Jak naprawić uszkodzone sektory na zewnętrznym dysku twardym: instrukcja dla systemu Windows

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
35

naprawa złych sektorów na zewnętrznym dysku twardymZłe sektory to nic dobrego dla żadnego dysku twardego. Jeśli na Twoim zewnętrznym dysku twardym zaczęły pojawiać się złe sektory, mogą one wskazywać na problem, który z czasem może się pogorszyć. Ale czym dokładnie są? Czy można je zignorować, czy to wczesne ostrzeżenie o nadchodzącej awarii Twojego zewnętrznego dysku twardego?

W tym artykule wyjaśnimy, czym są i jak można naprawić uszkodzone sektory na zewnętrznym dysku twardym.

Co to są złe sektory na dysku twardym

Każdy dysk twardy zawiera wirujące dyski magnetyczne, które przechowują Twoje dane. Każdy dysk jest podzielony przy użyciu sektorów. Uszkodzone sektory to części dysku, które nie są już użyteczne z powodu trwałego uszkodzenia. Pojawienie się uszkodzonego sektora oznacza dużą szansę na utratę danych, w zależności od typu uszkodzonego sektora. Systemy operacyjne, takie jak Windows, automatycznie oznaczają sektor jako niedostępny, aby w przyszłości nie były zapisywane na nim dane.

Normalne jest, że dyski twarde mają kilka uszkodzonych sektorów, ale kiedy dysk zaczyna gromadzić dużą liczbę uszkodzonych sektorów, zazwyczaj wskazuje to na awarię dysku.

Uszkodzone sektory na dysku twardym występują w dwóch rodzajach: fizyczne i logiczne.

 • Fizyczny uszkodzony sektor jest wynikiem uszkodzenia fizycznego, takiego jak kontakt głowicy dysku twardego z dyskiem lub problemy z przegrzewaniem.
 • Logiczny uszkodzony sektor może być spowodowany przez oprogramowanie, złośliwe oprogramowanie oraz przerwane procesy zapisu na dysku.

Fizyczne uszkodzone sektory nie mogą być naprawione. Ponadto, nie można odzyskać z nich danych. Zamiast tego, są one oznaczane jako niezdatne do użycia, a dane znajdujące się w tym sektorze są utracone. Jednakże, logiczne uszkodzone sektory mają szansę na naprawę przy użyciu narzędzi do naprawy. Pokażemy jak to zrobić w następnej sekcji.

Przyczyny występowania bad sektorów na dysku twardym

Istnieje wiele powodów, dla których każdy rodzaj uszkodzonych sektorów może się pojawić, i czasami naprawdę nie ma nic, co możesz zrobić, aby ich zapobiec.

Oto kilka przykładowych przyczyn powstawania fizycznych uszkodzonych sektorów:

 • Przegrzanie dysku – Twoje urządzenie ma określony zakres temperatur, w którym może pracować. Jeśli dysk przegrzeje się i przekroczy dopuszczalny zakres temperatur, może to spowodować rozszerzanie się i kurczenie komponentów metalowych, uszkadzając głowice odczytu/zapisu lub magnetyczne talerze.
 • Uszkodzona głowica dysku – Jeśli głowica dysku zostanie źle ustawiona i zacznie dotykać talerzy, z pewnością doprowadzi to do pewnego stopnia utraty danych.
 • Przepięcia – Po awarii prądu komputer może paść ofiarą przepięcia, co może spowodować uszkodzenie lub zniszczenie delikatnych komponentów elektronicznych.

A oto kilka typowych przyczyn logicznie uszkodzonych sektorów:

 • Niezgodność kodu korekcji błędów (ECC) – ECC służy do wykrywania i naprawiania uszkodzonych danych. Jeżeli występuje niezgodność, oznacza to, że mechanizm ECC nie zdołał tego naprawić, stąd sektor jest oznaczony jako uszkodzony.
 • Uszkodzenie systemu plików – System plików może zostać uszkodzony w wyniku nieprawidłowego zamknięcia systemu, co skutkuje pojawieniem się logicznych uszkodzonych sektorów.
 • Niekompletne operacje zapisu – Gdy operacja zapisu zostanie przerwana, informacje zapisane na dysku będą niekompletne. Dane staną się uszkodzone i doprowadzą do problemów z integralnością pliku, co może przyczynić się do powstania logicznie uszkodzonych sektorów.

Jak odzyskać utracone lub usunięte pliki z zewnętrznego dysku twardego

Zanim naprawisz uszkodzone bloki na dysku twardym, korzystając z jednego z rozwiązań przedstawionych w tym artykule, powinieneś być świadomy, że istnieje ryzyko utraty danych w trakcie tego procesu. Dlatego zalecamy, aby najpierw odzyskać wszystkie dane z zewnętrznego dysku twardego, zanim przejdziesz dalej.

Aby to zrobić, będziesz musiał użyć narzędzia do odzyskiwania danych. Polecamy Disk Drill do tego zadania, profesjonalne narzędzie do odzyskiwania danych, które doskonale sprawdza się w szybkim i skutecznym odzyskiwaniu utraconych lub usuniętych plików, nawet jeśli zewnętrzny dysk twardy zawiera uszkodzone sektory.

