Bozuk SD Kartı Kurtarma: Tüm Yöntemler

101

Bozuk SD Kartı KurtarmaSD kart bozulması sorunları her gün sayısız insanı etkiliyor ve birçok durumda önemli dosyaların kaybına neden oluyor. Eğer SD kartınızın bozulduğu için bu makaleyi okuyor ve hasarı nasıl onaracağınızı merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz çünkü bozuk bir SD kartı onarmak ve kayıp verileri geri almak için denenmiş ve test edilmiş birden fazla yöntemi ele alıyoruz.

Bozuk SD Kart Nedir?

Bozuk bir SD kart, mantıksal hasar görmüş ve üzerinde depolanan bir veya daha fazla dosyanın okunamaz hale gelmesine neden olmuştur.

Aşırı durumlarda, bozulmuş hale gelen SD kartlara erişilemeyebilir bile. Bu tür SD kartlar genellikle üzerlerinde hiç veri saklıymış gibi görünür. Gerçekte, çoğu orijinal dosya genellikle fiziksel olarak halen mevcut olup doğru teknikler ve yazılım çözümleri kullanılarak kurtarılabilir.

SD Kartlar Nasıl Bozulur?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, SD kart bozulması mantıksal hasardan kaynaklanır, peki mantıksal hasarın sebepleri nelerdir? Bilmeniz gereken birkaç nedeni vardır:

Neden Tanım
🤷‍♂️ İnsan hataları Mantıksal hasarın tek büyük nedeni kullanıcıların kendileridir. Kullanıcılar çok sık bir şekilde bellek kartı okuyucusundan SD kartlarını fiziksel olarak çıkarmadan önce uygun şekilde çıkarmak için gerekli işlemi yapmayı ihmal eder ve muhtemel okuma/yazma süreçlerini kesintiye uğratabilir. Dahası, çoğu insan bazı cihazların yalnızca belirli dosya sistemlerini desteklediğini anlamaz ve desteklemeyen bir cihazda SD kart kullanma girişimleri verilerin bozulmasına neden olabilir.
🦠 Zararlı yazılım Yaygın virüslerden gizli Truva atlarına, uğursuz fidye yazılımlarına kadar SD kartlara bulaşabilecek ve üzerlerindeki verileri bozabilecek pek çok zararlı yazılım türü vardır. Aynı şey, yaratıcılarına para kazandırmak dışında hiçbir değer sunmayan çeşitli şüpheli yazılım uygulamaları için de geçerlidir.
🔋 Kesintiler ve donanım sorunları Tüm depolama aygıtları gibi, SD kartlar da doğru şekilde çalışabilmek için belirli bir volta ihtiyaç duyarlar. Elektrik kesintileri veya donanım sorunları nedeniyle bu voltaj güvenilir şekilde sağlanamıyor ise, okuma/yazma işlemlerinin başarıyla tamamlanması olası değildir. İşte bu yüzden, bütçe dostu isimsiz muadillerinin yerine markalı SD kartlar ve bellek kartı okuyucuları kullanmak önemlidir.

Bozuk SD kart kurtarmanın sıcak bir konu olmasının diğer nedenleri arasında, mantıksal hasara yol açan yazılım uygulamalarındaki hatalar, istemsiz biçimlendirme ve dosya silme, aynı zamanda denetleyici arızaları ve sürücü sorunları yer alır.

Bozuk SD Karttan Veri Kurtarma Yöntemleri

Bozuk bir SD karttan verilerinizi kurtarma ve geri yükleme konusunda etkili yöntemleri keşfedelim. Profesyonel bir fotoğrafçı, teknoloji meraklısı ya da veri kaybı gibi talihsiz bir duruma düşmüş birisi olun, bu stratejiler değerli bilgilerinizi derhal biçimlendirme ihtiyacı duymadan kurtarmanıza yardımcı olmak için tasarlandı.

Yöntem 1: PC Veri Kurtarma Yazılımı Kullanma

Bozuk bir SD karttan veri kurtarmak için uzman olmanıza gerek yok, Disk Drill gibi veri kurtarma yazılımlarını kullanarak verilerinizi kurtarabilirsiniz. Çünkü Disk Drill, hangi düğmeye tıklamanız gerektiği konusunda sizi şüpheye düşürmeyen modern bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Kullanım kolaylığına rağmen, Disk Drill tüm SD kartlardan ve diğer depolama aygıtlarından 400’den fazla dosya formatını kurtarabilir.

