Jak naprawić tablice partycji dysku twardego w systemie Windows

manuviraj
Napisane przez
Zatwierdzone przez
28

naprawa tabeli partycji windows 10Uruchamiasz komputer i nagle pojawi się komunikat „nieprawidłowa tabela partycji” lub „brakująca tabela partycji”. To naturalne, że można zapanikować i założyć, że na zawsze straciło się dostęp do danych. Spokojnie, nie jest tak źle. Istnieje kilka sposobów, aby naprawić tabelę partycji na dysku twardym HDD lub SSD Twojego PC. Dokładnie przyglądamy się tym metodom w poniższych sekcjach.

Co to jest tabela partycji

Tabela partycji (lub mapa partycji) dysku HDD lub SSD określa, jak dysk jest podzielony. Zawiera niezbędne informacje, które pozwalają systemowi operacyjnemu rozpoznać, która partycja jest partycją rozruchową. Dwie najczęściej używane tabele partycji w systemie Windows to Master Boot Record (MBR) i GUID Partition Table (GPT).

MBR to starszy schemat partycjonowania, wykorzystywany głównie w starszych komputerach (sprzed 2015 roku). Zawiera on dane partycji w pierwszym sektorze dysku. Każdy wpis partycji zajmuje 16 bajtów, przy maksymalnym wspieranym rozmiarze 64 bajty. W związku z tym, tabela partycji MBR obsługuje maksymalnie 4 partycje. Maksymalny rozmiar każdej partycji to 2 TB.

GUID Partition Table (GPT) została opracowana, aby przezwyciężyć ograniczenia MBR, jak również stanowić część Zintegrowanego Rozszerzalnego Interfejsu Firmware (UEFI) firmy Intel – zamiennika dla starszego BIOS-u komputerów PC. Większość nowoczesnych komputerów wykorzystuje GPT. Dla przeciętnego użytkownika GPT oferuje trzy główne zalety w porównaniu z MBR:

 1. Obsługuje do 128 partycji.
 2. Maksymalny obsługiwany rozmiar partycji to 18 eksabajtów (EB).
 3. GPT zawiera kopię zapasową tabeli partycji dla lepszej ochrony danych i ich integralności.

Co oznacza komunikat o nieprawidłowej tablicy partycji?

Jeśli napotkasz błąd nieprawidłowej tabeli partycji, oznacza to, że system nie jest w stanie zlokalizować partycji zawierającej dane potrzebne do uruchomienia. Może to mieć kilka przyczyn, przy czym większość z nich można łatwo rozwiązać. Użyj poniższej tabeli jako przewodnika:

Powód

Opis

⛓️ Nieprawidłowa sekwencja rozruchu Sekwencja rozruchu określa, który dysk pamięci zostanie sprawdzony w poszukiwaniu plików rozruchowych systemu operacyjnego. Jeśli jest ustawiona nieprawidłowo, komputer będzie sprawdzał niewłaściwy dysk pamięci w poszukiwaniu systemu operacyjnego i w efekcie zwróci błąd nieprawidłowej tablicy partycji, gdy nie może zlokalizować partycji rozruchowej na tym dysku. Sekwencję rozruchu można zmienić w ustawieniach BIOS/UEFI.
💿 Uszkodzone sektory Uszkodzone sektory to obszary dysku, których nie można odczytać ani zapisywać. Mogą powstać z różnych powodów, w tym normalnego zużycia. Jeśli sektor rozruchowy ma uszkodzony sektor, komputer zwróci błąd nieprawidłowej tablicy partycji.
🦠 Uszkodzona tablica partycji Istnieje wiele czynników, które mogą uszkodzić tablicę partycji. Wirusy komputerowe, uszkodzenie danych, przerwy w dostawie prądu i przepięcia mogą wszystkie uszkodzić integralność danych i tablicy partycji, czyniąc je nieczytelnymi.
⚙️ Źle skonfigurowany system operacyjny Windows Jeśli dokonałeś zmian w ustawieniach rozruchu systemu Windows lub sekwencji, może to spowodować błąd nieprawidłowej tablicy partycji.
✅ Dwie lub więcej partycji jest oznaczonych jako aktywne Aktywna partycja na komputerze to ta, która zawiera system operacyjny i pliki rozruchowe Windows. Jeśli kilka partycji jest oznaczonych jako aktywne, Windows nie uruchomi się i pojawi się błąd nieprawidłowej tablicy partycji.
💻 Przestarzałe BIOS Płyta główna z przestarzałymi sterownikami BIOS może być niezdolna do zlokalizowania sektora rozruchowego dysku.

