Verileri Kaybetmeden RAW Bölümünü NTFS’ye Dönüştürme Yöntemleri

Onaylayan
97

Ham diskten ntfs'ye dönüştür

Bilgisayarınızı açtığınızda görmek isteyeceğiniz son şey RAW bir bölüm. Bölümlerinizden biri RAW haline geldiyse, bu ya dosya sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelir ya da işletim sisteminiz onu tanımıyor demektir. Çoğu durumda, verileriniz hala sağlam kalır, ancak erişilemez olur.

Bir bölümü NTFS gibi yeni bir dosya sistemiyle biçimlendirmek sorunu çözecektir, ancak süreçte tüm verilerinizi kaybedeceksiniz. Bunun yerine, veri kaybı yaşamadan RAW’ı NTFS’ye nasıl dönüştürebileceğinizi göstereceğiz.
Bölümü biçimlendirmeden önce bu adımları uygulayın

RAW’ı NTFS’ye Dönüştürme İhtiyacı Neden Kaynaklanır?

Bir RAW durumundaki bölüm, işletim sistemi tarafından tanınmadığı için veri okumak veya yazmak için kullanılamaz. Veri kaybetmeden RAW bölüm nasıl düzeltilir üzerine yöntemleri tartışmadan önce, bunun nasıl olduğunu bilmek iyi olacaktır. Bölümün RAW olarak okunmasına neden olan dört yaygın sebep vardır:

 • Desteklenmeyen dosya sistemi – Sürücünüz, Windows tarafından desteklenmeyen bir dosya sistemiyle biçimlendirilmişse (örneğin, Apple’ın HFS+ sistemi gibi), sürücü bağlandığında ve üzerinde data varsa bile, Windows otomatik olarak sürücüyü biçimlendirmeyi önerir.
 • Bozulmuş dosya sistemi – Yazma işlemi sırasında sistem beklenmedik bir güç kesintisi yaşarsa, bu kesinti dosya sisteminin bozulmasına neden olabilir. Eğer böyle bir durum varsa, işletim sistemi tarafından bölüm RAW olarak okunur. Aynı etki, sürücünün aniden çıkarılması ya da bir malware saldırısıyla da meydana gelebilir.
 • Eksik dosya sistemi – Dosya sisteminiz silindiğinde veya yanlış bir şekilde değiştirildiğinde, Windows otomatik olarak onu desteklenen bir dosya sistemiyle biçimlendirilene kadar RAW olarak etiketler.
 • Kötü sektörler – Sürücü yüzeyindeki fiziksel hasar, okunamayan alanlar yaratan kötü sektörler oluşturabilir. Sürücünün önemli bir kısmındaki sektörler kötüyse, dosya sistemi zarar görebilir ve RAW durumuna gelebilir. Bu durumda, kendi başınıza kurtarma işlemi yapmanız önerilmez ve profesyonellerle iletişime geçmelisiniz.

Bu bölüm RAW formatına dönüştürülmeden önce orada verileriniz varsa, bu veriler silinene veya üzerine yazılana kadar orada kalmaya devam edecektir. İşte herkesin RAW’ı biçimlendirmeden NTFS’ye dönüştürmeye çalışması gereken neden budur, çünkü tüm dosyalarınızı geri yükleyebilme ihtimali oldukça yüksektir.

RAW Sürücüyü NTFS’ye Dönüştürmeden Önce Yapılacak Adımlar

Bir RAW bölümünde herhangi bir değişiklik yapmak, üzerindeki verilere zarar verebilir. Bölüm yapınıza herhangi bir şey yapmadan önce, RAW bölümünün yedeğini oluşturmanız veya veri kurtarma yazılımı kullanarak sabit diskinizden veri kurtarmanız önemlidir. Bu, verileri kaybetmeden RAW sabit diski NTFS’ye dönüştürmek istiyorsanız önemlidir.

Bu listedeki çoğu çözüm, bölümü NTFS dosya sistemi ile biçimlendirmenizi gerektirecektir ve bunu gerektirmeyenler bile söz konusu bölümdeki içerikleri silmeye devam edebilir. RAW’ı veri kaybı olmadan NTFS’ye dönüştürmek için, bölümü onarmadan önce RAW bölümünde mevcut verilerin yedeğini almanız veya kurtarma yazılımı kullanarak onları kurtarmaya çalışmanız esastır.

