Jak naprawić zewnętrzny dysk twardy z błędem cyklicznej redundancji

Napisane przez
Zatwierdzone przez
50

błąd kontroli cyklicznej nadmiarowościKontrola Cyklicznej Nadmiarowości (CRC) to proces używany do wykrywania błędów danych cyfrowych, które często występują w urządzeniach pamięci masowej oraz sieciach cyfrowych. Jego celem jest zapewnienie, że dane pozostają nienaruszone i nieuszkodzone podczas dostępu lub przesyłania.

Błąd cyklicznej redundancji, który jest często nazywany błędem CRC, zazwyczaj wskazuje na problem z zewnętrznym dyskiem twardym. Jeśli ten błąd nie zostanie rozwiązany, może zagrozić Twoim danym i doprowadzić do ich utraty.

Na szczęście istnieje wiele dostępnych metod, które możesz zastosować, aby naprawić błąd cyklicznej nadmiarowości danych dysku twardego, niezależnie od tego, czy posiadasz zaawansowaną wiedzę techniczną, czy jesteś przeciętnym użytkownikiem. W tym artykule przyjrzymy się tym różnym metodom i dostarczymy instrukcji krok po kroku, które pomogą Ci rozwiązać problem.

Jakie są przyczyny błędu cyklicznej kontroli nadmiarowej (CRC)?

Błędy CRC na zewnętrznych dyskach twardych mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Zrozumienie podstawowych przyczyn błędu jest kluczowe dla skutecznego rozwiązania problemu bez ryzyka utraty danych.

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn błędu kontroli cyklicznej nadmiarowości (CRC):

Powód Opis
🔨 Uszkodzenie fizyczne Wszelkie uszkodzenia fizyczne Twoich zewnętrznych dysków twardych mogą prowadzić do błędów CRC. Obejmuje to wszelkie odpryski lub zauważalne rysy na dysku lub napędzie. Takie uszkodzenia mogą wystąpić w wyniku nieodpowiedniej obsługi, upuszczenia dysku twardego lub przegrzania.
💿 Złe sektory Złe sektory to obszary na Twoim fizycznym dysku, które stały się nieczytelne i nie mogą już niezawodnie przechowywać danych. Jest to często spowodowane uszkodzeniami fizycznymi lub zużyciem. W rezultacie te zepsute sektory mogą generować błędy Kontroli Cyklicznej Redundancji, kiedy próbujesz odczytać lub zapisać dane na Twoim dysku.
⛁ Uszkodzenie danych/dysku Uszkodzenie danych może wystąpić z powodu błędów oprogramowania lub awarii, nieprawidłowych wyłączeń z powodu awarii zasilania, problemów podczas transferu danych i źle skonfigurowanych plików, pośród innych przyczyn.
🔗 Wadliwe lub luźne połączenia Luźne porty, uszkodzone złącza lub jakiekolwiek inne źle połączone kable też mogą skutkować błędami CRC. Jest to spowodowane przerwanymi połączeniami między zewnętrznym dyskiem twardym a Twoim komputerem, co może uszkodzić Twoje pliki lub urządzenie.
🗂️ Problemy z systemem plików lub partycją Problemy z systemem plików, takie jak nieprawidłowe formatowanie, uszkodzenie lub inne błędy, również mogą skutkować błędami CRC.
🦠 Infekcja wirusowa Infekcja wirusowa może prowadzić do zmian w plikach i pozostawiać uszkodzone systemy plików lub inne błędy, zarówno na partycji, jak i niektórych plikach. Kontrola Cykliczna Redundancji następnie wykrywa to jako błąd przy kolejnym dostępie do dysku.

Jak odzyskać utracone dane z zewnętrznego dysku twardego z błędem CRC

Utrata danych jest jednym z głównych problemów podczas napotkania błędu cyklicznej redundancji na zewnętrznym dysku twardym. Aby bezpiecznie odzyskać utracone dane z powodu błędu cyklicznej kontroli redundancji na zewnętrznym dysku twardym, niezbędne jest solidne oprogramowanie do odzyskiwania danych.

