Yazılım ile Harici Hard Diskten Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır

106

disk drill ile harici hard disk veri kurtarma

Harici sabit sürücüler, bilgisayarınızın depolama kapasitesini genişletmek veya verileri diğer kullanıcılarla paylaşmak için harika bir yol sunar. Veri kaybına karşı, diğer tüm disk tabanlı depolama ortamları kadar savunmasızdırlar.

Taşınabilir sürücülerden yoğun bir şekilde yararlanıyorsanız, muhtemelen bir noktada harici bir sabit sürücüden veri kurtarma işlemi yapmanız gerekecektir. Kaybolan veya silinen dosyalarla karşı karşıya kaldığınızda, kurtarma yazılımı onları geri yüklemenin uygun bir yolunu sunar.

Harici Hard Diskten Veri Kurtarılabilir mi?

Bir sürücüden veri kurtarmak mümkündür çünkü verileri sildiğinizde, bunlar sabit diskten silinmez. Yalnızca dosya tahsis tablosundan kaldırılır. Dosya tahsis tablosu, kitabın indeks sayfası gibidir, dosyalar ise sayfalardır.

Bir dosyayı sildiğinizde, Windows onu dizin sayfasından kaldırır. Ancak, dosya yeni veriler tarafından üzerine yazılana kadar sabit diskinizde var olmaya devam eder. Dosya veya sabit disk şifrelenmemiş veya ciddi şekilde hasar görmemişse, verileri kolayca kurtarabilmelisiniz.

Harici Sabit Sürücüden Disk Drill ile Veri Nasıl Kurtarılır

Veri kurtarma yazılımı, sabit diskinizi profesyonel bir veri kurtarma servisine göndermenin maliyet-etkin bir alternatifidir. Uygulama bir çıkarıcı olarak çalışır ve işletim sistemine kullanılamaz olarak işaretlenen depolama yerlerinden verileri kurtarır.

Disk Drill for Windows, harici sabit diskten veri kurtarmanın esnek ve etkili bir yolunu sunar. Harici sabit diskten kaybolmuş ve silinmiş dosyalarınızı kurtarmak için bu adımları izleyin.

 1. İndir programını Windows makinenize yükleyin. Dış sabit diskten veri kurtaracağınız için programınızı bilgisayarınızın ana sabit diskinde kurabilirsiniz.
 2. Dış sabit diski makinenize bağlayın ve Disk Drill’i başlatın.
 3. Uygulamanın mevcut diskler listesinden dış sürücüyü seçin.
 4. Kayıp verileri ara düğmesine tıklayarak cihazın taramasını başlatın.external hard drive data recovery
 5. Kurtarılabilecek dosyaları önizleyin ve geri yüklemek istediklerinizi seçin.Preview and select recoverable files
 6. Kurtar düğmesine tıklayarak seçtiğiniz dosyaları tercih ettiğiniz bir depolama konumuna geri alın. Verileri kurtarma sırasında dış sürücüye kaydetmeyin, çünkü bu dosya bozulmasına yol açabilir.select recovery location

İşte bu kadar basit. Birkaç tıklama ile harici hard diskten kaybolan verileri geri yükleyebilirsiniz.

Beş Alternatif Veri Kurtarma Yazılım Çözümü

Disk Drill’i şiddetle tavsiye etmemize rağmen, harici bir sabit sürücüden kaybolan dosyaları geri getirmenize yardımcı olabilecek beş alternatif burada. Bu çözümlerin hepsini inceledik ve kurtarma yazılımı ararken bilinçli bir seçim yapmanıza yardımcı olmak için bulgularımızı sunuyoruz.

1. PhotoRec

PhotoRec veri kurtarma yazılımı

PhotoRec, temel verilere odaklanan ve herhangi bir dosya sistemine uyum sağlayabilen açık kaynaklı, çok platformlu bir kurtarma çözümüdür. Aracı, bilinen dosya başlıklarını arayarak hasar görmüş dosya sistemlerinde kurtarmalar gerçekleştirebilir. Birçok video formatının da dahil olduğu 480’den fazla farklı dosya uzantısını tanır.

Bu, bazı diğer video kurtarma çözümlerinin sağladığı sezgisel arayüzü sunmayan bir komut satırı uygulamasıdır. Nokta ve tıkla kurtarma yeteneklerinin eksikliği, bu aracı uzman olmayanların kullanması için daha zor hale getirebilir. Dosya isimleri kurtarılmadığı için, çok sayıda dosya söz konusu olduğunda kurtarma çabalarını yavaşlatır.

