Android ve Windows’ta Veri Kaybetmeden SD Kartı Nasıl Biçimlendirirsiniz

Onaylayan
88

veri kaybı olmadan sd kartı biçimlendirmeSD kartınızı biçimlendirmek, çoğu mantıksal hasarı gidermenin harika bir yoludur. Temelde bir fabrika ayarına sıfırlamadır. Ancak, SD kartında saklamak istediğin dosyalar varsa, veri kaybı olmadan SD kartını biçimlendirmek için bir yol bulmak isteyebilirsiniz.

SD kartınız bozulmuş ve onu kurtarmak için dosyalarınızdan vazgeçmeniz gerekiyormuş gibi görünse de, veri kaybetmeden SD kartını biçimlendirmenin bir yolu vardır. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Biçimlendirilmeye İhtiyacı Olan Bir SD Karttan Veri Nasıl Yedeklenir

Bir SD kartının formatlanması gerektiğinde, genellikle bir sorun ortaya çıkmış demektir. Eğer Windows veya Android SD kartınızı formatlamak için istek gönderiyorsa, zararın ne kadar şiddetli olacağı belli olmadığı için verilerinizi güvenle kurtarmak için hızlı hareket etmelisiniz. İşte SD kartınızı formatlamadan önce verilerinizi geri almanın birkaç yolu.

Senaryo 1: Veriler Erişilebilir

SD kartı biçimlendirmeden açabilirseniz, verileri Dosya Gezgini kullanarak taşıyarak kolayca yedekleyebilirsiniz. Bu sürükle ve bırak yaklaşımı, SD kartta depolanan verileri yedeklemenin en hızlı ve en kolay yoludur.

SD karttaki verileri Dosya Gezgini kullanarak yedeklemek için bu adımları izleyin:

 1. Dosya Gezgini‘ni açın.Dosya Gezgini'ni açma.
 2. SD kartınıza gidin ve verileri sürükleyip bırakarak ya da kopyalayıp yapıştırarak başka bir depolama cihazına taşıyın.Dosya Gezgini kullanarak verileri taşıma.

Windows makinesine erişiminiz yoksa, dosyaları Google Drive, Samsung Cloud, Dropbox veya OneDrive gibi bir bulut depolama çözümüne doğrudan telefonunuzdan kopyalayarak yedekleyebilirsiniz.

Senaryo 2: Verilere Erişilemiyor

Çoğu durumda, SD kartınızın biçimlendirilmesi gerektiğinde, verileri Dosya Gezgini kullanarak başka bir depolama cihazına basitçe aktarma şansınız olmayacak. Neyse ki, verilerinizi geri almanın hala bazı yolları var.

Veri Kurtarma Yazılımı Kullanarak Kurtarma

Disk Drill, kurtarılabilir verileri taramak ve bunları güvenli bir şekilde sağlam bir depolama cihazına geri yüklemek için kullanabileceğiniz bir veri kurtarma aracıdır. Bu özellikle, verileri kaybetmeden bozulmuş bir SD kartı biçimlendirmeniz gerektiğinde son derece kullanışlıdır, çünkü Disk Drill geleneksel yollarla, örneğin Dosya Gezgini gibi araçlarla erişilemeyen verilere bile erişebilir. Ayrıca, uygulama SD kartın kendisinde kurtarma işlemi gerçekleştirmeye bağlı olası veri kaybını önlemek için SD kartınızın tam bir kopyasını almanızı sağlayan bayt bayt yedekleme özelliği içerir.

Disk Drill kullanarak SD kartınızın verilerini geri yüklemek için bu talimatları izleyin:

 1. İndir ve Disk Drill’i yükle.
 2. Sürücü Yedekleme‘ye tıkla.Sürücü Yedekleme özelliğine erişim.
 3. SD kartını seç ve Byte-to-byte Yedekleme‘ye tıkla.SD kartı yedeğinin başlatılması.
 4. Yedeklemeye bir isim ver ve saklama yolunu belirle. TAMAM‘a tıkla.SD kartının byte-to-byte yedeklemesinin oluşturulması.
 5. Depolama Cihazları‘na geri dön ve yeni oluşturulan imajı ata.SD kart imajının eklenmesi.
 6. Cihazlar listesinden SD kart imajını seç ve Kayıp veriler için ara‘ya tıkla.SD karttaki verilerin aranması.
 7. Bulunan öğeleri incele‘ye tıkla, ya da bulunan her şeyi hemen kurtarmak için Hepsini kurtar…‘a tıkla.SD kartındaki verilerin incelenmesi.
 8. Kurtarmak istediğin dosyaları işaretle. Önizleme penceresi, kurtardığın şeyi görebilmeni sağlar böylece doğru veriyi geri yüklediğini teyit edebilirsin. İşleme devam etmeye hazır olduğunda, Kurtar‘a tıkla.SD kartından veri kurtarma.
 9. Ayrı bir depolama cihazındaki uygun kurtarma konumunu seç ve kurtarmayı tamamlamak için İleri‘ye tıkla.SD kartı kurtarmanın tamamlanması.

