Jak odzyskać usunięte gry lub dane gier na komputerze z Windows

manuviraj
Napisane przez
Zatwierdzone przez
29

odzyskiwanie usuniętych gier na pcPrzypadkowe usunięcie folderu z grą lub danych zapisanych stanów gry może być bardzo frustrujące. W przypadku tych drugich możesz stracić miesiące postępów. Aby Ci pomóc, stworzyliśmy poradnik zawierający kilka metod na odzyskanie usuniętej gry oraz przywrócenie zapisanych stanów gry, dzięki czemu szybko wrócisz do rozgrywki. Poradniki dotyczące klienta gry zostały stworzone na komputerze z systemem Windows, ale kroki pozostają takie same dla komputera Mac.

Jak odzyskać całą grę

Przyjrzyjmy się kilku sposobom na odzyskanie całego folderu gry. Mógł zostać usunięty lub po prostu przeniesiony na inny dysk w twoim komputerze. Rozpatrzymy oba te przypadki w poniższych metodach.

Naprawa 1: Zlokalizuj folder instalacyjny gry

Częściej niż myślisz, folder gry może nadal być obecny, ale twój klient gry (Steam, EA, Epic itd.) nie jest w stanie go zlokalizować. Naprawienie tego jest proste, najpierw znajdź folder gry za pomocą wyszukiwarki Windows lub Eksploratora plików, a następnie dodaj ten folder do swojego klienta gry.

Oto jak wygląda proces w dwóch popularnych klientach gier – Steam i EA:

Steam

 1. Uruchom Steam.
 2. Przejdź do Steam > Ustawienia > Pobieranie > Foldery biblioteki Steam. Spowoduje to otwarcie Menedżera Pamięci.Folder biblioteki Steam.
 3. Kliknij na ikonę plusa.Menedżer Pamięci w Steam.
 4. Użyj menu rozwijanego i kliknij na Pozwól mi wybrać inną lokalizację. Kliknij na Dodaj.Dodaj folder biblioteki w Steam.
 5. Przeglądaj w poszukiwaniu folderu z grą i kliknij Wybierz.
 6. Zaczekaj, aż Steam przeskanuje folder w poszukiwaniu zainstalowanych gier. To może zająć trochę czasu.

Aplikacja EA (dawniej Origin)

 1. Otwórz aplikację EA.
 2. Kliknij ikonę menu w lewym górnym rogu. Przejdź do Ustawienia > Pobieranie.
 3. Kliknij Edytuj obok Miejsce Instalacji.Edytuj miejsce instalacji w aplikacji EA.
 4. Przeglądaj, aby znaleźć nadrzędny katalog folderu gry i kliknij OK.

Po dodaniu gry do Steam lub EA – obie aplikacje przeprowadzą kontrolę integralności, aby upewnić się, że wszystkie dane gry są obecne. Jeśli nie, zostaną pobrane.

Jeśli korzystasz z innego klienta gry, najlepiej zapoznać się z podręcznikiem użytkownika lub postem na forum na temat tego, jak dodać wcześniej istniejącą grę do klienta.

Naprawa 2: Przywróć gry z kopii zapasowych

Jeśli utworzyłeś kopię zapasową swojej gry przed jej usunięciem, możesz ją po prostu przywrócić i wrócić do rozgrywki. Kopia zapasowa może być oficjalna, stworzona za pomocą klienta gry, lub po prostu kopia folderu z grą. Jeśli skonfigurowałeś funkcję Historia Plików w systemie Windows, możesz również prawdopodbnie odnaleźć grę przy jej użyciu.

Oto jak możesz odzyskać usunięte gry z kopii zapasowej:

Steam

 1. Upewnij się, że dysk zawierający kopię zapasową gry jest podłączony do komputera.
 2. Uruchom Steam.
 3. W lewym górnym rogu kliknij na Steam > Zapisz i przywróć gry.
 4. Wybierz opcję Przywróć poprzednią kopię zapasową i kliknij Dalej.Przywróć poprzednią kopię zapasową.
 5. Kliknij na Przeglądaj i znajdź kopię zapasową. Następnie kliknij Dalej.Opcja przeglądania Steam.
 6. Steam przywróci kopię zapasową.

Aplikacja EA (dawniej Origin)

Aplikacja EA nie posiada dedykowanej funkcji tworzenia kopii zapasowej i przywracania, ale istnieje prosty sposób na obejście tego. Najpierw skopiuj folder z kopią zapasową gry do wybranego miejsca, a następnie otwórz aplikację EA – Menu > Ustawienia > Pobieranie > Lokalizacja instalacji > Edytuj. Tutaj wyszukaj główny katalog twojego folderu z grą i kliknij OK.