Her iki adımda da kullanacağımız bir veri kurtarma uygulaması – silinen veya kaybolan verileri geri yükleyebilen bir araç kullanacağız. Fakat piyasada çok sayıda benzer uygulama olmasına rağmen biz Disk Drill‘ı tercih ediyoruz, çünkü sürücünüzün yedeklerini oluşturarak herhangi bir düzeltme girişiminden önce verilerinizin güvende olduğundan emin olabiliyor ve Windows’a özgü olmayan çeşitli dosya sistemleriyle uyumlu.

Adım 1: Bayttan Bayta Görüntü Oluştur

Disk Drill’in ana özelliği veri kurtarma olsa da, diskin bayt bayt bir görüntüsünü oluşturmanıza izin veren bir özellikle birlikte gelir. Bu, bölümü RAW’dan NTFS’ye dönüştürdüğümüzde verilerinizin yedeklendiğinden emin olmak için yardımcı olur.

 1. İndir, yükle ve Disk Drill’i aç. disk drill yükle
 2. Sürücü Yedeği öğesine tıklayın, ardından RAW bölümü içeren diskin yanındaki açılır menüden RAW bölümünü seçin. Byte-byte Yedek öğesine tıklayın.Byte-byte yedek oluşturma
 3. Yedeğin kaydedileceği yeri seçin.Yedeğin nereye kaydedileceğinin seçilmesi

Bu görüntü, RAW bölümünde bulunan tüm verileri içerecektir. Tam bir kopyaya sahip olmak, veri kaybetmeden RAW sürücüsünü düzeltmenizi sağlar.

Adım 2: Disk Drill Kullanarak Veri Kurtarma

Windows Gezgini kullanarak verilerinize erişemeseniz bile, Disk Drill kullanarak verilerinizin kurtarılması hala mümkün. Bu, Windows Gezgini üzerinden dosyaların kurtarılmasının mümkün olmadığı durumlarda verilerinize erişilemediği için HAM veri kurtarma için mükemmeldir.

 1. RAW bölümün bulunduğu diskin açılır menüsünü genişletin, ardından bölümü seçin. Kayıp verileri ara‘ya tıklayın. Tarama başlayacak.Taramanın başlatılması
 2. Tarama tamamlandığında, Bulunan ögeleri incele‘ye tıklayın.Disk Drill'in bulduklarının incelenmesi
 3. Bulunan dosyalar listesinden geçin ve kurtarmak istediğiniz dosyaların yanındaki kutuyu işaretleyerek seçim yapın. Belirli dosyaları bulmak için arama özelliğini kullanabilirsiniz. Hazır olduğunuzda, Kurtar‘a tıklayın.Kurtarılacak dosyaların seçilmesi
 4. Kurtarılan dosyaların nereye kaydedileceğini belirtin. Hazır olduğunuzda, İleri‘ye tıklayın.Veri kurtarma işleminin tamamlanması

Verileriniz kurtarıldığında, süreçte verilerinizi kaybetme endişesi olmadan RAW bölümünü NTFS’ye kurtarma yeteneğine sahip olacaksınız.

Komut İstemini Kullanarak RAW Sürücüyü NTFS’ye Nasıl Dönüştürebilirsiniz

Komut satırı arayüzüyle daha aşina iseniz, Windows ile birlikte gelen yerleşik komut satırı terminali olan Komut İstemcisi’ni kullanarak aynı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Çoğu durumda sürücüyü düzeltebilirken, dönüşüm süreci sırasında veri kaybı yaşanma ihtimali bulunmaktadır.

