EaseUS Data Recovery Wizard İncelemesi: 2024’te Hala En İyi Başlangıç Aracı mı?

Onaylayan
108

easeus data recoveryEaseUS Data Recovery Wizard, özellikle başlangıç seviyesindekiler için çevrimiçi olarak en çok tavsiye edilen veri kurtarma uygulamalarından biridir. Ancak, bağlam olmadan yapılan tavsiyeler gerçekten işe yaramaz – hatta işleri daha da kötüleştirebilirler.

Bu uygulamanın genel performansı ve kullanıcı deneyimi genellikle ortalamanın üzerindedir, ancak her kurtarma yazılımında olduğu gibi bazı sınırlamalara sahiptir. Bazı kullanıcılar, ihtiyaçlarına daha fazla uyum sağlayan alternatiflerle daha iyi durumda olabilirler.

EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı’nın özellikle sizin için doğru olup olmadığını daha doğru bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olmak istiyoruz, bu yüzden araçlarını ve gerçek bir veri kurtarma göreviyle performansını analiz ettik. Aşağıda, kapsamlı ama acemilere uygun bir EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı incelemesi bulacaksınız. Devam edin!

EaseUS Data Recovery Wizard Hakkında Kısa Bir Genel Bakış

Hadi başlayalım, EaseUS Data Recovery Wizard özetle. Bu bölüm, bu uygulamanın genel olarak geri bildirimi ve önerileriyle ilgili yoğunlaştırılmış bir özetimizdir (temel bilgileriyle birlikte, örneğin sistem gereksinimleri).

Uygulamanın sizin için uygun olup olmadığı konusunda oldukça iyi bir fikir vermek için yeterlidir, geri kalan makale önemli detayları tamamlar.

Sistem Gereksinimleri:

 • 1 GB RAM
 • 200 MB boş disk alanı
 • Windows 7, 9, 10, 11 ve Windows Server 2003, 2008, 2012, 2016, 2019, 2022
 • macOS 10.12’den macOS 14.0’a ve Mac OS X 10.9, 10.10, 10.11

Pros

 • Acemi dostu arayüz ve kullanıcı deneyimi
 • Sosyal medyada uygulamayı paylaşmanız koşuluyla 2 GB ücretsiz veri kurtarma sunar (bu, birçok freemium uygulamanın sunduğundan daha fazladır)
 • Özellikle RAW fotoğraflar ve belgeler için gerçekten iyi imza tarayıcı
 • Hızlı ve arkadaş canlısı müşteri desteği
Cons
 • Bölüm tarayıcısı, genellikle harici sürücüler için kullanılan FAT32 ve ExFAT bölümleriyle biraz zorlanır
 • Daha iyi performans ve daha fazla özellik sunan diğer uygulamalar daha ucuzken pahalı
 • 100 MB'dan büyük veya çok yaygın bir dosya formatı kullanmayan dosyaların ön izlemesini yapamazsınız (RAW fotoğrafların ön izlemesiyle zorlanır)
 • Seyrek güncellemeler

En Uygun

Veri kurtarma yazılımları bir nedenle her şekil ve boyutta gelir – bu uygulamaların çoğu, belirli görevlerde uzmanlaşmak üzere tasarlanmıştır.

Örneğin, bazı uygulamalar karmaşık veri kaybı senaryolarını ele almak için tasarlanmıştır (örn. üst düzey RAID kurtarma), diğerleri ise acemiler için kurtarmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

EaseUS Data Recovery Wizard sıkça önerilse de, özellikle sizin için doğru araç olmayabilir. Bu bölüm, daha sonra ortaya çıkacak zahmetten sizi kurtaracak.

