Jak zobaczyć wszystkie pliki na dysku twardym Maca: 3 proste metody

Napisane przez
Zatwierdzone przez
26

jak zobaczyć wszystkie pliki na dysku twardym macRóżne systemy MacOS firmy Apple były ogólnie projektowane z myślą o prostocie, mając na celu zaspokojenie potrzeb zarówno początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Niemniej jednak nie jest rzadkością, że niektórzy mogą mieć trudności z odnalezieniem określonego pliku lub folderu. Dotyczy to zwłaszcza użytkowników, którzy nie są zbyt dobrze zaznajomieni z komputerami lub osób przyzwyczajonych do innych systemów operacyjnych, takich jak Windows czy Linux.

W tym poradniku nauczymy cię, jak wyświetlić wszystkie pliki na dyskach twardych Maca za pomocą różnych metod. Przejdziemy również przez to, co zrobić, jeśli po prostu nie możesz znaleźć szukanych plików.

3 sposoby na wyświetlenie wszystkich plików na dysku twardym Mac

System macOS jest dość dostępny z natury, umożliwiając dostęp do różnych aspektów komputera przy minimalnym wysiłku. Jednak są momenty, kiedy będziesz chciał dobrze zobaczyć swoje pliki lub foldery, aby zarządzać przestrzenią na dysku twardym lub diagnozować problematyczną aplikację. Oczywiście, możesz również po prostu próbować odnaleźć plik, który gdzieś zaginął. Bez względu na powód, oto jak zobaczyć wszystkie pliki na Macu na różne sposoby.

Metoda 1: Użyj programu Finder, aby nawigować po dysku

Finder to narzędzie systemu macOS podobne do Eksploratora Windows. Jest to domyślny menedżer plików i interfejs użytkownika na komputerach Mac, który pozwala na manewrowanie wszystkimi różnymi plikami i funkcjami. Oto szybki i prosty przewodnik krok po kroku, jak wyświetlić wszystkie pliki na Macu za pomocą Finder:

 1. Aby rozpocząć, zwróć uwagę na pasek menu Finder w górnej części pulpitu i przejdź do Finder > Komputer.
  go computer
 2. Tutaj powinieneś mieć dostęp do dowolnego urządzenia pamięci podłączonego do komputera, a także do wszystkich plików i folderów, które się na nich znajdują. Nie obejmuje to jednak folderu „Biblioteka” znajdującego się w „Dom.”
  finder computer
 3. Aby uzyskać dostęp do folderu „Biblioteka”, przejdź do Finder > Dom w pasku Finder. Następnie kliknij ikonę trzech kropek w górnej części okna i wybierz „Pokaż opcje widoku.”
  show view options
 4. Następnie, w wyskakującym oknie, zaznacz pole wyboru „Pokaż folder Biblioteka”. „Biblioteka” pojawi się teraz jako opcja w Finder > Idź.
  show library folder

Metoda 2: Wyświetl ukryte pliki

Jeśli przeszukałeś już wszystkie swoje pliki i nadal nie możesz znaleźć tego, którego szukasz, może być on po prostu ukryty. Pierwszy sposób, aby pokazać ukryte pliki na Macu, to naciśnięcie jednocześnie klawiszy Command + Shift. Minusem tej metody jest to, że będziesz musiał powtórzyć tę czynność za każdym razem, gdy otworzysz Finder i będziesz chciał przeglądać ukryte pliki.

Jeśli potrzebujesz bardziej trwałego rozwiązania, będziesz musiał wprowadzić kilka poleceń w Terminalu. Oto jak wyświetlić wszystkie pliki w Terminalu na Macu:

 1. Najpierw przejdź do Przejdź > Narzędzia.
  go utilities
 2. Kliknij dwukrotnie Terminal.
  utilities terminal
 3. Następnie wprowadź „defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles true” bez znaków cudzysłowu i naciśnij Enter. To polecenie sprawi, że w Macu zawsze będą wyświetlane ukryte pliki.
  show all files terminal
 4. Po tym wpisz „killall Finder” bez znaków cudzysłowu i ponownie naciśnij Enter, aby zrestartować aplikację Finder.
  kill finder

Uwaga: Jeśli chcesz cofnąć tę akcję i ponownie ukryć swoje pliki, wystarczy wpisać „defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles false” w terminalu i nacisnąć Enter.

