Jak znaleźć i odzyskać usunięte zrzuty ekranu w Windows: łatwy przewodnik

Napisane przez
Zatwierdzone przez
106

Odzyskiwanie usuniętych zrzutów ekranu w systemie WindowsZrzuty ekranu pozwalają efektywnie rejestrować informacje, niezależnie od tego, czy chcesz je zapisać, czy udostępnić. Mogą jednak łatwo zginąć w systemie Windows z wielu przyczyn, w tym z powodu narzędzia do robienia zrzutów ekranu, którego używasz. Możliwe także, że usunąłeś je przypadkiem lub że twój nośnik danych jest uszkodzony.

W kolejnych sekcjach wyjaśnimy, gdzie domyślnie można znaleźć zrzuty ekranu oraz jak odzyskać trwale usunięte zrzuty ekranu, jeśli nie można ich już tam znaleźć.

Gdzie są zapisane moje zrzuty ekranu?

Aby zrozumieć, gdzie znaleźć zrzuty ekranu w systemie Windows, ważne jest, abyś nauczył się, jak działają wbudowane funkcje wycinania na komputerze. Istnieje kilka sposobów na robienie zrzutów ekranu. Oto niektóre z nich:

 • Naciśnij klawisz „PrtScn” na swojej klawiaturze. Spowoduje to wykonanie zrzutu ekranu całego ekranu, a zrzut ekranu zostanie zapisany w schowku. Możesz wkleić to zdjęcie na dowolnej platformie obsługującej grafikę. Aby uzyskać dostęp do historii schowka, po prostu naciśnij klawisze klawisz Windows + V na swojej klawiaturze.
 • Użyj skrótu „klawisz Windows + Shift + S”. Po wykonaniu zrzutu ekranu zostanie on zapisany w schowku oraz folderze „%UserProfile%\Pictures\Screenshots”, który możesz zlokalizować w Eksploratorze plików.
 • Otwórz aplikację Narzędzie Wycinanie na Windowsie. Zrób zrzut ekranu zgodnie z instrukcjami w aplikacji i dokonaj edycji zdjęcia. Gdy będziesz zapisywał swoje zrzuty ekranu, zostaniesz poproszony o wybranie preferowanego miejsca zapisu pliku. Aby odzyskać niezapisane obrazy z narzędzia Wycinanie, możesz je znaleźć w folderze „%UserProfile%\Pictures\Screenshots” w Eksploratorze plików.
 • Naciśnij „klawisz Windows + PrtScn.” Spowoduje to wykonanie zrzutu całego ekranu i automatyczne zapisanie go w folderze „%UserProfile%\Pictures\Screenshots”.

Inne aplikacje, których używasz do robienia zrzutów ekranu, zazwyczaj mają własny domyślny folder. Na przykład, jeżeli używasz Xbox Game Bar, Twoje zrzuty ekranu mogą być domyślnie zapisywane w folderze „C:\Users\user\Videos\Captures” (zwróć uwagę, że można to zmienić).

Jak odzyskać usunięte lub utracone zrzuty ekranu

Jeśli nie znalazłeś swoich zrzutów ekranu w wymienionych przez nas lokalizacjach, mogły one zostać już usunięte lub utracone na Twoim komputerze z Windows. Ale możesz nadal mieć szansę je odzyskać! Oto sześć metod na odzyskanie usuniętych zrzutów ekranu w systemach Windows 10 i 11.

Metoda 1: Korzystaj z wbudowanej funkcji wyszukiwania

Zgubione zrzuty ekranu zazwyczaj mają miejsce, gdy nie stosuje się schematu nazywania plików lub dedykowanego dla nich folderu. Możesz szybko i sprawnie odnaleźć je na swoim komputerze z systemem Windows, korzystając z wbudowanej funkcji wyszukiwania. Istnieją co najmniej trzy podejścia do tego. Oto one:

 • Wpisywanie nazwy pliku zrzutu ekranu w menu Start
 • Korzystanie z pola wyszukiwania na pasku zadań Windows
 • Korzystanie z pola wyszukiwania w Eksploratorze plików

Te metody powinny być dość intuicyjne. Jednak gdy szukasz plików w Eksploratorze plików, rozważ następujące kroki, aby odzyskać obrazy ze Snipping Tool:

 1. W Eksploratorze plików przejdź do folderu, w którym podejrzewasz, że jest zapisany Twój zrzut ekranu. Jeśli chcesz przeszukać cały komputer, przejdź do „Ten komputer.”
  ten komputer
 2. Następnie wpisz „zrzut ekranu” w polu wyszukiwania. Dzięki temu zostaną wyfiltrowane wszystkie inne zdjęcia (osobiste i pobrane), które nie są zrzutami ekranu.
  pasek wyszukiwania eksploratora
 3. Po tym kliknij na rozwijane menu „Opcje wyszukiwania” i wybierz “Rodzaj” > “Obraz.” Możesz łączyć opcje filtrowania. Na przykład możesz również wybrać “Data modyfikacji” > “Ten tydzień” aby znaleźć swoje zrzuty ekranu z ostatnich siedmiu dni.
  opcje wyszukiwania

Metoda 2: Sprawdź Kosz

Aby odzyskać usunięte zrzuty ekranu, możesz użyć folderu Kosz. Powinieneś być w stanie znaleźć niedawno usunięte pliki, chyba że zdecydowałeś się na ich trwałe usunięcie. Zazwyczaj można go otworzyć z lewego górnego rogu pulpitu lub korzystając z wyszukiwania Windows.

