Jak odzyskać nadpisane pliki i foldery w systemie Windows 10/11

Napisane przez
Zatwierdzone przez
46

Jak odzyskać nadpisane pliki

Podczas zapisywania pliku, możemy przypadkowo zapisać go na innym pliku i usunąć pracę, która była dla nas ważna lub nad którą długo pracowaliśmy. Może to być frustrujące i może nas opóźnić w dotrzymaniu terminu, którego próbujemy się trzymać.

W tym artykule przyjrzymy się, jak odzyskać nadpisane pliki. Istnieje wiele sposobów na odzyskanie nadpisanych plików w systemie Windows, więc jeśli jeden z nich nie działa, upewnij się, że sprawdziłeś inne metody poniżej.

Czy jest możliwe odzyskanie nadpisanych plików?

Może to być trudne, lecz odzyskanie nadpisanych plików jest nadal możliwe. Możliwość odzyskania plików zależy od różnych czynników, w tym ustawień systemu operacyjnego, sprzętu, oprogramowania układowego i innych.

Na przykład zasady nadpisywania danych różnią się między Dyskami Twardymi (HDD) a Dyskami Stanu Stałego (SSD). SSD sprawiają, że trudniej jest odzyskać pliki, ponieważ usuwają bloki danych, aby cyfrowo przydzielić nadchodzące dane.

Ogólnie istnieją dwa scenariusze, w których plik może być uznany za nadpisany:

 • Plik lub folder o tej samej nazwie pliku zastępuje inny istniejący plik: W tym scenariuszu dane starego pliku nadal istnieją na dysku, ale są przechowywane w innej lokalizacji.
 • Nadpisywanie danych na dysku: W tym przypadku plik lub folder jest zapisywany w tej samej wydzielonej przestrzeni na dysku, gdzie przechowywany był wcześniej inny plik, efektywnie kasując stare dane zajmujące to miejsce.

W pierwszym scenariuszu dane wciąż pozostają na dysku, ale stają się niewidoczne dla Windows. Zwiększa to szanse na pomyślne odzyskanie plików.

W drugim przypadku jednak dane mogą już nie istnieć na dysku i mają mniejszą szansę na pomyślne odzyskanie.

Jak odzyskać nadpisane dane

Przypadkowe nadpisanie pliku może być przykre. Jednakże, jeśli chodzi o utratę danych, im szybciej zareagujesz, tym lepsze masz szanse na pomyślne odzyskanie swoich plików.

Postępując zgodnie z tymi prostymi metodami, możesz natychmiast rozpocząć proces odzyskiwania danych i zapobiec dalszej utracie danych.

Metoda 1:Użyj oprogramowania do odzyskiwania nadpisanych plików

Podczas gdy szanse na odzyskanie nadpisanych danych są generalnie niższe w porównaniu do usuniętych lub ukrytych plików, nadal możesz spróbować odzyskać swoje pliki, używając potężnych narzędzi do odzyskiwania danych.

Jest kluczowe, aby natychmiast rozpocząć proces odzyskiwania danych w przypadku nadpisanych plików, ponieważ czas odgrywa znaczącą rolę w zwiększeniu prawdopodobieństwa odzyskania danych.

Disk Drill to niezawodna aplikacja do odzyskiwania danych, która może skanować ogromne systemy plików, a nawet przewidywać szanse na odzyskanie każdego skanowanego pliku. Jest w stanie wykryć i odzyskać niemal każdy rodzaj pliku, począwszy od dokumentów, zdjęć, filmów, dźwięku, plików raw, plików Adobe i jeszcze wielu innych.

Użytkownicy systemu Windows mogą również skorzystać z darmowej wersji Disk Drill, która umożliwia odzyskanie do 500 MB danych bez żadnych kosztów.

