Jak odzyskać dane z wewnętrznego dysku twardego w systemie Windows

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
20

odzyskiwanie danych z wewnętrznego dysku twardegoTwój wewnętrzny dysk twardy to integralna część Twojego komputera. Jeśli nagle przestanie działać, Twoja możliwość dostępu oraz otwierania plików na nim również przepadnie. Dlatego, jeśli są dane, które musisz odzyskać, musisz zrobić to szybko.

Istnieje wiele sposobów na odzyskanie danych, od naprawy dysku twardego i samodzielnego przenoszenia danych, po specjalistyczne oprogramowanie, które odzyska je za Ciebie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak odzyskać dane z wewnętrznych dysków twardych.

Typowe problemy z utratą danych w wewnętrznych dyskach twardych

Pobieranie danych z dysku twardego może być proste, ale najpierw powinieneś zrozumieć problemy (jeśli istnieją), z którymi boryka się twój dysk twardy, aby zapewnić, że żadne dane nie zostaną utracone podczas procesu z powodu błędu. Oto niektóre z najczęstszych problemów z utratą danych, z którymi mierzą się wewnętrzne dyski twarde:


Problem Opis
📂 Nieprawidłowy format partycji Błąd podczas partycjonowania dysku twardego może prowadzić do utraty dużych ilości danych i sprawić, że staną się one niedostępne.
❌ Złe sektory Złe sektory pojawiają się naturalnie wraz ze starzeniem się dysku twardego, jednak ich duża ilość może sygnalizować, że dysk jest bliski awarii.
😧 Przypadkowe usunięcie danych Błędy zdarzają się cały czas. Chociaż Kosz pozwala na szybkie przywrócenie mniejszych plików, większe często są pomijane.
🔌 Przerwane kopiowanie danych Przerwanie dowolnego procesu zapisu danych, takiego jak nagłe wyłączenie zasilania czy nieoczekiwane zamknięcie systemu, pozostawia dane w uszkodzonym stanie. W poważnych przypadkach może to nawet doprowadzić do uszkodzenia całego systemu plików.
💥 Problemy mechaniczne Fizyczne problemy, takie jak zużycie w czasie i przegrzewanie, mogą prowadzić do stopniowego pogarszania się stanu dysku.

Rozwiązania, które prezentujemy do odzyskiwania danych z wewnętrznego dysku twardego, obejmą szereg sytuacji związanych ze stratą danych, aby zapewnić, że jedno z nich będzie odpowiednie dla Ciebie.

Jak odzyskać dane z wewnętrznego dysku twardego

Metoda odzyskiwania danych będzie zależała od stanu Twojego dysku twardego. Poniżej zamieściliśmy metody odzyskiwania dla każdego poziomu utraty danych, które mogą być również wykorzystane do odzyskiwania danych z dysków SSD.

Po pierwsze, pokażemy Ci, jak odzyskać jakiekolwiek utracone lub usunięte dane. Po drugie, przyjrzymy się odzyskiwaniu z komputerów, które mają uszkodzone pliki systemowe Windows uniemożliwiające prawidłowe uruchamianie. Po trzecie, omówimy Twoją najlepszą opcję, jeśli Twój dysk twardy doznał poważnych uszkodzeń i nie jesteś w stanie samodzielnie go naprawić.

Scenariusz 1: Windows Uruchamia Się Pomyślnie

W przypadkach, gdy utraciłeś pliki, które nie są związane z systemem operacyjnym, możesz użyć oprogramowania do odzyskiwania danych, aby je skanować i odzyskać z wewnętrznego dysku twardego. W tej metodzie użyjemy Disk Drill, narzędzia do odzyskiwania danych specjalizującego się w odzyskiwaniu danych w tego typu sytuacjach.

Kluczowe jest to, że powinieneś uniknąć instalowania lub zapisywania czegokolwiek na dotkniętym wewnętrznym dysku. Zamiast tego zainstaluj Disk Drill na innym wewnętrznym lub zewnętrznym dysku.

