Jak odzyskać dane ze starego dysku twardego w systemie Windows

Napisane przez
Zatwierdzone przez
19

odzysk danych ze starego dysku twardegoIstnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć odzyskać dane ze starych dysków twardych. Być może przeszukiwałeś swoje zapasy i natknąłeś się na starożytny dysk, który może zawierać sentymentalne zdjęcia. Albo być może Twój poprzedni komputer ostatecznie ci umarł, zanim zdążyłeś wyjąć z niego informacje.

Tak czy inaczej, w tym poradniku pokażemy Ci, jak odzyskać dane ze starego dysku twardego, w zależności od stanu, w jakim znajduje się urządzenie do przechowywania danych.

Czy można odzyskać dane ze starego dysku twardego?

Przeprowadzanie plików ze starych dysków twardych w dużej mierze zależy od ogólnego stanu urządzenia. W końcu wraz z wiekiem dyski twarde są bardziej narażone na różnego rodzaju problemy, takie jak uszkodzenia czy awarie.

Przyjrzyjmy się kilku najczęstszym przypadkom, które możesz napotkać podczas pracy ze starym dyskiem twardym komputera oraz najlepszym sposobom na odzyskanie z nich danych.

Przypadek 1: Stary komputer nie działa, ale dysk jest sprawny

Nie jest rzadkością, że starszy komputer ulegnie przedwczesnej awarii, podczas gdy jego dyski twarde pozostają nienaruszone. W przypadkach takich jak te, możesz użyć starego dysku twardego w nowym komputerze i uzyskać stamtąd dostęp do plików.

Aby to osiągnąć, oto co musisz zrobić:

 • Aby rozpocząć, musisz wyjąć dysk ze zepsutego komputera.
 • Następnie musisz go podłączyć do sprawnej jednostki. Można to zrobić zewnętrznie, używając starego adaptera lub obudowy do dysków twardych. Alternatywnie, możesz podłączyć go bezpośrednio do komputera za pomocą niezbędnych kabli.
 • Gdy podłączysz stary dysk twardy do nowego komputera, powinieneś mieć dostęp do plików na starym dysku, co umożliwi Ci skopiowanie wszystkiego, czego potrzebujesz.

Przypadek 2: Stary dysk działa, ale jest uszkodzony

Kolejnym dość typowym scenariuszem jest sytuacja, gdy dysk nadal funkcjonuje, ale nie można uzyskać dostępu do plików na starych dyskach twardych, ponieważ dysk uległ uszkodzeniu.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, będziesz musiał podłączyć urządzenie bezpośrednio do komputera lub za pomocą adaptera lub obudowy. Następnie najlepiej jest stworzyć kopię zapasową dysku bajt po bajcie i użyć wyjątkowego programu do odzyskiwania danych, aby przeskanować i odzyskać pliki z tej kopii. W ten sposób zapobiegniesz dalszej utracie danych.

Disk Drill jest wysoce polecany ze względu na jego pierwszorzędne możliwości odzyskiwania danych, błyskawiczne skanowanie i dobrze zaprojektowany interfejs użytkownika. Dodatkowo, zawiera już funkcję kopii zapasowej bajt po bajcie, więc możesz stworzyć kopię zapasową i przeprowadzić odzyskiwanie za pomocą tego samego programu.

Jest biegły w odzyskiwaniu plików, które zniknęły z dysków zewnętrznych na komputerach Mac i Windows. Ale oczywiście nie musisz od razu inwestować w oprogramowanie, ponieważ wersja próbna pozwala przywrócić do 500MB plików na Windowsie.

Aby utworzyć kopię zapasową i odzyskać dane ze starego dysku SATA, wystarczy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

Tworzenie kopii zapasowej byte po bycie przy użyciu Disk Drill

 1. Aby rozpocząć, wejdź na stronę internetową Cleverfiles i pobierz najnowszą wersję programu Disk Drill.
 2. Uruchom pobrany plik instalacyjny i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aż do pomyślnego zakończenia instalacji.
  instalacja disk drill
 3. Następnie, upewnij się, że Twój stary dysk twardy jest prawidłowo podłączony do komputera, a następnie uruchom Disk Drill. Stamtąd kliknij „Drive Backup” w lewym dolnym rogu okna i wybierz swój dysk twardy z listy dostępnych urządzeń pamięciowych. Gdy będziesz gotów przejść do kolejnego kroku, kliknij przycisk „Byte-to-byte Backup” w prawym górnym rogu.
  wybór urządzenia do backupu
 4. Po kliknięciu pojawi się okno, w którym możesz skonfigurować szczegóły kopii zapasowej. Obejmuje to nazwę pliku, format, ścieżkę i inne. Kliknij „OK”, aby kontynuować.
  opcje backupu
 5. Po tym Disk Drill rozpocznie tworzenie kopii zapasowej. Całkowity czas tego procesu zależy głównie od pojemności Twojego dysku twardego. Gdy się zakończy, pojawi się ekran zakończenia. Następnie możesz kliknąć ikonę domu, aby powrócić do ekranu głównego programu.
  tworzenie kopii zapasowej dysku twardego