 1. Windows Tuşu + S basın ve Komut İstemi‘ni arayın. En üstte çıkan sonucun üzerine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır‘ı seçin. Erişime izin verilmesi istenirse, Evet‘e tıklayın.Komut İstemi'ni açma.
 2. diskpart yazın ve Enter‘a basın.Diskpart'ı başlatma.
 3. list disk yazın ve Enter‘a basın.Uygun diskleri listeleme.
 4. yazın ve Enter‘a basın. Numarayı, uygun disk için görünen numarayla değiştirin.Doğru diski seçme.
 5. clean yazın ve Enter‘a basın. Bu, diski yeni bir dosya sistemi kabul etmeye hazır hale getirecektir.Diski temizleme.
 6. create partition primary yazın ve Enter‘a basın.Birincil bölüm oluşturma.
 7. format fs=ntfs yazın ve Enter‘a basın. Bu, sürücüyü NTFS dosya sistemiyle biçimlendirecektir.Sürücüyü NTFS dosya sistemiyle biçimlendirme.
 8. Son olarak, assign yazın ve Enter‘a basın. Bu, bölüme bir sürücü harfi atayarak erişilebilir hale getirecektir.Bir sürücü mektubu atama.

File Explorer Kullanarak RAW’ı NTFS’ye Nasıl Dönüştürürsünüz

Windows’taki Dosya Gezgini, RAW bölümleri onarmak için sürücünüzü NTFS dosya sistemine biçimlendirmenin en basit yolunu sunar. Her durumda işe yaramayabilir, ancak yine de bölümü diğer dosya sistemine biçimlendirmek için en basit ve en hızlı yoldur.

 1. Dosya Gezgini‘ni açın.
 2. RAW bölümü içeren diskin üzerinde sağ tıklayın ve sonra Biçimlendir‘e tıklayın.Biçimlendirme işlemini başlatma.
 3. Birim etiketi belirtin (veya boş bırakın) ve dosya sistemi olarak NTFS‘yi seçin. Hızlı Biçimlendir‘in etkin olduğundan emin olun ve hazır olduğunuzda Başlat‘a tıklayın.Biçimlendirme diyalog ekranı.
 4. Uyarı diyalogu belirdiğinde, biçimlendirmeyi sonlandırmak için Tamam‘a tıklayın.Biçimlendirmeyi sonlandırma.

Disk Yönetimi Kullanarak RAW Sürücüsünü Nasıl Biçimlendirirsiniz

Bir yedek oluşturduktan ya da veri kurtarma yazılımını kullanarak verilerinizi kurtardıktan sonra, bir sonraki adımınız yeni bir dosya sistemiyle bölümü biçimlendirerek onarmaktır. Bunu yapmak için, Windows ile birlikte gelen Disk Yönetimi aracını kullanacağız.

 1. Sağ tıklayın Başlat ve Disk Yönetimi‘ni tıklayın.Disk Yönetimi Açılıyor.
 2. RAW bölümüne sağ tıklayın, ardından Biçimlendir‘i tıklayın.RAW bölümünü biçimlendirme.
 3. Bölüme bir isim verin. Dosya sistemi için açılır listeden NTFS‘yi seçin. Hazır olduğunuzda Tamam‘ı tıklayın.
  Biçimlendirmeyi tamamlama.
 4. Uyarı diyalogu belirdiğinde, seçiminizi onaylamak için Tamam‘ı tıklayın.Biçimlendirmeyi finalleştirme.

Son çare olarak, tüm RAW bölümünü silebilir ve boş alandan yeni bir bölüm oluşturabilirsiniz.

Biçimlendirmeden RAW Sürücüyü Nasıl Onarabilirsiniz

Bir RAW sürücüyü düzeltmenin en hızlı yolu basitçe onu biçimlendirip dosya sistemini değiştirmek olabilir, ancak herkesin sürücüsünü yedeklemek, silmek ve tüm yedeklenen verileri tekrar kopyalamak için zamanı veya kaynakları olmayabilir. Bu durumda, onu biçimlendirmeye gerek kalmadan RAW sürücüyü onarmak için deneyebileceğiniz birkaç teknik vardır.