 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill.
 2. Wybierz dotknięty dysk i kliknij Szukaj utraconych danych.
 3. Kliknij Przeglądaj znalezione elementy, gdy skanowanie zostanie zakończone.przegląd plików z wewnętrznego dysku twardego
 4. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać. Otwórz panel podglądu, klikając dwa razy na plik. Możesz też użyć kolumny Szansa na odzyskanie, aby zobaczyć, które pliki mają najlepszą szansę na odzyskanie. Gdy będziesz gotowy, kliknij Odzyskaj.wybierz pliki do odzyskania
 5. Wybierz pożądaną lokalizację wyjściową. Upewnij się, że nie jest to ten sam dotknięty dysk. Kliknij Dalej.odzyskaj pliki z wewnętrznego dysku twardego

Te same kroki mogą być użyte w innych sytuacjach odzyskiwania danych, takich jak kiedy potrzebujesz odzyskać dane z dysku twardego laptopa. Nawet jeśli tak, zdobycie danych ze starego dysku twardego nie zawsze jest takie proste. Jeśli Windows nie uruchamia się poprawnie, spójrz na następne rozwiązanie.

Scenariusz 2: Pliki systemowe zostały uszkodzone i Windows nie uruchamia się

Jeśli twój dysk twardy działa, ale niektóre pliki systemu Windows zostały uszkodzone, musisz je naprawić, zanim będziesz mógł się zalogować i odzyskać swoje dane. Aby to zrobić, musisz wejść do środowiska odzyskiwania systemu Windows (winRE), gdzie możesz przeprowadzić rozwiązywanie problemów.

Aby wejść do winRE, musisz uruchomić komputer z bootowalnego USB lub DVD zawierającego Windowsa i wybrać opcję naprawy komputera. Alternatywnie, możesz wykonać kroki, aby uruchomić bezpośrednio z czarnego lub pustego ekranu. Gdy już tam będziesz, możesz próbować rozwiązać problem, najpierw korzystając z poniższych opcji:

 • Naprawa systemu startowego – Podstawowe narzędzie diagnostyczne, które przeskanuje komputer i spróbuje automatycznie naprawić najczęstsze problemy.
 • Ustawienia startowe – Tutaj możesz uruchomić komputer w trybie awaryjnym. W trybie awaryjnym możesz usunąć wszelkie podejrzane oprogramowanie lub pliki, które mogą być przyczyną problemu.
 • Przywracanie systemu – Jeśli posiadasz punkt przywracania systemu, możesz spróbować przywrócić komputer do wcześniejszego momentu, kiedy działał poprawnie.
 • Odinstalowanie aktualizacji – Nowe aktualizacje czasami mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Jeśli wiesz, że błędy zaczęły się pojawiać po aktualizacji, spróbuj odinstalować je za pomocą tej opcji.

Jeśli żadna z powyższych opcji nie zadziałała dla Ciebie, pokażemy Ci jeszcze dwie metody, które możesz wypróbować.

Naprawa plików systemowych za pomocą wiersza poleceń

Wiersz polecenia umożliwia uruchomienie dodatkowych narzędzi do rozwiązywania problemów bez konieczności wchodzenia do Windows. Narzędzia, z których będziemy korzystać, to SFC oraz DISM. SFC (System File Checker) przeskanuje instalację systemu Windows i przywróci brakujące lub uszkodzone pliki. DISM (Deployment Image Servicing and Management) jest używany do uzyskania potrzebnych plików do naprawy uszkodzonych. Należy pamiętać, że wymagane jest połączenie z internetem, ponieważ pliki te pobierane są z Windows Update.

 1. Kliknij Wiersz polecenia lub uruchom Tryb awaryjny z wierszem polecenia.Uruchamianie Wiersza polecenia.
 2. Wpisz sfc /scannow. Naciśnij Enter.Uruchomienie polecenia SFC.
 3. Wpisz DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth. Naciśnij Enter.Uruchomienie polecenia DISM.

Utwórz kopię zapasową dysku twardego i przeinstaluj Windows

Czasami po prostu trzeba wykonać świeżą instalację Windows, aby móc z powrotem pracować na komputerze. Chociaż może to być męczący proces, w niektórych przypadkach może to być jedyna dostępna opcja.