Disk Drill’in ücretsiz sürümü, 500 MB’a kadar veri kurtarmanıza olanak tanır ve sınırsız veri kurtarma keyfini yaşamak için her zaman Disk Drill Pro’ya yükseltebilirsiniz. Disk Drill ile birlikte, önemli verileri korumak ve düzenlemek için kullanabileceğiniz kullanışlı araçlar, aynı zamanda depolama aygıtlarınızın sağlığını izlemek için de sunulmaktadır.

Kurtarma işlemine başlamadan önce, SD kartınızın byte-byte yedeğini oluşturmak yerinde olacaktır. Bu yedek, kartınızın tam bir kopyası olup, hemen görünmeyen potansiyel olarak kurtarılabilir dosyalar da dahil olmak üzere tüm verileri korur. Neyse ki, Disk Drill uygulamanın geri kalanı kadar kolay kullanılan bir byte-byte yedekleme aracı ile birlikte gelir:

 1. Bilgisayarınıza SD kartı bağlayın.disk drill yükle
 2. Disk Drill‘i ana sabit sürücünüze yükleyin.
 3. Disk Drill’i başlatın ve sol bölmenin altında yer alan Sürücü Yedekleme aracını seçin.
 4. Bozuk SD kartınızı seçin ve sağ üst köşede bulunan Byte’tan Byte’a Yedekle düğmesine tıklayın. diskdrill windows byte'tan byte'a yedekle sd kart
 5. Disk Drill’in yedeğinizi nereye kaydedeceğini belirtin ve yaratma işlemine devam edin.

Bozuk SD kartınızın bayt bayt yedeğine sahip olduğunuza göre, Disk Drill kullanarak ondan veri kurtarmak için bu talimatları takip edebilirsiniz:

 1. Disk Drill’i başlatın, SD kartı seçin ve Kayıp verileri ara düğmesine tıklayın.sd kartı seç
 2. Kurtarmak istediğiniz her dosyayı önizleyin ve seçin.hasarlı sd karttan seçilen dosyaları kurtar
 3. Kurtar‘a tıklayın ve uygun bir kurtarma dizini seçin.

Yöntem 2: Android Veri Kurtarma Uygulaması Kullanımı

Bir Disk Drill çalıştırabilecek bir bilgisayara erişiminiz yok mu? Öyleyse, DiskDigger gibi Android veri kurtarma yazılımını kullanarak bozuk bir SD karttan veri kurtarmayı deneyebilirsiniz. Disk Drill kadar güçlü olmamakla birlikte, bu Android cihazı uygulaması, birkaç basit dokunuşla veri kurtarmanıza izin verir, bu nedenle denemeye değer.

Ücretsiz sürümün sadeponento fotoğraf ve videoları kurtarabildiğini ve video kurtarmanın yalnızca root’lu Android cihazlarda çalıştığını bilin. Pro sürümü fotoğraf ve videoların dışında başka dosya türlerini de kurtarabilir, ancak yine de, fotoğraflar dışındaki herhangi bir dosya türünü root olmadan kurtarmak mümkün değildir.

İşte DiskDigger kullanarak bozuk bir microSD karttan dosyaları nasıl kurtarabileceğiniz:

 1. Google Play Store‘dan uygulamayı yükleyin.disk digger play store
 2. SD kartın Android cihazınıza takılı olduğundan emin olun.
 3. DiskDigger’ı başlatın.
 4. Uygulamanın hangi versiyonuna sahip olduğunuza bağlı olarak, Temel ya da Tam tarama işlemine başlayın.disk digger start scan
 5. Kurtarmak istediğiniz tüm dosyaları seçin ve bunları telefonunuza aktarın.

Bu yöntem özellikle Android SD kartınız bozulduğunda ve önemli dosyalar kaybolduğunda oldukça kullanışlıdır, aynı zamanda tam boyutlu SD kartlardan veri kurtarmak için de kullanabilirsiniz. Sadece uygun bir hafıza kartı okuyucusunu destekleyen bir Android akıllı telefonunuzun olması gerekiyor.

Yöntem 3: Profesyonel Veri Kurtarma İçin Ödeme Yap

veri kurtarma merkezi profesyonel

Profesyonel veri kurtarma, bozuk bir SD karttan veri kurtarmanın en pahalı yoludur, ancak aynı zamanda harika sonuçlar almayı en olası kılan yöntemdir.