Przed przystąpieniem do odzyskiwania danych upewnij się, że zewnętrzny dysk twardy jest podłączony do twojego komputera poprzez port USB i jest wykrywany przez komputer. Następnie przeprowadź odzyskiwanie danych z zewnętrznego dysku twardego przy użyciu Disk Drill.

Disk Drill to aplikacja do odzyskiwania danych dostępna zarówno na Windows, jak i Mac. Umożliwia użytkownikom łatwe skanowanie i odzyskiwanie danych z zewnętrznych dysków twardych, w tym popularnych marek takich jak Seagate i Toshiba. To potężne narzędzie obsługuje odzyskiwanie różnych typów plików, takich jak dokumenty, zdjęcia, filmy i pliki audio, obejmując szeroki zakres istniejących formatów plików.

Z darmowej wersji Disk Drill możesz odzyskać do 500 MB plików (na Windows). Co więcej, to narzędzie do odzyskiwania danych oferuje kilka przydatnych funkcji, takich jak:

 • Możliwość skanowania i odzyskiwania plików z różnych systemów plików, w tym NTFS, FAT32, ExFAT i innych.
 • Oferuje także opcję tworzenia kopii zapasowej na poziomie bajtów zarówno dla dysków twardych wewnętrznych, jak i zewnętrznych, zapewniając kompleksową ochronę danych.
 • Disk Drill może raportować możliwość odzyskania plików i pozwala użytkownikom na podgląd skanowanych plików w czasie rzeczywistym.

Oto jak użyć Disk Drill do odzyskiwania danych z zewnętrznego dysku twardego z błędem cyklicznej nadmiarowości:

 1. Pobierz Disk Drill ze oficjalnej strony Cleverfiles. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji, aby pomyślnie zainstalować aplikację.
  Instalacja Disk Drill
 2. Upewnij się, że twardy dysk jest podłączony do komputera. Następnie uruchom aplikację.
 3. Zobaczysz swój zewnętrzny dysk twardy z błędami kontroli cyklicznej nadmiarowości w dostępnych do skanowania urządzeniach pamięci masowej. Wybierz swoje urządzenie i kliknij Szukaj utraconych danych, aby rozpocząć skanowanie plików.
  szukanie utraconych danych
 4. Disk Drill pozwala sprawdzić pliki, które zostały do tej pory zeskanowane. Wystarczy kliknąć na kategorię pliku, który chcesz wyświetlić. Jeśli chcesz najpierw zakończyć skanowanie, przejdź do następnego kroku.
 5. Gdy skanowanie się zakończy, kliknij Przeglądaj znalezione elementy, aby sprawdzić wszystkie pliki, które wykrył Disk Drill.
  przeglądanie znalezionych elementów
 6. Możesz podejrzeć swoje pliki, wybierając je. Możesz również zobaczyć ocenę możliwości odzyskania każdego pliku obok nazwy pliku. Aby odzyskać pliki, zaznacz wszystkie pliki, które chcesz odzyskać z dysku twardego. Następnie kliknij Odzyskaj.
  przycisk odzyskiwania
 7. Wybierz folder docelowy dla odzyskanych plików. Upewnij się, że miejsce docelowe plików ustawione jest na innym dysku. Następnie kliknij Dalej.
  wybór miejsca docelowego
 8. Po odzyskaniu danych Disk Drill powiadomi Cię, czy odzyskanie plików się powiodło. Wybierz Pokaż odzyskane dane w Eksploratorze, aby sprawdzić swoje pliki.
  odzyskane

Jak naprawić zewnętrzny dysk twardy z błędem cyklicznej nadmiarowości

Po pomyślnym odzyskaniu plików z zewnętrznego dysku twardego z błędami CRC, możesz teraz przejść do wypróbowania prostych metod naprawy błędów kontroli cyklicznej redundancji. Oto kilka łatwych kroków pierwszej pomocy, które możesz podjąć:

 • Ponownie podłącz zewnętrzny dysk. Błędy kontroli redundancji cyklicznej mogą być spowodowane luźnym połączeniem między zewnętrznym dyskiem HDD a komputerem, więc czasem wystarczy po prostu ponownie podłączyć urządzenie, aby rozwiązać problem. Odłącz dysk od komputera, poczekaj kilka sekund i podłącz go ponownie, aby sprawdzić, czy to rozwiąże problem.
 • Uruchom ponownie komputer. Błędy CRC na zewnętrznym dysku mogą być wywoływane przez błędy systemowe lub konflikty. Spróbuj uruchomić komputer ponownie, aby zresetować komponenty systemowe i sprawdzić, czy błąd został rozwiązany.
 • Pobierz na nowo uszkodzony plik. Jeżeli błąd kontroli redundancji cyklicznej pojawi się po pobraniu określonego pliku, to prawdopodobnie jest on uszkodzony. Uszkodzenie danych może nastąpić na skutek przerwania pobierania lub innych błędów. Spróbuj usunąć obecny plik i pobierz świeżą kopię, aby sprawdzić, czy rozwiązanie związane z błędem CRC jest skuteczne.

Warto zauważyć, że te szybkie rozwiązania mogą albo nie rozwiązać błędów cyklicznej nadmiarowości na twoim zewnętrznym dysku. Jeśli te metody okażą się nieskuteczne, można poszukać dodatkowych sposobów naprawy.

Metoda 1: Skanowanie dysku przy użyciu narzędzia do sprawdzania błędów

Sprawdzanie błędów to wbudowane narzędzie w systemie Windows, które pozwala szybko przeskanować dysk w poszukiwaniu błędów. Aby przeskanować dysk za pomocą funkcji Sprawdzanie błędów, po prostu wykonaj poniższe kroki:

 1. Podłącz swój zewnętrzny dysk HDD i przejdź do Eksploratora plików.
 2. Wejdź w właściwości swojego zewnętrznego dysku, klikając na urządzenie prawym przyciskiem myszy i wybierając Właściwości.
  właściwości
 3. W oknie Właściwości przejdź do zakładki Narzędzia.
  zakładka narzędzia
 4. W sekcji Sprawdzanie błędów kliknij Sprawdź.
  przycisk sprawdź
 5. Wybierz Skanuj dysk w wyskakującym oknie.
  skanuj dysk
 6. Zostaniesz powiadomiony, jeśli podczas skanowania zostanie znaleziony błąd. Wybierz Napraw, aby przejść dalej. Jeśli nie wykryto błędów, po prostu kliknij Zamknij.
  narzędzie sprawdzania błędów windows bez błędów

Metoda 2: Napraw błąd CRC za pomocą skanu narzędziem Sprawdzanie Plików Systemowych (SFC)

Wiersz poleceń systemu Windows zawiera różne polecenia, które mogą pomóc ci sprawdzić i naprawić błędy plików systemowych, które mogą być przyczyną błędu sprawdzania CRC na twoim dysku twardym. Jednym z tych poleceń jest skanowanie narzędziem Kontroler Plików Systemowych (SFC).

Aby przeprowadzić skanowanie SFC, wykonaj następujące kroki:

 1. Uruchom Wiersz polecenia jako administrator, naciskając klawisz Windows + R i wpisując „cmd” w polu tekstowym. Możesz również uzyskać dostęp do programu, wpisując i wybierając „wiersz polecenia” w menu startowym Windows.
  wiersz polecenia
 2. Wpisz sfc /scannow, aby rozpocząć skanowanie.
  sfc scannow

Skanowanie SFC znajduje uszkodzenia plików i naprawia je od razu, gdy jest to możliwe. Należy jednak pamiętać, aby nie zamykać wiersza poleceń, dopóki proces się nie zakończy.