 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill na swoim komputerze.instalacja disk drill
 2. Wybierz Urządzenie/Dysk, który chcesz przeskanować pod kątem nadpisanych plików, a następnie kliknij przycisk Szukaj utraconych danych w prawej części okna.wybieranie dysku do skanowania w disk drill
 3. Zaczekaj na zakończenie procesu skanowania.zakończenie skanowania
 4. Kliknij Przejrzyj znalezione elementy lub po prostu kliknij na typ pliku, aby natychmiastowo przefiltrować tylko określone rodzaje plików, których szukasz.
 5. Zaznacz pliki, które chciałbyś odzyskać, a następnie wybierz Odzyskaj.podgląd odnalezionych plików w disk drill
 6. Wybierz ścieżkę, do której Disk Drill ma odzyskać pliki.wybieranie ścieżki do odzyskania plików
 7. Następnie zostaniesz powitany wiadomością potwierdzającą, że odzyskiwanie zakończyło się sukcesem.komunikat o ukończeniu odzyskiwania w disk drill

Podczas gdy w tym przykładzie wybieram odzyskiwanie plików Word, odzyskanie innych rodzajów danych można zrealizować w ten sam sposób, jak pokazano w powyższych krokach.

Metoda 2:Odzyskiwanie nadpisanych plików przy użyciu poprzednich wersji

Poprzednie wersje to kopie plików, które Windows tworzy jako część kopii zapasowej lub punktu przywracania. Windows robi to automatycznie za Ciebie i jest to funkcja wbudowana bezpośrednio w system operacyjny.

Jeśli zmodyfikowałeś folder lub plik, czasami możesz kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i przywrócić jego poprzednią wersję, co pozwoli ci odzyskać zastąpione pliki, jeśli przypadkowo nadpisałeś jeden z nich.

 1. Znajdź folder lub plik, który chcesz przywrócić do wcześniejszej wersji.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na plik lub folder i wybierz Przywróć poprzednie wersje.kliknij aby przywrócić poprzednie wersje
 3. Pojawi się wtedy okno, które wyświetli wszystkie dostępne poprzednie wersje w tej aplikacji. Jeśli są jakieś, będą widoczne tutaj. Wybierz Otwórz, jeśli chcesz najpierw zobaczyć, czy to jest correct wersja nadpisanego pliku.podgląd poprzednich wersji
 4. Następnie, po potwierdzeniu, że to jest correct folder lub plik, wybierz opcję Przywróć do.przywróć poprzednią wersję do innego folderu
 5. Na koniec wybierz miejsce, do którego ma zostać przywrócony nadpisany folder lub plik.ścieżka przywracania do innego folderu

To wszystko! Możliwość przywrócenia poprzedniej wersji jest przydatna, ponieważ nie wymaga od ciebie wcześniejszego przygotowania czegokolwiek. Windows robi to za ciebie automatycznie, gdy używasz komputera.

Metoda 3:Odzyskiwanie Nadpisanych Plików z Kopii Zapasowej

Jeśli wykonasz kopię zapasową swojego komputera z systemem Windows na zewnętrzny dysk twardy, możesz stamtąd odzyskać nadpisane pliki. Może to być dysk, który podłączasz do komputera lub bezprzewodowy dysk twardy, do którego komputer ma dostęp.

Odzyskiwanie nadpisanych plików z dysku twardego to znacznie bardziej niezawodna metoda, ponieważ obejmuje ona wszystkie pliki, które masz na swoim komputerze z systemem Windows, nie jest ograniczona do poszczególnych aplikacji.

 1. Uruchom Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Kopia zapasowa.
 2. Jeśli masz ustawioną kopię zapasową, pojawi się ona tutaj. Wówczas możesz przywrócić swoje pliki z powrotem na komputer.

Jeśli wykonując powyższe kroki nie pojawi się żadna kopia zapasowa, gorąco polecam założyć taką i regularnie wykonywać kopię zapasową komputera. Nikt nie zakłada, że utrata danych go dotknie, więc lepiej być przygotowanym.

Metoda 4: Korzystaj z wbudowanych funkcji kopii zapasowych oprogramowania

Wiele aplikacji zawiera obecnie własne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych, takie jak produkty Adobe, AutoDesk i Microsoft Office. Ta funkcja pozwala im tworzyć pliki kopii zapasowej i automatycznie zapisywać twoją pracę co jakiś czas.

Jednak warto zauważyć, że opieranie się na tej metodzie odzyskiwania może nie gwarantować przywrócenia najnowszej wersji twojej pracy. Ponieważ autosave działa w ustalonych odstępach czasu, możliwe jest, że najnowsze zmiany nie zostały zapisane bezpośrednio przed utratą danych.

W tym przykładzie pokażemy, jak użyć funkcji AutoOdzyskiwanie w pakiecie Microsoft Office, aby odzyskać poprzednią wersję dokumentu.

