Jak sprawdzić stan zdrowia karty SD na Windows i Linux: Wszystkie metody

Napisane przez
Zatwierdzone przez
26

sprawdź stan karty SDJest mądrze co jakiś czas sprawdzać stan zdrowia karty SD. Wczesne wykrycie uszkodzenia karty SD pomaga bezpiecznie odzyskać dane, aby można je było przechować na innym nośniku pamięci. Na szczęście istnieje wiele sposobów na sprawdzenie stanu zdrowia karty SD w systemie Windows.

Jeśli jesteś ciekaw, w jakim stanie jest Twoja karta SD, pomożemy Ci przetestować jej kondycję za pomocą komputera z systemem Windows. Wyjaśniamy również, jak odzyskać dane z uszkodzonej karty SD, nawet jeśli nie możesz uzyskać do niej dostępu.

Jak odzyskać dane z uszkodzonej karty SD

Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do karty SD, priorytetem powinno być odzyskiwanie danych, a nie sprawdzanie stanu karty SD. Przeprowadzanie szczegółowych testów wydajności karty SD może doprowadzić kartę znajdującą się na granicy awarii do całkowitego uszkodzenia, co obniża szanse na skuteczne odzyskanie danych.

Jeśli nadal masz dostęp do karty SD, po prostu skopiuj i wklej dane w inne miejsce. Jeśli jednak nie możesz uzyskać dostępu do danych, będziesz musiał użyć oprogramowania do odzyskiwania danych.

Disk Drill to najlepsze narzędzie do odzyskiwania danych, szczególnie dla urządzeń z awariami, ponieważ oferuje funkcję zwane kopią bitową. Funkcja ta tworzy obraz karty SD, z której można odzyskać dane. W ten sposób możesz uniknąć skanowania karty SD, które jest działaniem wymagającym dużej mocy obliczeniowej i może spowodować końcową awarię już uszkodzonej karty.

Oto szczegółowe wyjaśnienie, jak odzyskać dane z karty SD za pomocą Disk Drill:

 1. Pobierz program Disk Drill i zainstaluj go na swoim komputerze. Po zainstalowaniu Disk Drill uruchom aplikację.instalacja disk drill
 2. Przejdź do sekcji Kopia zapasowa danych, korzystając z bocznego paska nawigacji. Po prawej stronie wybierz swoją kartę SD i kliknij przycisk Kopia bit-po-bicie w prawym górnym rogu. Wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać obraz dysku i kliknij OK.utwórz kopię zapasową karty SD
 3. Wróć do sekcji Urządzenia magazynujące, korzystając z bocznego paska nawigacji. Kliknij opcję Dołącz obraz dysku na dole po lewej stronie i wybierz obraz, który właśnie utworzyłeś. Po dołączeniu obraz pojawi się na liście dysków.Skanowanie obrazu karty SD
 4. Wybierz obraz z listy i kliknij przycisk Szukaj utraconych danych. Pozwól programowi Disk Drill przeprowadzić skanowanie.
 5. Przejrzyj wyniki skanowania i znajdź pliki, które chcesz odzyskać. Disk Drill ułatwia wyszukiwanie plików, pozwalając na filtrowanie wyników wyszukiwania według typu plików (zdjęcia, dokumenty itp.) oraz rozszerzeń plików (możesz wprowadzić rozszerzenie pliku na pasku wyszukiwania na górze). Możesz nawet podejrzeć pliki obrazów przed odzyskaniem, aby upewnić się, że wybrałeś odpowiednie pliki.wybierz pliki, które chcesz odzyskać
 6. Kiedy już wybierzesz pliki, które chcesz odzyskać, kliknij przycisk Odzyskaj w prawym dolnym rogu. Wybierz lokalizację inną niż karta SD, aby odzyskać te pliki, ponieważ karta SD może mieć problemy i aby uniknąć nadpisania danych.odzyskaj wybrane pliki
 7. Kliknij Dalej, aby zakończyć proces odzyskiwania danych.

Jak sprawdzić stan karty SD

Większość kart SD nie gromadzi danych S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology). Sprawia to, że monitorowanie danych karty SD za pomocą oprogramowania jest niemożliwe. Na szczęście istnieją sposoby, aby określić przybliżony stan zdrowia karty SD, używając pośrednich wskaźników.

Zanim przejdziemy do metod sprawdzania stanu karty SD, należy zauważyć, że wszystkie karty SD mają ograniczoną żywotność (mierzoną w cyklach odczytu-zapisu).

