Jak odzyskać uszkodzone pliki w Windows [Najlepsze metody]

Napisane przez
Zatwierdzone przez
40

Odzyskaj uszkodzone pliki w Windows

Pracowałeś na komputerze i chcesz zapisać plik, aby zachować swoją pracę. Ale aplikacja, której używasz, ulega awarii lub komputer nagle się restartuje, pozostawiając twój plik niezapisany.

To tylko jeden z wielu scenariuszy, które mogą uszkodzić twoje pliki. Dobra wiadomość? Istnieją sposoby na odzyskanie uszkodzonych plików w systemie Windows. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest uszkodzony plik, jak do tego dochodzi, oraz jak możesz odzyskać uszkodzony plik.

Spis treści

Co to jest uszkodzony plik?

Podsumowując, uszkodzony plik to taki, który został zniszczony. Wszystkie dane na komputerze mają swoją strukturę i gdy ta struktura zostanie uszkodzona lub przerwana, może to spowodować uszkodzenie pliku.

komunikat o uszkodzonym pliku

Może to spowodować, że plik nie będzie się już otwierał, a Twój system operacyjny może nie wiedzieć, jak sobie z nim poradzić. Jeśli spróbujesz go otworzyć, aplikacja może się zawiesić, ponieważ brakuje danych, które powodują, że używany przez Ciebie program nie wie, co z nim zrobić.

Jak dochodzi do uszkodzenia plików?

Istnieje wiele powodów, dla których plik może być uszkodzony. Poniżej wymienię kilka z najczęstszych:

 • 🔌 Awaria zasilania powodująca nagłe wyłączenie komputera – Awaria zasilania powodująca nieoczekiwane wyłączenie może przerywać procesy systemowe i inne operacje zapisu. To z kolei może spowodować utratę dostępu do niektórych plików lub uszkodzenie innych metadanych.
 • ⚡ Przepięcie – Podobnie jak w przypadku nagłego wyłączenia, przepięcia spowodowane wadliwym okablowaniem lub innymi przyczynami mogą również przerywać operacje zmieniające dane. Dodatkowo, mogą one uszkodzić komponenty sprzętowe, co może sprawić, że komputer stanie się niedostępny.
 • 🔨 Awaria aplikacji – Jeśli aplikacja ulegnie awarii podczas zapisywania pliku, może to spowodować, że część pliku zostanie zaktualizowana, a reszta pozostanie niezmieniona lub uszkodzona. Te niezgodne dane mogą prowadzić do uszkodzenia pliku.
 • 🖥️ Awaria systemu operacyjnego – Jeśli system operacyjny ulegnie awarii, wszystkie operacje zostają zatrzymane, włącznie z procesami w tle i wszystkim, co jest w danym momencie używane. Może to powodować różne uszkodzenia danych lub nawet uszkodzenie systemu plików.
 • 🛑 Błędy aktualizacji – Jeśli aktualizacja oprogramowania jest nieudana, wszystkie krytyczne komponenty systemu uczestniczące w aktualizacji mogą zostać uszkodzone, co skutkuje uszkodzeniem powiązanych plików.
 • ➡️ Przenoszenie nowych danych do komputera i błędy kompatybilności – Jeśli przeniesiesz niekompatybilny plik do komputera lub innego urządzenia, ta kopia może stać się bezużyteczna lub nieczytelna. Może to być spowodowane brakiem możliwości poprawnego interpretowania pliku/danych przez urządzenie.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów na odzyskanie uszkodzonych plików, ponieważ Windows i inne aplikacje biorą pod uwagę fakt, że mogą zdarzać się przypadki awarii aplikacji lub komputerów.

Poniżej przyjrzymy się kilku najlepszym sposobom na odzyskanie uszkodzonych plików i przywrócenie danych.

Najlepsze metody odzyskiwania uszkodzonych plików

Szansa na pomyślne odzyskanie uszkodzonych plików zależy od podstawowej przyczyny uszkodzenia. Poniżej opisujemy najlepsze metody na odzyskanie uszkodzonych plików, którymi możesz łatwo się kierować. Zobacz, która z metod będzie działać w przypadku Twoich konkretnych potrzeb odzyskiwania.

Metoda 1: Skopiuj plik z oryginalnego źródła

Najprostszym sposobem na odzyskanie uszkodzonych plików jest po prostu skopiowanie ich z oryginalnego źródła. Większość plików na Twoim komputerze, które nie są plikami systemowymi (tzn. plikami dodawanymi przez system Windows podczas instalacji), zazwyczaj pochodzi z zewnętrznego źródła i można je ponownie uzyskać.