Pros

 • Sınırsız ücretsiz dosya kurtarma Birçok dosya tipini destekler
 • Freeware her yıl güncellenir ve geliştiricileri tarafından desteklenir
 • Bir freeware ürünü için kabul edilebilir kurtarma sonuçları
Cons
 • Önizleme seçenekleri mevcut değil
 • Dosya adlarını veya klasör yapısını kurtarmaz
 • Komut satırı arayüzü

İşletim Sistemi desteği: Windows, macOS, Linux, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, Sun Solaris

Fiyat: Ücretsiz Yazılım

2. R-Studio

R-Studio

Studio, Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri için ticari bir veri kurtarma yazılım aracıdır. Herhangi bir desteklenen işletim sisteminden, o anda kullandığınız işletim sisteminden dosyaları kurtarabilecek bir çapraz platform çözümüdür.

R-Studio, veri kurtarma profesyonelleri tarafından kullanılmak üzere geliştirilmiş olup tüm kullanıcılara daha erişilebilir olması için yeniden tasarlanmıştır. Ağ kurtarma yetenekleri sunar ve ortalama bir kullanıcının ihtiyaç duymayabileceği birçok ileri özellikleri içermektedir.

Pros

 • Çoklu işletim sistemleri için çapraz platform desteği
 • Eklenebilir esneklik için özelleştirilebilir bilinen dosya türleri
 • Ağ üzerinden dosya kurtarabilme
 • Gelişmiş RAID yeniden oluşturma
Cons
 • Arayüz ve geniş özellikler bazı kullanıcılar için kafa karıştırıcı olabilir
 • Deneme sürümü 256 KB veya daha az dosyaları kurtarmakla sınırlıdır

İşletim Sistemi desteği: Windows, macOS, Linux

Fiyat: Windows $49.99, Mac $79.99, Linux $79.99

3. Recuva

Recuva taraması devam ediyor

Recuva, Windows Dosya Gezgini tarzı bir arayüzü olan temel bir dosya kurtarma aracıdır. Aracın pro sürümü, sanal sabit diskler dahil olmak üzere birçok türdeki cihazları desteklemektedir. Sıkı bir bütçeye sahip kullanıcılar, yazılımın ücretli sürümünün düşük fiyatıyla ilgilenebilirler.

Bu araç yalnızca Windows makinelerindeki videoların kurtarılmasını destekler. Tüm dosyalarınızı kurtaramayabilir, bu nedenle kaybolan dosyalarınız değerliyse, farklı bir çözüm denemek isteyebilirsiniz. Kurtarma sonuçlarına çok fazla endişelenmediğiniz durumlarda, ücretsiz yazılımın ve ödenen uygulamanın düşük fiyatı, denemek isteyebileceğiniz bir araçtır.

Pros

 • Ücretsiz sürüm mevcut
 • Otomatik güncellemeler
 • Zarar görmüş disklerden veri kurtarır
 • Dosyaları güvenli bir şekilde siler
Cons
 • Ücretsiz sürümde sınırlı veri kurtarma özellikleri
 • Daha güvenilir ücretli çözümler kadar fazla veri kurtaramaz

İşletim Sistemi desteği: Windows

Fiyat: $19.95

4. Undelete 360

Undelete360 tarama başarısı

Bu ücretsiz yazılım, eski sürümlerdeki Windows işletim sistemi üzerinde veri kurtarmak için tasarlanmıştır. Cazip özelliklerinden biri, makinenizden dosyaları güvenli bir şekilde silme yeteneğidir, ancak sınırlı tarama seçenekleri sunar ve birkaç yıldır güncellenmemiştir.

Pros

 • Sınırsız ücretsiz kurtarma
 • Dosyaları güvenli bir şekilde sil
 • Silinen ve kaybolan dosyaları kurtarılabilir bir dosya ağacında grafiksel olarak gösterir
Cons
 • Bozuk dosya sistemleri taranamaz Ön izleme, dosya özellikleri ve diğer özellikler yalnızca ücretli sürüme özeldir
 • Derin tarama modu yok

İşletim Sistemi desteği: Eski Windows işletim sistemleri versiyonları

Fiyat: Ücretsiz Yazılım

5. Tenorshare 4DDiG

4ddig ana ekran

İşte hem Windows hem de Mac sistemlerini destekleyen başka bir ücretli veri kurtarma yazılım uygulaması. Tüm çeşit depolama cihazlarından, iPhone ve iPad’ler dahil olmak üzere verileri kurtarır. 4DDiG yüksek bir kurtarma oranına sahip ve kaybolan videolarınızı geri yüklemek için basit üç aşamalı bir süreç kullanır. Kurtarma yetenekleriyle ilgili problemler yaşayan kullanıcılardan bazı şikayetler olmuştu ancak genel olarak araç pozitif yorumlar alıyor. Eğer maliyet sizin için önemliyse, bazı ücretli sürümlerden biraz daha az maliyetlidir.