Dosya sistemi zarar gördüğünde ve ham bir SD kartı kurtarmanız gerektiğinde, Disk Drill dosya sistemi çökmüş olsa bile verilerinizi geri yükleyebilir, bu da ham SD kartı veri kaybı olmadan biçimlendirmenize olanak tanır.

Yedekten Geri Yükle

Verileriniz bir yedeklemede mevcutsa, SD kartınızı biçimlendirebilir ve ardından verileri doğrudan yedeklemeden geri yükleyebilirsiniz. Mobil cihazların genellikle Google Drive veya Samsung Cloud gibi bir bulut depolama çözümüne sahip olması yaygındır. Bu seçeneklerden birinin, veriler kaybolmadan önce yapılandırılmış olması gerektiğini unutmayın, aksi takdirde bir kopya mevcut olmayacaktır.

Samsung Cloud’dan veri kopyanızı nasıl geri yüklersiniz:

 1. Ayarlar‘a gidin.Android'de Ayarlar'ı açma.
 2. Hesaplar ve yedekleme‘ye dokunun.Hesaplar ve Yedekleme'ye erişim.
 3. Verileri geri yükle‘ye dokunun.Samsung Cloud yedeğinden veri geri yükleme seçimi.
 4. Yedeği seçin.Geri yüklemek için hangi yedeğin seçileceği.
 5. Hangi ögeleri geri yüklemek istediğinizi seçin ve Geri Yükle‘ye dokunun.yedek ögelerini seçme

Windows’ta SD Kart Nasıl Formatlanır

Verilerinizi başarıyla kurtardıktan ve yedekledikten sonra, SD kartı formatlamaya geçebilirsiniz. Veri kaybetmeden bir SD kartı nasıl formatlayabileceğinize dair bu yöntemlere bakın.

Yöntem 1: Dosya Gezgini

SD kartınızı Dosya Gezginini kullanarak biçimlendirmek, muhtemelen en uygun yöntemdir çünkü bu, bilgisayarınızın temelde her yerinden kolaylıkla ve hızla erişilebilir.

 1. Dosya Gezgini‘ni açın.
 2. SD kartınıza sağ tıklayın ve Biçimlendir‘e tıklayın.Dosya Gezgini kullanarak SD kartının biçimlendirilmesi.
 3. SD kartınıza bir ad ve dosya sistemi verin. Hızlı Biçimlendir‘in seçili olduğundan emin olun, ardından Başlat‘a tıklayın.Dosya Gezgini üzerinden biçimlendirme onayı.
 4. Tamam‘a tıklayın.

Yöntem 2: Disk Yönetimi

Disk Yönetimi, bilgisayarınıza bağlı olan dahili ve harici depolama aygıtlarını yönetmenize olanak tanıyan bir sistem yardımcı programıdır. SD kartınızı biçimlendirmek için kullanabilirsiniz.

 1. Sağ tıklayın Başlat‘a ve Disk Yönetimi‘ni tıklayın.Disk Yönetimi açılıyor.
 2. SD kartınızın biriminin üzerine sağ tıklayın ve Biçimlendir‘i tıklayın.Disk Yönetimi kullanarak SD kartı biçimlendiriliyor.
 3. SD kartınız için bir birim etiketi verin ve istediğiniz dosya sistemini belirtin. Hızlı biçimlendirme yap‘ın etkinleştirildiğinden emin olun ve Tamam‘ı tıklayın.Disk Yönetimi'nde SD kart biçimlendirmesi tamamlanıyor.
 4. Tamam‘ı tekrar tıklayın.

Yöntem 3: Komut İstemi, PowerShell veya Terminal

Komut satırı arayüzünü tercih ediyorsanız veya Dosya Gezgini ve Disk Yönetimi sizin için işe yaramıyorsa, format işlemi Command Prompt, PowerShell veya Terminal (Windows 11 için) gibi bir terminal programı kullanılarak gerçekleştirilebilir.