Jak odzyskać dane z dysku z nieprawidłową tabelą partycji

Naprawianie tabeli partycji czasami może prowadzić do utraty danych, w zależności od przyczyny błędu i metody użytej do jego naprawy. Dlatego dobrym pomysłem jest najpierw odzyskanie wszystkich swoich danych, zanim przystąpi się do naprawy tabeli partycji. Jedynym sposobem na samodzielne odzyskiwanie danych jest użycie narzędzia do odzyskiwania danych.

Aby przeprowadzić odzyskiwanie danych na dysku, który przy starcie wyświetla komunikat o nieprawidłowej tabeli partycji, będziesz musiał podłączyć go do innego sprawnego komputera. Możesz podłączyć dysk bezpośrednio za pomocą kabla SATA lub użyć obudowy na dysk, aby przeprowadzić odzyskiwanie partycji na nim jako na dysku zewnętrznym.

W naszym poradniku użyjemy Disk Drill, głównie ze względu na prostotę obsługi i niezrównaną funkcjonalność. Program rozpoznaje ponad 400 formatów plików, wszystkie typowe systemy plików w różnych systemach operacyjnych i współpracuje z dyskami, nawet jeśli są uszkodzone. Możesz skorzystać z darmowej wersji próbnej Disk Drill, która pozwala odzyskać do 500 MB plików za darmo.

Oto jak możesz przywrócić dane z dysku z uszkodzonym głównym plikiem, używając Disk Drill:

 1. Pobierz Disk Drill i zainstaluj na osobnym dysku.
 2. Otwórz Disk Drill, wybierz dysk, który miał nieprawidłową tabelę partycji, i kliknij Szukaj utraconych danych.Szukaj utraconych danych w Disk Drill.
 3. Kliknij Przeglądaj znalezione elementy, aby zobaczyć dane do odzyskania, które odkrył Disk Drill. Aby przefiltrować wyniki, możesz bezpośrednio kliknąć na odpowiedni typ pliku–Obrazy, Audio, Filmy, Dokumenty, Archiwa, oraz Inne.Opcja przeglądania znalezionych elementów w Disk Drill.
 4. Rozwiń sekcję Istniejące, aby zobaczyć pliki, które są już na dysku, lub sekcję Usunięte lub stracone, aby zobaczyć pliki, które zostały wcześniej usunięte.Sekcje odzyskiwania danych w Disk Drill.
 5. Użyj pól wyboru, aby wybrać potrzebne pliki. Disk Drill wyświetla podgląd aktualnie wybranego pliku. Możesz również kliknąć ikonę oka obok nazwy pliku, aby ręcznie wywołać podgląd w Disk Drill. Kliknij Odzyskaj po potwierdzeniu wyboru.Lista możliwych do odzyskania plików w Disk Drill.
 6. Wybierz miejsce docelowe dla odzyskanych plików. Kliknij Dalej.Monit o miejsce docelowe odzyskiwania w Disk Drill.
 7. Disk Drill odzyska Twoje pliki.

Jak naprawić tablice partycji w systemie Windows

Ponieważ twój komputer nie uruchomi się z nieprawidłową tablicą partycji, musisz utworzyć bootowalny napęd USB za pomocą nośnika instalacyjnego Windows, aby zastosować te poprawki. Po utworzeniu nośnika instalacyjnego możesz go użyć, aby wejść do środowiska odzyskiwania systemu Windows (WinRE) i naprawić błąd nieprawidłowej tablicy partycji.

Aby zastosować niektóre poprawki, będziesz musiał stworzyć przenośny dysk USB Windows to Go za pomocą narzędzia takiego jak RUFUS.

Po wykonaniu tych czynności, oto jak możesz naprawić problem z nieprawidłową tabelą partycji na twoim komputerze:

Metoda 1: Przywróć Windows do poprzedniego stanu przy użyciu Przywracania systemu

Funkcja przywracania systemu w systemie Windows to prawdziwy skarb, jeśli chcesz przywrócić tablicę partycji. Przywróci twój komputer do poprzedniego stanu, tego w którym system był właściwie skonfigurowany. Jednak funkcja ta powinna być aktywowana wraz z punktem przywracania, który został utworzył zanim konfiguracja systemu Windows została zaburzona.