Pros

 • Kurtarmadan önce dosyaları önizleyin
 • Ömür boyu ücretsiz güncellemeler
 • 30 günlük para iade garantisi
 • 7/24/365 yardım merkezi hizmeti
Cons
 • Para iade garantisi kullanmaya çalışırken ortaya çıkabilecek potansiyel problemler

İşletim Sistemi desteği: Windows, macOS

Fiyat: Windows $59.95, macOS $69.95

Algılanmayan Sabit Sürücü için 7 Çözüm

Sabit diskinizin algılanamaz hale gelmesine birkaç sorun neden olabilir. Örneğin, dosya sistemi hataları, fiziksel hasarlar ve bağlantı sorunları en yaygın sebeplerdir. Sabit diskinizi çalışır duruma getirmek için aşağıdaki çözümleri deneyin.

Düzeltme 1: Fiziksel bağlantı

Yapılacak ilk şey, bir tane varsa, sürücüyü başka bir portta denemektir. Sorunun arayüzde değil, sürücüde olduğu olasılığını ortadan kaldırmak istiyorsunuz. Ayrıca kablo arızalı olabilir. Kabloları değiştirip deneyin. Bağlantı problemi çözülebilir.

harici sabit diskten veri kurtarmak için kablo değişimi yöntemi

Düzeltme 2: Sürücü adlandırma

Sürücünün Windows’un Dosya Gezgini’nde tanıyabilmesi için benzersiz bir sürücü adına sahip olması gerekiyor. Eğer sürücüye bir harf atanmamışsa veya başka bir sürücü ile aynı adı kullanmaya çalışıyorsa, sorunu çözmek için Disk Yönetimi’ni kullanmanız gerekmektedir. İsim çatışması giderildikten sonra, sürücüye tekrar erişmeyi deneyin. Bu sefer başarılı olmanız gerekiyor. İşte bunu nasıl yapabilirsiniz:

 1. Windows Disk Yönetimi‘ni açın.
 2. İsmini değiştirmek istediğiniz sürücüyü bulun. Emin değilseniz, sağ tıklayın ve sürücüdeki verileri doğrulamak için Keşfet‘i seçin.
 3. Doğrulama sonrası, sürücüye sağ tıklayın ve Sürücü Harfi ve Yollarını Değiştir‘i seçin.
 4. Değiştir‘i seçin ve Aşağıdaki sürücü harfini atayın açılır kutusundan sürücü için bir isim seçin.
 5. Tamam‘a ve isim değiştirilmiş sürücüyle bazı programların düzgün çalışmayabileceği konusunda uyarıldığında Evet‘e tıklayın.sürücü harfi ile harici sabit sürücüden dosya kurtarma nasıl yapılır

3. Düzeltme: Disk Araçlarını Kontrol Et

Bir sabit sürücü mantıksal hatalar veya fiziksel hasarlar nedeniyle algılanamayabilir ve burada CHKDSK devreye girer. CHKDSK, Windows’ta yerleşik olarak bulunan bir komut satırı yardımcı programıdır ve bir sürücünün dosya sistemini mantıksal bütünlük ve fiziksel sürücüyü kötü sektörler açısından kontrol eder. O, bu sorunları otomatik olarak algılamaya ve düzeltmeye çalışır, böylece sabit sürücüyü onarır ve onu normal çalışma durumuna geri getirir.

CHKDSk komutunu nasıl kullanabileceğiniz aşağıda yer almaktadır:

 1. Başlat Menüsü aramasında komut istemi yazarak yükseltilmiş bir Komut İstemcisini başlatın ve Komut İstemcisi için Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin. launching-cmd-admin
 2. Komut İstemcisinde aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:
  chkdsk F: /f

  (F’yi düzeltmeye çalıştığınız sürücü ile değiştirin)running the chkdsk command

Tarama tamamlandığında, herhangi bir sorun bulup bulmadığını ve sorunların giderilip giderilmediğini size bildirecektir. Taramadan sonra sabit diskinizin gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Düzeltme 4: Microsoft Tanılama Sorun Giderme Sihirbazı

Microsoft Diagnostic Troubleshooting (msdt) sihirbazı, başka bir yerleşik araçtır. Chkdsk kadar sık kullanılmasa da, msdt sabit sürücü sorununuzu çözmenize yardımcı olabilir. Araç, bilgisayarınızdan bilgi toplar ve bunu Microsoft Destek’e gönderir. Microsoft’taki ekip sorunu inceleyerek bir çözüm bulmaya çalışır.

