אישור הבחירה שלך.רשימת הקבצים שניתן לשחזר ב-Disk Drill.
 6. בחר יעד לשחזור הקבצים שלך. הקלק על הבא.הודעת בחירת יעד לשחזור ב-Disk Drill.
 7. Disk Drill ישחזר את הקבצים שלך.

איך לתקן טבלאות מחיצות בחלונות

מכיוון שהמחשב האישי שלך לא יטען עם טבלת מחיצות לא חוקית, תצטרך ליצירת כונן USB אשר ניתן לטעון ממנו בעזרת תקליטור התקנה של Windows כדי ליישם את התיקונים האלו. לאחר שתיצור את תקליטור ההתקנה, תוכל להשתמש בו כדי להיכנס לסביבת השחזור של Windows (WinRE) ולתקן את שגיאת טבלת המחיצות הלא חוקית.

לחלק מהתיקונים תצטרך ליצור כונן USB של Windows to Go באמצעות כלי כמו RUFUS.

לאחר שביצעת זאת, הנה כיצד תוכל לתקן את בעיית טבלת המחיצות הלא חוקית במחשב שלך:

שיטה 1: שחזור מערכת ההפעלה של Windows למצב קודם באמצעות שחזור מערכת

תכונת שחזור המערכת בחלונות היא מתנה משמיים אם אתם מעוניינים לשחזר את טבלת המחיצות. היא תחזיר את המחשב שלכם למצב קודם, מצב שבו המערכת הוגדרה כראוי. עם זאת, התכונה אמורה הייתה להיות מופעלת עם נקודת שחזור שנוצרה לפני שההגדרות של חלונות השתבשו.

הנה כיצד להשתמש בשחזור מערכת של Windows כדי לתקן את טבלת המחיצות במחשב שלך:

 1. חבר את כונן ה-USB של תקליטור התקנת Windows למחשב שלך.
 2. במסך התקנת Windows, בחר באפשרות תקן את המחשב הזה כדי להיכנס לסביבת השחזור של Windows (WinRE).
 3. עכשיו, עבור אל פתרון בעיות > אפשרויות מתקדמות > שחזור מערכת.
 4. לחץ על הבא במסך הברוך הבא לשחזור מערכת.ברוך הבא לשחזור מערכת.
 5. בחר נקודת שחזור מערכת במסך זה ולחץ על הבא.נקודת שחזור.
 6. בדוק שוב כל הפרטים ולחץ על סיום.סיום שחזור מערכת.

שיטה 2: סמן מחיצות ראשיות אחרות כלא פעילות

הכלי שורת הפקודה diskpart ב-Windows יכול לעזור לך לסמן מחיצות, מלבד זו שמכילה את Windows, כלא פעילות. זה יתקן את שגיאת טבלת המחיצות הלא חוקית אם זו נגרמת עקב כמה מחיצות ראשיות פעילות.

הנה איך לעשות את זה:

 1. הכנס לסביבת ההתאוששות של Windows (WinRE).
 2. עבור אל פתרון בעיות > אפשרויות מתקדמות > מופעל מהשורה הפקודה.
 3. הקלד diskpart בקונסולה.Diskpart command.
 4. הקלד list disk ולחץ על Enter.List disk command.
 5. בחר את הדיסק בו מותקן מערכת ההפעלה של Windows. תוכל לעשות זאת באמצעות הפקודה select disk x. החלף את x במספר הדיסק הרלוונטי. לדוגמא, select disk 0.Select disk command.
 6. הקלד list partition ולחץ על Enter.List partition command.
 7. עכשיו, חפש מחיצות עם התווית "Primary". בחר באחת שאינה מכילה את Windows. הקלד select partition x ולחץ על Enter. שוב, החלף את x במספר המחיצה.Select partition command.
 8. לבסוף, הקלד inactive ולחץ על Enter.Inactive command.
 9. חזור על השלבים לסימון כל המחיצות האחרות, למעט זו שמכילה את מערכת ההפעלה, כלא פעילות.