Profesyonel veri kurtarma merkezleri en karmaşık veri kaybı senaryolarıyla bile başa çıkabilmek için en son donanım araçları ve yazılım uygulamaları ile donatılmış deneyimli profesyonelleri istihdam eder.

En iyi veri kurtarma merkezleri, mantıksal olarak zarar görmüş bozuk SD kartları onarmanın yanı sıra fiziksel olarak en iyi durumda olmayan bozuk SD kartlardan da dosya kurtarabilirler, bu da eğer geri getirmeniz gereken paha biçilmez aile fotoğrafları veya bir araya getirmesi haftalarınızı alan iş belgeleri gibi son derece değerli verileriniz varsa, fiyatlarının kesinlikle değerini ortaya koymaktadır.

Bozuk bir SD Kart Nasıl Düzeltilir

Bu bölümde, SD kartınızın işlevselliğini geri kazandırmaya yönelik birkaç etkili yöntemden sizi geçireceğiz. Basit sorun giderme adımlarından daha gelişmiş onarım tekniklerine kadar, bu yöntemler SD kartınızı yeniden kullanılabilir hale getirmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Yöntem 1: SD Kartı Başka Bir Cihazdan Erişin

hafıza kartı okuyucu

Bilgisayarınızın bozulmanın nedeni olma ihtimalini ortadan kaldırmak için, SD kartınızı başka bir cihaza bağlayarak başlamanızı öneririz. Başka bir bilgisayara erişiminiz yoksa, bir akıllı telefon ya da SD kart yuvasına sahip bir akıllı televizyon kullanabilirsiniz.

Başka bir cihazdan SD kartınızın içeriğine sorunsuz bir şekilde erişebiliyorsanız, o zaman bilgisayarınızda veya hafıza kartı okuyucusunda bir sorun vardır.

Tekrar, en basit çözüm yeni bir hafıza kartı okuyucu almak ve tekrar denemektir. Eğer bu da işe yaramazsa, sorunlarınız eksik veya hatalı sürücülerden kaynaklanıyor olabileceği için işletim sisteminizin bütünlüğünü kontrol etmelisiniz.

Yöntem 2: Dosya Sistemi Hatalarını Düzeltmek için CHKDSK Komutunu Kullanın

CHKDSK, disk hatalarını ve kötü sektörleri kontrol etmek ve mümkünse onarmak için Windows’ta kullanabileceğiniz bir komut satırı aracıdır. Komut satırı aracını SD kart bozulmasını düzeltmek için kullanmak korkutucu görünebilir, ancak talimatlarımızı takip ettiğiniz sürece aslında bunun hiçbir zorluğu yoktur:

 1. Windows Gezgini’ni açın ve sol panelden Bu Bilgisayar’ı seçin.
 2. SD kartınızın sürücü harfini yazın.
 3. Windows + X tuşlarına basın ve Windows PowerShell (Yönetici) seçeneğini seçin.
 4. Aşağıdaki komutu yazın ve Enter‘a basın (X’i SD kartınızın sürücü harfiyle değiştirin): chkdsk X: /rpowershell chkdsk r
 5. SD kartını zorla çıkarmak isteyip istemediğiniz sorulursa, kabul edin.

/r parametresi, CHKDSK’ya kötü sektörleri bulmasını ve okunabilir bilgileri kurtarmasını söyler. Ayrıca, hataları düzeltip okunabilir bilgi kurtarmayan /f parametresini de deneyebilirsiniz.

Yöntem 3: SD Kartın Sürücü Harfini Değiştir

SD kart bozulması için tuhaf bir çözüm gibi görünebilir, ancak sürücü harfini değiştirmek gerçekten de okunamayan bir SD kartı tekrar okunabilir hale getirebilir. Bunu yapmak için:

 1. Windows + X tuşlarına basın ve Disk Yönetimi’ni seçin.
 2. SD kartınıza sağ tıklayın ve Sürücü Harfi ve Yolları Değiştir seçeneğini seçin.disk yönetimi sürücü harfi nad yolları - vurgula
 3. Değiştir’e tıklayın ve SD kartınıza farklı bir harf atayın. Seçiminizi onaylamak için Tamam’a tıklayın.

Elbette, eğer SD kartınız gerçekten bozulmuşsa, bozulmuş SD kart verilerini onarmak ve geri yüklemek için sürücü harfi değişikliğinden daha fazlası gerekecektir ki işte burada bir sonraki yöntem devreye girer.