Bilgisayarınızın bilgi göndermesi gerektiğinden, msdt’yi çalıştırdığınızda bilgisayarınızın internete bağlı olması gerekir. İşte sabit disk sorunu ile ilgili yardımcı olup olamayacağını görmek için bu aracı nasıl kullanabileceğiniz:

 1. Başlat Menüsü arama kutusuna komut istemi yazın ve Komut İstemi’ni seçin.
 2. Aşağıdaki komutu uygulayın:
  msdt.exe -id devicediagnostic

  msdt kullanarak sabit diski düzeltme

 3. Bir Donanım ve Aygıtlar sorun gidericisi göreceksiniz. İleri‘ye tıklayın.donanım sorun gidericiyi kullanma
 4. Sihirbaz, sorun tespit ettiği aygıtları listeleyecek. Sorunlu olan sabit diski seçin ve sihirbazın bunu düzeltmesine izin verin.

İşlem tamamlandığında, sabit diskinizin normal çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Çözüm 5: Sürücüleri Kontrol Edin

Windows, bilgisayara yeni bir aygıt bağladığınızda otomatik olarak aygıt sürücülerini yükler. Ancak bazen bu sürücüler bozulabilir. Sabit sürücünüze erişemiyorsanız, sürücüleri şu şekilde yeniden yüklemeyi denemek isteyebilirsiniz:

 1. Başlat Menüsü aramasında cihaz yöneticisi için arama yapın ve Enter‘a basın.
 2. Cihaz Yöneticisi‘ni gördüğünüzde, Disk sürücüleri kategorisini genişletin ve sabit diskinizi seçin.
 3. Sabit diskin üzerinde sağ tıklayın ve Cihazı kaldır seçeneğini seçin.cihaz yöneticisinden sürücü kaldırma
 4. Üst menü şeridinden Eylem > Donanım değişikliklerini tara seçeneğine tıklayın. Bu, sabit sürücünüz için en son sürücüyü yeniden yüklemelidir.cihaz yöneticisinde donanım değişikliklerini tarama

Sürücüyü yeniden yükledikten sonra sabit sürücünün gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Disk Yönetiminde Sürücü Bölümleme

Bazen sürücüyü görememenizin nedeni, bölümlenmemiş alanlara sahip olmasıdır.

Bunu doğrulamak için Başlat menüsünde arama yaparak disk yönetimi yazın ve Enter‘a basın. Bu, Disk Yönetimi konsolunu başlatacaktır. Sabit diskinizdeki alanın tamamı ya da bir kısmı tanımlanmamış olarak görünüyorsa, şu şekilde bir bölüm oluşturmanız gerekecektir:

 1. Boş alana sağ tıklayın ve Yeni Basit Birim seçeneğini belirleyin.yeni basit birim oluşturma
 2. Sihirbazın hoş geldiniz ekranında İleri düğmesine tıklayın. Birimin boyutunu seçin ve tekrar İleriye tıklayın.birim boyutu seçme
 3. Atamak istediğiniz sürücü harfini seçin ve İleriye tıklayın.
 4. Dosya sistemi olarak NTFS’yi seçin. Sürücüyü diğer işletim sistemlerinde de kullanmayı planlıyorsanız FAT32 veya exFAT seçin.birim için dosya sistemi seçimi
 5. Sonraki adımda, detayları onaylayın ve Bitir düğmesine tıklayın.

Sürücünüz bu noktadan sonra bölümlendirilmiş ve Dosya Gezgini kullanılarak erişilebilir olmalıdır.

Çözüm 7: Sürücüyü Biçimlendir

Hiçbir çözüm işe yaramazsa, diski biçimlendirmeyi deneyin. Sabit sürücü Dosya Gezgini’nde görünmüyorsa, sabit diski biçimlendirmek için Diskpart’ı (yerleşik bir Windows yardımcı programı) kullanmalısınız. Bilgisayarınız sabit sürücüyü okuyabiliyorsa, Diskpart’ın ona erişebilmesi gerekir.