Gra powinna pojawić się w twojej bibliotece gier, gotowa do grania.

Historia plików Windows

Ta metoda działa tylko wtedy, gdy Historia Plików była włączona przed usunięciem gry, a folder gry (lub katalog nadrzędny) został wybrany jako folder do wykonania kopii zapasowej. Jeśli tak, użyj tych kroków, aby przywrócić folder gry:

 1. Wyszukaj “historia plików” w wyszukiwarce systemu Windows (klawisz Windows + S). Kliknij opcję Przywróć pliki za pomocą historii plików wyświetloną w wynikach wyszukiwania.
 2. Przeglądaj lokalizacje w poszukiwaniu folderu gry za pomocą przycisków nawigacyjnych na dole. Wybierz folder gry i kliknij zielony przycisk przywracania.Historia plików Windows.
 3. Folder gry zostanie przywrócony do jego oryginalnej lokalizacji.

Naprawa 3: Sprawdź Kosz

Dla niezależnych tytułów i starszych gier wideo, rozmiar instalacji jest zazwyczaj niewielki. W takim przypadku dobrym pomysłem jest sprawdzenie Kosza w systemie Windows i zobaczenie, czy folder gry się tam znajduje. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy podejrzewasz, że przypadkowo usunąłeś folder gry, a nie odinstalowałeś go świadomie.

Oto jak odzyskać przypadkowo usuniętą grę z Kosza:

 1. Otwórz Kosz przez dwukrotne kliknięcie ikony na pulpicie lub po prostu wyszukaj go w Wyszukiwarce Windows (klawisz Windows + S).
 2. Jeśli folder gry znajduje się tam, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Przywróć.Opcja Przywróć w Koszu systemu Windows.
 3. Folder zostanie przywrócony do pierwotnej lokalizacji.

Naprawa 4: Ponownie pobierz grę

Nowoczesne gry są ogromne i posiadają skomplikowaną, rozgałęzioną strukturę folderów. Jeśli nie masz kopii zapasowej, proces odzyskiwania może być bardzo bolesny i lepiej jest ponownie pobrać grę za pomocą klienta gry.

Co z zapisanymi grami? Zapisane gry są zazwyczaj synchronizowane z chmurą w większości, o ile nie we wszystkich, klientach gier wideo. Jednak niektóre starsze tytuły mogą nie wspierać tej funkcji.

Jeżeli zapis gry zsynchronizowany z chmurą nie jest najnowszy lub jest całkowicie niedostępny, możesz przywrócić lokalnie zapisaną grę na swoim dysku, korzystając z programów do odzyskiwania danych. Szczegółowo omówimy to w następnych sekcjach.

Jak odzyskać wybrane pliki gry

Często nie znika cała gra, ale określone pliki lub zapisane stany gry. Na szczęście te pliki można łatwo odzyskać, używając jednej z poniższych metod. Najlepiej jest spróbować tych metod tak szybko, jak to możliwe.

Metoda 1: Sprawdź ustawienia antywirusa

Programy antywirusowe mogą błędnie oznaczyć niektóre pliki gry jako złośliwe i umieścić je w kwarantannie. Zwykle zdarza się to w przypadku plików .exe oraz .dll. Zanim przejdziesz do innych metod opisanych w tej sekcji, najlepiej dodać wyjątek dla tych plików w swoim programie antywirusowym i odzyskać je z folderu kwarantanny.

Dokładna procedura może różnić się w zależności od dostawcy antywirusa. Jednak jeśli korzystasz z Windows Defender, oto jak możesz dodać wyjątek oraz odzyskać pliki z kwarantanny:

 1. Wpisz „security” w Wyszukiwaniu systemu Windows (klawisz Windows + S). Kliknij Windows Security z wyników wyszukiwania.
 2. Kliknij na Ochrona antywirusowa i przed zagrożeniami na pulpicie nawigacyjnym Windows Security.Opcja ochrony przed wirusami i zagrożeniami.
 3. W sekcji Ustawienia ochrony antywirusowej i przed zagrożeniami, kliknij na Zarządzaj ustawieniami.Zarządzanie ustawieniami ochrony przed wirusami i zagrożeniami.
 4. Przewiń w dół i kliknij na Dodaj lub usuń wyjątki w sekcji Wyjątki.Dodawanie lub usuwanie wyjątków w Windows Defender.
 5. Kliknij na Dodaj wyjątek. Kliknij na Folder i przejdź do wybranego folderu gry.Przycisk dodawania wyjątku.
 6. Teraz wróć do pulpitu nawigacyjnego Ochrony antywirusowej i przed zagrożeniami za pomocą paska nawigacyjnego po lewej stronie.
 7. W sekcji Aktualne zagrożenia, kliknij na Historia ochrony. Znajdź plik gry, kliknij Akcje > Zezwalaj na urządzeniu.Opcja historii ochrony w Windows Defender.