Yöntem 4: Windows Disk Onarım Aracı Kullanarak SD Kartınızı Onarın

Windows’ta dahili olarak bulunan kolay kullanımlı bir disk onarım aracı, yaygın SD kart sorunlarını otomatik olarak teşhis edip düzeltebilir. SD kartınızı Windows Disk Onarım aracını kullanarak onarmak için:

 1. Windows Gezgini’ni açın ve sol panelden Bu Bilgisayar’ı seçin.
 2. SD kartınıza sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
 3. Araçlar sekmesine geçin ve Denetle seçeneğini belirleyin.disk onarım aracı kontrolü
 4. Hata bulunmasa bile sürücüyü tara ve onar seçeneğini belirleyin.

Windows Disk Onarım Aracı’nın yanı sıra, silinen bölümleri kurtarmak, hasar görmüş bölüm tablolarını düzeltmek ve silinen verileri geri getirmek gibi işlevleri yerine getirebilen çeşitli üçüncü parti yazılım uygulamaları bulunmaktadır. En iyi örnek, geniş kapsamlı veri bozulmalarını bile ele alabilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir veri onarım aracı olan TestDisk‘tir. Sadece, TestDisk’in biraz anlaşılması güç komut satırı kullanıcı arayüzüne sahip olduğunu bilin. Eğer GUI tercih ediyorsanız, bir sonraki bölümde anlattığımız Disk Drill gibi bir veri kurtarma uygulaması kullanabilirsiniz.

Yöntem 5: SD Kartı Biçimlendirerek Dosya Sistemini Yeniden Oluşturun

SD kartınızdaki verilerin ne olduğunu önemsemiyorsanız ve sadece onun kullanımını engelleyen arızayı düzeltmek istiyorsanız, Windows’taki yerleşik format aracını kullanarak hızlı bir biçimlendirme yaparak dosya sistemini yeniden oluşturabilirsiniz:

 1. Windows Gezgini’ni açın ve sol panelden Bu Bilgisayar’ı seçin.
 2. SD kartınıza sağ tıklayın ve Biçimlendir seçeneğini seçin.
 3. Hızlı Biçimlendir seçeneğini seçin ve Başlat’a tıklayın.sd kartı biçimlendir - vurgula

SD kartlar için en iyi dosya sistemleri FAT32 ve exFAT’tır. İlki SD kart kabul eden cihazların büyük çoğunluğu tarafından desteklenirken, ikincisi çok büyük dosyaları depolayabilir, bu da yüksek çözünürlüklü videolar kaydedildiğinde işe yarar.

Yöntem 6: SD Kart Okuyucu Sürücünüzü Yeniden Yükleyin

SD kartınızın tamamen iyi durumda olduğu ve verilerinize erişimde yaşadığınız sorunlardan SD kart okuyucunuzun sorumlu olabileceği mümkün. Birçok durumda, SD kart okuyucunuzu çalışır duruma getirmek için yapmanız gereken tek şey sürücüsünü yeniden yüklemektir:

 1. Windows + X tuşlarına basın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
 2. SD kart okuyucunuzu bilgisayarınıza bağlayın.
 3. Disk sürücüleri üzerine çift tıklayın ve SD kart okuyucunuzun üzerinde sağ tıklayın.
 4. Aygıtı Kaldır seçeneğini seçin ve kararınızı doğrulamak için tekrar Kaldır’a tıklayın. device manager uninstall device - highlight
 5. SD kart okuyucunuzu ayırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 6. SD kart okuyucunuzu tekrar bağlayın ve bilgisayarınızın ilgili sürücüyü yeniden yüklemesini bekleyin.

Ayrıca, bellek kartı okuyucunuzun Windows’un farkında olmadığı özel bir sürücü gerektiriyor olması da mümkün. Bunun gerçekten böyle olup olmadığını kontrol etmek için üreticiye danışın.

7. Yöntem: SD Kartın Orijinal Olup Olmadığını Kontrol Edin

Amazon ve AliExpress gibi sitelerde satılan sahte SD kartların sayısı şaşırtıcı derecede çok. Bu tür SD kartlar büyük depolama kapasitesi vaat eder ancak bunun çok küçük bir kısmını sunarlar. Çünkü sahte SD kartlar gerçekte sunduklarından farklı bir depolama kapasitesini gösterecek şekilde programlanmıştır, bu yüzden cihazınız kartı doğru şekilde kullanamaz ve veri bozulması meydana gelebilir.