שיטה 3: שינוי סדר האתחול

אם קיימים מספר דיסקים שמחוברים למחשב שלך, הדיסק שבו נמצאת מערכת ההפעלה Windows צריך להיות בראש רשימת סדר האתחול. ניתן לשנות את סדר האתחול בהגדרות ה-BIOS או ה-UEFI של המחשב.

השלבים המדויקים ישתנו בין יצרנים שונים, אך זה אמור להיראות בערך כך:

 1. הפעל את המחשב שלך ולחץ על מקש הפונקציה הרלוונטי או שילוב מקשים כדי להיכנס לתפריט ה-BIOS. עיין במדריך המשתמש של לוח האם שלך או פשוט בצע חיפוש ב-Google כדי למצוא איזה מקש עליך ללחוץ.
 2. עבור לתפריט האתחול ב-BIOS וחפש את הגדרת סדר האתחול.
 3. כוון את סדר האתחול כך שהדיסק המכיל את Windows יופיע ראשון.
 4. שמור את ההגדרות וצא.
 5. אתחל מחדש את המחשב שלך.

שיטה 4: תיקון טבלת המחיצות באמצעות CMD

ל-Windows יש מספר פקודות שיכולות לזהות פגמים ולבצע תיקון בטבלת המחיצות. עליך לבצע את הפקודות האלו דרך מדור הפקודות. תוכל גם להריץ את פקודת CHKDSK כדי לזהות ולתקן תחומים פגומים בדיסק שלך.

השתמש ב-CHKDSK לסריקה ותיקון תחומים פגומים

 1. פתח את חלון הפקודה בסביבת השחזור של Windows (WinRE).
 2. הקלד chkdsk C: /f /r ולחץ Enter.שימוש בchkdsk ממצב שחזור
 3. סריקת CHKDSK תתחיל.

השתמש ב-Bootrec כדי לתקן את טבלת המחיצות

 1. פתח את חלון הפקודה Command Prompt בתוך סביבת השחזור של Windows (WinRE). תוכל לעשות זאת באמצעות Troubleshoot > Advanced options > Command Prompt.
 2. אם אתה משתמש בסכימה של חלוקת MBR, הקלד bootrec /fixmbr ולחץ Enter. עבור דיסקים המבוססים על GPT, הקלד bootrec /fixboot ולחץ Enter.use bootrec /fixmbr

שיטה 5: תיקון טבלת המחיצות באמצעות ניהול דיסקים של Windows

השתמש בשיטה זו עבור כוננים שאינם מכילים את מערכת ההפעלה העיקרית של המחשב שלך, או אם חיברת את הכונן למחשב אחר. שיטה זו כוללת מחיקה של הכרך הבעייתי ולאחר מכן יצירת כרך חדש.

תאבד את הנתונים שלך, אז ודא שתשחזר אותם מראש.

הנה איך אתה יכול לעשות זאת:

 1. בחיפוש של Windows (מקש Windows + S), הקלד “ניהול דיסקים.” לחץ על יצירה ועיצוב מחיצות דיסק קשיח מתוך תוצאות החיפוש.
 2. לחץ על הדיסק עם לחיצה ימנית שמציג הודעת שגיאה של טבלת מחיצות שגויה, ולחץ על מחיקת כרך. לחץ על כן בכל חלוניות אישור שמופיעים.מחיקת כרך ניהול דיסק.
 3. המקום שהכרך תפס יוצג כלא מוקצה. לחץ עם לחיצה ימנית על המקום הלא מוקצה ובחר כרך פשוט חדש.כרך פשוט חדש ניהול דיסק.
 4. עקוב אחר השלבים באשף הכרך הפשוט חדש כדי ליצור כרך חדש לגמרי עם טבלת מחיצות חדשה.

