Mac’te Bozuk SD Karttan Veri Kurtarma: Detaylı Rehber

Avatar photo
40

Mac’iniz SD kartınızı tanımada sorun mu yaşıyor? Ya da bellek kartındaki dosyalar açıldığında hata mı veriyor? Eğer öyleyse, SD kart bozulmasından dolayı bu tür sorunlar yaşadığınız mümkün. Eğer durum buysa ve kartınızdaki verilere erişemiyorsanız, sizin için bir çözümümüz var.

Bu makalede, Mac üzerinde bozulmuş bir SD kartı başarıyla kurtarabilmeniz için bilmeniz gereken her şeyi ele aldık.

SD Kart Bozulmasının Ana Nedenleri

SD kartınız bozulduğunda bu ne anlama gelir ve ilk başta neden bozuldu?

SD kartınız bozulduysa, bu genellikle cihazın bir tür mantıksal hasara (örneğin, dosya yapısında bir hata) sahip olduğu anlamına gelir. Böyle mekanik olmayan hasarlar kendiliğinden oluşmuş veya insan hatası sonucu meydana gelmiş olabilir.

İşte SD kartın bozulmasının temel nedenleri:

Neden Tanım
🦠 Zararlı Yazılım Tıpkı diğer çıkarılabilir medyalarda olduğu gibi, SD kartlar da virüs veya zararlı yazılım bulaşması sonucu enfekte olabilir. Zararlı kodların neredeyse her türü, bozulma, dosya yapısına zarar verme veya veri kaybı gibi istenmeyen etkilere neden olabilir.
✍🏽 Okuma/yazma işlemlerinin kesilmesi SD kartınızdaki önemli bir işlemi kesintiye uğratırsanız (örneğin, dosya yazılırken kartı Mac’inizden çıkarırsanız), veri kaybı veya kartın bozulması gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.
🔥 Fiziksel etkiler Sıcak, su veya yüksek nemli ortamlara maruz kalmak SD kartınıza zarar verebilir.
🔌 Elektrik kesintileri Elektrik kesintileri kartınızdaki okuma/yazma işlemlerini kesintiye uğratabilir ve bu da SD kartınızda mantıksal hasara ve veri kaybına neden olabilir.
⏏️ SD kartının yanlış çıkarılması Bir bilgisayardan SD kartı düzgün bir şekilde çıkarmak ne kadar önemliyse, bunu ifade etmek de bir o kadar önemlidir. Kartı bilgisayarınızdan doğrudan ayırırsanız, SD kartınızdaki dosya sistemini bozabilir.
💾 Yaşlanma SD kartların sınırlı bir ömrü vardır. SD kartınızı nasıl kullandığınıza bağlı olarak, 10 yıl veya daha uzun sürebilir. Hafıza kartınız ne kadar yaşlanırsa, bozulma ihtimali de o kadar yüksek olur.
❌ Kötü sektörler Yoğun veya yanlış kullanım, SD kartın hafıza bloklarına zarar verebilir. Bu durumda, tüm kartınız erişilemez hale gelebilir.

Not: SD kartınızın bozulduğundan şüpheleniyorsanız, hemen kullanmayı bırakmak önemlidir. Bu tür bir sorunla hafıza kartını kullanmaya devam etmek durumu kötüleştirebilir ve verilerin üzerine yazılma riskini artırarak, bu nedenle, verilerin geri getirilemez hale gelmesine neden olabilir.

Bozuk SD Kart Okunamıyorsa Yapılacaklar

SD kartınız okunamıyorsa, daha karmaşık veri kurtarma yöntemlerine başvurmadan önce dosyalara erişip erişemeyeceğinizi görmek için sorun gidermeyi denemeniz iyi bir fikirdir.