SD kartınızın gerçek olup olmadığını kontrol etmek için, boş alana büyük rastgele dosyalar yazarak ve ardından bütünlüklerini doğrulayarak çalışan FakeFlashTest gibi ücretsiz bir araç kullanabilirsiniz. Araç, bütünlüğü bozulmuş bir dosya ile karşılaştığında, gerçek depolama kapasitesinin nerede bittiğini anlarsınız.

 1. Araçı indirin ve başlatın.
 2. SD kartınızı seçin ve Hızlı Boyut Testi butonuna tıklayın (SD kartta önemli verilerin olmadığından emin olun çünkü silineceklerdir).fakeflashtest görseli
 3. SD kartın gerçek kapasitesini FakeFlashTest’in belirlemesini bekleyin.

Sahte bir SD kart kullanmak mümkün olsa da, veri bozulma riskinin çok yüksek olması nedeniyle bunu yapmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Aşırı durumlarda, SD kart tamamen kullanılamaz hale bile gelebilir ve her zaman bozuk bir SD kartı kurtarmak mümkün olmayabilir.

Yöntem 8: RAW SD Kartına Bölüm Oluştur

SD kartınız öylesine bozulmuş ki artık dosya sistemi yoksa (=RAW), onu tekrar kullanabilmek için üzerinde yeni bir bölüm oluşturmanız gerekmektedir. Sadece bu yöntemin, kartın yeniden bölümlenmesi ve biçimlendirilmesi gerektiğini, bu işlemin kartın işlevselliğini geri getirebileceğini ancak kaybolan verilerin kurtarılmasını daha zor hale getirebileceğini bilin. Bu nedenle, bu düzeltme işlemine başlamadan önce veri kurtarmayı denemeniz kritik önem taşımaktadır.

SD kartınızdan mümkün olduğu kadar önemli verileri kurtardıysanız, RAW SD kartınızda yeni bir bölüm oluşturmaya devam edebilirsiniz:

 1. Windows + X‘e basın ve Disk Yönetimi’ni seçin.
 2. RAW SD kartını bulun ve atanmamış alana sağ tıklayın.
 3. Yeni Basit Birim seçeneğini seçin. new simple volume corrupted sd card
 4. Bölüm oluşturma sihirbazından geçin. İstediğiniz dosya sistemini seçmeniz istendiğinde, SD kartınız 32 GB’den büyükse FAT32 veya exFAT’ı seçin. disk management partition creation wizard
 5. Bölüm oluşturma sihirbazını kapatmak için Bitir’e tıklayın.

Sonuç

SD kart bozulmasıyla karşılaşmak korkutucu olabilir çünkü risk altında olan çok şey var—dijital anılarınız, önemli iş belgeleriniz veya belki de kripto para servetinizin anahtarları. Ancak incelediğimiz gibi, bu sorunu etkili bir şekilde ele almanın birden fazla yolu var. Sadece, tüm bozuk SD kartınızın tam bir bit-bit yedeğini ilk önce oluşturmayı unutmayın, böylelikle sorunu evde çözebilmelisiniz.

SSS

Bu sorunun birçok olası cevabı bulunmaktadır. Eğer bozulma düzenli olarak gerçekleşiyorsa, muhtemelen SD kartınızda, hafıza kartı okuyucunuzda ya da işletim sisteminizde bir sorun vardır.
Android güncellemesi sonrasında SD kartınız bozulduysa, veri kaybını önlemek için mümkün olan en kısa sürede kullanmayı bırakmalısınız. SD kartını tekrar kullanmadan önce, Windows'ta CHKDSK kullanarak veya benzer başka bir araçla onarın.
Samsung microSD kartınızdaki bozulmayı düzeltmek için iki ana seçeneğiniz var: kartı telefonunuzdan veya tabletinizden çıkarıp Windows'ta onarabilir, ya da sıfırdan başlamak için biçimlendirebilirsiniz.
SD kartınızın bozuk olup olmadığını, tüm Windows işletim sistemlerinde bulunan CHKDSK adlı bir araç kullanarak kontrol edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey Komut İstemi'nde aşağıdaki komutu girmek: chkdsk X: /r (X: yerine SD kartınıza atanmış gerçek sürücü harfini yazdığınızdan emin olun).
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required