8a3c00ef3cd9b275231b21bff938af7e2 Sürücüyü Güncelle

RAW sürücü bazen sisteminizin sürücüyü doğru bir şekilde okuyamamasından dolayı, güncellenmemiş veya bozulmuş sürücülerden kaynaklanabilir. Ve aslında bu sizin için iyi haberler demektir çünkü bu basit bir sürücü güncellemesiyle çözülebilir. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz:

 1. Görev çubuğundaki arama aracına “device manager” yazın ve en üstte çıkan sonucu seçin.
  convert raw driver update search
 2. Cihazlar listesinden sabit diskinizi bulun, sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle seçeneğini seçin.
  driver update select
 3. Sürücüleri otomatik ara seçeneğini seçin ve Windows, en yeni sürücüyü internetten arayarak sizin için yükleyecek.
  driver update auto

Yöntem 2: RAW Dosya Sistemini Onar

Birkaç program RAW dosya sistemlerini düzeltebileceklerini iddia ediyor. Ancak, bizce, komut satırı tabanlı olmasına rağmen, TestDisk bu RAW bölümlerle uğraşmak için en iyi araçtır. Kaybolmuş bölümleri kurtarmak için ücretsiz ve açık kaynaklı bir çözümdür.

Windows, macOS ve Linux ile uyumlu olan TestDisk, resmi web sitesinden doğrudan indirilebilir.

TestDisk kullanarak bölüm tablosunu yeniden yazarak RAW disk kurtarma işlemini gerçekleştirmek için: 

 1. TestDisk programını başlatın.
 2. Yeni bir günlük dosyası oluşturmak için Oluştur‘u seçin.Testdisk'te yeni günlük dosyası oluşturma
 3. Silinen bölüm içeren depolama aygıtını seçin. Aygıt seçimi
 4. Bölüm tablosu tipini seçin.Bölüm seçimi
 5. Mevcut bölüm yapısını analiz etmek ve kaybolan bölümleri aramak için Enter‘a basın. Bölüm yapısı
 6. Silinen bölüm için Hızlı Arama yapın.Silinen bölümü arama
 7. (İsteğe Bağlı) Hızlı Arama’nın kurtaramadığı silinen bölümleri bulmak için Daha Derin Arama yapın.Testdisk'te Derin arama
 8. Yeni bölüm yapısını yazın.Yeni bölüm yapısını yazma

Sonuç

Bilgisayarınız açılırken bir RAW bölüm görmek, tüm önemli verilerinizin gittiğini düşündürebilir. Neyse ki, bu makalede anlatılan yöntemlerle, dosyalarınızı kaybetmeden RAW bölümünüzü NTFS’ye geri yükleyebilirsiniz. Bunu ileride önlemek için verilerinizin düzenli olarak yedeklerini almak önemlidir. Yedeklerinizi saklamak, felaket bir veri kaybı durumunda dosyalarınızın bir kopyasını geri yüklemenize olanak tanır.

Sıkça Sorulan Sorular:

Bir RAW bölüm, çalıştırdığınız işletim sistemi perspektifinden bakıldığında herhangi bir dosya sistemi kurulu gibi görünmeyen fiziksel diskinizin belirli bir hacmidir. Bu durum, hacmi ve dosyaları işletim sistemine erişilemez hale getirir.
Windows Komut İstemcisini aracını kullanarak "bootrec/fixmbr" ve "bootrec/fixboot" komutlarıyla bir sürücünün bölüm tablosunu onarmak için yararlanabilirsiniz. Ancak, sorun yaşayan birim Windows'un kurulu olduğu birimse, muhtemelen Windows'u başlatmak ve bir Komut İstemi başlatmak için bir kurulum diski gerekecektir.
Bir sabit diski biçimlendirme otomatik olarak, içindeki tüm verileri silmeniz anlamına gelir, bu yüzden veri kaybetmeden bu işlemi gerçekleştirebilmek için, işleme başlamadan önce bir yedek oluşturmanız gerekir. Biçimlendirme işlemi tamamlandığında, basitçe tüm dosyaları yedekten biçimlendirilmiş diske kopyalayın.
Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane, teknolojiye büyük bir ilgi duyan bir içerik yazarıdır ve sıklıkla donanım, veri kurtarma ve tüketici elektroniği ile ilgili içerikler üretir. Yazı yazmadığı zamanlarda müzik keşfeder ve kendi web siteleri üzerinde çalışır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required