İşte deneyebileceğiniz şeyler:

 • Farklı bir cihaza SD kartı bağlayın: Sorunun kartın kendisiyle bağlantılı olmadığı durumlar olabilir. Bunu dışlamak için, SD kartı başka bir bilgisayara veya bir kamera veya telefon gibi farklı bir cihaza takmayı deneyin.
 • Başka bir USB portu (eğer harici kart okuyucu kullanıyorsanız) veya kart yuvası kullanmayı deneyin: Bağlantıyı yaptığınız portun hasarlı olma ihtimali vardır, bu yüzden farklı bir port kullanmayı deneyin.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın: Bazen bilgisayarınızı yeniden başlatmak gibi basit bir eylem, SD kartınızı tekrar okunabilir hale getirmeye yardımcı olabilir. Mac’inizin arka planda çalışan uygulamaları SD kartla etkileşime girerek onun okunmasını engelliyor olabilir. Bu nedenle, bilgisayarınızı yeniden başlatarak bu sorunu ortadan kaldırırsınız ve Mac’iniz ile SD kart arasındaki bağlantıları yeniden kurarsınız.
 • Yazılımınızı ve donanım yazılımınızı güncelleyin: SD kartınızın bilgisayarınızla uyumsuz olması, güncel olmayan yazılımdan kaynaklanıyor olabilir.
 • PRAM/NVRAM ve SMC’yi sıfırlayın (M1 tabanlı Mac’ler ve daha yeni olanlar otomatik olarak yeniden başlatıldığında bu özellikleri sıfırlar): Eğer bu, SD kartınızın okunmaz hale gelmesine neden oluyorsa, bunları sıfırlamak dosyalarınıza tekrar erişiminizi sağlayabilir.

Mac’de Bozulmuş bir SD Karttan Veri Nasıl Kurtarılır

Bozuk bir SD kartla uğraşmak oldukça sinir bozucu olabilir. Kartı onarıp kullanmaya devam etmek ve orada saklanan verilere erişim sağlamak istiyorsanız, her zaman önce verileri kurtarmakla işe başlamalısınız. Böylece, fotoğraflarınıza, videolarınıza ve diğer tüm dosyalarınıza geri kavuşma şansınız daha yüksek olur, çünkü genellikle tek bir onarım girişiminde bile bulunsanız, verilerin üzerine yazma riski taşırsınız ve dosyalarınızı sonsuza dek kaybedebilirsiniz.

Aşağıda, bozuk bir SD karttan veri kurtarma sürecinde Mac için en iyi iki yöntemi açıkladık: birincisi, özel bir veri kurtarma aracı kullanmayı gerektiren bir kendin yap (DIY) yöntemidir ve diğeri, bir veri kurtarma servisinden yardım almayı gerektirir. Her iki yöntem de olağanüstü sonuçlar sunmalıdır.

1. Yöntem: Veri Kurtarma Yazılımı Kullanın

Not: Disk Drill for Mac tamamen ücretsiz değildir. Deneme sürümü, SD kartınızı taramanızı ve araç tarafından bulunan dosyaları önizlemenizi sağlar. Bir dosya önizlenebiliyorsa, bu Disk Drill ile potansiyel olarak kurtarılabileceği anlamına gelir. Bu şekilde, yazılımı satın alıp Pro sürümüne geçip geçmemeniz konusunda bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Bozuk bir SD karttan Mac kullanarak özel veri kurtarma yazılımlarıyla dosyaları kurtarmak mümkündür. Ancak bu yöntem, bellek kartınızın takılabilir olması ve bozuk SD kartı Mac’inizde erişilebilir durumdaysa çalışacaktır. Kartı bilgisayarınıza bağlamak mümkün değilse, Yöntem #2’ye göz atın.

SD karttan dosya kurtarmak için kullanılabilecek veri kurtarma araçları konusunda fazla seçenek bulunmamaktadır çünkü tüm uygulamalar bu tür cihazları desteklememekte ve bunların hepsi Mac işletim sistemi ile uyumlu değildir.