Odzyskiwanie danych z kopii zapasowej przy użyciu Disk Drill

 1. Na stronie głównej Disk Drill upewnij się, że znajdujesz się w sekcji „Urządzenia magazynujące” w panelu po lewej stronie, a następnie kliknij „Dołącz obraz dysku” na dole okna.
  Dołącz obraz dysku
 2. Następnie pojawi się eksplorator plików typu pop-up, w którym będziesz musiał otworzyć kopię zapasową bit po bicie, którą utworzyłeś w poprzedniej sekcji. Po zakończeniu kopii zapasowej, pojawi się ona na liście dostępnych urządzeń magazynujących.
  Zlokalizuj wpasową kopię dysku twardego
 3. Wybierz kopię zapasową z listy i kliknij „Szukaj utraconych danych”.
  Wybierz obraz kopii zapasowej
 4. Po kliknięciu, Disk Drill rozpocznie skanowanie kopii zapasowej dysku twardego w poszukiwaniu plików, które może odzyskać. Czekając na zakończenie skanowania, możesz kliknąć przycisk „Przejrzyj znalezione elementy” w prawym górnym rogu, aby przełączyć się na ekran z wynikami. Dzięki temu możesz przejrzeć znalezione pliki w trakcie postępu skanowania. Możesz też po prostu poczekać, aż skanowanie się zakończy, zanim klikniesz ten sam przycisk, aby kontynuować.
  Skanowanie kopii zapasowej dysku twardego
 5. Gdy skanowanie się zakończy, będziesz mógł przeglądać pliki wyświetlone w sekcji wyników, aż znajdziesz te, które chcesz odzyskać. Możesz ułatwić sobie wyszukiwanie, korzystając z filtrów kategorii po lewej stronie lub z paska wyszukiwania w prawym górnym rogu. Pamiętaj, że pasek wyszukiwania akceptuje zarówno nazwy plików, jak i rozszerzenia plików. Po zlokalizowaniu plików zaznacz je, zaznaczając pola wyboru obok nazw plików. Gdy będziesz gotów, kliknij przycisk „Odzyskaj”.
  Wybierz pliki
 6. Następnie pojawi się małe okno, w którym będziesz musiał ustawić miejsce docelowe dla odzyskanych plików. Po podjęciu decyzji kliknij przycisk „Dalej”, aby rozpocząć proces odzyskiwania.
  Wybierz lokalizację odzyskiwania
 7. Po udanym procesie odzyskiwania danych, pojawi się ekran zakończenia. Zobaczysz także przycisk oznaczony „Pokaż odzyskane dane w Eksploratorze”, który możesz kliknąć, aby natychmiast otworzyć folder, w którym znajdują się zapisane pliki.
  Odzyskiwanie zakończone

Po utworzeniu kopii zapasowej byte po bycie i odzyskaniu potrzebnych danych, możesz spróbować naprawić stary dysk twardy za pomocą różnych metod. CHKDSK to wbudowane narzędzie systemu Windows, które dokładnie skanuje ogólną integralność dysku i próbuje naprawić wszelkie napotkane błędy systemowe.

I ponieważ masz już kopię zapasową, możesz spróbować sformatować dysk twardy, aby sprawdzić, czy to pomoże mu prawidłowo funkcjonować.

Przypadek 3: Stary dysk twardy nie działa

W niefortunnym scenariuszu, gdy to stary dysk twardy jest uszkodzony i nie funkcjonuje, programy do odzyskiwania danych nie będą pomocne.

Najlepszym sposobem na odzyskanie danych ze starych dysków twardych w takich przypadkach jest zbadanie najlepiej ocenianych usług odzyskiwania danych, które obejmują swoim zasięgiem Twój obszar. Te usługi zatrudniają profesjonalistów specjalizujących się w przywracaniu danych z urządzeń pamięci masowej w krytycznym stanie.

Kolejny dość kontrowersyjny sposób, który możesz wypróbować to włożenie starego dysku twardego do zamrażarki na noc. Tak, dobrze słyszysz. Robienie tego w niektórych przypadkach może faktycznie pomóc wskrzesić Twój dysk, dając Ci trochę czasu na odzyskanie danych z dysku. Jednak pamiętaj, że jest to tylko tymczasowe rozwiązanie.