Peki, EaseUS Data Recovery ne konuda iyi? Teknik analizimize dayanarak, bu uygulamayı şunlar için tavsiye ediyoruz:

 • İlk kez kullanacaklar için özelleştirilmiş bir UX isteyen başlangıç seviyesindeki kullanıcılar
 • BitLocker şifrelenmiş sürücülerden veri kurtarma
 • Verilerinin orijinal klasör yapısını geri yüklemenin çok önemli olmadığı kullanıcılar (özellikle FAT32 ve ExFAT bölümlerinden)
 • RAW fotoğrafları ve belgeleri kurtarma
 • Bozuk verileri kurtarma (uygulamanın kısmi dosya kurtarma aracını kullanarak)

EaseUS Data Recovery Wizard Özellikleri

EaseUS Data Recovery Wizard, oldukça standart bir araç setine sahiptir, bu da iyi bir şey çünkü başlangıç seviyesindeki kullanıcılar (bu uygulamanın hedef kitlesinin büyük bir bölümünü oluşturanlar) gereksiz araçlarla bombardımana tutulmazlar. Ancak, bu aynı zamanda daha karmaşık kurtarma işlemleri için gerekli olan çanları ve ıslıkları eksik olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, endişelenmeniz gereken tek özellikler ihtiyaçlarınızla ilgili olanlardır. Aşağıda, EaseUS Data Recovery Wizard’ın ana özelliklerinin kısa bir özeti bulunmaktadır.

 • Başlangıç Düzeyi Kullanıcı Dostu Arayüz – Sürücülerden ve bölümlerden veri geri yüklemeyi kolayca sağlayan sade modern arayüz.
 • 3 tarama türü – Derin Tarama, Hızlı Tarama ve İmza Tarama yapabilir (varsayılan olarak otomatik kullanılır). Ne yazık ki, Derin Tarama dış sürücülerde yaygın olarak kullanılan exFAT ve FAT32 bölümleri için pek iyi değil.
 • BitLocker desteği – BitLocker şifreli sürücülerden veri kurtarmayı destekler ve uygulama içinden şifreyi kullanarak kilidini açmanızı sağlar.
 • Kısmi dosya kurtarma – Bozuk bir sürücünüz varsa, sadece kısmen silinmiş dosyalarınız olabilir. Bu uygulama onları geri yükleyebilir.
 • Disk imajı kurtarma – Uygulama disk imajlarını bağlayabilir ve fiziksel sürücülermiş gibi tarama yapabilir.
 • Temel RAID kurtarma – RAID 1, 0 ve JBOD dizilimlerinden kurtarmayı destekler.
 • Kapsamlı dosya sistemi desteği (Mac sür.) – Bu uygulamanın Mac sürümü APFS, HFS+, FAT32, exFAT ve NTFS bölümlerinden veri kurtarabilir (Windows sürümü sadece son üçüyle çalışır).

En Son Uygulama Güncellemeleri

EaseUS’un her yeni sürümünde kurtarma deneyimini sıklıkla önemli ölçüde iyileştirmesini seviyoruz, ancak güncellemeler seyrek oluyor. Bu uygulamanın sürüm geçmişinde sadece iki veya üç güncelleme yapıldığı yıllar var.

İşte EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı’nın 2023 sonundan, 2024’ün başlarına ve ortalarına doğru nasıl geliştiği:

 • Gelişmiş bölüm kurtarma – Uygulamanın dosya sistemi bölümlerini (kaybolmuş bölümler dahil) ve tahsis edilmemiş alanı tarama yeteneğinde iyileştirmeler yapıldı.
 • Genel iyileştirmeler – Çeşitli hata düzeltmeleri, eklenen fonksiyonlar ve kullanıcı arayüzü optimizasyonları, daha iyi sıralama, geliştirilmiş görev etkileşimleri, daha fazla tanınan RAW dosya türleri, gelişmiş dizin yapısı ve SD kart kurtarma için daha iyi destek gibi değişiklikler yapıldı.
 • Yeni özellikler – Geliştiriciler, uygulamanın daha karmaşık veri kaybı senaryolarıyla başa çıkabilmesine ve kurtarmayı kolaylaştırmasına yardımcı olacak yeni özellikler oluştururlar. 2023 ve 2024’te yayınlanan yeni özelliklerden bazı örnekler, kurtarma şansına göre dosyaları önceliklendiren Akıllı Sıralama, disk yedekleme ve kurtarma, kurtarılan dosyaların iCloud’a kaydedilmesi, bir pencerede birden fazla dosyanın önizlenmesi ve güç kesintileri için yepyeni bir pop-up hatırlatıcıdır.