Tavsiyemiz kullanıcı dostu, güvenilir olması ve ücretsiz deneme sürümüne sahip olması sebebiyle Disk Drill‘dir. Ayrıca, Disk Drill 400’den fazla dosya tipini geri yükleyebilir, bu da sadece Mac üzerinde bozulmuş bir SD karttan fotoğrafları kurtarmakla kalmayıp, neredeyse her tür dosyayı (ister görüntü, video, ses dosyası vb. olsun) ele alabileceği anlamına gelir.

Kayıp verilerin üstüne yazma olasılığını en aza indirgemek ve bozulmanın daha da kötüye gitmesini önlemek için, SD kartınızın DMG imajını oluşturarak klonlamanız ve ardından dosyaları geri yüklemek için kullanmanız iyi bir fikirdir (yedeği veya SD kartı kendisini taradığınızda, bozuk SD karttaki mevcut dosyaları değil, aynı zamanda silinen dosyaları da bulacaksınız).

Disk Drill kullanarak Mac’te bozulmuş bir SD kartı nasıl kurtaracağınız işte burada:

 1. Disk Drill’i indirin ve ekrandaki talimatları takip ederek Mac’inize kurun.
 2. SD kartınızı bilgisayara bağlayın ve uygulamayı başlatın.
 3. Soldaki kenar çubuğundan Byte-to-byte Yedekleme seçeneğini seçin.byte to byte yedekleme sd kart disk drill
 4. Uygun cihazlar listesinden SD kartınızı seçin ve sağ alt köşedeki Yedek oluştur butonuna tıklayın.
 5. Yedek dosyası için bir ad girin, Kaydetmek İçin in yanında ve tercih ettiğiniz konumu seçmek için Nerede nin yanındaki oklara tıklayın. Hazır olduğunuzda Kaydet‘e tıklayın.byte to byte yedek oluştur disk drill mac
 6. İşlem tamamlandığında, SD kartınızı çıkartın.

İşlem tamamlandığında ve SD kartınızın yedeği hazır olduğunda, verileri ortaya çıkarmak ve gerekli dosyaları kurtarmak için kartınızı bu araçla tarayabilirsiniz. İşte bir sonraki yapmanız gerekenler:

 1. Sol menüden Depolama aygıtları sekmesini seçin.
 2. Pencerenin altından Disk imajını ekle seçeneğine tıklayın.disk imajını ekle disk drill mac
 3. Daha önce oluşturduğunuz DMG imajını seçin ve taramayı başlatmak için Kayıp veriyi ara butonuna tıklayın.
 4. Uygulamanın bulduğu dosyaları incelemek için Bulunan öğeleri incele butonuna tıklayın.bulunan öğeleri öncele disk drill
 5. Aranan dosyanın doğru olup olmadığını görmek için herhangi bir dosyayı önizleyin. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin ya da tüm verileri kurtarmak istiyorsanız, dosya listesinin sol üst köşesindeki kutucuğa tıklayarak tüm dosyaları seçin.
 6. Hazır olduğunuzda Kurtar‘a tıklayın.sd karttan dosyaları kurtar disk drill
 7. Kurtarılan dosyalar için bir hedef seçin ve onaylamak için İleri butonuna tıklayın (veri üzerine yazılmasını önlemek için kurtarılan dosyaları farklı bir sürücüde kaydettiğinizden emin olun).

Yöntem 2: Veri Kurtarma Servisi ile İletişime Geçin

SD kartınızı okunabilir hale getiremiyorsanız ve hala Mac’inizde gözükmüyorsa, ya da verileri kendiniz DIY yöntemiyle kurtarmaya çalışırken karıştırabileceğinizi düşünüyorsanız, bu konuyu profesyonellere bırakabilir ve işleri kendi ellerine almalarına izin verebilirsiniz. Veri kurtarma uzmanları bir SD kartı tekrar monte edilebilir hale getirmeyi biliyorlar ve üzerindeki verilere erişmek için ileri teknikler kullanabilirler.