Na przykład, jeśli uszkodzony plik, którego próbujesz użyć, to plik instalacyjny narzędzia, które chcesz zainstalować, przejdź na stronę internetową narzędzia i pobierz plik instalacyjny ponownie. Jeśli otrzymałeś plik, na przykład film jako plik mp4 , który uległ uszkodzeniu, możesz poprosić znajomego o ponowne przesłanie pliku.

Jeśli jednak nie możesz odzyskać uszkodzonego pliku ze źródła, możesz spróbować go odzyskać, zmieniając format tego pliku.

Metoda 2: Zmień format pliku

Czasami naprawienie uszkodzonego pliku jest tak proste, jak zmiana formatu pliku. Na przykład, jeśli nie możesz otworzyć dokumentu Word, konwersja go do PDF może pomóc. Jeśli twój uszkodzony plik to obraz w formacie PNG, konwersja go do JPG może pomóc w odzyskaniu pliku.

Istnieje kilka sposobów na zmianę formatu pliku. Zazwyczaj, wyszukując w internecie „przekonwertuj (format pliku) na (inny format pliku)” otrzymasz listę narzędzi internetowych, które mogą przekonwertować format pliku online.

Możesz również konwertować niektóre formaty plików za pomocą narzędzi, które już masz na swoim komputerze, pod warunkiem, że jesteś w stanie otworzyć plik. Na przykład, gdy dokument Word stanie się uszkodzony, niektóre jego zawartości mogą się nie wyświetlać, ale plik nadal się otworzy. Możesz przejść do Plik > Zapisz jako i zapisać plik jako dokument PDF.

zapisz dokument jako pdf

Metoda 3: Korzystaj z wbudowanych rozwiązań aplikacji AutoRecover

Wiele aplikacji oferuje obecnie wbudowaną ochronę danych przed takimi zagrożeniami jak awarie aplikacji i komputera. Microsoft Office jest doskonałym przykładem usługi programowej oferującej niesamowitą ochronę dla Twoich danych.

Ponieważ większość z nas korzysta z Microsoft Office, możemy przyjrzeć się, jak odzyskać uszkodzony plik za pomocą Worda. Jeśli używasz czegoś takiego jak Microsoft OneDrive czy Google Docs, to prawdopodobnie nie musiałbyś się tym martwić, ponieważ twoje dane są ciągle zapisywane w chmurze.

Jednak ze względu na obawy dotyczące prywatności i w zależności od tego, nad czym pracujesz, możesz nie być w stanie zapisać swoich danych w chmurze lub możesz mieć inne powody, dla których nie chcesz tego robić. W poniższych krokach opiszę, jak odzyskać plik w Microsoft Word, ale te kroki będą dotyczyć większości aplikacji Microsoft Office i nie powinny się one zbytnio różnić.

 1. Uruchom Word lub dowolny produkt pakietu Office, ponieważ kroki powinny być niemal takie same.
 2. Przejdź do paska nawigacyjnego i wybierz Plik > Opcje > Zapisz.
 3. W tym oknie możesz znaleźć lokalizację AutoOdzyskiwania, gdzie zapisywane są Twoje pliki. Możesz również sprawdzić, jak często AutoOdzyskiwanie zapisuje Twoją pracę. Na moim przykładzie widać, że zapisuje co 10 minut i jest to ustawienie domyślne.ustawienia autoodzyskiwania w wordzie
 4. Na tym ekranie będziesz mógł/mogła zobaczyć, gdzie były zapisywane Twoje pliki, co pozwoli Ci zlokalizować i przywrócić uszkodzone pliki.autorecover saves in folder

Metoda 4: Odzyskaj uszkodzone pliki za pomocą poprzednich wersji

Poprzednie wersje to kopie plików, które Windows tworzy jako część kopii zapasowej lub punktu przywracania. Poprzednie wersje to czasami także tzw. kopie w tle, które są tworzone automatycznie przez system operacyjny Windows, więc to nie jest coś, co musiałbyś wcześniej konfigurować.

Jeśli masz uszkodzony plik, najprawdopodobniej możesz kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i przywrócić go do poprzedniej wersji lub punktu przywracania, co pozwoli Ci odzyskać plik, gdyby został uszkodzony.

Przywracanie uszkodzonych plików za pomocą Poprzednich Wersji jest dosyć proste i zaprezentuję to w poniższych krokach.

 1. Znajdź folder lub plik, do którego chcesz przywrócić poprzednią wersję.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na plik lub folder i wybierz Przywróć poprzednie wersje.
 3. Wybierz poprzednią wersję, do której chcesz przywrócić i kliknij Przywróć.wybierz poprzednią wersję i przywróć
 4. Po kliknięciu Przywróć, komputer przywróci poprzednią wersję pliku i nie powinien być on już uszkodzony!