Metoda 2: Sprawdź integralność plików gry

Prawie wszystkie klienty gier wideo posiadają funkcję sprawdzania integralności plików. Możesz użyć tej funkcji, aby upewnić się, że wszystkie niezbędne pliki gry są obecne. Oto jak możesz użyć tej funkcji w Steam i w aplikacji EA.

Sprawdź integralność plików gry w Steam

 1. Otwórz Steam.
 2. Wejdź do Biblioteki.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na problematyczną grę i wybierz Właściwości.
 4. W zakładce Pliki lokalne, kliknij na Sprawdź spójność plików gry.Opcja sprawdzania spójności plików gry w Steam.

Napraw grę w aplikacji EA

 1. Otwórz aplikację EA i przejdź do Biblioteki.
 2. Kliknij trzy kropki na kafelku problematycznej gry, a następnie kliknij Napraw.Opcja naprawy w aplikacji EA.

Metoda 3: Użyj oprogramowania do odzyskiwania danych

Programy do odzyskiwania danych firm trzecich są doskonałym wyborem, jeśli chcesz odzyskać zapisaną lokalnie grę, lub usunięta gra nie została pobrana przy użyciu klienta (w tym przypadku nie możesz zweryfikować integralności gry używając Steam lub EA).

W sieci jest wiele aplikacji do odzyskiwania danych, ale zdecydowaliśmy się na Disk Drill. Jest łatwy w użyciu, wyposażony w doskonałe algorytmy odzyskiwania danych i przywraca pliki z zachowaniem ich nazw. Użytkownicy Windows mogą skorzystać z darmowej wersji próbnej, która pozwala odzyskać do 500 MB danych za darmo (co jest więcej niż wystarczające, jeśli chcesz odzyskać jedynie zapisane pliki i stare gry).

Uwaga: Zapisane gry zazwyczaj znajdują się w folderze C:\Users\NazwaUżytkownika\Documents\NazwaGry lub bezpośrednio w folderze gry.

Oto jak odzyskać grę lub jej pliki zapisu za pomocą Disk Drill:

 1. Pobierz Disk Drill i zainstaluj.
 2. Otwórz Disk Drill, wybierz dysk lub partycję, na której była zainstalowana gra, i kliknij Szukaj utraconych danych.Opcja Szukaj utraconych danych w Disk Drill.
 3. Kliknij Przejrzyj znalezione elementy, aby zobaczyć pliki możliwe do odzyskania.Ekran Przejrzyj znalezione opcje w Disk Drill.
 4. Rozwiń sekcje Usunięte lub zagubione oraz Zrekonstruowane, aby zobaczyć usunięte, możliwe do odzyskania pliki.Sekcje odzyskiwania danych.
 5. Zaznacz pliki zapisu gry używając pola wyboru i kliknij Odzyskaj.Lista plików możliwych do odzyskania.
 6. Wybierz miejsce docelowe odzyskania i kliknij Dalej.Monit o miejsce docelowe odzyskiwania w Disk Drill.
 7. Disk Drill odzyska wybrane pliki.

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed utratą plików gry i postępów jest tworzenie regularnych kopii zapasowych. Idealnie, zachowuj lokalne kopie swojej gry oraz lokalne i chmurowe kopie swoich zapisanych stanów gry.

FAQ

Odzyskiwanie ogromnych, nowoczesnych gier zazwyczaj nie jest warte czasu i pieniędzy, chyba że masz lokalną kopię zapasową. Najlepiej jest po prostu je ponownie pobrać, ponieważ zapisane gry często są synchronizowane z chmurą. Nawet jeśli zapisane gry nie są synchronizowane z chmurą, można je odzyskać za pomocą narzędzi do odzyskiwania danych firm trzecich.
Tak. Możesz ponownie zainstalować usuniętą grę za pomocą klienta, którego użyłeś do jej pobrania.
To zależy od tego, jaki typ pliku usunąłeś. Jeśli usuniesz zapisaną grę, stracisz cały postęp w grze. Natomiast jeśli usuniesz plik z folderu gry, gra może się zawiesić lub w ogóle odmówić uruchomienia.
manuviraj
Manuviraj Godara to profesjonalny autor treści, który na swoim koncie ma ponad 4 lata doświadczenia. Jego stale rosnące zainteresowanie i doświadczenie z dziedziny technologii skłania go do tworzenia treści związanych z odzyskiwaniem danych i technologią konsumencką.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required