Wykonywanie odzyskiwania na zewnętrznym dysku twardym jest ważną częścią procesu naprawy. Jednakże dla maksymalnej ochrony danych zawsze świetnym pomysłem jest zrobienie kopii dysku przed podjęciem jakichkolwiek działań. Poniższe instrukcje przeprowadzą Cię przez proces tworzenia kopii bajt-po-bajcie Twojego zewnętrznego dysku twardego oraz odzyskiwania z niego danych:

 1. Pobierz Disk Drill na swój komputer i otwórz go.
 2. Kliknij Kopia zapasowa dysku. Wybierz swój zewnętrzny dysk twardy, a następnie kliknij Kopia bit po bicie.Wybieranie zewnętrznego dysku twardego do wykonania kopii zapasowej.
 3. Nadaj kopii zapasowej nazwę i określ, gdzie chcesz ją przechowywać. Kliknij OK. Kliknij Gotowe, gdy kopii zostanie zakończona.Rozpoczęcie kopii bit po bicie.
 4. Wróć do sekcji Odzyskiwanie danych i dołącz obraz dysku, klikając Dołącz obraz dysku.dołącz obraz dysku
 5. Wybierz obraz dysku i kliknij Szukaj utraconych danych.Wyszukiwanie utraconych danych na kopii zapasowej.
 6. Kliknij Przejrzyj znalezione elementy.Przeglądanie danych, które odkrył Disk Drill.
 7. Przeszukaj wyniki i zaznacz pliki, które chcesz odzyskać. Używając kolumny Szansa na odzyskanie, możesz ocenić, które pliki mają najlepsze szanse na odzyskanie. Kliknij Odzyskaj, gdy będziesz gotowy.Zaznaczanie plików do odzyskania.
 8. Wybierz miejsce, w którym chcesz je zapisać. Nie wybieraj lokalizacji na tym samym zewnętrznym dysku twardym, z którego odzyskujesz dane. Kliknij Dalej, aby zakończyć.Potwierdzanie odzyskiwania danych

Jak naprawić uszkodzone sektory na dysku twardym

Naprawa zewnętrznego dysku twardego z uszkodzonymi sektorami nie daje gwarancji sukcesu. Niemniej jednak, można podjąć pewne próby naprawy w nadziei przywrócenia go do sprawności. Oto kilka rozwiązań, które pokażą ci, jak naprawić uszkodzone sektory na zewnętrznym dysku twardym.

Rozwiązanie #1: Naprawa przy użyciu narzędzia do sprawdzania błędów

Windows zawiera narzędzie do sprawdzania błędów dysku, które wykorzystuje funkcjonalność CHKDSK. Uruchomienie CHKDSK poprzez Wiersz polecenia daje znacznie większą kontrolę nad procesem, jednak korzystanie z narzędzia do sprawdzania błędów jest o wiele łatwiejsze i nie wymaga zrozumienia wszystkich parametrów CHKDSK. Narzędzie do sprawdzania błędów przeskanuje Twój dysk pod kątem uszkodzonych sektorów i spróbuje je naprawić.

Wykonaj następujące kroki, aby za pomocą narzędzia do sprawdzania błędów dysku przeskanować swój zewnętrzny dysk twardy pod kątem uszkodzonych sektorów:

 1. Otwórz Eksplorator plików.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na zewnętrznym dysku twardym, a następnie kliknij Właściwości.select drive's properties
 3. Kliknij Narzędzia.select drive tools
 4. Kliknij Sprawdź.select drive check
 5. Kliknij Skanuj dysk.

Rozwiązanie #2: Naprawa za pomocą CHKDSK

CHKDSK to narzędzie do naprawy systemu Windows, które może naprawiać uszkodzone sektory na zewnętrznych dyskach twardych. Jest w stanie przeskanować dysk w poszukiwaniu logicznych i fizycznych błędów. Zaznacza nieprzydatne fizycznie złe sektory i próbuje naprawić te logiczne.

Poniższe instrukcje przeprowadzą Cię przez proces używania CHKDSK na zewnętrznym dysku:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Windows PowerShell (Admin).Otwieranie Windows PowerShell.
 2. Wpisz chkdsk D: /f /r. Zamień D: na literę napędu używaną przez podłączony zewnętrzny dysk twardy. Naciśnij Enter.Uruchomienie polecenia CheckDisk.

Rozwiązanie #3: Napraw za pomocą Repair-Volume

CheckDisk to bardzo przydatne polecenie, ale czasami nie spełnia oczekiwań. Polecenie repair-volume zostało wydane z systemem Windows 8 oraz Serwerem 2012. Jest podobne do CheckDisk, z tą zaletą, że oferuje dodatkowe funkcjonalności. Potrafi znaleźć i naprawić problemy związane z woluminem, takie jak uszkodzone sektory.