W zależności od modelu i producenta karty SD, jej żywotność może wynosić od 1500 do 10 000 cykli odczytu-zapisu. W kategoriach czasowych żywotność karty SD może sięgać od roku do ponad 10 lat. Może to być punkt wyjścia do kontroli stanu — jeśli żywotność Twojej karty SD się zakończyła, najlepiej odzyskać dane i przetransferować je na nową kartę SD.

Poniżej znajdziesz sposoby sprawdzenia jego stanu. Jeśli Twoja karta osiągnęła koniec swojej żywotności, możesz napotkać błędy lub negatywne wyniki podczas testów. Dotyczy to również kart SD, które są nowe, ale zostały jakoś uszkodzone. Jeśli twoja karta jest nowa i w świetnym stanie, te testy powinny dać pozytywne wyniki.

Metoda 1: Sprawdź sektory z uszkodzeniami

Uszkodzone sektory to małe klastry, które są wadliwe. Nie można ich odczytać lub ich odczyt jest wolny. Może to powodować problemy podczas używania karty SD. Uszkodzone sektory mogą być miękkie lub twarde. Miękkie uszkodzone sektory występują, gdy dane są źle zapisane, natomiast twarde uszkodzone sektory są spowodowane uszkodzeniem fizycznym.

Narzędzia do naprawy kart SD oraz wbudowane narzędzia mogą pomóc oznaczyć te klastry jako uszkodzone sektory. Oznaczenie to jest instrukcją, która mówi urządzeniu odczytującemu, aby nie odczytywało uszkodzonego sektora.

Istnieje wiele sposobów sprawdzenia karty SD pod kątem uszkodzonych sektorów, jak wyjaśniamy poniżej.

Narzędzie do sprawdzania błędów

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie kondycji karty SD w systemie Windows jest sprawdzenie złych sektorów przy użyciu wbudowanego narzędzia do sprawdzania błędów w systemie Windows. Oto proces:

 1. Uruchom Komputer w systemie Windows, kliknij prawym przyciskiem myszy na kartę SD i wybierz Właściwości.
 2. Przejdź do zakładki Narzędzia.
 3. Kliknij przycisk Sprawdź w sekcji Sprawdzanie błędów.narzędzie do sprawdzania błędów
 4. Kliknij na Skanuj i napraw dysk, aby rozpocząć skanowanie.skanuj i napraw dysk

Jeśli dysk ma błędy lub uszkodzone sektory, skanowanie je znajdzie i spróbuje je naprawić.

Wiersz poleceń

Windows posiada wbudowane narzędzie linii poleceń o nazwie CHKDSK, które sprawdza dysk pod kątem błędów systemu plików i uszkodzonych sektorów. Oto jak możesz użyć CHKDSK do sprawdzenia stanu karty SD przez skanowanie w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów:

 1. Naciśnij Win + R, wpisz cmd w oknie dialogowym Uruchamianie, a następnie naciśnij + [ sc name=”sc_button_keyboard” ]Shift[/sc] + Enter.
 2. Wpisz komendę chkdsk /f i naciśnij Enter.
  uruchom chkdsk
 3. Zaczekaj, aż narzędzie zakończy skanowanie i naprawianie błędów, a następnie zrestartuj komputer.

FSCK

FSCK (File System Consistency Check) to narzędzie służące do identyfikacji błędów systemu plików w systemach operacyjnych Unix i podobnych do Unix, takich jak Linux i macOS.

Oto jak możesz użyć FSCK (użyjemy tutaj Ubuntu jako przykład):

 1. Uruchom terminal.
 2. Wpisz mount i naciśnij Enter.
 3. Zanotuj identyfikator partycji, którą chcesz naprawić i użyj go z poleceniem umount: sudo umount /dev/sdb1.
 4. Wpisz polecenie sudo fsck /dev/sdb1.
 5. Zamontuj ponownie naprawiony system plików używając polecenia mount: sudo mount /dev/sdb1.

Metoda 2:Test dostępnego miejsca

Możesz przetestować kartę SD, aby zweryfikować dostępną przestrzeń. Sprawdzając pamięć karty SD, możesz zauważyć różnicę między dostępną przestrzenią a pojemnością wskazaną na karcie. Dzieje się tak w następujących przypadkach:

 • Karta jest podrobiona
 • Komórki pamięci wyczerpały cykle przepisywania i twoja karta zbliża się do końca swojej żywotności

Możesz użyć narzędzia o nazwie H2testw, aby określić rzeczywistą dostępną przestrzeń na Twojej karcie SD, co jest również sposobem na sprawdzenie pozostałej żywotności karty SD.