Oto sposób użycia przywracania systemu Windows do naprawy tabeli partycji na komputerze:

 1. Podłącz nośnik USB instalacyjny Windows do swojego komputera.
 2. Na ekranie instalacji Windows wybierz Napraw ten komputer, aby wejść do środowiska odzyskiwania systemu Windows (WinRE).
 3. Teraz przejdź do Rozwiązywanie problemów > Opcje zaawansowane > Przywracanie systemu.
 4. Kliknij Dalej na ekranie powitalnym Przywracania systemu.Powitanie Przywracania systemu.
 5. Wybierz punkt przywracania systemu na tym ekranie i kliknij Dalej.Punkt przywracania.
 6. Dwukrotnie sprawdź wszystkie szczegóły i kliknij Zakończ.Zakończenie Przywracania systemu.

Metoda 2: Oznacz inne główne partycje jako nieaktywne

Narzędzie wiersza poleceń diskpart w systemie Windows może pomóc w oznaczeniu partycji, poza tą zawierającą Windows, jako nieaktywne. Dzięki temu można naprawić błąd nieprawidłowej tabeli partycji, jeśli został on spowodowany przez istnienie wielu aktywnych głównych partycji.

Oto jak to zrobić:

 1. Wejdź do środowiska odzyskiwania Windows (WinRE).
 2. Przejdź do Rozwiązywanie problemów > Zaawansowane opcje > Wiersz polecenia.
 3. Wpisz diskpart w konsoli.Polecenie Diskpart.
 4. Wpisz list disk i naciśnij Enter.Polecenie Lista dysków.
 5. Wybierz dysk, na którym znajduje się system Windows. Możesz to zrobić używając polecenia select disk x. Zastąp x numerem dysku odpowiedniego dysku. Na przykład, select disk 0.Polecenie Wybierz dysk.
 6. Wpisz list partition i naciśnij Enter.Polecenie Lista partycji.
 7. Teraz szukaj partycji z etykietą „Podstawowa”. Wybierz tę, która nie zawiera systemu Windows. Wpisz select partition x i naciśnij Enter. Znowu zastąp x numerem partycji.Polecenie Wybierz partycję.
 8. Ostatecznie, wpisz inactive i naciśnij Enter.Polecenie Nieaktywna.
 9. Powtórz kroki, aby oznaczyć wszystkie inne partycje, oprócz tej zawierającej system operacyjny, jako nieaktywne.

Metoda 3: Zmień sekwencję rozruchową

Jeśli do komputera są podłączone liczne dyski, dysk zawierający Windows powinien być na początku sekwencji rozruchu. Można zmienić sekwencję rozruchu w ustawieniach BIOS lub UEFI komputera.

Dokładne kroki mogą się różnić w zależności od producenta, ale powinno to wyglądać mniej więcej tak:

 1. Uruchom komputer i naciśnij odpowiedni klawisz funkcyjny lub kombinację klawiszy, aby wejść do menu BIOS. Zapoznaj się z instrukcją obsługi płyty głównej lub po prostu wykonaj wyszukiwanie w Google, aby dowiedzieć się, który klawisz należy nacisnąć.
 2. Wejdź do menu Boot w BIOS i poszukaj ustawienia kolejności bootowania.
 3. Zmień kolejność bootowania tak, aby dysk z systemem Windows był wymieniony jako pierwszy.
 4. Zapisz ustawienia i wyjdź.
 5. Uruchom ponownie komputer.

Metoda 4: Naprawa tabeli partycji przy użyciu CMD

Windows posiada kilka poleceń, które mogą wykryć uszkodzenia i naprawić tabelę partycji. Musisz wykonać te polecenia w Wierszu polecenia. Możesz również uruchomić polecenie CHKDSK, aby wykryć i naprawić uszkodzone sektory na dysku.

Użyj CHKDSK do skanowania i naprawy uszkodzonych sektorów

 1. Otwórz Wiersz Polecenia w środowisku odzyskiwania systemu Windows (WinRE).
 2. Wpisz chkdsk C: /f /r i naciśnij Enter.użyj chkdsk z trybu odzyskiwania
 3. Rozpocznie się skanowanie CHKDSK.

Użyj Bootrec do naprawy tablicy partycji

 1. Otwórz Wiersz polecenia w środowisku odzyskiwania systemu Windows (WinRE). Możesz to zrobić, używając Rozwiązywanie problemów > Zaawansowane opcje > Wiersz polecenia.
 2. Jeśli używasz schematu partycjonowania MBR, wpisz bootrec /fixmbr i naciśnij Enter. W przypadku dysków opartych na GPT wpisz bootrec /fixboot i naciśnij Enter.use bootrec /fixmbr

Metoda 5: Napraw tablicę partycji za pomocą Zarządzania Dyskami Windows

Użyj tej metody dla dysków, które nie zawierają głównego systemu operacyjnego komputera, lub jeśli podłączyłeś dysk do innego komputera. Metoda ta polega na usunięciu problematycznej partycji, a następnie utworzeniu nowej.

