Jak odzyskać dane z uszkodzonej karty SD na Macu: szczegółowy przewodnik

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
36

Czy Twój Mac ma problem z rozpoznaniem Twojej karty SD? A może pliki na karcie pamięci wyświetlają błąd przy otwieraniu? Możliwe, że doświadczasz takich problemów z powodu uszkodzenia karty SD. Jeśli tak właśnie jest i nie możesz uzyskać dostępu do danych zapisanych na karcie, mamy dla Ciebie rozwiązanie.

W tym artykule omówiliśmy wszystko, co powinieneś wiedzieć, aby skutecznie odzyskać uszkodzoną kartę SD na Macu.

Główne przyczyny uszkodzenia karty SD

Co to znaczy, gdy karta SD jest uszkodzona i dlaczego w ogóle doszło do jej uszkodzenia?

Jeśli karta SD jest uszkodzona, zwykle oznacza to, że urządzenie ma jakiś rodzaj uszkodzenia logicznego (na przykład błąd w strukturze plików). Takie nie-mechaniczne uszkodzenie może być spowodowane samodzielnie lub przez błąd ludzki.

Oto główne przyczyny uszkodzenia karty SD:

Przyczyna Opis
🦠 Złośliwe oprogramowanie Tak jak inne nośniki wymienne, karty SD mogą również zostać zainfekowane przez wirusy lub złośliwe oprogramowanie. Prawie każdy rodzaj kodu szkodliwego może powodować niepożądane skutki, takie jak uszkodzenie, zniszczenie struktury plików lub utrata danych.
✍🏽 Przerwanie procesów odczytu/zapisu Jeśli przerwiesz ważny proces na karcie SD (na przykład, wyjmując kartę z komputera Mac podczas zapisywania plików), może to prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak utrata danych lub uszkodzenie karty.
🔥 Wpływ fizyczny Narażenie na ciepło, wodę lub wysoką wilgotność może uszkodzić Twoją kartę SD.
🔌 Przerwy w zasilaniu Przerwy w zasilaniu mogą przerwać procesy odczytu/zapisu na karcie i w konsekwencji spowodować logiczne uszkodzenie karty SD oraz być przyczyną utraty danych.
⏏️ Nieprawidłowe usunięcie karty SD Nie można wystarczająco podkreślić, jak ważne jest poprawne odłączanie karty SD od komputera. Jeśli po prostu odłączysz kartę od twojego komputera, może to spowodować uszkodzenie systemu plików na karcie SD.
❌ Badanie sektorów Intensywne lub niewłaściwe używanie może uszkodzić bloki pamięci karty SD. Jeśli do tego dojdzie, cała karta może stać się niedostępna.

Uwaga: Jeśli podejrzewasz, że Twoja karta SD jest uszkodzona, ważne jest, aby natychmiast przestać jej używać. Kontynuowanie użytkowania karty pamięci z takim problemem może pogorszyć sytuację i zwiększyć ryzyko nadpisania danych, przez co mogą stać się one nieodwracalnie utracone.

Co zrobić, jeśli uszkodzona karta SD jest nieczytelna

Jeśli twoja karta SD jest nieczytelna, warto spróbować rozwiązać problem, aby sprawdzić, czy można uzyskać dostęp do plików przed użyciem bardziej skomplikowanych metod odzyskiwania danych.

Oto co możesz spróbować:

 • Podłącz kartę SD do innego urządzenia: Może problem nie jest związany z samą kartą. Aby to wykluczyć, spróbuj włożyć kartę SD do innego komputera lub innego urządzenia, takiego jak aparat lub telefon.
 • Spróbuj użyć innego portu USB (jeśli używasz zewnętrznego czytnika kart) lub innego gniazda na kartę: Możliwe, że port, którego używałeś do połączenia karty SD, jest uszkodzony, dlatego powinieneś spróbować użyć innego.
 • Uruchom ponownie komputer: Czasem prosta czynność, jak restart komputera, może pomóc sprawić, że twoja karta SD będzie ponownie czytelna. Możliwe, że aplikacje działające w tle na twoim Macu wchodzą w konflikt z kartą SD i uniemożliwiają jej odczyt. Dlatego restartując komputer, wyeliminujesz ten problem i przywrócisz połączenia między twoim Maciem a kartą SD.
 • Zaktualizuj oprogramowanie i firmware: Istnieje szansa, że karta SD jest niekompatybilna z twoim komputerem z powodu nieaktualnego oprogramowania.
 • Zresetuj PRAM/NVRAM oraz SMC (w Macach na bazie M1 i nowszych te funkcje są resetowane automatycznie po ponownym uruchomieniu): Więc jeśli to sprawia, że nie możesz odczytać karty SD, zresetowanie ich może przywrócić dostęp do twoich plików.