Cleverfiles Data Kurtarma Merkezi, güvenilir bir şirket olması ve bu tür sorunlarla birçok kişiye yardımcı olmuş olması nedeniyle en iyi seçeneklerden biridir. Ayrıca, hasarlı cihazın ücretsiz değerlendirmesini yaparlar ve SD kartınızdan veri kurtarmayı başaramazlarsa size ücret talep etmezler.

Bozuk bir SD karttan veri kurtarma servisiyle veri kurtarmayı seçerseniz yapmanız gerekenler şunlardır:

 1. Veri kurtarma merkezi ile iletişime geçin ve yaşadığınız sorunu anlatın.
 2. SD kartı şirketin laboratuvarına göndermek üzere paketleyin ve yollayın.
 3. Fiyat teklifi alın.
 4. Fiyat kabul edilebilirse veri kurtarma sürecinin başlamasını merkeze bildirin.
 5. Kurtarılan verileri, yeni bir medyada size geri gönderilmesini sağlayın.

Mac’te Bozuk SD Kart Nasıl Düzeltilir

Verilerinizi bozuk SD kartınızdan kurtardıktan sonra onarmayı deneyebilirsiniz. Onarım sürecine devam etmeden önce bellek kartındaki dosyaları çıkarmak, orada depolanan tüm verileri kaybetmemek için son derece önemlidir.

Peki, Mac’te bozuk bir SD kart nasıl onarılır? SD kartın bozulması mantıksal doğadaysa işe yarayabilecek yöntemler burada.

1. Yöntem: İlk Yardımı Çalıştır

Disk Utility’nin First Aid adlı özelliği, bir Mac’e bağlı herhangi bir aygıttaki kirlenmeleri veya hataları kontrol edebilir ve onarabilir, SD kart dahil. First Aid kullanarak Mac üzerinde bozulmuş bir SD kartı onarmak için bu adımları takip edin:

 1. SD kartınızı Mac’inize bağlayın.
 2. Disk Utility uygulamasını açın (Launchpad‘e gidin ve arama alanına Disk Utility yazın).
 3. Sol taraftaki kenar çubuğundaki cihazlar listesinden SD kartınızı seçin.
 4. Pencerenin üst kısmında İlk Yardım‘a tıklayın.
 5. İşlemi başlatmak için Çalıştır‘a tıklayın.run first aid on sd card mac
 6. İşlem tamamlandığında, Bitti‘ye tıklayın ve SD kartınızı çıkarın.

Yöntem 2: Terminal Kullanarak Hataları Kontrol Et

First Aid çalıştırdıktan sonra SD kartınızda hala bozulma belirtileri görünüyorsa, olası hataları kontrol etmek için Mac’inizdeki Terminal uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak, bu yöntem biraz daha karmaşık çünkü SD kartınızdaki sorunu görmek için komut satırı aracını kullanacaksınız. İşte yapmanız gerekenler:

 1. SD kartınızı Mac’inize bağlayın.
 2. Mac’inizde Terminal ‘i başlatın (Launchpad‘e gidin, arama alanına Terminal yazın ve uygulamanın simgesine tıklayarak onu açın).
 3. diskutil list yazın ve sürücülerinizin tanımlayıcılarını görüntülemek için Return tuşuna basın.terminal mac'te diskutil list
 4. Aşağıdaki komutu Terminal penceresine kopyala-yapıştır yapın: diskutil verifyVolume [sürücünüzün tanımlayıcısı]. Komutu çalıştırmak için Return tuşuna basın.
 5. SD kartın hala bozuk olup olmadığını anlamak için sonuçları inceleyin.

Yöntem 3: SD Kartı Biçimlendir

Bozuk bir SD kartı biçimlendirmek, onu onarmanın etkili bir yoludur. Ancak bu işlem, cihazdan verileri başarıyla kurtardıktan sonra yapılmalıdır çünkü hafıza kartını biçimlendirme işlemi sonrasında kart üzerinde depolanan tüm dosyalar silinecektir.