Gerçek Hayat Veri Kurtarma Test Sonuçları

Bu demo bölümüdür. Burada, tipik bir kullanıcının bir depolama cihazından veri kurtarmak için geçeceği aynı süreci kullanarak ve aynı araçları kullanarak uygulamayı kullanma deneyimimizi detaylandıracağız.

Bu gösteri için bir SDHC kartından veri geri yükleme işlemi yapacağız.

Esas olarak, EaseUS Data Recovery Wizard’ı kullanmayı size sürecin her adımında rehberlik ederek göstereceğiz: kurulum, kaynak seçimi, tarama ve kurtarma. Sonunda, kurtarma girişiminin gerçek sonuçlarını sergileyeceğiz ve sonuçlara dayanarak tavsiyelerimizi özetleyeceğiz.

Asıl test sürecimiz burada gösterdiğimizden çok daha kapsamlıdır, ancak aşağıdaki bilgiler bu aracı kullanırken kullanıcı deneyimi ve temel performans açısından ne bekleyebileceğiniz konusunda iyi bir fikir vermelidir.

Kurulum

SD kartımızı bilgisayara bağlamadan önce, önce resmi web sitesinden EaseUS Data Recovery Wizard’ı indirip kurmamız gerekiyordu. Windows sürümü, programı PC’nize kurmanıza yardımcı olan tanıdık bir sihirbaz sağlar.

EaseUS Data Recovery Wizard for Mac ayrıca standart bir kuruluma sahipti. Uygulamayı Uygulamalar klasörüne kopyaladık ve sistem uzantısını Güvenlik Tercihleri menüsünde etkinleştirdik (macOS, kurulum sırasında uygun menüleri açmanıza yardımcı olacaktır).

Tarama & Kurtarma

Kaynak seçim menüsü

Bu bölüm, veri kurtarma sürecini büyük ölçüde oluşturan 3 ana göreve ayrılmıştır: (1) kaynak seçimi, (2) kurtarılan dosyaların gözden geçirilmesi ve (3) kurtarılan dosyaların kaydedilmesi.

Bu işlemi, EaseUS Data Recovery Wizard’ın ücretsiz sürümünü kullanarak canlı bir depolama aygıtından veri kurtarmayı deneyerek birlikte gerçekleştireceğiz.

Kurtarma işlemi tamamlandığında, sonuçları tablo haline getirip analiz edeceğiz.

İşlemde yazılıma bağlı olarak farklılıklar olabilir, ancak çoğu zaman görünüşü budur.

Kaynak Seçimi

EaseUS Data Recovery Wizard’ı başlattığınızda ilk olarak kaynak seçim menüsü belirir.

“Kaynak seçimi”, veri kurtarmak istediğiniz sürücüyü seçme görevine atıfta bulunur.

Uygulama, kullanılabilir diskleri çok düzenli bir şekilde sundu; hemen test sürücümüzü (bir SD kart) bulduk ve üzerine fare işaretçisiyle gelindiğinde altında Tara butonu belirdi.

Kurtarılan Dosyaları Göz Atma

kurtarılan dosyaları tararken

EaseUS Data Recovery Wizard’da dosya gezinme oldukça akıcı ve başlangıç seviyesi kullanıcılar için dostane bir deneyimdir. Bulunan verileri düzenli bir liste ve küçük resimlerle sundu ve dosyalar ile klasörler arasında hızlıca gezinmek için birçok araç sağladı (yan çubuk gibi).