Jak odzyskać dane z uszkodzonej karty SD na Macu

Zmagania z uszkodzoną kartą SD mogą być bardzo frustrujące. Jeśli chcesz zarówno naprawić kartę, aby móc z niej dalej korzystać, jak i odzyskać dostęp do zgromadzonych na niej danych, powinieneś zacząć od odzyskania danych jako pierwszego kroku. Dzięki temu masz większe szanse na odzyskanie swoich zdjęć, filmów i wszystkich innych plików, ponieważ zazwyczaj nawet jedna próba naprawy karty niesie ryzyko nadpisania danych i utraty plików na zawsze.

Poniżej opisaliśmy dwie najlepsze metody przywracania danych z uszkodzonej karty SD na komputerze Mac: pierwsza to metoda „zrób to sam”, która polega na użyciu specjalistycznego narzędzia do odzyskiwania danych, a druga polega na skorzystaniu z pomocy serwisu odzyskiwania danych. Obie metody powinny zapewnić wyjątkowe rezultaty.

Metoda 1: Użyj oprogramowania do odzyskiwania danych

Uwaga: Pamiętaj, że Disk Drill dla Maca nie jest w pełni darmowy. Wersja próbna pozwoli Ci przeskanować kartę SD i zobaczyć podgląd plików, które zostały odnalezione przez narzędzie. Jeśli plik może być wyświetlony w podglądzie, oznacza to, że istnieje potencjalna możliwość jego odzyskania przy użyciu Disk Drill. Dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję, czy warto zakupić oprogramowanie i uaktualnić je do wersji Pro.

Możliwe jest odzyskanie plików z uszkodzonej karty SD na Macu przy użyciu specjalistycznego oprogramowania do odzyskiwania danych. Jednak ta metoda zadziała tylko wtedy, gdy twoja karta pamięci jest montowalna i masz dostęp do uszkodzonej karty SD na swoim Macu. Jeśli nie można podłączyć karty do komputera, sprawdź Metodę #2.

Nie ma wielu opcji, gdy chodzi o wybór narzędzia do odzyskiwania danych, aby przywrócić pliki z karty SD, ponieważ nie wszystkie aplikacje obsługują ten typ urządzenia, a nie wszystkie są kompatybilne z systemem operacyjnym Mac.

Naszą rekomendacją jest Disk Drill, ponieważ jest łatwy w użyciu, niezawodny i oferuje bezpłatną wersję próbną. Co więcej, Disk Drill może przywrócić ponad 400 typów plików, więc będzie w stanie nie tylko odzyskać zdjęcia z uszkodzonej karty SD na Macu, ale także obsłużyć niemal każdy rodzaj pliku (czy to obraz, wideo, plik audio itp.).

Aby zminimalizować ryzyko nadpisania utraconych danych i zapobiec pogorszeniu uszkodzeń, dobrym pomysłem jest sklonowanie karty SD poprzez utworzenie obrazu DMG danych, które są na niej zapisane, a następnie użyć go do przywrócenia plików (po przeskanowaniu kopii zapasowej lub samej karty SD, znajdziesz nie tylko obecne pliki na uszkodzonej karcie SD, ale również te usunięte).

Oto co powinieneś zrobić, aby odzyskać uszkodzoną kartę SD na Macu przy użyciu Disk Drill:

 1. Pobierz program Disk Drill i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby zainstalować go na swoim Macu.
 2. Podłącz kartę SD do komputera i uruchom aplikację.
 3. Wybierz Kopię bit po bicie z paska bocznego po lewej stronie.kopia bit po bicie karta sd disk drill
 4. Wybierz kartę SD z listy dostępnych urządzeń i kliknij przycisk Utwórz kopię zapasową w prawym dolnym rogu.
 5. Wpisz nazwę pliku kopii zapasowej obok Zapisz jak i kliknij strzałki obok Gdzie, aby wybrać preferowane miejsce. Kliknij Zapisz, gdy będziesz gotowy.utwórz kopię bit po bicie disk drill mac
 6. Gdy proces się zakończy, odłącz kartę SD.