Czasami może nie być wcześniejszej wersji pliku, do której próbujesz przywrócić, i wtedy z pomocą przychodzi kopia zapasowa.

Metoda 5: Odzyskiwanie uszkodzonych plików z kopii zapasowej systemu Windows

Po wielu latach pracy w branży komputerowej mogę zaświadczyć, że tworzenie kopii zapasowych komputera to jedna z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić dla swoich danych. Odzyskiwanie uszkodzonych plików z kopii zapasowej jest naprawdę łatwe i wymaga tylko kilku kroków.

 1. Uruchom Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Kopia zapasowa.przywracanie z kopii zapasowej
 2. Jeśli masz ustawioną kopię zapasową, pojawi się ona tutaj. Możesz wtedy odzyskać uszkodzone pliki, wybierając kopię zapasową, a następnie czekając na jej przywrócenie do wcześniejszego punktu.przywracanie plików z kopii zapasowej

Jeśli po wykonaniu powyższych kroków nie pojawi się żadna kopia zapasowa, najprawdopodobniej jej nie posiadasz i zaleciłbym, abyś zaczął tworzyć kopie zapasowe swojego komputera, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich danych.

Istnieją inne sposoby na odzyskanie uszkodzonych plików, na które przyjrzymy się poniżej.

Metoda 6: Użyj oprogramowania do naprawy plików

Jeśli potrzebujesz bardziej automatycznego rozwiązania, możesz skorzystać z narzędzi do naprawy plików takich jak Stellar Microsoft Office Repair Toolkit lub Repair Toolbox. Skuteczność każdego z programów zwykle zależy od jego zaawansowania.

Pliki mogą ulec uszkodzeniu na skutek działania wirusów, błędów w oprogramowaniu, które niepoprawnie zapisało plik, lub na skutek jakiegoś zdarzenia, które spowodowało dezorganizację danych w pliku. Dlatego też szanse na powodzenie przy użyciu narzędzia do naprawy zależą również od tego, jak bardzo uszkodzony lub zepsuty jest plik.

Ważne jest, aby zauważyć, że niezależnie od użytego narzędzia do naprawy plików, naprawi ono tylko drobne problemy z uszkodzeniem. Jeśli znaczna część danych twojego pliku jest zaginiona, narzędzie do naprawy — bez względu na cenę — nie będzie w stanie odzyskać pliku.

Metoda 7: Odzyskaj Uszkodzone Pliki za Pomocą Oprogramowania do Odzyskiwania Danych

Jeśli powyższe kroki nie zadziałały, możesz spróbować odzyskać wcześniejszą wersję pliku, która będzie się otwierać i funkcjonować za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych firm trzecich.

Disk Drill może odzyskiwać pliki oraz inne rodzaje danych. Dokonuje tego poprzez skanowanie komputera i wyszukiwanie plików, które są obecne, lecz mogą być dla Ciebie niewidoczne. W sytuacji uszkodzenia pliku, Disk Drill może być w stanie przywrócić wcześniej działającą wersję pliku, która otworzy się i będzie funkcjonować na Twoim komputerze z systemem Windows. Oprogramowanie do odzyskiwania danych nie jest w stanie naprawić uszkodzonych plików, ale jeśli istnieje inna działająca wersja pliku, jest szansa na jej odzyskanie.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy plik można odzyskać, jest sprawdzenie, czy funkcja podglądu działa podczas przeglądania plików, które Disk Drill był w stanie znaleźć po zakończeniu procesu skanowania, co wskażę w poniższych krokach.

Gdy zauważysz, że plik jest uszkodzony i nie otwiera się na twoim komputerze, najlepiej przestać używać komputera, ponieważ zapisywanie nowych danych utrudni Disk Drill odzyskiwanie danych. Jeśli możesz załadować Disk Drill na zewnętrzny dysk twardy lub pendrive, zwiększy to twoje szanse na odzyskanie danych.