איך לתקן את שגיאת לוח החלוקה שאינו חוקי בעת/אחרי התקנת ווינדוס

בעוד שדיסקי GPT שאינם דיסקי הפעלה יכולים להתזהות על ידי ביוס מסורתי, שימוש בדיסקי GPT של דיסק ההפעלה ידרשו ממך להשתמש ב-UEFI. אתה תיתקל בשגיאת "טבלת המחיצות לא תקפה" (invalid partition table) אם תנסה להשתמש בדיסק GPT להפעלה עם הביוס המסורתי או להשתמש בדיסק MBR עם UEFI. רוב לוחות האם מאפשרות לך לעבור בין מצבי ביוס מסורתי ו-UEFI כדי לסייע בהתאמה רחבה יותר עם שני סוגי הדיסקים, MBR ו-GPT.

נהגי BIOS מיושנים יכולים גם לגרום לשגיאת טבלת מחיצות לא חוקית. בסעיפים שלהלן, נראה לך איך לעבור בין מצבי BIOS מורשת ו-UEFI, ואיך לעדכן את נהגי ה-BIOS שלך.

החלפה בין מצבי BIOS ישן לבין מצבי UEFI

בהתאם ליצרן של לוח האם, התהליך המדויק למעבר בין מצבי BIOS מסורתי ל-UEFI ישתנה. אך הוא צריך להיראות בערך כך.

 1. הכנס לתפריט ה-BIOS/UEFI של לוח האם על ידי לחיצה על המקש הרלוונטי מיד כאשר לוגו היצרן מופיע. לרוב, מדובר באחד ממקשי הפונקציה.
 2. כנס לתפריט ההפעלה.
 3. השתמש במקשים המוזכרים על המסך כדי לעבור בין BIOS ל-UEFI בשדה מצב ההפעלה. עבור ל-BIOS אם המטרה שלך היא להשתמש בדיסק MBR, ול-UEFI אם אתה רוצה להשתמש בסכמת חלוקה GPT.
 4. שמור את ההגדרות וצא.

הורדה והתקנה של BIOS מכונן USB אשר ניתן לאתחל ממנו

כדי לעדכן את ה-BIOS במערכת שלא מצליחה לאתר את טבלת המחיצות או שמציגה שגיאה של טבלת מחיצות לא חוקית, תצטרך להאפיס את עדכון ה-BIOS באמצעות כונן USB הניתן לאתחול. כך זה נראה:

 1. חברו כונן USB למחשב תקין.
 2. הורידו את עדכון ה-BIOS האחרון בשביל לוח האם של המחשב שמציג שגיאת "טבלת מחיצות לא חוקית".
 3. העתיקו את קובץ עדכון ה-BIOS לכונן ה-USB. אנחנו ממליצים שלא לאחסן קבצים אחרים על כונן ה-USB. רשמו את שם הקובץ המדויק ואת סיומת הקובץ של עדכון ה-BIOS.
 4. חברו את כונן ה-USB למחשב עם טבלת המחיצות הלא חוקית והיכנסו לתפריט ה-BIOS.
 5. עברו לאפשרויות הטעינה (Boot) ובחרו בכונן ה-USB.
 6. רוב לוחות האם יזהו את העדכון אוטומטית. אחרים יציגו חלון Prompt לפקודות. במקרה זה, הקלידו את שם הקובץ המדויק של עדכון ה-BIOS יחד עם הסיומת ולחצו Enter.
 7. עקבו אחרי השלבים הרלוונטיים בלוח האם שלכם כדי לבצע את הבזקת עדכון ה-BIOS.

בניית מחדש של טבלת החלוקה מ-MBR ל-GPT

כלי ה-diskpart מאפשר לכם להמיר דיסק MBR ל-GPT, אבל הוא מוחק את הנתונים שלכם בתהליך. זה שימושי כאשר אתם רוצים להשתמש ב-UEFI ולנצל את יתרונות שולחן החלוקה GPT. ודאו לשחזר את הנתונים שלכם קודם.