 1. Başlat Menüsünde komut istemi arayın, Komut İstemi’nin üstüne gelin ve sağ panelde Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
 2. Aşağıdaki komutları yürütün:
  diskpart
  
  list disk

  diskin diskpart kullanarak seçilmesi

 3. Bilgisayarınıza bağlı sabit disklerin bir listesini göreceksiniz. Düzeltmek istediğiniz sabit diskin Disk ### numarasını not edin ve aşağıdaki komutları yürütün:
  select disk 1
  
  clean
  
  create partition primary
  
  format fs=ntfs

  (sürücüyü FAT32 olarak biçimlendirmek istiyorsanız ntfs yerine fat32 ile değiştirin)diskin diskpart kullanarak biçimlendirilmesi

İşlem tamamlandığında, umarız ki tekrar sabit diskinize erişebileceksiniz.

Hasar Görmüş Harici Sabit Diskten Veri Kurtarma

Bir sabit disk ciddi fiziksel hasara uğradığında, veri kurtarma yazılımı işe yaramayabilir. Sabit diskinizdeki veriler sektörlerde saklanır. Fiziksel hasar, bu sektörlerin okunamaz hale gelmesine neden olur ki bu da o sektörlerdeki bilgilerin kaybolması anlamına gelir.

Veri kurtarma yazılımı kullanarak verileri kurtaramıyorsanız, profesyonel bir veri kurtarma servisi yardımcı olabilir. Bir veri kurtarma servisi seçerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun:

 • Hizmet Yelpazesi: Tüm hizmetler tüm donanım türlerini desteklemiyor. Örneğin, birçok hizmet RAID dizileri için veri kurtarma hizmeti sunmuyor. Bu yüzden seçtiğiniz hizmetin, sahip olduğunuz depolama cihazının türünden veri kurtarabildiğinden emin olun.
 • Başarı Oranı: Doğal olarak, özellikle gizli belgeler gibi önemli verileri kurtarmaya çalışıyorsanız, yüksek başarı oranına sahip bir hizmet istersiniz.
 • Konumlar: Veri kurtarma, bir kurtarma laboratuvarında gerçekleşir. Laboratuvar ne kadar yakınsa, verinizi o kadar hızlı kurtarır ve kargo için daha az ödersiniz.

ISO sertifikaları ve verinin hassasiyetine bağlı olarak teknoloji gibi diğer faktörleri de göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

SSS

Disk Drill, 500 MB'a kadar veriyi ücretsiz olarak kurtarmanıza olanak tanır. Bundan sonra, kaybolan fotoğraflarınızı geri getirmek için yüz dolardan az bir maliyet gerekecektir. Paha biçilmez anıları geri yüklemek için ödenen küçük bir bedeldir. Bir veri kurtarma servisine gitmek, sürücüyü gönderme maliyetini ve satıcının talep ettiği değişken ücretleri içerecektir.
Evet. Dosyaların güvenli bir şekilde kurtarılmasını sağlamak için, orijinal sürücünün dışında bir kurtarma konumu belirtin. Bu, onların geri yüklenirken bozulmalardan korunmalarını sağlayacak.
Evet, öyledir. Bir sabit disk veya bölüm biçimlendirildiğinde, işletim sistemi tarafından kullanılmak üzere hazır hale getirilir. Alan kullanılıp önceki verilerin üzerine yazılana kadar, veri kurtarma araçlarını kullanarak dosyaları geri yükleyebilirsiniz.
Daha önce açıklanan veri kaybının ana sebeplerine dayanarak, harici bir sabit disk üzerinde verileri korumak için atabileceğiniz en önemli adımlar şunlardır:
 • Sürücüyü aşırı ısıdan veya nemden uzak tutun. Harici sürücünüzü güneş ışığından ve sıcak park edilmiş arabalardan uzak tutun.
 • Her zaman kaliteli bir ticari yazılımla güçlü bir antivirüs korumasını sürdürün. Harici sürücüde periyodik olarak bir tarama yapmak, onu kötü amaçlı yazılımlardan arınmış tutmak için iyi bir fikirdir.
 • Dosyaları silerken veya bölümleri biçimlendirirken dikkatli olun. Hedefi doğru belirlediğinizden emin olun. O butona basmadan önce işinizi kontrol edin!
Arjun bir teknoloji ninjasıdır, HTML ve CSS kodlar ve aile buluşmalarında herkesin başvurduğu teknik destek olarak onurlu bir bahsedilme almıştır. Yaklaşık altı yıldır rehberler yazmakta ve şu anda büyük teknoloji sitelerinde katkıda bulunan bir yazar.
Onaylayan
Kıdemli Veri Kurtarma Mühendisi. Bilimsel Deneyler İçin Fizik, Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisans Derecesi.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required