Metoda 3: Wyświetl ikonę dysku twardego na pulpicie poprzez preferencje Finder

Masz dość korzystania z paska menu Finder za każdym razem, gdy uzyskujesz dostęp do urządzeń pamięci masowej? Możesz uczynić swój komputer jeszcze bardziej dostępnym, wyświetlając ikony dysków twardych na pulpicie. To sprawia, że przeglądanie plików i folderów staje się o wiele łatwiejsze.

Aby wyświetlić ikonę dysku twardego na swoim pulpicie z preferencji znajdźki, wystarczy wykonać poniższe kroki:

 1. Najpierw przejdź do Finder > Preferencje w pasku menu Finder.
  preferencje findera
 2. Upewnij się, że jesteś na karcie „Ogólne”, a następnie zaznacz urządzenia pamięciowe, które chcesz, aby pojawiły się na Twoim pulpicie. Do wyboru są dyski twarde, dyski zewnętrzne, CD, DVD, iPod’y i podłączone serwery. Po zakończeniu na Twoim pulpicie pojawi się ikona danego urządzenia pamięciowego.
  pokazuj elementy na pulpicie

Co zrobić, gdy nie możesz znaleźć potrzebnych plików

Jeśli nadal nie możesz znaleźć swoich plików po przeszukaniu dysku twardego i zewnętrznych urządzeń pamięci, istnieje kilka innych rzeczy, które możesz spróbować.

Metoda 1: Użyj wyszukiwania w swoim Finderze

Finder zawiera wbudowaną funkcję wyszukiwania, z której możesz skorzystać, aby lokalizować pliki za pomocą określonych kryteriów. Po prostu wykonaj poniższe kroki:

 1. Aby rozpocząć, otwórz instancję Finder i kliknij ikonę lupy w prawym górnym rogu okna, która następnie zamieni się w pasek wyszukiwania. Teraz wpisz nazwę pliku lub format pliku i naciśnij Enter. Rozpocznie się podstawowe wyszukiwanie.
  pasek wyszukiwania findera
 2. Stamtąd możesz kliknąć przycisk „+” pod paskiem wyszukiwania, aby dodać zestaw kryteriów, co pozwoli ci wybrać między typem pliku, nazwą, datą itp.
  wyszukiwanie rodzaju dowolnego
 3. Po tym możesz kliknąć przycisk „+” więcej razy, aby dodać jeszcze więcej kryteriów.
  wyszukiwanie większej liczby kryteriów
 4. Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć ścieżkę pliku na Macu, wystarczy, że zaznaczysz plik, którego lokalizację znalazłeś za pomocą funkcji wyszukiwania Findera, a ścieżkę zobaczysz w dolnej części okna.
  wyszukiwanie ścieżki pliku

Metoda 2: Sprawdź Kosz

Jeśli plik nie pojawia się w wynikach wyszukiwania, mogłeś go przypadkowo usunąć. Usunięte pliki na Macu pozostają w narzędziu Kosz, dopóki nie zostanie on opróżniony, więc warto tam zajrzeć. Aby otworzyć narzędzie Kosz, wystarczy kliknąć ikonę śmieci na skrajnie prawej stronie twojego doku. Następnie, jeśli znajdziesz tam swoje pliki, możesz przywrócić je do pierwotnej lokalizacji, klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając „Przywróć”.
otwarty kosz na śmieci

Metoda 3: Użyj profesjonalnego narzędzia do odzyskiwania danych

Jeśli Twoje pliki nie pojawiają się podczas wyszukiwania ani w narzędziu Kosz, prawdopodobnie nie znajdują się już na dysku twardym. W takim przypadku możesz użyć doskonałego programu do odzyskiwania danych, aby je odzyskać. Disk Drill to jedna z najlepszych opcji do odzyskiwania trwale usuniętych plików na komputerach Mac, oferując jedne z najszybszych skanowań, najwyższe wskaźniki odzyskiwania oraz najbardziej przystępne interfejsy użytkownika.