Stracisz swoje dane, dlatego upewnij się, że je odzyskasz wcześniej.

Oto jak możesz to zrobić:

 1. W Wyszukiwarce Windows (klawisz Windows + S) wpisz „zarządzanie dyskami”. Kliknij na Utwórz i sformatuj partycje dysku twarde tarea” z wyników wyszukiwania.
 2. Kliknij prawym przyciskiem na dysku, na którym pojawia się komunikat o nieprawidłowej tabeli partycji, i kliknij Usuń wolumin. Kliknij Tak w wszelkich monitach potwierdzających.Usuń wolumin Zarządzanie dyskami.
 3. Przestrzeń, którą zajmował wolumin, będzie widoczna jako nieprzydzielona. Kliknij prawym przyciskiem na nieprzydzielone miejsce i wybierz Nowy prosty wolumin.Nowy prosty wolumin Zarządzanie dyskami.
 4. Postępuj zgodnie z krokami w Kreatorze nowego prostego woluminu, aby utworzyć zupełnie nowy wolumin z nową tabelą partycji.

Jak naprawić błąd nieprawidłowej tabeli partycji podczas/po instalacji systemu Windows

Chociaż dyski GPT bez części rozruchowej mogą być rozpoznane przez starsze BIOS, używanie dysków GPT z częścią rozruchową wymaga korzystania z UEFI. Napotkasz błąd nieprawidłowej tabeli partycji, jeśli spróbujesz użyć dysku GPT z częścią rozruchową ze starszym BIOSem lub użyć dysku MBR z UEFI. Większość płyt głównych pozwala przełączać się między trybem starszego BIOSu a UEFI, aby ułatwić szerszą kompatybilność zarówno z dyskami MBR, jak i GPT.

Przestarzałe sterowniki BIOS mogą również skutkować błędem nieprawidłowej tabeli partycji. W poniższych sekcjach pokażemy Ci, jak przełączać się między trybami BIOS legacy i UEFI, oraz jak zaktualizować sterowniki BIOS.

Przełączanie między trybami Legacy BIOS a UEFI

W zależności od producenta płyty głównej, dokładna procedura przełączania między trybami legacy BIOS i UEFI będzie się różnić. Ale powinna wyglądać mniej więcej tak.

 1. Wejdź do menu BIOS/UEFI płyty głównej, naciskając odpowiedni klawisz natychmiast po pojawieniu się logo producenta. Zazwyczaj jest to jeden z klawiszy funkcyjnych.
 2. Wejdź do menu Boot.
 3. Użyj wymienionych klawiszy na ekranie, aby przełączyć się między BIOS a UEFI w polu Boot Mode. Przełącz się na BIOS, jeśli zamierzasz używać dysku MBR, oraz na UEFI, jeśli chcesz używać schematu partycji GPT.
 4. Zapisz ustawienia i wyjdź.

Pobierz i zainstaluj BIOS z bootowalnego napędu USB

Aby zaktualizować BIOS w systemie, który nie może zlokalizować tabeli partycji lub wyświetla błąd nieprawidłowej tabeli partycji, należy wgrać aktualizację BIOS za pomocą bootowalnego dysku USB. Oto jak to wygląda:

 1. Podłącz dysk USB do działającego komputera.
 2. Pobierz najnowszą aktualizację BIOS dla płyty głównej komputera, który wyświetla błąd niepoprawnej tabeli partycji.
 3. Skopiuj plik aktualizacji BIOS na dysk USB. Zalecamy, abyś nie przechowywał innych plików na tym dysku USB. Zapamiętaj dokładną nazwę pliku aktualizacji BIOS oraz rozszerzenie.
 4. Podłącz dysk USB do komputera z błędem niepoprawnej tabeli partycji i wejdź do menu BIOS.
 5. Przejdź do opcji rozruchu i wybierz dysk USB.
 6. Większość płyt głównych wykryje aktualizację automatycznie. W innych przypadkach wyświetlone zostanie okno Wiersza poleceń. W takim przypadku wprowadź dokładną nazwę pliku aktualizacji BIOS wraz z rozszerzeniem i naciśnij Enter.
 7. Wykonaj odpowiednie kroki na płycie głównej, aby zaktualizować BIOS.

