Aparat nie czyta karty SD: 3 metody naprawy

Napisane przez
Zatwierdzone przez
34

aparat nie czyta karty SDKarty SD są podstawowym wyposażeniem nowoczesnych aparatów. Jednakże, jeśli używasz kart SD od dłuższego czasu, prawdopodobnie zdarzyła Ci się sytuacja, gdy aparat nie chce odczytać karty SD. Możesz być zaniepokojony utratą danych na karcie SD, kiedy nie możesz się do nich dostać, ale dobrą wiadomością jest to, że możesz odzyskać te pliki.

W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez proces naprawy karty SD i odzyskiwania plików, abyś mógł upewnić się, że nie stracisz osobistych danych lub danych klienta. Omawiany tutaj proces działa na wszystkich urządzeniach fotograficznych, czy to aparat DSLR, czy kamera samochodowa, które nie rozpoznają karty SD.

Dlaczego aparat nie odczytuje karty SD?

Niewykrycie karty SD może być spowodowane prostą przyczyną w postaci nieprawidłowego włożenia, lub czymś poważniejszym – jak uszkodzenie fizyczne. Poznanie przyczyny, dla której twoja kamera odmawia odczytu karty SD, pomoże ci wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Wskazówka: Zleć obsługę fizycznie uszkodzonych kart SD specjalistom. Próby wymuszonego włożenia i odzyskania danych z takich kart często prowadzą do większych uszkodzeń i utraty danych.

 • Nieobsługiwany typ i pojemność karty: Jeśli zakupiłeś nową kartę SD o dużej pojemności, może się okazać, że twoja kamera nie obsługuje tego typu karty SD. Kamery obsługujące karty o pojemności od 4 do 32 GB korzystają ze starszego standardu SDHC, podczas gdy karty o pojemności większej niż 32 GB stosują standard SDXC. Urządzenia czytające karty SDHC mogą czytać karty SDXC, ale odwrotnie już nie, i to może być powód, dla którego twoja kamera nie odczytuje nowej karty SD.
 • Karta SD nie została poprawnie włożona: Gdy karta SD nie jest prawidłowo włożona, złącze karty nie będzie prawidłowo pasować do czytnika kamery, co oznacza, że kamera nie odczyta karty SD.
 • Nieobsługiwany system plików: System plików określa, w jaki sposób pliki są organizowane i dostępne na nośniku danych. Jeśli pierwotnie używałeś karty SD w innej kamerze, możliwe, że karta SD jest sformatowana w systemie plików niekompatybilnym z twoją obecną kamerą. Po wykryciu karty SD z nieobsługiwanym systemem plików, kamera może wyświetlić komunikat o błędzie, zasugerować formatowanie karty SD lub wcale jej nie wykryć.
 • Brudne złącze lub uszkodzenie fizyczne: Brudne złącze może utrudnić kamerze odczytanie karty pamięci z powodu luźnego połączenia. Możliwe również, że złącze zostało uszkodzone fizycznie, co powoduje, że kamera nie rozpoznaje karty SD.
 • Błędy systemu plików: Karty SD są zazwyczaj formatowane z systemami plików takimi jak FAT32 (używane przez karty SDHC) oraz exFAT (używane przez karty SDXC). Te systemy plików dostarczają struktury do organizowania danych (między innymi) na dysku i mogą ulec uszkodzeniu z różnych powodów, takich jak infekcja wirusem lub nagłe wyjęcie podczas zapisywania na niej danych.
 • Problemy sprzętowe: Gniazdo karty SD w twojej kamerze mogło ulec fizycznemu uszkodzeniu, co prowadzi do problemów z odczytem karty SD przez kamerę.

Bez względu na przyczynę, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić po napotkaniu tego problemu jest zaprzestanie używania karty SD. Jeśli dojdzie do nadpisania danych lub dalszego uszkodzenia karty, dane mogą zostać utracone na stałe.

Podstawowe sprawdzenia, gdy aparat nie odczytuje karty SD

Zanim przejdziesz do bardziej skomplikowanych rozwiązań, wykonaj kilka prostych weryfikacji. Możesz być zaskoczony ich skutecznością. Ponadto, te kontrole pomagają wyeliminować złośliwe oprogramowanie jako potencjalną przyczynę.

Oto niektóre z podstawowych kontroli:

Metoda 1: Włóż ponownie kartę SD

Wyłącz kamerę i wyjmij kartę SD. Upewnij się, że wkładasz kartę SD we właściwą stronę. Przy wkładaniu naciśnij krawędź wystającą z urządzenia w środku, aż usłyszysz kliknięcie, aby mieć pewność, że karta jest prawidłowo włożona.