Uygulamanın filtreleme aracı da oldukça yeterli; Tip, Değiştirilme Tarihi ve Dosya Boyutu gibi yaygın filtreleri kullanmanın yanı sıra, Gelişmiş filtre kullanarak sistem dosyalarını listeden çıkarma seçeneğimiz vardı.

nadiren bulunan büyük dosyalar için önizleme aracı

Beğendiğimiz diğer öğeler arasında, pencerenin en üstünde gösterilen yol ve bulunan dosyaları simgeler olarak görüntüleme seçeneği yer alıyor ki bu, fotoğraflara ve videolara göz atmak için özellikle kullanışlı. Önizleme aracı, nadir ve büyük dosyalar için sınırlı olmasına rağmen, kısa kliplerimizi kusursuz bir şekilde oynattı ve birden fazla dosyayı aynı anda rahatlıkla gösterdi.

Tüm bu farklı öğelerin dahil edilmesi, deneyimsiz bir kullanıcının bile EaseUS Data Recovery Wizard’dan dosyaları kolayca bulmasını ve kurtarmasını sağladı.

Kurtarılan Dosyaları Kaydetmek

Kurtarılan dosyaların kaydedilmesi

EaseUS Data Recovery Wizard ile dosya seçimi, geri yüklemek istediğiniz her dosya veya klasörün yanındaki kutucukları işaretleyerek yapılır.

Bunu dosya bölmesinde ve kenar çubuğunda da yapabilmenin mümkün olması hoşumuza gitti, böylece bir kutuyu işaretleyerek tüm yolları kolayca seçmek mümkün hale geliyor.

Kurtar düğmesine tıklamak, kurtarılan dosyaların kaydedileceği konumu seçmemiz için bizi yönlendirdi.

Dropbox ve Google Drive gibi bir bulut depolama alanına kaydetme seçeneği nadir bulunan ve takdir edilen bir özelliktir.

Dropbox ve Google Drive gibi bir bulut depolama servisine kaydetme seçeneği nadir ve takdir edilen bir özelliktir.

Kurtarma Sonuçları

SDHC kartımız (bir USB kart okuyucu aracılığıyla PC’ye bağlı) PNG, JPG, CR2, HEIC, MOV ve MP3 verilerinden oluşan 27 dosya içeriyordu. Dosyaları sildiğimiz ve SD kartı biçimlendirdiğimizden önce toplam boyutları 248.7 MB idi.

EaseUS Data Recovery Wizard, kaybolan 27 dosyanın yanı sıra yüzlerce unutulmuş belge, resim, video ve daha fazlasını başarıyla geri getirdi. Orijinal klasör yapısı ve dosya isimleri oldukça kaybolmuştu.

İşte test parametreleri ve sonuçlarının basit bir özeti:

Parametre Sonuç
Bulunan dosya sayısı 680
Bulunan verilerin toplam boyutu 6.42 GB
Tarama süresi 13 dakika
Depolama aygıtının boyutu 8 GB

Fiyatlandırma

EaseUS Data Recovery Wizard’ın fiyatlandırması oldukça anlaşılır. Farklı seviyelerde belirli özellikleri açma konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak, abonelik süresi, platform ve kurulum sayısında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bilmeniz gereken her şey şu şekilde:

EaseUS ücretsiz veri kurtarma yazılımı nasıl çalışır? Ücretsiz deneme, ücretsiz veri kurtarma hakkınız bitene kadar her şeye erişim sağlar ve veri limitini kaldırmak için bir lisans satın almanız yeterlidir.

Lisans Tipi Öne Çıkan Özellikler Windows Fiyatı Mac Fiyatı
Ücretsiz Sınırsız tarama ve ön izleme, 2 GB’a kadar ücretsiz veri kurtarma Ücretsiz Ücretsiz
Profesyonel Ücretsizdeki her şey, sınırsız veri kurtarma Aylık $49.95 veya yıllık $59.95, ömür boyu yükseltme için $89.95 Aylık $89.95 veya yıllık $119.95, ömür boyu yükseltme için $169.95
Teknik Profesyoneldeki her şey, çoklu PC veya Mac’lerde kurulum Yıllık $299, her 2 yılda $399, ömür boyu yükseltme için $499 Yıllık $299, her 2 yılda $399, ömür boyu yükseltme için $499

EaseUS Data Recovery Wizard Kıyasla Rakipleri

Bu bölümde, EaseUS Data Recovery Wizard’ın en yakın rakipleri hakkında bilgi topladık. Öne çıkan uygulamamızla yaklaşık olarak aynı deneyimi sunan yazılımları ve aynı fiyat aralığında olan dolaylı rakipleri göz önünde bulundurduk.