 1. Wyjmij wewnętrzny dysk twardy z komputera.
 2. Podłącz go do innego komputera i wykonaj pełną kopię zapasową dysku. Możesz to zrobić za pomocą funkcji kopii zapasowej bajt po bajcie programu Disk Drill.
 3. Włóż go z powrotem do swojego komputera i zainstaluj ponownie system Windows.

Scenariusz 3: Dysk jest uszkodzony lub zepsuty

Oprogramowanie do odzyskiwania danych i próby rozwiązania problemów mogą zrobić tylko tyle, aby odzyskać dane z rozbitego wewnętrznego dysku twardego. W przypadkach, gdy wewnętrzny dysk został fizycznie uszkodzony z powodu długotrwałego użytkowania podczas przegrzewania się lub ogólnego zużycia, najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z usługi odzyskiwania danych.

Usługa odzyskiwania danych jest zwykle droższą opcją, ale ma to swoje uzasadnienie, ponieważ daje największą szansę na bezpieczne odzyskanie danych. Specjaliści od odzyskiwania danych wykorzystują sprzęt oraz techniki klasy przemysłowej, aby odzyskać dane z twardych dysków laptopów i komputerów stacjonarnych, a następnie zwracają je na sprawnych i działających nośnikach danych.

Jak zapobiec utracie danych z wewnętrznego dysku twardego

Wskaźniki takie jak zacinający się dysk twardy mogą być wczesnymi sygnałami czegoś bardziej niepokojącego. Aby oszczędzić sobie potencjalnie wielu godzin odzyskiwania danych i rozwiązywania problemów, zerknij na te wskazówki, które pomogą zapobiec utracie danych:

 • 💽 Zrób kopię bezpieczeństwa danych – Bez wątpienia robienie kopii bezpieczeństwa danych to najlepszy sposób na ich ochronę. Posiadając działającą kopię, możesz łatwo przywrócić utracone lub uszkodzone pliki i uniknąć czasem żmudnego procesu odzyskiwania danych.
 • 🩺 Monitoruj dane S.M.A.R.T. – Twój dysk twardy jest w stanie raportować własny stan zdrowia w formie danych S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology). Monitorowanie tych danych pozwala działać na wczesne sygnały degradacji. Rozważ użycie darmowego narzędzia do monitorowania S.M.A.R.T. dołączonego do Disk Drill.
 • Bezpiecznie wyłącz komputer – Przerywanie operacji dysku twardego, zwłaszcza tych, które obejmują zapis danych na dysku, może spowodować uszkodzenie twoich plików lub systemu plików. Zawsze znajdź czas na prawidłowe wyłączenie komputera.

Poświęcając czas na wykonanie powyższych czynności, potencjalnie wydłużasz żywotność swojego dysku twardego i aktywnie zmniejszasz ryzyko wystąpienia zdarzenia utraty danych.

Podsumowanie

Dyski twarde mogą napotkać problemy w każdej chwili. W takich przypadkach pierwszą reakcją powinno być odzyskanie jakichkolwiek danych, które są dostępne. Jeśli możesz uruchomić system Windows, odzyskaj swoje dane za pomocą programu do odzyskiwania danych na bezpieczne urządzenie do przechowywania. Jeśli nie możesz uruchomić systemu Windows, skorzystaj z zestawu narzędzi do rozwiązywania problemów dostępnych w środowisku odzyskiwania systemu Windows, aby naprawić uszkodzenie i bezpiecznie zarchiwizować swoje dane.

Jeśli nie możesz samodzielnie naprawić uszkodzeń lub odzyskać danych, skontaktuj się z serwisem odzyskiwania danych, aby zespół profesjonalistów zajął się tym za Ciebie. Gdy dane zostaną odzyskane, wykonaj ich kopie zapasowe, abyś mógł łatwo przywrócić dane, gdyby coś takiego miało zdarzyć się ponownie.

Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane to autor treści z zamiłowaniem do technologii, często tworzy materiały dotyczące sprzętu komputerowego, odzyskiwania danych i elektroniki użytkowej. Kiedy nie pisze, odkrywa muzykę i pracuje nad własnymi stronami internetowymi.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required