Metoda 2: Sprawdź kartę SD pod kątem uszkodzeń fizycznych

Uszkodzona fizycznie karta SD zazwyczaj pozostanie niewykryta w aparacie. Niektóre znaki świadczące o fizycznym uszkodzeniu karty SD to—brakujący przełącznik blokady, brakująca obudowa ochronna oraz widoczne pęknięcia na obudowie.

Uszkodzenie obudowy karty SD często bywa powierzchowne. Jednak skorodowane, przebarwione lub źle ułożone złote złącza z pewnością uniemożliwią wykrycie karty SD przez aparat.

Nietypowa zmiana koloru na karcie SD często wskazuje na uszkodzenia cieplne lub elektryczne.

Niezależnie od dokładnych oznak uszkodzeń fizycznych, najlepiej jest pozwolić profesjonalistom na obsługę uszkodzonej fizycznie karty SD. Łatwo jest pogorszyć uszkodzenia, jeśli nie wiesz dokładnie, co robisz.

Metoda 3: Usuń wirusa z karty SD

Wirus może uszkodzić system plików oraz same pliki. Twoja karta SD mogła zostać zainfekowana, gdy podłączyłeś ją do komputera w celu przesyłania zdjęć i filmów. Generalnie, wirusa można usunąć za pomocą solidnego oprogramowania antywirusowego. Oczywiście, najpierw potrzebujesz podłączyć kartę SD do komputera, używając czytnika kart.

Jednak zwróć uwagę, że narzędzie antywirusowe może również skasować ważne pliki, które uzna za złośliwe. Przed wykonaniem jakiejkolwiej akcji za pomocą antywirusa, dokładnie sprawdź te działania i pliki, na których będą one wykonane, abyś nie stracił ważnych plików.

Metoda 4: Wypróbuj inną kartę SD

Włóż inną kartę SD i sprawdź, czy kamera ją wykryje. Jeśli nowa karta SD nadal nie będzie wykryta, możliwe, że problem leży po stronie kamery, a nie karty SD.

Ponadto sprawdź, czy problematyczna karta SD jest wykrywana przez komputer. Użyj wysokiej jakości czytnika kart SD, aby podłączyć ją do komputera. Jeśli komputer ją wykryje, pokaże prawidłową pojemność pamięci i pozwoli na dostęp do zdjęć, może to być kolejny znak, że problem leży po stronie aparatu.

Metoda 5: Pozostaw kartę SD do wyschnięcia

Jeśli karta SD zmokła, po prostu zostaw ją do wyschnięcia na kilka dni. Nie używaj sztucznego ciepła, aby przyspieszyć proces suszenia, ponieważ może to spowodować większe uszkodzenia. Pozostaw kartę SD w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu, aż wyschnie naturalnie.

Jeśli często fotografujesz w ekstremalnie mokrych warunkach, warto zainwestować w karty SD specjalnie przeznaczone do takich warunków.

Jak odzyskać dane z karty SD, której nie rozpoznaje aparat

Musisz dać priorytet odzyskiwaniu danych, kiedy mamy do czynienia z kartą SD, która nie jest rozpoznawana przez twoją kamerę. Zalecamy to, ponieważ niektóre metody naprawy nierozpoznawanej karty SD – takie jak formatowanie – wiążą się ze stratą danych, którą trudno jest cofnąć. Dopóki twoja karta SD jest wykrywana przez PC, a Zarządzanie Dyskami wyświetla poprawny rozmiar pamięci karty SD, samodzielne odzyskiwanie danych jest możliwe.

Jeśli możliwe jest proste skopiowanie plików z karty SD, zrób to. Jeśli nie, użyj narzędzia do odzyskiwania danych innej firmy, aby odzyskać swoje dane. W sieci dostępnych jest wiele programów do odzyskiwania danych, ale wybierz opcję tylko spośród najlepszych.

Do naszego samouczka dotyczącego odzyskiwania danych z kart SD zdecydowaliśmy się użyć programu Disk Drill. Przetestowaliśmy Disk Drill i stwierdziliśmy, że nie tylko wykorzystuje on zaawansowany algorytm odzyskiwania danych, ale jest także niezwykle łatwy w użyciu. Kompatybilność Disk Drill ze wszystkimi głównymi systemami plików oraz typami nośników danych (w tym kartami SD) zapewnia, że proces odzyskiwania danych przebiega bez żadnych przeszkód.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill

Pobierz Disk Drill i zainstaluj go na swoim komputerze. Darmowa wersja pozwala na odzyskanie do 500MB danych.

zainstaluj disk drill

Krok 2.  Skanuj kartę SD

Podłącz kartę SD do komputera za pomocą wbudowanego lub zewnętrznego czytnika kart. Następnie uruchom Disk Drill, wybierz kartę SD z ekranu głównego i kliknij przycisk Szukaj utraconych danych.

rozpoczynanie skanowania w Disk Drill

Krok 3.  Wybierz pliki do odzyskania

Po zakończeniu skanowania, zobaczysz pliki dostępne do odzyskania. Jeśli wcześniej używałeś karty SD również do przechowywania innych rodzajów plików, Disk Drill może pomóc Ci filtrować wyniki wyszukiwania według typu pliku i rozszerzenia.