W Koszu znajdź i zaznacz zrzuty ekranu, które chcesz przywrócić. Następnie kliknij „Przywróć wybrane elementy” na górze.

przywróć przedmioty

Metoda 3: Upewnij się, że Twoje zrzuty ekranu nie są ukryte

Możesz ukrywać i odkrywać swoje zrzuty ekranu oraz inne pliki w Eksploratorze plików używając ustawień widoku. Aby sprawdzić, czy masz ukryte zrzuty ekranu, przejdź do folderu, w którym myślisz, że się znajdują. Wystarczy kliknąć „Widok” i wybrać „Pokaż” > „Ukryte elementy” w menu rozwijanym.

pokaż ukryte elementy

Metoda 4: Odzyskaj z kopii zapasowej

Możesz wykonać kopię zapasową swoich plików na inny dysk obierając funkcję Historii Plików w systemie Windows. Jeśli miałeś ją wcześniej skonfigurowaną, być może będziesz mógł przywrócić swoje zrzuty ekranu z poprzednich wersji określonych plików i folderów. Aby używać funkcji Historii Plików, po prostu wykonaj poniższe kroki:

 1. Aby rozpocząć, otwórz Eksploratora plików i przejdź do pliku lub folderu, który chcesz przywrócić.
 2. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na plik i wybierz „Przywróć poprzednie wersje.”
  przywrócić poprzednie wersje
 3. Po kliknięciu otworzy się okno Właściwości tego pliku, pokazujące zakładkę „Poprzednie wersje”.
 4. Wybierz preferowaną wersję pliku i kliknij przycisk „Przywróć”. Alternatywnie możesz otworzyć rozwijane menu i wybrać „Przywróć do”, jeśli chcesz zapisać plik w innej lokalizacji.
  przycisk przywracania poprzedniej wersji

Możesz użyć zewnętrznego dysku lub partycji dysku jako lokalizacji dla Historii Plików. Jak wiele innych dysków, może on zostać uszkodzony z czasem. Jeśli to się stanie, rozważ wykonanie odzyskiwania danych z dysku twardego, aby przywrócić znajdujące się na nim pliki.

Windows umożliwia również włączenie synchronizacji i tworzenia kopii zapasowej w OneDrive, co pozwala zapisywać lokalne pliki w chmurze. Aby to zweryfikować, możesz przejść do Ustawień i wybrać „Konta” > „Kopia zapasowa Windows.” Jeśli synchronizacja jest włączona, możesz sprawdzić swoje konto w chmurze, aby sprawdzić, czy zgubione zrzuty ekranu zostały zabezpieczone.

kopia zapasowa Windows

Metoda 5: Użyj Oprogramowania do Odzyskiwania Danych

Jeśli żadna z powyższych metod nie pomoże ci odzyskać zrzutów ekranu w systemie Windows, powinieneś rozważyć użycie oprogramowania do odzyskiwania danych, jak Disk Drill.

Disk Drill może odnaleźć i odzyskać nie tylko zgubione zrzuty ekranu, ale również te, które zostały trwale usunięte. Jeśli jesteś użytkownikiem Windowsa, możesz skorzystać z darmowego okresu próbnego, który pozwala na odzyskanie plików o wartości do 500 MB.

Oto szybki i prosty, krok po kroku przewodnik jak użyć Disk Drill do odzyskania usuniętych zrzutów ekranu w Windows:

 1. Aby rozpocząć, pobierz Disk Drill dla Windows. Zalecamy zainstalowanie go na zewnętrznym dysku, aby uniknąć zużycia nośnika komputerowego. Zapobiega to przypadkowemu nadpisaniu danych.
 2. Po zakończeniu instalacji przejdź do dysku lub urządzenia, z którego chcesz odzyskać zrzuty ekranu i kliknij przycisk “Szukaj utraconych danych” w prawym panelu.
  disk drill search
 3. Po kliknięciu Disk Drill rozpocznie skanowanie dysku w poszukiwaniu odzyskiwalnych plików. Jeśli chcesz sprawdzić wyniki, kliknij “Przejrzyj znalezione przedmioty” w prawym górnym rogu Disk Drill.
  review found items
 4. Następnie zostaniesz przekierowany do sekcji wyników, gdzie możesz poszukać zrzutów ekranu, które chcesz odzyskać. Aby zawęzić listę odnalezionych plików, wybierz jedną z kategorii po lewej stronie okna. W tym przypadku wybierz “Obrazy”. Alternatywnie możesz kliknąć na pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu i wpisać nazwę lub typ pliku zrzutu ekranu (np. “screenshot” lub “PNG”).
  disk drill scan results
 5. Gdy znajdziesz zrzuty ekranu, które chcesz przywrócić, zaznacz pola wyboru obok ich nazw plików i kliknij “Odzyskaj.”
  recover button
 6. Po kliknięciu, pojawi się małe okno. Wybierz odpowiednie miejsce na odzyskane dane i kliknij “Dalej”, aby kontynuować. Wysoce zalecamy unikanie używania tego samego dysku lub folderu, który został przeskanowany, aby nie nadpisać odzyskiwalnych danych.
  select destination folder
 7. W końcu, Disk Drill przystąpi do odzyskiwania wybranych plików. Po zakończeniu, kliknij “Pokaż odzyskane dane w Eksploratorze”, aby obejrzeć przywrócone zrzuty ekranu.
  show recovered