 1. 📏 Rozszerzenie płyty: Dyski twarde generują ciepło, które w ekstremalnych przypadkach może powodować rozszerzenie niektórych materiałów w płycie urządzenia. To z kolei może spowodować, że dysk twardy przestanie działać. Zamrożenie urządzenia może skutkować skurczeniem tych materiałów do akceptowalnych rozmiarów, umożliwiając mu ponowne prawidłowe funkcjonowanie. Chociaż tylko do czasu, aż ponownie się nagrzeją i rozszerzą.
 2. 🛢️ Awaria smarowania: Starsze dyski twarde mogą napotkać problem z smarowaniem, ponieważ smar w końcu się zużywa, a ruchome części silnika urządzenia mogą zacząć się kleić. Zamrożenie dysku twardego może zwiększyć odległość między tymi częściami, pozwalając na większy luz, dzięki któremu talerze mogą ponownie obracać się prawidłowo.
 3. 💿 Styczność (skrót od „Styczne Tarcie”): Styczność może wystąpić, gdy dysk twardy jest wyłączony, a jego głowice lądują (i utkną) na części urządzenia zwanej strefą lądowania. Zdarza się to częściej, gdy dysk jest nadmiernie nagrzany, a następnie zaraz po tym wyłączony. Dramatyczny spadek temperatury może spowodować przyklejenie się głowic i uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie dysku twardego po ponownym włączeniu. Zamrożenie urządzenia może je reaktywować wystarczająco długo, aby skopiować dane przed ponownym zablokowaniem.

Podsumowanie

Istnieje całkiem sporo sposobów na odzyskanie danych ze starych dysków twardych, nawet jeśli uległy uszkodzeniu lub już nie działają. Jeśli urządzenie nadal funkcjonuje, możesz spróbować przeprowadzić odzyskiwanie danych z dysku twardego samodzielnie. Pamiętaj tylko, że będziesz potrzebować sprawny komputer, a także adapter lub obudowę do starego dysku twardego, żeby go podłączyć.

Możesz również bezpośrednio podłączyć dysk do komputera, jeśli chcesz. Z drugiej strony, jeśli dysk nie działa, będziesz musiał skontaktować się z serwisem odzyskiwania danych po pomoc. W niektórych przypadkach umieszczenie niesprawnego dysku twardego w zamrażarce może pomóc, jeśli jesteś skłonny podjąć ryzyko.

Najczęściej zadawane pytania:

Jeśli nie chcesz przejść przez kłopot z otwieraniem komputera, możesz podłączyć urządzenie do PC zewnętrznie, używając starej stacji dokującej lub obudowy do dysków twardych. W przeciwnym razie, możesz uzyskać dostęp do starego dysku twardego, bezpośrednio łącząc go z komputerem przy użyciu odpowiednich kabli.
Istnieje wiele przyczyn, dla których Twój stary dysk twardy może już nie funkcjonować. Mogą to obejmować następujące kwestie:
 • Uszkodzenie urządzenia
 • Znaczne uszkodzenia fizyczne
 • System plików niewspierany przez Twój nowy komputer
 • Niezainicjowany dysk
 • Problemy z złączem/portem
 • Kwestie sterowników
Stare dyski twarde podłącza się do komputerów za pomocą kabli danych ATA/IDE. Wymagają również kabli zasilających ATA/IDE, które dostarczają im energii elektrycznej.
Jeśli narzędzie Zarządzanie dyskami w twoim komputerze nie jest w stanie odczytać starych dysków twardych, upewnij się, że wykonujesz poniższe czynności:
 • Sprawdź złącza, aby upewnić się, że działają poprawnie. Niezależnie od tego, czy podłączasz dysk twardy wewnętrznie, czy zewnętrznie, dobre połączenie jest kluczowe.
 • Sprawdź, czy dysk jest widoczny w BIOS-ie PC, ale nie w Zarządzaniu dyskami ani Menedżerze urządzeń. Jeśli tak jest, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kabel jest niesprawny.
 • Odinstaluj wszystkie sterowniki ATA i zmuś Windows do automatycznej instalacji i ponownej konfiguracji. Ta metoda okazała się dość skuteczna dla wielu użytkowników.
 • Znajdź odpowiedni sterownik ATA na oficjalnej stronie producenta płyty głównej.
 • Użyj opcji „Importuj dyski zewnętrzne” w Zarządzaniu dyskami. Dysk twardy może być oznaczony jako „zewnętrzny”, gdy dynamiczny dysk zostanie przeniesiony z jednego komputera na inny.
Emma Collins jest autorką treści, która od ponad 5 lat pisze poradniki technologiczne i instrukcje obsługi związane z jej szerokimi zainteresowaniami w dziedzinie technologii. Pisała artykuły na temat Windows, Android, iOS, mediów społecznościowych, gier i wielu innych jako tech writer.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji baz danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required