Możesz również podejrzeć swoje pliki przed odzyskaniem, aby mieć pewność, że odzyskujesz właściwe pliki. Aby podejrzeć plik, najedź kursorem na plik i kliknij na małą ikonę oka.

Następnie zaznacz wszystkie pliki, które chcesz odzyskać, zaznaczając pole po ich lewej stronie.

wybieranie plików w disk drill

Krok 4.  Odzyskaj Pliki

Gdy już wybierzesz pliki do odzyskania, kliknij przycisk Odzyskaj na dole. Wybierz lokalizację, w której chcesz odzyskać pliki i kliknij Dalej.

odzyskiwanie plików przy użyciu disk drill

Uwaga: Zawsze powinieneś odzyskiwać pliki do lokalizacji innej niż źródłowa (w tym przypadku karta SD), aby uniknąć nadpisania danych.

Gdy już odzyskasz pliki, możesz skupić się na naprawie karty SD.

Jak naprawić problem z aparatem, który nie czyta karty SD

Dokładna metoda, która pomoże Ci naprawić kartę SD, zależy od tego, co spowodowało problem. Oto rozwiązania dla najczęstszych przyczyn, które mogą powodować, że aparat nie odczytuje karty SD.

Metoda 1: Użyj narzędzia CHKDSK

CHKDSK to wbudowane narzędzie w Windows, które sprawdza system plików i metadane systemu plików na dysku pod kątem logicznych i fizycznych błędów. Jeśli twoja kamera ma problemy z rozpoznaniem karty SD, ponieważ uległa uszkodzeniu lub posiada złe sektory, narzędzie CHKDSK może pomóc to naprawić, pod warunkiem że PC rozpoznaje kartę SD.

Uruchom CHKDSK:

 1. Podłącz kartę SD do komputera przy użyciu czytnika kart.
 2. Wyszukaj cmd w Menu Start, najedź kursorem na Wiersz polecenia i wybierz Uruchom jako administrator.uruchomienie wiersza polecenia z uprawnieniami administratora
 3. Wpisz chkdsk F: /x w Wierszu polecenia i naciśnij Enter (zamień F na literę przypisaną do karty SD)uruchomienie polecenia chkdsk

CHKDSK rozpocznie skanowanie dysku w poszukiwaniu błędów i naprawi je, jeśli zostaną znalezione.

Metoda 2: Aktualizuj oprogramowanie kamery

Aktualizacje oprogramowania aparatu mogą pomóc rozwiązać problem, jeśli przyczyną nie rozpoznawania karty SD jest błąd oprogramowania. Dokładna metoda aktualizacji oprogramowania aparatu różni się w zależności od marki i modelu aparatu, którego używasz. Jeśli korzystasz z Sony Cybershot, będziesz musiał użyć innej metody niż osoba z Nikon Coolpix.

Jednak proces aktualizacji, jak również plik uaktualnienia firmware, są zazwyczaj dostępne na stronie internetowej producenta. Oto kilka ogólnych wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć:

 1. Przejdź na stronę internetową producenta aparatu, aby pobrać oprogramowanie układowe. Proces może wyglądać różnie w zależności od strony, ale oto linki do stron pomocy technicznej najpopularniejszych marek aparatów, które pomogą ci rozpocząć:
 2. Znajdź swój model aparatu. W większości przypadków możesz wyszukać model, wpisując nazwę modelu w pasek wyszukiwania na stronie pomocy technicznej.
 3. Od tego momentu będziesz musiał trochę poszperać na stronie. Szukaj najnowszego oprogramowania aparatu lub oprogramowania układowego na następnej stronie. Zwróć uwagę, że musisz pobrać oprogramowanie układowe specyficzne dla twojego modelu. Oprogramowanie układowe zwykle nie jest kompatybilne z wieloma aparatami.

Reszta procesu powinna pojawić się na stronie pobierania oprogramowania układowego. Jeśli jednak nie czujesz się w pełni pewnie co do procesu, najlepiej zwrócić się o pomoc do technika. Jeśli coś zepsujesz, i tak może być konieczna naprawa kamery.