Gdy proces się zakończy i kopia zapasowa karty SD będzie gotowa, możesz przeskanować ją za pomocą narzędzia, aby ujawnić dane i odzyskać potrzebne pliki. Oto co powinieneś zrobić dalej:

 1. Wybierz zakładkę Urządzenia pamięci masowej z menu po lewej stronie.
 2. Kliknij Dołącz obraz dysku na dole okna.dołącz obraz dysku disk drill mac
 3. Wybierz obraz DMG, który wcześniej utworzyłeś i kliknij Szukaj utraconych danych, aby rozpocząć skanowanie.
 4. Kliknij Przejrzyj znalezione elementy, aby przeglądać pliki znalezione przez aplikację.przeglądaj znalezione elementy disk drill
 5.  Podglądnij dowolny plik, aby sprawdzić, czy to ten, którego szukasz, po prostu klikając go. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać, lub jeśli chcesz odzyskać wszystkie dane, kliknij pole w lewym górnym rogu listy plików, aby wybrać wszystkie pliki.
 6. Kiedy będziesz gotowy, kliknij Odzyskaj.odzyskaj pliki z karty sd disk drill
 7. Wybierz docelowe miejsce dla odzyskanych plików i kliknij Dalej, aby potwierdzić (aby uniknąć nadpisania danych, upewnij się, że zapisujesz odzyskane pliki na innym dysku).

Metoda 2: Skontaktuj się z serwisem odzyskiwania danych

Jeśli nie jesteś w stanie sprawić, aby Twoja karta SD była czytelna i nadal nie pojawia się ona na Twoim Macu lub po prostu obawiasz się, że możesz popełnić błąd podczas próby samodzielnego odzyskiwania danych metodą „zrób to sam”, możesz pozwolić profesjonalistom zająć się tym problemem i pozwolić im wziąć sprawy w swoje ręce. Eksperci od odzyskiwania danych wiedzą, jak sprawić, by karta SD była ponownie montowalna i mogą użyć zaawansowanych technik, aby uzyskać dostęp do danych na niej.

Cleverfiles Data Recovery Center to jedna z najlepszych opcji na rynku, ponieważ to renomowana firma, która pomogła już wielu osobom w takich problemach. Co więcej, oferują bezpłatną ocenę uszkodzonego urządzenia i nie pobiorą opłaty, jeśli nie uda się im odzyskać danych z karty SD.

Oto co powinieneś zrobić, jeśli zdecydujesz się na odzyskanie danych z uszkodzonej karty SD za pomocą usługi odzyskiwania danych:

 1. Skontaktuj się z centrum odzyskiwania danych i omów napotkany problem.
 2. Zapakuj i wyślij kartę SD do laboratorium firmy.
 3. Otrzymaj wycenę.
 4. Powiadom centrum, że chcesz rozpocząć proces odzyskiwania danych, jeśli cena jest akceptowalna.
 5. Otrzymaj odzyskane dane wysłane z powrotem na nowym nośniku.

Jak naprawić uszkodzoną kartę SD na Macu

Po odzyskaniu danych z uszkodzonej karty SD, możesz spróbować ją naprawić. Niezwykle ważne jest, aby wydobyć pliki z karty pamięci przed przystąpieniem do procesu naprawczego, aby uniknąć utraty wszystkich danych tam przechowywanych.

Więc jak naprawić uszkodzoną kartę SD na Macu? Oto metody, które mogą pomóc, jeśli uszkodzenie karty SD ma charakter logiczny.

Metoda 1: Uruchom Pierwszą Pomoc

Funkcja Narzędzia Dyskowego o nazwie Pierwsza Pomoc może sprawdzić i naprawić uszkodzenia lub błędy na dowolnym urządzeniu podłączonym do komputera Mac, włączając w to kartę SD. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby naprawić uszkodzoną kartę SD na komputerze Mac przy użyciu Pierwszej Pomocy:

 1. Podłącz kartę SD do komputera Mac.
 2. Otwórz aplikację Disk Utility (przejdź do Launchpad i wpisz Disk Utility w polu wyszukiwania).
 3. Wybierz swoją kartę SD z listy urządzeń w pasku bocznym po lewej stronie.
 4. Kliknij First Aid na górze okna.
 5. Kliknij Run, aby rozpocząć proces.uruchom first aid na karcie sd mac
 6. Gdy proces się zakończy, kliknij Done i wyjmij kartę SD.

Metoda 2: Sprawdzanie błędów za pomocą terminala

Jeśli po uruchomieniu programu Pierwsza pomoc karta SD nadal wykazuje oznaki uszkodzeń, możesz użyć aplikacji Terminal na Macu, aby sprawdzić możliwe błędy. Jednak ta metoda jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ będziesz korzystać z narzędzia wiersza poleceń, aby sprawdzić, jaki jest problem z kartą SD. Oto co powinieneś zrościć:

 1. Podłącz kartę SD do swojego Maca.
 2. Uruchom Terminal na swoim Macu (przejdź do Launchpad, wpisz Terminal w polu wyszukiwania i kliknij ikonę aplikacji, aby ją otworzyć).
 3. Wpisz diskutil list i naciśnij klawisz Return, aby zobaczyć identyfikatory swoich dysków.diskutil list on terminal mac
 4. Skopiuj i wklej następujące polecenie do okna Terminal: diskutil verifyVolume [identyfikator Twojego dysku]. Naciśnij klawisz Return, aby uruchomić polecenie.
 5. Przejrzyj wyniki, aby dowiedzieć się, czy karta SD jest nadal uszkodzona.