Oto jak możesz użyć polecenia repair-volume do naprawy dysku twardego z uszkodzonymi sektorami:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Start i wybierz Windows PowerShell (Admin).Otwieranie Windows PowerShell.
 2. Wpisz Repair-Volume -DriveLetter D -OfflineScanAndFix. Zamień D na literę swojego dysku. Spowoduje to chwilowe odłączenie dysku w celu próby jego naprawy. Naciśnij Enter.Uruchamianie polecenia repair-volume.

Rozwiązanie #4: Przemapowanie uszkodzonych sektorów

Korzystając z narzędzia stron trzecich Victoria, możesz przeskanować swój zewnętrzny dysk twardy pod kątem uszkodzonych sektorów. Jeśli program znajdzie jakieś, możesz użyć opcji remapowania, aby zastąpić uszkodzone lub nieprawidłowe sektory zapasowymi, sprawdzającymi się. Zaawansowani użytkownicy mogą skrócić czas skanowania, określając bloki początkowe i końcowe Adresowania Blokowego Logicznego (LBA).

Wykonaj poniższe instrukcje, aby zremapować uszkodzone sektory przy użyciu programu Victoria:

 1. Pobierz i rozpakuj program Victoria.
 2. Kliknij Test & Repair.test and repair in victoria
 3. Wybierz Remap.remap option in victoria
 4. Kliknij Skanuj.start scan in victoria

Rozwiązanie #5: Wykonaj Pełne Formatowanie

Jednym z najbardziej niezawodnych sposobów na naprawienie problemów związanych z dyskiem twardym jest wykonanie formatowania. W większości przypadków wystarczy szybkie formatowanie, aby naprawić błędy dysku zewnętrznego. Jednak w przypadku złych sektorów konieczne jest przeprowadzenie pełnego formatowania. Pełne formatowanie przeskanuje każdą część dysku pod kątem złych sektorów. Złe sektory są następnie przemapowane na sektory zapasowe, więc problematyczny sektor nie jest już używany.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Zarządzanie dyskami.Otwieranie Zarządzania dyskami.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy partycję na zewnętrznym dysku twardym, a następnie wybierz opcję Formatuj.Formatowanie partycji na zewnętrznym dysku twardym.
 3. Określ nazwę i system plików, którego chcesz użyć. Upewnij się, że opcja Wykonaj szybkie formatowanie jest odznaczona. Kliknij OK.Definiowanie parametrów formatowania.
 4. Kliknij OK, gdy zostanie wyświetlone pytanie, czy chcesz kontynuować.

Podsumowanie

Nagłe pojawienie się bad sectorów może być powodem do niepokoju, szczególnie jeśli ich liczba szybko rośnie. Fizycznych bad sectorów nie da się naprawić, ale logiczne bad sektory mają szansę na naprawę.

Przed podjęciem jakichkolwiek napraw zacznij od odzyskania danych przy użyciu narzędzia do odzyskiwania danych. Następnie spróbuj naprawić uszkodzone sektory, korzystając z wbudowanej funkcji sprawdzania błędów. Jeśli to nie zadziała, możesz również spróbować uruchomić polecenie repair-volume w PowerShell. Victoria, narzędzie strony trzeciej, jest również przydatne do remapowania uszkodzonych sektorów. Jeśli jednak wszystko inne zawiedzie, ostatnią opcją jest pełne sformatowanie zewnętrznego dysku twardego.

Najczęściej zadawane pytania

W systemie Windows 7 możesz usunąć złe sektory z dysku twardego używając narzędzia do sprawdzania błędów.
 1. Kliknij Start, a następnie kliknij Komputer.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk twardy, a następnie wybierz Właściwości.
 3. Kliknij zakładkę Narzędzia, a następnie kliknij Sprawdź w sekcji Sprawdzanie błędów.
 4. Zaznacz Automatycznie napraw błędy systemu plików oraz Skanuj w poszukiwaniu i próbuj odzyskać złe sektory. Kliknij Start.
 5. Kliknij Wymuś odmontowanie.
Naprawienie uszkodzonych sektorów na dysku twardym jest możliwe, ale zależy od rodzaju uszkodzonego sektora. Jeśli jest to logiczny uszkodzony sektor, inaczej znany jako miękki uszkodzony sektor, istnieje szansa na jego naprawę. Jednakże, jeśli jest to fizyczny uszkodzony sektor, znany również jako twardy uszkodzony sektor, sektor nie może zostać naprawiony. Zamiast tego, jest on oznaczony jako niedostępny, dlatego twój system operacyjny nie zapisuje już tam danych.
Łatwo jest zeskanować i naprawić uszkodzony sektor na dysku twardym za pomocą narzędzia CheckDisk, które jest dołączone do systemu Windows. Wykonaj następujące kroki, aby to zrobić:
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Windows PowerShell (Admin).
 2. Wpisz chkdsk D: /f /r (zamieniając D: na literę swojego dysku) i naciśnij Enter.
Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane to autor treści z zamiłowaniem do technologii, często tworzy materiały dotyczące sprzętu komputerowego, odzyskiwania danych i elektroniki użytkowej. Kiedy nie pisze, odkrywa muzykę i pracuje nad własnymi stronami internetowymi.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required