Metoda 3: Sformatuj kartę SD

Formatowanie karty SD powinno być ostatecznością, ponieważ spowoduje to usunięcie wszystkich danych znajdujących się na karcie SD. Jednakże, formatowanie może pomóc rozwiązać prawie wszystkie błędy logiczne na karcie SD.

Aby sformatować kartę SD przy użyciu komputera:

 1. Podłącz go do komputera za pomocą czytnika kart.
 2. Naciśnij Ctrl+E, aby uruchomić Eksplorator plików i wybierz Komputer (Ten komputer, jeśli używasz Windows 10) z lewego paska bocznego.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na karcie SD i wybierz Formatuj.wybieranie opcji formatowania
 4. Wybierz system plików. Idealnie exFAT dla kart o pojemności 32GB lub większych lub dla kart, na których chcesz przechowywać pliki większe niż 4GB. FAT32 to inna opcja, jeśli nie planujesz przechowywać plików większych niż 4GB.
 5. Wybierz Etykietę woluminu.
 6. Zaznacz pole obok Szybki format.
 7. Kliknij Start.zaznaczenie pola obok szybkiego formatowania i rozpoczęcie formatowania
 8. Naciśnij OK dla potwierdzenia, gdy zostaniesz o to poproszony.

Poczekaj, aż proces się zakończy, a następnie włóż kartę z powrotem do aparatu.

Podsumowanie

Może być kilka powodów, dla których twoja kamera nie wykrywa karty SD. Przyczyny te mogą sięgać od prostej sytuacji nieprawidłowo włożonej karty SD, aż po poważne uszkodzenia fizyczne i logiczne. Jeśli twoja niewykryta karta SD jest fizycznie sprawna, najlepiej najpierw odzyskać z niej dane — albo przez skopiowanie plików, albo za pomocą narzędzia takiego jak Disk Drill — zanim przystąpisz do jej naprawy.

W przypadku uszkodzenia fizycznego, przestań używać karty SD, unikaj samodzielnego odzyskiwania danych i jak najszybciej skontaktuj się z profesjonalistą odzyskiwania danych. Postąp tak samo, jeśli komputer nie wykrywa karty SD lub rozmiar pamięci jest błędnie wyświetlany w zarządzaniu dyskami Windows, ponieważ często wskazuje to na poważne logiczne lub fizyczne uszkodzenie karty SD.

Po odzyskaniu plików możesz użyć metod takich jak uruchamianie skanu CHKDSK, aktualizacja oprogramowania aparatu lub formatowanie karty SD, aby rozwiązać problem.

Najczęściej zadawane pytania

Niektóre powody, dla których aparat nie wyświetla zdjęć zapisanych na karcie SD:
 • Karta SD jest nieprawidłowo włożona.
 • Logicznie lub fizycznie uszkodzona karta SD.
 • System plików karty SD jest niekompatybilny z aparatem.
 • Aparat nie rozpoznaje typu karty SD.
 • Gniazdo karty SD w aparacie jest uszkodzone.
Oto kilka częstych przyczyn, dla których nowa karta SD może nie działać z Twoją kamerą Canon:
 • Twoja kamera Canon nie obsługuje danego typu karty SD i jej pojemności. Nie wszystkie modele Canon obsługują te same rodzaje kart SD.
 • Włożyłeś(aś) kartę SD niepoprawnie.
 • Przełącznik blokady karty SD jest ustawiony na pozycję ON, co uniemożliwia kamerze Canon zapisywanie lub formatowanie jej.
 • Awaria kamery Canon lub uszkodzone gniazdo karty.
 • Uszkodzone złącza karty SD.
 • Karta SD jest wadliwa.
Tak. Większość producentów aparatów używa unikalnego systemu plików do przechowywania i organizacji zdjęć na karcie SD. Nawet zupełnie nowa karta SD musi zostać włożona do aparatu, z którym ma być używana, a następnie sformatowana za pomocą wbudowanej funkcji formatowania aparatu. Nie podłączaj karty SD do komputera, nie formatuj jej i nie zakładaj, że będzie bezproblemowo współpracowała z Twoim aparatem.
Arjun to technologiczny ninja, koduje w HTML i CSS, i otrzymał honorowe wyróżnienie jako rodzinnego eksperta od technologii podczas rodzinnych spotkań. Pisze poradniki od około sześciu lat i obecnie jest współpracownikiem wiodących technologicznych stron internetowych.
Zatwierdzone przez
Starszy Inżynier ds. Odzyskiwania Danych. Magister fizyki, Technologia informatyczna dla eksperymentów naukowych.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required