Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego w systemie Windows

Napisane przez
Zatwierdzone przez
32

odzyskiwanie danych po awarii dysku twardegoDyski twarde nie żyją tak długo jak ludzie. Jak wszystkie urządzenia elektroniczne, w końcu ulegną awarii. Śmierć Twojego dysku twardego jest nieunikniona, ale gdy zdarzy się to niespodziewanie, może zabrać ze sobą Twoje ważne pliki.

Zanim podejmiesz jakiekolwiek metody odzysku danych po awarii dysku twardego, będziesz chciał odzyskać dane, aby zapewnić, że nie zostaną nadpisane. Zawsze istnieje również ryzyko, że dysk twardy może ulec dalszemu uszkodzeniu i spowodować, że dane staną się nie do odzyskania.

W tym przewodniku pomożemy Ci w całym procesie: ustaleniu przyczyny awarii dysku twardego, odzyskaniu danych oraz przywróceniu działania dysku po awarii.

Co może spowodować awarię dysku twardego

Zrozumienie przyczyny awarii jest pierwszym krokiem w kierunku naprawy dysku twardego. Ważne jest również zauważenie, że niektóre czynniki leżące poza Twoją kontrolą mogą także powodować awarie. Na przykład, roczna stopa awaryjności (AFR) niektórych dysków twardych Seagate jest znacznie wyższa niż dysków twardych od innych popularnych producentów. Wiek jest innym istotnym czynnikiem — średni dysk twardy wytrzymuje 1,051 dni (czyli dwa lata i 10 miesięcy) zanim ulegnie awarii.

Mając to na uwadze, oto kilka typowych przyczyn awarii dysku twardego:

 • Uszkodzenia fizyczne: Uszkodzenia mechaniczne lub fizyczne powstają z różnych przyczyn, takich jak nagłe skoki napięcia, upuszczenie dysku twardego oraz zużycie komponentów występujące podczas regularnego korzystania z dysku.
 • Uszkodzenia logiczne: Nieprawidłowe procedury zamknięcia lub uruchamiania systemu, nagłe przerwy w dostawie prądu, wirusy lub malware oraz różne inne czynniki mogą prowadzić do błędów logicznych, takich jak uszkodzenie systemu plików.

Będziesz mógł odzyskać dane z dysku twardego, o ile nadal będzie on do odczytu. Jeśli dysk twardy jest całkowicie niezdatny do użycia, nie możesz odzyskać danych.

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego

Istnieją dwie metody na odzyskiwanie danych po awarii dysku twardego: oprogramowanie do odzyskiwania danych i usługa odzyskiwania danych.

Metoda 1:Odzyskiwanie Danych – Oprogramowanie

Możesz użyć inteligentnego rozwiązania do odzyskiwania danych, takiego jak Disk Drill, do odzyskiwania danych z zewnętrznego lub wewnętrznego dysku twardego, gdy ulegnie awarii.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill

Rozpocznij od pobrania Disk Drill i zainstaluj go na swoim komputerze. Darmowa wersja pozwala na odzyskanie do 500MB danych.

zainstaluj disk drill

Krok 2. Utwórz obraz dysku twardego

Uruchom Disk Drill po instalacji i przejdź do zakładki Kopia zapasowa danych w lewym pasku bocznym. Wybierz dysk twardy i kliknij na Kopię bit po bicie. Nazwij plik kopii zapasowej i wybierz ścieżkę, gdzie chcesz go zapisać. Po zakończeniu kliknij OK.

tworzenie kopii zapasowej bajt po bajcie

Krok 3. Zeskanuj obraz

Po utworzeniu obrazu, wróć do zakładki Odzyskiwanie danych z lewego paska bocznego. Kliknij na Dołącz obraz dysku i wybierz plik obrazu za pomocą eksploratora. Powinieneś teraz zobaczyć obraz wyświetlany jako dysk. Wybierz go i kliknij przycisk Szukaj utraconych danych, aby rozpocząć skanowanie.

zeskanuj obraz dysku

Krok 4. Odzyskaj pliki

Po zakończeniu skanowania zobaczysz listę plików, które Disk Drill odnalazł podczas skanowania. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać i kliknij przycisk Odzyskaj na dole. Wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać odzyskiwane pliki i kliknij Dalej. Pamiętaj, że nie powinieneś odzyskiwać plików na dysku źródłowym, aby uniknąć nadpisania istniejących danych.

odzyskiwanie plików

Uwaga: Skanowanie to działanie obciążające. Jeśli Twój dysk twardy jest już uszkodzony, skanowanie może tylko pogorszyć sytuację. Możesz temu zapobiec, tworząc obraz dysku. Tworzenie obrazu nie jest działaniem intensywnym, więc nie spowoduje dodatkowych uszkodzeń dysku. Disk Drill oferuje wbudowaną opcję (Byte-to-Byte Backup) do tworzenia i skanowania obrazów.