Jest również w wysokim stopniu kompatybilny z niemal wszystkimi urządzeniami do przechowywania danych, systemami plików i formatami plików. Aby odzyskać pliki za pomocą Disk Drill, wykonaj poniższe kroki:

 1. Aby rozpocząć, przejdź na stronę Cleverfiles, następnie pobierz najnowszą wersję Disk Drill i upewnij się, że została prawidłowo zainstalowana na Twoim komputerze.
 2. Uruchom Disk Drill, wybierz dysk twardy, z którego chcesz odzyskać dane i kliknij „Szukaj utraconych danych”.
  select hard drive
 3. Po tym rozpocznie się proces skanowania. Gdy zostanie zakończony, kliknij przycisk „Przejrzyj znalezione elementy” w prawym górnym rogu, aby kontynuować.
  scanning drive
 4. W sekcji wyników możesz przeglądać wszystkie pliki, które Disk Drill odnalazł. Aby zawęzić wyniki, możesz użyć kategorii filtrów po lewej stronie lub paska wyszukiwania w prawym górnym rogu. Pamiętaj, że pasek wyszukiwania działa zarówno dla nazw, jak i typów plików. Gdy znajdziesz szukane pliki, zaznacz je, klikając ptaszek obok ich nazw, a następnie kliknij przycisk „Odzyskaj” w prawym dolnym rogu, aby kontynuować.
  select files
 5. Po kliknięciu pojawi się małe okno, w którym należy wybrać miejsce dla odzyskanych plików. Wybrane miejsce powinno znajdować się na innym nośniku pamięci niż ten, z którego odzyskujesz dane. Kliknij „Dalej”, gdy będziesz gotowy.
  choose recovery storage
 6. Disk Drill teraz spróbuje odzyskać Twoje pliki. Po zakończeniu dostaniesz komunikat o zakończeniu i przycisk oznaczony „Pokaż wyniki w Finderze”, którego możesz użyć, aby bezpośrednio przejść do odzyskanych plików.
  recovery complete

Należy zauważyć, że wersja programu Disk Drill na Maca pozwala jedynie na podgląd plików. Aby odzyskać dane, musisz uaktualnić do wersji Pro.

Podsumowanie

Systemy operacyjne Mac mogą być wystarczająco proste w obsłudze, ale wiele czynników może utrudnić znalezienie określonego pliku lub folderu. Istnieją też różne powody, dla których może być potrzebny kompletny przegląd danych na dysku twardym. Tak czy inaczej, istnieje wiele sposobów na to, jak wyświetlić wszystkie pliki na Macu. Mam nadzieję, że metody przedstawione w tym przewodniku pomogły ci dokładniej przeglądać swoje pliki oraz odzyskać te, które już nie znajdują się na dysku twardym.

Najczęściej zadawane pytania:

Aby odkryć folder biblioteki na Macu, po prostu wykonaj następujące kroki:
 1. Przejdź do Go > Home na pasku menu swojego Findera.
 2. W otwartym oknie kliknij ikonę trzech kropek znajdującą się w górnej części i wybierz „Pokaż opcje widoku”.
 3. Pojawi się małe wyskakujące okienko.
 4. Zaznacz pole wyboru oznaczone „Pokaż folder Biblioteki”, a teraz pojawi się ono jako opcja w Finder > Go.
Aby wyświetlić wszystkie pliki na Macu za pomocą terminala, oto co możesz zrobić:
 1. Przejdź > Narzędzia > Terminal
 2. Wpisz komendę “defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles true”.
 3. Wpisz “killall Finder” i naciśnij Enter, aby odświeżyć Finder.
Jeśli nie widzisz wszystkich swoich plików na Macu, może być tak, że szukane przez Ciebie pliki są ukryte. Możesz zobaczyć ukryte pliki, naciskając Command + Shift, jednak jest to rozwiązanie tymczasowe, które musisz stosować za każdym razem, gdy otwierasz Finder. Aby na stałe wyświetlać ukryte pliki, musisz wykonać wspomniane komendy za pomocą narzędzia "Terminal".
Emma Collins jest autorką treści, która od ponad 5 lat pisze poradniki technologiczne i instrukcje obsługi związane z jej szerokimi zainteresowaniami w dziedzinie technologii. Pisała artykuły na temat Windows, Android, iOS, mediów społecznościowych, gier i wielu innych jako tech writer.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji baz danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required