Metoda 3: Napraw błąd przy użyciu polecenia CHKDSK

CHKDSK to kolejne narzędzie wiersza poleceń, które skanuje i naprawia błędy na urządzeniach do przechowywania danych, takich jak zewnętrzny dysk twardy. Może naprawiać problemy z uszkodzonymi sektorami, uszkodzone pliki i inne błędy systemu plików.

Aby uruchomić CHKDSK, wykonaj następujące czynności:

 1. Uruchom Wiersz polecenia jako administrator, naciskając klawisz Windows + R i wpisując „cmd” w polu tekstowym. Możesz także uzyskać dostęp do programu, wpisując i wybierając „wiersz polecenia” w menu Start systemu Windows.
  wiersz polecenia
 2. Wpisz w linii poleceń chkdsk G: /r /x, gdzie G to litera twojego dysku.
  chkdsk

CHKDSK teraz przeskanuje twój dysk i poinformuje cię, jeśli zostaną znalezione i naprawione jakieś błędy. Po uruchomieniu narzędzia możesz spróbować uzyskać dostęp do swojego dysku, aby sprawdzić, czy błąd kontroli cyklicznej nadmiarowości nadal istnieje. Jeśli błąd nadal występuje, wypróbuj następną metodę.

Metoda 4: Formatowanie zewnętrznego dysku twardego

Jeśli żadna z wcześniej wymienionych metod nie rozwiązała błędu kontroli cyklicznej redundancji na zewnętrznym dysku twardym, możesz rozważyć sformatowanie dysku jako możliwe rozwiązanie. Jednakże ważne jest, aby zauważyć, że formatowanie dysku spowoduje usunięcie wszystkich plików na nim zapisanych, dlatego istotne jest utworzenie kopii zapasowej bajt po bajcie przed jego wykonaniem, aby zapobiec utracie danych.

Potężne oprogramowanie do odzyskiwania danych, takie jak Disk Drill, może stworzyć kopię zapasową dysku wewnętrznego i zewnętrznego bit po bicie. Aby wykonać kopię zapasową dysku przy użyciu Disk Drill, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz Disk Drill i przejdź do opcji Kopiowanie Dysku w zakładce Narzędzia dodatkowe.
 2. Wybierz zewnętrzny dysk HDD. Następnie, kliknij Kopiowanie Bajt po Bajcie w prawym górnym rogu okna.
 3. Zmień nazwę kopii zapasowej oraz jej ścieżkę docelową. Po zakończeniu, kliknij OK.

Po pomyślnym wykonaniu kopii zapasowej dysku, możesz teraz przejść do jego formatowania, wykonując następujące kroki:

 1. Przejdź do Eksploratora plików. Przewiń menu po lewej stronie, aż zobaczysz swój dysk twardy. Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysku twardym i wybierz Formatowanie.
  formatowanie dysku
 2. Przed formatowaniem zmień nazwę dysku, edytując etykietę woluminu. Upewnij się również, że System plików jest ustawiony na NTFS. Po wybraniu odpowiedniej konfiguracji kliknij Start.
  rozpoczęcie formatowania

Metoda 5: Napraw błąd CRC przy użyciu Diskpart

Narzędzie wiersza poleceń „diskpart” jest przydatne do zarządzania dyskami komputera, w tym wewnętrznymi i zewnętrznymi urządzeniami pamięci masowej. Jednym z dostępnych poleceń w diskpart jest polecenie „clean”, które może zresetować konfigurację dysku i potencjalnie rozwiązać błąd cyklicznej nadmiarowości.

Jednakże warto zauważyć, że użycie polecenia „clean” może sprawić, że dane staną się niedostępne, ale nadal można je odzyskać za pomocą specjalistycznego oprogramowania.