Metoda 2:Usługa odzyskiwania danych

W niektórych przypadkach, odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego może nie być możliwe przy użyciu narzędzia do odzyskiwania danych. Jeśli to dotyczy twojego przypadku, możesz szukać pomocy w niezawodnym serwisie odzyskiwania danych. Twój dysk twardy zostanie przewieziony do laboratorium, gdzie technik odzyska z niego dane, a następnie odesłanie danych i dysku twardego do ciebie.

Jak naprawić awarię dysku twardego

Odzyskiwanie danych po awarii dysku twardego jest możliwe w przypadkach, gdy nie został on poważnie uszkodzony. Rozwiązanie zależy od przyczyny uszkodzenia, ale naprawy dotyczą głównie uszkodzeń logicznych. Naprawa uszkodzeń fizycznych, poza sektorami uszkodzonymi, wymaga pomocy technika.

Metoda 1: Użyj narzędzia Sprawdzanie dysku

CheckDisk (ChkDsk) to wbudowane narzędzie w systemie Windows, które sprawdza dysk twardy pod kątem błędów i uszkodzonych sektorów. Jeśli ChkDsk znajdzie błędy lub uszkodzone sektory, spróbuje je automatycznie naprawić.

Aby użyć ChkDsk:

 1. Naciśnij Win + R, wpisz cmd i naciśnij Ctrl + Shift + Enter.
 2. Wpisz poniższe polecenie i naciśnij Enter:
  chkdsk F: /r /x

  używanie narzędzia sprawdzania dysku

 3. Zezwól narzędziu na zeskanowanie Twojego dysku twardego. Po zakończeniu, wyjdź z Wiersza Polecenia.

Na tym etapie funkcja Sprawdzania dysku powinna naprawić (lub przynajmniej spróbować naprawić) wszelkie błędy lub uszkodzone sektory, jeśli takowe zostały znalezione. Jeśli tak się stało, powinieneś być w stanie ponownie normalnie korzystać z dysku twardego.

Metoda 2: Przeprowadź skanowanie antywirusowe

Gdy złośliwe oprogramowanie powoduje, że Twój dysk twardy działa nieprawidłowo, musisz usunąć złośliwe oprogramowanie za pomocą programu antywirusowego. Proces skanowania różni się w zależności od używanego programu antywirusowego. Jednakże, niezależnie od używanego antywirusa, proces ten powinien być dość prosty.

Do przykładu wykorzystamy Microsoft Defender, aby zilustrować kroki.

 1. Wyszukaj w Menu Start pozycję Ochrona przed wirusami i zagrożeniami i wybierz Najlepsze dopasowanie.
 2. Wybierz Opcje skanowania.wybieranie opcji skanowania w Windows Defender
 3. Przeprowadź skanowanie według własnych preferencji. Jeśli chcesz przeskanować określony dysk twardy, możesz użyć opcji Skanowanie niestandardowe. Wybierz Skanuj teraz, gdy już dokonasz wyboru.rozpoczynanie skanowania w Windows Defender

Gdy skanowanie zostanie zakończone, Defender pokaże, czy znaleziono jakieś wirusy lub złośliwe oprogramowanie oraz jakie działania zostały podjęte. Gdy będziesz wiedział, że Defender wyczyścił twój dysk twardy, możesz zacząć ponownie używać go normalnie.

Metoda 3: Formatowanie

Formatowanie dysku twardego czyści dysk całkowicie. Formatowanie rozwiązuje prawie wszystkie logiczne błędy na dysku twardym i daje mu nowy początek.

Gdy już odzyskasz ważne pliki za pomocą Disk Drill, możesz sformatować dysk twardy, nie martwiąc się o utratę danych. Oto jak możesz sformatować swój dysk twardy:

 1. Wyszukaj w Menu Start Tworzenie i formatowanie partycji na dysku twardym. Wybór najlepszego dopasowania spowoduje uruchomienie konsoli zarządzania dyskami.
 2. Znajdź dysk, który chcesz sformatować, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Formatuj.używanie zarządzania dyskami do formatowania
 3. Wybierz system plików (lub zostaw NTFS, jeśli będziesz go używać tylko na urządzeniach z Windowsem), zaznacz pole obok Wykonaj szybkie formatowanie, i wybierz OK.formatowanie dysku

Gdy proces się zakończy, będziesz miał pusty dysk twardy. Miejmy nadzieję, że do tego czasu udało ci się odzyskać swój dysk.