Mac’te SD kartınızı biçimlendirmek için bu adımları izleyin:

 1. SD kartınızı Mac’inize bağlayın.
 2. Disk Utility uygulamasını açın (Launchpad‘e gidin ve arama alanına Disk Utility yazın).
  Soldaki kenar çubuğundaki cihazlar listesinden SD kartınızı seçin.
 3. Pencerenin üst kısmında bulunan Erase (Sil) butonuna tıklayın.
 4. İsterseniz, SD kartınıza yeni bir ad verin ve tercih ettiğiniz bir biçim seçin.
 5. Erase (Sil) üzerine tıklayarak SD kartını formatlayın.mac üzerinde sd kartı formatla
 6. İşlem tamamlandığında, Done (Tamam) üzerine tıklayın.

Sonuç

Bozuk bir SD kartla uğraşmak oldukça bunaltıcı olabilir. Ve bu tür bir cihazda saklanan verileri kurtarmak için pek fazla bir şey yapılamazken, bu makalede anlatılan yöntemler size bunu başarmanızda yardımcı olmalıdır.

Ancak, verilerinizi kurtarabilmiş ve kartı düzeltebilmiş olsanız bile, SD kartını değiştirmek daha iyidir. Bu tür bir durumda, sorunun tekrar meydana gelme olasılığı vardır ve yeni bir hafıza kartı alarak kendinizi gereksiz stresten koruyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular:

Bozuk bir SD kartı biçimlendirerek onarmak mümkündür, ancak SD kartınızı biçimlendirmenin, depolanan tüm verilerin silinmesi anlamına geldiğini unutmamak önemlidir. SD kartınızda önemli verileriniz varsa, ilk yapmak isteyebileceğiniz şey bir kurtarma yazılım aracı kullanmaktır.
SD kartınıza erişmek için Terminal uygulamasını kullanma adımları şunlardır:
 1. SD kartını okuyucuya yerleştirin.
 2. Launchpad kullanarak Terminal uygulamasını açın ya da cmd+space tuşlarına basarak “terminal” yazın.
 3. SD kartınızı bulmak için “diskutil list” yazın.
 4. “external” ifadesini arayın ve depolama kapasitesiyle eşleştirin.
 5. 32 GB veya daha küçük kartlar için, “sudo diskutil eraseDisk FAT32 SDCARD MBRFormat /dev/disk4” yazın.
 6. 32 GB’dan büyük kartlar için, “sudo diskutil eraseDisk ExFAT SDCARD MBRFormat /dev/disk4” yazın.
 7. Gerekirse şifrenizi girin.
 8. Komutun tamamlanmasını bekleyin.
Mac'te SD kartta hataları kontrol etmek için:
 1. SD kartınızı kart okuyucuya takın.
 2. Disk Utility uygulamasını açın.
 3. SD kartınızı seçin.
 4. "First Aid" (İlk Yardım) butonuna tıklayın.
 5. "Run" (Çalıştır) butonuna tıklayın ve tamamlanmasını bekleyin.
 6. SD kartı güvenli bir şekilde çıkartın.
Eğer hatalar devam ederse, SD kartı biçimlendirmeyi deneyin.
SD kartınızdaki bazı fotoğraflarınızın Mac'inizde görünmemesinin ana nedeni, dosyaların bozulmuş olmasıdır. Bu, SD kartın düzgün çıkarılmaması veya kartın başka bir şekilde zarar görmesi veya bozulması durumunda olabilir. Diğer nedenler arasında dosya formatı, dosya sistemi uyumluluğu, SD kart okuyucu uyumluluğu ve dosya aktarım hataları bulunmaktadır.
Avatar photo
Romana Levko, teknoloji ile ilgili konulara büyük bir ilgi duyan profesyonel bir içerik yazarıdır. Ana odak noktası, veri kurtarma, Apple ürünleri ve siber güvenliktir. Boş zamanlarını Mac'ini kurcalayarak ve en sevdiği müzik albümlerini dinleyerek geçirir.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım tamiri konularında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required