Gdy Twój zewnętrzny dysk twardy HDD będzie gotowy, użyj narzędzia Diskpart, aby oczyścić dysk, wykonując następujące kroki:

 1. Uruchom Wiersz polecenia jako administrator, naciskając klawisz Windows + R i wpisując “cmd” w polu tekstowym. Możesz również uzyskać dostęp do programu, wpisując i wybierając “Wiersz polecenia” w menu Start Windows.
  Wiersz polecenia
 2. Wpisz diskpart w linii poleceń. Spowoduje to otwarcie nowego okna.
  wprowadź diskpart
 3. Wpisz rescan w linii poleceń, aby sprawdzić nowo dodane dyski.
  diskpart rescan
 4. Wypisz dostępne dyski, wpisując list disk.
  diskpart lista dysków
 5. Wpisz select disk x, gdzie x to numer dysku zewnętrznego HDD.
  diskpart wybierz dysk
 6. Wpisz i zatwierdź polecenie clean. Spowoduje to usunięcie partycji dysku oraz danych/plików.
  diskpart clean

Po procesie powinieneś zobaczyć napis „Diskpart succeeded in cleaning the disk”. Możesz teraz przejść do formatowania i ponownej inicjalizacji dysku. Następnie sprawdź, czy nadal występują problemy z CRC.

Podsumowanie

Błąd kontroli cyklicznej nadmiarowości (CRC) to nieoczekiwany błąd, który może wystąpić na urządzeniach do przechowywania danych z różnych przyczyn, takich jak uszkodzenia fizyczne lub logiczne, prowadzące do uszkodzenia danych. Postępując zgodnie z metodami wyjaśnionymi w tym artykule, możesz podjąć próbę odzyskania danych i rozwiązania problemów z zewnętrznym dyskiem twardym.

Zaleca się również regularne tworzenie kopii zapasowych plików, aby zapobiec utracie danych w przypadku wystąpienia błędu CRC.

Najczęściej zadawane pytania

Aby naprawić błąd kontroli cyklicznej nadmiarowości na karcie pamięci, wypróbuj te szybkie rozwiązania:
 1. Ponownie podłącz kartę pamięci. Upewnij się, że karta jest prawidłowo włożona i że ani karta, ani czytnik kart pamięci nie są uszkodzone fizycznie.
 2. Uruchom wiersz poleceń i wykonaj takie polecenia jak CHKDSK, Diskpart oraz System File Checker, aby przeskanować i naprawić dysk twardy.
 3. Sformatuj kartę pamięci. To zresetuje złe sektory na urządzeniu pamięciowym. Proces ten jednak usunie wszystkie dane.
Tak, uszkodzony kabel może rzeczywiście powodować błędy sumy kontrolnej cyklicznej (CRC). Gdy kabel jest uszkodzony lub wadliwy, może to skutkować słabą transmisją danych między twoim urządzeniem a komputerem. Może to prowadzić do przerw i błędów podczas procesu przesyłania danych, w tym błędów CRC.
Windows oferuje kilka darmowych wbudowanych narzędzi, które można wykorzystać do naprawienia błędów kontroli cyklicznej nadmiarowości, w tym CHKDSK, Diskpart, System File Checker i Error Checking.
Błąd kontroli cyklicznej nadmiarowości (CRC) może być spowodowany różnymi czynnikami, zarówno fizycznymi, jak i związanymi z oprogramowaniem, wpływającymi na urządzenia przechowywania danych, takie jak karty pamięci i dyski twarde. Do tych czynników należą między innymi uszkodzenia fizyczne nośnika danych, obecność bad sectorów, luźne lub uszkodzone kable, awarie zasilania, błędy systemu plików i inne.
Emma Collins jest autorką treści, która od ponad 5 lat pisze poradniki technologiczne i instrukcje obsługi związane z jej szerokimi zainteresowaniami w dziedzinie technologii. Pisała artykuły na temat Windows, Android, iOS, mediów społecznościowych, gier i wielu innych jako tech writer.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji baz danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required