Metoda 3: Sformatuj kartę SD

Formatowanie uszkodzonej karty SD to skuteczny sposób na jej naprawę. Jednakże powinno być wykonane tylko wtedy, gdy udało Ci się odzyskać dane z urządzenia, ponieważ po sformatowaniu karty pamięci wszystkie pliki zapisane na niej zostaną usunięte.

Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby sformatować kartę SD na komputerze Mac:

 1. Podłącz kartę SD do swojego Maca.
 2. Otwórz aplikację Narzędzie Dyskowe (przejdź do Launchpad i wpisz Narzędzie Dyskowe w polu wyszukiwania).
  Wybierz swoją kartę SD z listy urządzeń w pasku bocznym po lewej stronie.
 3. Kliknij przycisk Wymaż na górze okna.
 4. Jeśli chcesz, wpisz nową nazwę dla Twojej karty SD i wybierz preferowany format.
 5. Kliknij Wymaż, aby sformatować kartę SD.formatowanie karty sd na macu
 6. Gdy proces się zakończy, kliknij Gotowe.

Wnioski

Radzenie sobie z uszkodzoną kartą SD może być dość przytłaczające. I mimo że nie ma wiele, co można zrobić, aby odzyskać dane przechowywane na takim urządzeniu, metody opisane w tym artykule powinny pomóc Ci to osiągnąć.

Jednak nawet jeśli udało się odzyskać dane i naprawić kartę, lepiej jest wymienić kartę SD. W takim przypadku jest możliwe, że problem pojawi się ponownie, a kupując nową kartę pamięci, zabezpieczysz się przed niepotrzebnym stresem.

FAQ:

Możliwe jest naprawienie uszkodzonej karty SD poprzez jej sformatowanie, ale ważne jest, aby pamiętać, że formatowanie karty SD oznacza usunięcie wszystkich zapisanych danych. Jeśli masz ważne dane na karcie SD, pierwszą rzeczą, którą możesz chcieć zrobić, jest użycie narzędzia do odzyskiwania danych.
Oto kroki, jak używać aplikacji Terminal do dostępu do karty SD:
 1. Włóż kartę SD do czytnika.
 2. Otwórz aplikację Terminal za pomocą launchpad lub użyj cmd+space i wpisz „terminal”.
 3. Wpisz „diskutil list”, aby znaleźć swoją kartę SD.
 4. Szukaj „external” i dopasuj pojemność pamięci.
 5. Dla kart 32 GB lub mniejszych wpisz sudo „diskutil eraseDisk FAT32 SDCARD MBRFormat /dev/disk4”.
 6. Dla kart większych niż 32 GB wpisz „sudo diskutil eraseDisk ExFAT SDCARD MBRFormat /dev/disk4”.
 7. Wpisz swoje hasło, jeśli jest wymagane.
 8. Zaczekaj na zakończenie polecenia.
Aby sprawdzić kartę SD pod kątem błędów na komputerze Mac:
 1. Włóż kartę SD do czytnika kart.
 2. Otwórz aplikację "Narzędzia dyskowe" (Disk Utility).
 3. Wybierz swoją kartę SD.
 4. Kliknij przycisk "Pierwsza pomoc" (First Aid).
 5. Kliknij "Uruchom" (Run) i poczekaj na zakończenie.
 6. Bezpiecznie wyjmij kartę SD.
Jeśli błędy nadal występują, spróbuj sformatować kartę SD.
Głównym powodem, dla którego niektóre zdjęcia z karty SD nie są wyświetlane na twoim Macu, jest uszkodzenie plików. Może się to zdarzyć, jeśli karta SD nie została poprawnie odłączona, lub jeśli karta została uszkodzona lub naruszona w jakiś inny sposób. Inne przyczyny to format pliku, kompatybilność systemu plików, kompatybilność czytnika kart SD oraz błędy przesyłania plików.
Avatar photo
Romana Levko jest profesjonalną pisarką treści, która szczególnie interesuje się tematyką związaną z technologią. Jej główny nacisk kładzie na odzyskiwanie danych, produkty Apple oraz cyberbezpieczeństwo. Wolne chwile spędza majsterkując przy swoim Mac'u oraz słuchając ulubionych albumów muzycznych.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji baz danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required