Oto jak używać H2testw:

 1. Pobierz H2testw i uruchom aplikację. Nie wymaga instalacji.
 2. Kliknij na Wybierz cel i wybierz kartę SC, którą chcesz przetestować pod kątem dostępnego miejsca.
 3. Upewnij się, że przycisk radiowy obok wszystkie dostępne miejsce jest wybrany w sekcji Objętość danych.
 4. Kliknij Zapisz + Zweryfikuj i poczekaj na zakończenie procesu.test dostępnego miejsca
 5. Kiedy test się zakończy, sprawdź, czy sekcje zapisu i weryfikacji pokazują tę samą wielkość dla twojej karty SD. Jeśli zweryfikowana przestrzeń jest mniejsza, masz problem.raport h2testw

Metoda 3:Szukaj typowych problemów z kartami SD

Nawet jeśli testy nie ujawnią wiele, można stwierdzić, czy karta SD zbliża się do końca swojego życia, na podstawie typowych problemów. Oto niektóre problemy, które mogą wskazywać na zbliżającą się awarię:

 • Karta SD nie wykryta: Czy Twoje urządzenie wykrywa kartę SD za pierwszym razem, gdy ją wkładasz? Jeśli nie, może to wskazywać na problem z kartą SD.
 • Wolny transfer danych: W miarę starzenia się karty SD i zbliżania się do awarii zauważysz, że transfer danych na kartę SD i z niej trwa dłużej. Jeśli doświadczasz znacznie niższych prędkości, przenieś swoje dane na inne urządzenie do przechowywania.
 • Brakujące pliki: Karty pamięci zbliżające się do końca żywotności mogą sprawiać, że pliki znikają bez ich usuwania. Jeśli zauważyłeś znikające pliki z karty SD, przenieś dane na inną kartę SD.
 • Częste błędy: Czy pojawiają się błędy podczas wkładania lub używania karty SD? Te błędy są znakiem potencjalnej awarii i najlepiej w celu ochrony danych przenieść je w inne miejsce.

Podsumowanie

Sprawdzanie stanu zdrowia karty SD jest kluczowe dla ochrony danych. Narzędzia takie jak narzędzie do sprawdzania błędów i linia poleceń CHKDSK mogą pomóc zidentyfikować oraz naprawić problemy. Narzędzia firm trzecich, takie jak H2testw, są również świetnym sposobem na pośrednie testowanie stanu zdrowia karty SD.

Najczęściej zadawane pytania

Chociaż nie ma sposobu, aby bezpośrednio sprawdzić stan karty SD bez danych S.M.A.R.T., zdrowie karty SD można sprawdzić pośrednio, sprawdzając sektory z uszkodzeniami, weryfikując dostępną przestrzeń oraz będąc czujnym na prędkość transferu, częstotliwość błędów i inne problemy.
Aby sprawdzić stan Twojej karty SD firmy Sandisk, poszukaj uszkodzonych sektorów. Powinieneś również zweryfikować zgłaszaną pojemność pamięci za pomocą narzędzia typu H2testw oraz obserwować problemy związane z kartą SD, takie jak jej niewykrywanie czy wolne prędkości transferu.
Korzystanie z niezawodnego oprogramowania antywirusowego to najlepszy sposób, aby przeskanować kartę w poszukiwaniu wirusów. Alternatywnie możesz użyć wbudowanych narzędzi antywirusowych, takich jak Windows Defender.
Najlepszym sposobem na monitorowanie stanu karty SD jest uważne obserwowanie typowych błędów, takich jak nierozpoznawanie karty SD przez urządzenie za pierwszym razem, wolne prędkości transferu czy częste błędy. Co jakiś czas warto sprawdzić kartę SD pod kątem uszkodzonych sektorów i je naprawić. Jeśli podejrzewasz, że karta jest podróbą lub stara, sprawdź rzeczywistą pojemność pamięci za pomocą narzędzia takiego jak H2testw.
Arjun to technologiczny ninja, koduje w HTML i CSS, i otrzymał honorowe wyróżnienie jako rodzinnego eksperta od technologii podczas rodzinnych spotkań. Pisze poradniki od około sześciu lat i obecnie jest współpracownikiem wiodących technologicznych stron internetowych.
Zatwierdzone przez
Starszy Inżynier ds. Odzyskiwania Danych. Magister fizyki, Technologia informatyczna dla eksperymentów naukowych.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required