Metoda 6: Sprawdź folder Plików Tymczasowych

Jeśli zrobiłeś zrzut ekranu używając klawisza „PrtScn” na klawiaturze, prawdopodobnie nie udało Ci się go zapisać jako plik. Przypomnij sobie, że jest on tylko zapisywany w historii schowka i można go wkleić tylko do programów, które to obsługują.

Oto co możesz zrobić:

 1. Aby sprawdzić folder z plikami tymczasowymi, wklej tę ścieżkę w Eksploratorze plików: „C:\Users\%USERNAME%\AppData\Local\Temp.
  temp folder
 2. Alternatywnie, naciśnij klawisz Windows + R i uruchom %temp%.
  run temp
 3. Następnie użyj paska wyszukiwania, aby znaleźć możliwe nazwy plików dla swoich zrzutów ekranu, np. „screenshot”, „.png”, czy „.jpg”.
  search temp files

Podsumowanie

Zrzuty ekranu mogą zostać utracone na twoim komputerze z wielu powodów, takich jak przypadkowe usunięcie, uszkodzone pliki i złe nazewnictwo plików. Ale nadal istnieje szansa na odzyskanie trwale usuniętych zrzutów ekranu, korzystając z Kosza, Wyszukiwania Windows, Historii Plików i Tymczasowego Folderu Plików. Jeśli żadna z tych metod nie zadziała, użyj aplikacji do odzyskiwania danych, takich jak Disk Drill, aby przywrócić swoje zrzuty ekranu.

FAQ

Gdy usuniesz zrzuty ekranu w systemie Windows, trafiają one do folderu Kosz. Jeśli chcesz je później przywrócić, przejdź do Kosza, kliknij prawym przyciskiem myszy swój zrzut ekranu i wybierz „Przywróć”. Usunięcie tych plików z Kosza usunie je na stałe z komputera. Ich miejsce na nośnikach pamięci PC zostanie wtedy nadpisane. Jeśli zmienisz zdanie i spróbujesz przywrócić te trwale usunięte pliki, pamiętaj, aby jak najszybciej skorzystać z oprogramowania do odzyskiwania danych. W przeciwnym razie mogą one zostać już nadpisane nowymi danymi.
Tak, można odzyskać usunięte zrzuty ekranu na Chromebooku. Aby to zrobić,
 1. Uruchom aplikację Pliki na swoim Chromebooku.
 2. Wybierz „Kosz” z lewego menu.
 3. Znajdź i kliknij prawym przyciskiem myszy usunięty zrzut ekranu.
 4. Wybierz „Przywróć z kosza” z menu kontekstowego.
Należy pamiętać, że usunięte pliki na Chromebooku pozostają w folderze Kosz tylko przez 30 dni. Po tym czasie zostają one trwale usunięte.
Aby odzyskać trwale utracone i usunięte zrzuty ekranu w systemie Windows, skorzystaj z Disk Drill. Pozwala przywrócić zrzuty ekranu, nawet jeśli nie udało się wcześniej utworzyć kopii zapasowych. Ponadto może również odzyskać twoje zdjęcia z uszkodzonych dysków twardych, sformatowanych dysków zewnętrznych, uszkodzonych plików i opróżnionych koszy na śmieci.
Jeśli użyłeś klawisza PrtScn, sprawdź historię schowka naciskając „klawisz Windows + V” na swojej klawiaturze. Niezapisane zrzuty ekranu można również znaleźć w folderze z plikami tymczasowymi w Windows 10. Przejdź do tej ścieżki w Eksploratorze plików: „%LOCALAPPDATA%\\Packages\\Microsoft.ScreenSketch_8wekyb3d8bbwe\\TempState” Możesz użyć tych samych kroków, aby odzyskać niezapisane zrzuty ekranu w Windows 11.
Emma Collins jest autorką treści, która od ponad 5 lat pisze poradniki technologiczne i instrukcje obsługi związane z jej szerokimi zainteresowaniami w dziedzinie technologii. Pisała artykuły na temat Windows, Android, iOS, mediów społecznościowych, gier i wielu innych jako tech writer.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji baz danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required