 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill na swoim komputerze.konfiguracja disk drill
 2. Wybierz Urządzenie/Dysk, którego chcesz przeskanować w poszukiwaniu uszkodzonych plików, a następnie kliknij przycisk Szukaj utraconych danych w prawym dolnym rogu, aby rozpocząć odzyskiwanie uszkodzonych plików.wybieranie dysku do skanowania w disk drill
 3. Zaczekaj na zakończenie procesu skanowania. Następnie przejdź do przeglądania znalezionych elementów
 4. Zostaniesz powitany przez wszystkie znalezione pliki, które Disk Drill był w stanie odzyskać. Jeśli możesz podejrzeć plik, to Disk Drill jest w stanie go najczęściej odzyskać. Jest to dobry znak, że możesz odzyskać wcześniej działającą wersję uszkodzonego pliku.podgląd plików w disk drill
 5. Zaznacz pliki, które chcesz odzyskać, a następnie wybierz Odzyskaj.odzyskiwanie plików w disk drill
 6. Wybierz ścieżkę, do której Disk Drill ma odzyskać uszkodzony plik.wybór lokalizacji odzyskiwania w disk drill
 7. Następnie zostaniesz powitany komunikatem potwierdzającym, że odzyskiwanie zakończyło się sukcesem.wiadomość o pomyślnym odzyskaniu

Metoda 8: Użyj narzędzia do sprawdzania plików systemowych (SFC)

System File Check (SFC) to wbudowane narzędzie, które skanuje w poszukiwaniu uszkodzonych plików systemowych i je naprawia. Windows zapisuje buforowaną kopię wszystkich plików systemowych w folderze System32/dllcache. Kiedy uruchomisz narzędzie SFC, skanuje ono wszystkie chronione pliki systemowe, aby sprawdzić, czy któryś z nich nie został uszkodzony. Jeżeli znajdzie uszkodzone pliki, zastępuje je buforowaną kopią pliku. Jeśli uszkodzony plik, który próbujesz odzyskać, jest plikiem systemowym, oto jak możesz użyć SFC do jego naprawy:

 1. Wyszukaj w Menu Start cmd. Wybierz Wiersz polecenia z lewego panelu i kliknij na Uruchom jako administrator w prawym panelu, aby uruchomić Wiersz polecenia jako administrator.open cmd
 2. Uruchom następujące polecenie:
  sfc /scannow

  sfc scannow

 3. Pozwól skanowaniu zakończyć się. Po jego zakończeniu zobaczysz komunikat informujący, czy podczas skanowania znaleziono jakieś uszkodzone pliki i czy zostały one naprawione. Jeśli komunikat mówi, że uszkodzone pliki zostały pomyślnie naprawione, udało ci się naprawić uszkodzone pliki systemowe.scan completed

Podsumowanie

Komputery działają niezawodnie przez większość czasu, ale mogą zdarzyć się przypadki, w których może dojść do uszkodzenia plików. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów na odzyskanie tych danych i przywrócenie ich na maszynę.

Dzięki kopiom zapasowym i wbudowanym rozwiązaniom software’owym możesz zachować swoje dane w bezpieczeństwie, a jeśli te zawiodą, zawsze możesz użyć oprogramowania do odzyskiwania danych firm trzecich, które pomoże Ci przywrócić wcześniej działającą wersję uszkodzonego pliku.

FAQ

Możesz spróbować odzyskać uszkodzone pliki za pomocą Wiersza polecenia, wpisując chkdsk X: /f, a następnie wpisując ATTRIB -H -R -S /S /D X:*.* (Zamień X na literę swojego dysku). Te polecenia sprawdzą błędy w systemie plików i pokażą ukryte pliki. Możesz także spróbować wpisać sfc /scannow w Wierszu polecenia, aby przeskanować i naprawić chronione pliki systemowe oraz sprawdzić, czy rozwiąże to Twój problem.
Nie, CHKDSK jest zaprojektowany do skanowania i naprawiania systemu plików komputera z systemem Windows pod kątem uszkodzeń lub złych sektorów, a nie do naprawiania lub odzyskiwania samych uszkodzonych plików.
W internecie dostępne są narzędzia, w tym Office Recovery, gdzie możesz przesłać uszkodzony plik, aby strona spróbowała go naprawić. Jednak są one ograniczone do konkretnych formatów plików.
Możesz spróbować naprawić uszkodzony plik DOCX, korzystając z wbudowanej funkcji naprawy programu Microsoft Word. Aby to zrobić, uruchom program Microsoft Word i przejdź do Plik > Otwórz > wybierz swój uszkodzony plik DOCX > wybierz Otwórz i napraw. Możesz również wypróbować narzędzia do naprawy plików DOCX dostępne online oferowane przez firmy trzecie. Jednak ani program Microsoft Word, ani narzędzia firm trzecich nie gwarantują 100% skuteczności odzyskiwania.
Emma Collins jest autorką treści, która od ponad 5 lat pisze poradniki technologiczne i instrukcje obsługi związane z jej szerokimi zainteresowaniami w dziedzinie technologii. Pisała artykuły na temat Windows, Android, iOS, mediów społecznościowych, gier i wielu innych jako tech writer.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji baz danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required