Pakiet Microsoft Office oferuje również funkcję chmury, która automatycznie zapisze Twoją pracę za każdym razem, gdy wprowadzisz zmianę, jeśli nie masz nic przeciwko przechowywaniu swoich informacji w chmurze.

 1. Uruchom Word lub Excel.
 2. Przejdź do paska nawigacji i wybierz Plik > Opcje > Zapisz.
 3. W tym oknie znajdziesz lokalizację AutoOdzyskiwania, gdzie są zapisywane Twoje pliki. Zobaczysz również, jak często AutoOdzyskiwanie zapisuje Twoją pracę. Na moim przykładzie widać, że zapisywanie następuje co 10 minut, co jest ustawieniem domyślnym.ustawienia autoodzyskiwania w wordzie
 4. Kliknij opcję Przeglądaj, aby wyszukiwać pliki możliwe do odzyskania. Po kliknięciu „Przeglądaj” pojawi się okno dialogowe wyboru folderu autoodzyskiwania, ale nie służy ono do otwierania dokumentów stamtąd. Po prostu podążaj za tą ścieżką, a następnie wyszukuj foldery, aby zlokalizować swoje pliki. Znajdź plik, który chcesz odzyskać i kliknij OK, aby odzyskać nadpisane pliki.przejdź do folderu autoodzyskiwania word

Podsumowanie

Odzyskiwanie nadpisanych plików lub folderów w systemie Windows może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Szczególnie jeśli masz włączone funkcje kopii zapasowej Windows lub masz włączoną Historię Plików.

Jeśli nie posiadasz żadnych kopii zapasowych, możesz sprawdzić, czy używane przez Ciebie aplikacje mają dostępną opcję autoodzyskiwania. Jednakże, zdecydowanie zaleca się natychmiastowe skorzystanie z niezawodnych aplikacji do odzyskiwania danych firm trzecich, takich jak Disk Drill, aby zwiększyć szanse na skuteczne odzyskanie plików.

FAQ:

Gdy nadpisujesz plik, dane z nim skojarzone są oznaczane jako wolne, umożliwiając komputerowi zapis nowych danych. To pozwala nam na odzyskanie danych w wyżej opisanych krokach. Im dłużej czekasz z próbą odzyskania nadpisanego pliku, tym mniejsze masz szanse na to, że się to uda.
Programy takie jak Word i Excel mają wbudowane funkcje cofania, które pozwalają cofnąć poprzednio wykonane działania. Jeśli przypadkowo usuniesz cały swój tekst lub liczby, możesz użyć skrótu klawiaturowego „Ctrl + Z” bez znaków cudzysłowu, aby cofnąć najnowsze akcje. Jeśli plik został już zapisany, to prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z jednej z powyższych akcji odzyskiwania.
Dla użytkowników systemu Windows możecie sprawdzić, czy włączona jest Historia plików. Jeśli jest aktywna, kliknijcie prawym przyciskiem myszy na plik i wybierzcie "Przywróć poprzednie wersje". Możecie również poszukać wcześniej wykonanych kopii zapasowych lub użyć oprogramowania do odzyskiwania danych, aby przeskanować i odzyskać swoje pliki.
Sprawdź, czy funkcja Historia plików jest włączona na komputerze z systemem Windows. Jeśli funkcja jest wyłączona lub została aktywowana dopiero po utracie danych, nie będzie zawierać żadnych wcześniejszych wersji.
Nadpisanie pliku oznacza jego zastąpienie nowymi danymi. Usunięcie pliku sprawia, że staje się on niedostępny dla urządzenia, oznaczony jako wolne miejsce, które może zostać zajęte przez nadchodzące dane.
Gdy plik zostanie nadpisany, poprzednie przydziały danych na dysku zostaną przekazane nowemu zestawowi danych. To sprawia, że poprzedni plik lub wersja pliku staje się trudniejsza do odzyskania.
Emma Collins jest autorką treści, która od ponad 5 lat pisze poradniki technologiczne i instrukcje obsługi związane z jej szerokimi zainteresowaniami w dziedzinie technologii. Pisała artykuły na temat Windows, Android, iOS, mediów społecznościowych, gier i wielu innych jako tech writer.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji baz danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required