הנה כיצד תוכלו לשחזר טבלת מחיצות ולהמיר אותה ל-GPT באמצעות diskpart:

 1. היכנס לסביבת ההתאוששות של ווינדוס (WinRE) ופתח את חלון הפקודה (Troubleshoot > Advanced Options > Command Prompt).
 2. הקלד diskpart ולחץ Enter.פקודת Diskpart.
 3. הקלד list disk ולחץ Enter.פקודת List disk.
 4. הקלד select disk x ולחץ Enter. החלף את x במספר הדיסק של הכונן שתרצה להמיר ל-GPT.פקודת Select disk.
 5. הקלד clean ולחץ Enter.פקודת Clean.
 6. לבסוף, הקלד convert GPT ולחץ Enter כדי להמיר את הדיסק ל-GPT.פקודת Convert GPT.

שיחזור טבלת המחיצות ללא אובדן נתונים

Windows 10 ו-11 מאפשרים לכם להמיר דיסק MBR ל-GPT, מבלי לאבד נתונים. אך, הדיסק צריך לעמוד בדרישות מוקדמות אלה כדי שהפתרון הזה יעבוד.

אם הדיסק שלך עומד בקריטריונים, כך תוכל להמיר אותו ל-GPT:

 1. אתחל את המחשב שלך לסביבת השיקום של Windows (WinRE) ופתח את מכשיר הפקודה (Troubleshoot > Advanced Options > Command Prompt).
 2. הקלד MBR2GPT /validate ולחץ Enter.
 3. עכשיו, לצורך ביצוע ההמרה, הקלד MBR2GPT /convert /disk x. החלף את x במספר הדיסק של הכונן שאתה רוצה להמיר ל-GPT. אם יש רק דיסק אחד מחובר למחשב שלך, זה יהיה 0.

מסקנה

השיטות שלעיל מסבירות כיצד ניתן לתקן את טבלת המחיצות של כונן הקשיח שלך מבלי לאבד נתונים. תקלות מסוג זה לרוב מגיעות בלי התרעה והדרך הטובה ביותר להגן על עצמך היא לשמור על לו"ז גיבוי קבוע. זה מבטיח שלא תצטרך להוריד תוכנות צד שלישי כדי לשחזר את הנתונים שלך, ומאפשר לך לטפל בבעיה ללא לחץ נוסף של אובדן נתונים.

שאלות נפוצות:

סביר להניח שאם אתה משתמש במערכת עם רכיבים מאמצע שנות ה-2010 ואילך, הדיסק שלך משתמש בטבלת החלוקה GPT. כדי לדעת בוודאות, עליך לפתוח את ניהול הדיסקים, ללחוץ על הדיסק בקליק ימני, לבחור מאפיינים, ולראות את הרשומה בשדה סגנון החלוקה תחת הכרטיסיה כרכים.
ישנן שתי דרכים לבנות מחדש טבלת מחיצות ללא איבוד נתונים:
 1. השתמשו בכלי Bootrec כדי לתקן את טבלת המחיצות.
 2. השתמשו בכלי MBR2GPT כדי לשחזר ולהמיר את טבלת המחיצות ל-GPT בווינדוס 10 ו-11.
חלופית, תוכלו לשחזר תחילה את הנתונים שלכם באמצעות תוכנת שחזור נתונים, ולאחר מכן להשתמש בשיטה שבחרתם על מנת לבנות מחדש את טבלת המחיצות.
כמה סיבות נפוצות להתקלות בטבלת החלוקה כוללות:
 • תוכנות זדוניות.
 • הפסקות כוח פתאומיות או עליות מתח.
 • מערכת ההפעלה של Windows שגויה.
 • תחומים פגומים בדיסק.
manuviraj
מנוביראג גודארה הוא כותב תוכן מקצועי עם למעלה מ-4 שנים של ניסיון בתחומו. האובססיה התמידית שלו וניסיונו בטכנולוגיה מניעים אותו ליצור תוכן הקשור לשחזור נתונים וטכנולוגיה לצרכנים.
אושר על ידי
ניסיון של 12 שנים בפיתוח תוכנה, ניהול מסדי נתונים ותיקון חומרה.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required