Bizim görüşümüz: İlk bakışta, EaseUS Data Recovery Wizard’ın maliyeti rakipleri arasında ortalama düzeydedir. Ancak, o fiyat aralığında, üstün Derin tarama yetenekleri, sağlam bir önizleme aracı, faydalı ekstra özellikler ve daha fazlasına sahip araçları keşfedebilirsiniz.

Ancak kullanılabilirlik konusunda daha fazla endişeleniyorsanız, bu ek özelliklerin kararınız üzerinde aynı ağırlığı olmayabilir. Başka bir deyişle, yazılımları karşılaştırırken önceliğinizi göz önünde bulundurun.

Veri Kurtarma Yazılımı Fiyat Abonelik Türleri Ücretsiz Deneme En İyi Özellikler
EaseUS Data Recovery Wizard $49.95 ~ $89.95 (Windows) $89.95 ~ $169.95 (Mac) – yalnızca kişisel lisanslar Aylık, yıllık, ömür boyu 2 GB’a kadar ücretsiz veri kurtarma Acemiler için tasarlanmıştır, belgeleri ve RAW fotoğrafları kurtarmada iyi, sağlam özellik seti
Disk Drill $89 (Windows ve Mac sürümleri için 2’si 1 arada lisans) Ömür boyu 500 MB ücretsiz veri kurtarma (yalnızca Windows için mevcut) Kullanıcı dostu, faydalı ekstra özellikler (örn. Byte-to-byte yedekleme), orijinal klasör yapısını kurtarmada iyi, mükemmel imza tarayıcısı
Stellar Data Recovery $39 ~ $99.99 (Windows), $69.99 ~ $199 (Mac) Aylık (yalnızca Windows), yıllık, ömür boyu 1 GB ücretsiz veri kurtarma Acemi dostu arayüz, fotoğraf ve video onarım araçlarına sahip, iyi imza tarayıcısı
R-Studio $79.99 (Windows, Mac ve Linux) Ömür boyu 20 KB veya daha küçük dosyalar için sınırsız ücretsiz veri kurtarma Gelişmiş özellikler (yüksek seviye RAID desteği, hex düzenleyici, ağ üzerinden kurtarma vb.), karmaşık veri kaybı durumlarını ele almak için tasarlanmıştır

Karar

EaseUS Data Recovery Wizard, birçok kullanıcı için harika bir tavsiyedir. Yaklaşılabilir ve acemi dostu bir kullanıcı deneyimi sunar, multimedya dosyalarını (özellikle belgeler ve RAW fotoğraflar) geri yüklemekte iyi performans gösterir ve sosyal medya hesaplarınızda bunun hakkında paylaşım yapmaya istekliyseniz birçok ücretsiz veri kurtarma imkanı sunar.

Bununla birlikte, bu fiyata alabileceğiniz en iyi performansı veya en kapsamlı çözümü değil. Ancak, kullanılabilirlik ve güvenilirlik öncelikli kullanıcılar için EaseUS Data Recovery Wizard listesinin en üstüne çıkıyor.

EaseUS Data Recovery Wizard’ı, daha kapsamlı bir araç isteyen ve/veya harici sürücülerdeki orijinal klasör yapısını önceliklendiren kullanıcılar için önermiyoruz (ExFAT ve FAT32 bölümlerinde yaşadığı sorunlar nedeniyle).

Avatar photo
Alejandro, DIY veri kurtarma ve bilgisayar tamiri konusunda uzmanlaşmış bir teknik yazar. Çocukken amcasının dükkanında yarı zamanlı çalışarak bilgisayar tamiri konusunda pratik deneyim kazandı; orada işlerle ev ödevleri arasında geçiş yapardı. Bugün, 7 Data Recovery'deki çalışması aracılığıyla insanların teknoloji sorunlarını çözmelerine özenle yardım etmeye devam ediyor.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required