Przekształć tabelę partycji z MBR na GPT

Narzędzie diskpart pozwala na konwersję dysku MBR na GPT, jednak w trakcie tego procesu kasuje wszystkie dane. Jest to przydatne, kiedy chcesz skorzystać z UEFI i wykorzystać zalety tabeli partycji GPT. Upewnij się, że odzyskałeś swoje dane najpierw.

Oto jak można przywrócić tablicę partycji i przekonwertować ją na GPT za pomocą narzędzia diskpart:

 1. Uruchom Środowisko Odzyskiwania Windows (WinRE) i otwórz Wiersz Polecenia (Rozwiązywanie problemów > Opcje zaawansowane > Wiersz polecenia).
 2. Wpisz diskpart i naciśnij Enter.Komenda diskpart.
 3. Wpisz list disk i naciśnij Enter.Komenda list disk.
 4. Wpisz select disk x i naciśnij Enter. Zamień x na numer dysku, który chcesz przekonwertować na GPT.Komenda select disk.
 5. Wpisz clean i naciśnij Enter.Komenda clean.
 6. Na końcu wpisz convert GPT i naciśnij Enter, żeby przekonwertować dysk na GPT.Komenda convert GPT.

Odbuduj tabelę partycji bez utraty danych

Windows 10 i 11 pozwalają na konwersję dysku MBR na GPT bez utraty danych. Jednakże, dysk powinien spełniać te wymagania, aby to rozwiązanie zadziałało.

Jeśli twój dysk spełnia kryteria, oto jak możesz go przekonwertować na GPT:

 1. Uruchom komputer w środowisku odzyskiwania systemu Windows (WinRE) i otwórz wiersz polecenia (Rozwiązywanie problemów > Zaawansowane opcje > Wiersz polecenia).
 2. Wpisz MBR2GPT /validate i naciśnij Enter.
 3. Teraz, aby wykonać konwersję, wpisz MBR2GPT /convert /disk x. Zastąp literę x numerem dysku, który chcesz przekonwertować na GPT. Jeśli do twojego komputera jest podłączony tylko jeden dysk, będzie to 0.

 4. Podsumowanie

  Metody opisane powyżej wyjaśniają, jak można naprawić tabelę partycji dysku twardego bez utraty danych. Tego rodzaju błędy zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie, a najlepszą formą zabezpieczenia jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Dzięki temu nie musisz pobierać programów firm trzecich do odzyskiwania danych, co pozwala rozwiązać problem bez dodatkowego stresu związanego z utratą danych.

  FAQ:

  Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli używasz systemu ze składnikami z okresu połowy lat 2010 i późniejszych, Twój dysk korzysta z tabeli partycji GPT. Aby się upewnić, musisz otworzyć Zarządzanie dyskami, kliknąć prawym przyciskiem myszy dysk i wybrać Właściwości, a następnie sprawdzić wpis w polu Styl partycji na karcie Woluminy.
  W zależności od tego, co uszkodziło tablicę partycji, potrzebne będzie użycie jednej z tych metod, aby ją naprawić:
  • Użyj Przywracania systemu Windows.
  • Napraw tablicę partycji za pomocą narzędzia Bootrec.
  • Użyj Zarządzania dyskami, aby naprawić tablicę partycji.
  • Odbuduj i przekonwertuj tablicę partycji na GPT za pomocą narzędzi diskpart lub MBR2GPT.
  Istnieją dwa sposoby na odbudowę tabeli partycji bez utraty danych:
  1. Użyj narzędzia Bootrec, aby naprawić tabelę partycji.
  2. Użyj narzędzia MBR2GPT, aby odzyskać i przekonwertować tabelę partycji na GPT w systemach Windows 10 i 11.
  Alternatywnie, najpierw możesz odzyskać swoje dane za pomocą programu do odzyskiwania danych, a następnie użyć wybranej metody do odbudowy tabeli partycji.
  Niektóre częste przyczyny uszkodzenia tablicy partycji to:
  • Malware.
  • Nagłe zaniki lub przepięcia prądu.
  • Błędnie skonfigurowany system operacyjny Windows.
  • Złe sektory na dysku.
manuviraj
Manuviraj Godara to profesjonalny autor treści, który na swoim koncie ma ponad 4 lata doświadczenia. Jego stale rosnące zainteresowanie i doświadczenie z dziedziny technologii skłania go do tworzenia treści związanych z odzyskiwaniem danych i technologią konsumencką.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required