Metoda 4: Odtwarzanie Uszkodzonej Partycji za Pomocą TestDisk

TestDisk to darmowe narzędzie konsoli poleceń, które pomaga naprawiać różne błędy związane z nośnikami pamięci. Może również pomóc naprawić dyski twarde, które nie działają z powodu uszkodzonej partycji. Oto jak możesz użyć TestDisk:

 1. Pobierz Test Disk i uruchom testdisk_win.exe.
 2. Wybierz [Utwórz], aby stworzyć nowy plik dziennika.utwórz nowy plik dziennika
 3. Wybierz dysk z uszkodzoną partycją i na następnym ekranie wybierz typ tabeli partycji.Wybierz typ tabeli partycji
 4. Na kolejnym ekranie wybierz [Analizuj]. Spowoduje to, że TestDisk przeanalizuje obecną strukturę partycji i wyszuka zagubione partycje.wybranie opcji analizuj
 5. Wybierz [Szybkie Wyszukiwanie] na następnym ekranie.rozpocznij szybkie wyszukiwanie
 6. Po zakończeniu procesu Szybkiego Wyszukiwania zobaczysz listę partycji na swoim dysku. Możesz również skorzystać z opcji [Dogłębne Wyszukiwanie], aby przeprowadzić bardziej szczegółowe skanowanie określonej partycji.Zapisz partycję
 7. Każda partycja na liście będzie miała przedrostek. Szukaj partycji z przedrostkiem „P” (P oznacza Primary – Główna). Wybierz uszkodzoną partycję i wybierz [Zapisz].

Po zakończeniu procesu zrestartuj komputer.

Oznaki awarii dysku twardego

Czasami, nawet jeśli twój dysk twardy działa, możesz zauważyć oznaki, że zbliża się do awarii. Wcześniejsze rozpoznanie tych sygnałów może zaoszczędzić ci dużo problemów, gdyby dysk twardy rzeczywiście uległ awarii.

Oto objawy awarii dysku twardego, na które należy uważać:

 • Wolna praca: Jeśli Twój komputer pracuje wolniej niż zazwyczaj, może to być oznaką awarii dysku twardego.
 • Niebieski ekran śmierci (BSOD): Jeżeli często napotykasz na BSOD (nie jako jednorazowy przypadek) na systemie Windows, Twój dysk twardy może ulegać awarii.
 • Przegrzewanie: Jeśli Twój dysk twardy wydaje się przegrzewać, może to oznaczać, że zbliża się do awarii.
 • Dziwne dźwięki: Twój dysk twardy może wydawać dziwne dźwięki, jeśli jedna lub więcej jego części fizycznych nie działają prawidłowo. Może to być silny sygnał, że Twój dysk twardy zaraz ulegnie awarii.

Istnieją również inne oznaki awarii dysku twardego, ale wymienione są najczęstsze. Jeśli zauważysz te objawy, niezwłocznie wykonaj kopię zapasową swoich danych, aby uniknąć ich utraty.

Stosuj politykę bezpieczeństwa przede wszystkim przy naprawie uszkodzonych dysków

Podsumowując: polityka bezpieczeństwa to mądre posunięcie w przypadku awarii dysków. Jeden błąd może spowodować utratę wszystkich danych. Zalecamy zawsze rozpocząć od odzyskiwania danych, a dopiero potem przejść do naprawy dysku.

Wyjaśniliśmy dokładne kroki, które możesz podjąć, aby odzyskać dane i naprawić dysk twardy, który może być bliski awarii. Mamy nadzieję, że ten przewodnik odpowiedział na Twoje pytania dotyczące uszkodzonego dysku twardego.

Arjun to technologiczny ninja, koduje w HTML i CSS, i otrzymał honorowe wyróżnienie jako rodzinnego eksperta od technologii podczas rodzinnych spotkań. Pisze poradniki od około sześciu lat i obecnie jest współpracownikiem wiodących technologicznych stron internetowych.
Zatwierdzone przez
Starszy Inżynier ds. Odzyskiwania Danych. Magister fizyki, Technologia informatyczna dla eksperymentów naukowych.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required