PowerShell kullanarak bir SD kartı biçimlendirmek için bu talimatları takip edin:

 1. Başlangıç üzerine sağ tıklayın ve Windows PowerShell (Yönetici) seçeneğine tıklayın.Windows PowerShell açılıyor.
 2. diskpart yazın ve Enter‘a basın.DiskPart çalıştırılıyor.
 3. list disk yazın ve Enter‘a basın.Mevcut diskler listeleniyor.
 4. select disk * yazın. * simgesini disk numaranızla değiştirin. Enter‘a basın.SD kart seçiliyor.
 5. clean yazın ve Enter‘a basın.SD kart temizleniyor.
 6. create partition primary yazın ve Enter‘a basın.Birincil bölüm oluşturuluyor.
 7. format fs=FAT32 yazın. FAT32 kullanmak istemiyorsanız, kullanmak istediğiniz dosya sistemini girin. Enter‘a basın.SD kart bir dosya sistemiyle biçimlendiriliyor.
 8. assign yazın ve Enter‘a basın.Bir sürücü harfi atanıyor.

Android’de Bir SD Kartı Nasıl Biçimlendirirsiniz

Eğer bir Windows bilgisayara erişiminiz yoksa, Android cihazınızda doğrudan formatlama işlemi yapabilirsiniz. Kesin adımlar cihazınıza ve Android sürümünüze bağlı olarak değişiklik gösterecektir, fakat adımlar çok benzerdir. Yedekledikten sonra Android’de veri kaybetmeden bir SD kartı nasıl formatlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

 1. Ayarlar‘a gidin.Android'de Ayarlar'ı açma.
 2. Pil ve cihaz bakımı‘na dokunun.Pil ve Cihaz Bakımı'na erişim.
 3. Depolama‘ya dokunun.Android depolama alanınıza erişim.
 4. SD kartınıza doğru kaydırın.Depolamada SD kartına gitme.
 5. Daha fazla düğmesine (dikey üç nokta) dokunun ve ardından Biçimlendir‘e dokunun.Android'de SD kartı biçimlendirme.

Android cihazınızla bir SD kartı biçimlendirdiğinizde, otomatik olarak uyumlu bir dosya sistemi seçilecektir.

Sonuç

SD kartınızı resimler, videolar ve diğer faydalı dosyaları kaybetmeden biçimlendirmek mümkündür. Bunu yapmak için, öncelikle SD karttaki kalan verileri öncesinde yedeklemeniz gerekir. Verilere erişiminiz varsa, bunu Dosya Gezgini’ni kullanarak kolayca verileri aktararak gerçekleştirebilirsiniz. Eğer SD kartını açamıyorsanız, Disk Drill gibi bir veri kurtarma aracı kullanarak verileri kurtarmanız veya verileri bir yedekten geri yüklemeniz gerekecektir.

Verileriniz yedeklendi ve güvende olduğunda, SD kartı biçimlendirmek için Dosya Gezgini, Disk Yönetimi veya Komut İstemi/PowerShell/Terminal kullanabilirsiniz. Biçimlendirme işlemi, SD karttaki mantıksal hasarı ve SD kartta kalan tüm verileri kaldıracaktır.

SSS

Evet, bir SD kartı biçimlendirmek her şeyi siler. Bu nedenle, verileri silmeden bir SD kartı biçimlendirmek için önce verileri yedeklemeniz gerekmektedir. Verilere erişilemiyorsa, biçimlendirmeden önce bir veri kurtarma aracı kullanarak verileri kurtarmanız gerekir.
Android cihazınızda kullandığınız SD kartı yükseltirken veya değiştirirken, verileri kaybetmemek için önce verileri aktarmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, yeni SD kartı taktığınızda boş olacaktır. Bunu yapmak için eski SD kartınızdaki verileri bilgisayarınıza taşıyabilir, ardından bu verileri yeni SD kartınıza aktarabilirsiniz.
Evet, verileri kaybetmeden bir mikro SD kartını biçimlendirmek mümkündür. Tek yapmanız gereken, biçimlendirme işleminden önce o verileri yedeklemektir. Eğer verileri normal şekilde yedekleyemiyorsanız, biçimlendirme işleminden önce Disk Drill gibi bir veri kurtarma aracı kullanarak verileri önce kurtarın.
SD kartınız yazma koruması etkinleştirilmişse, dosyaları silmeden SD kartınızı biçimlendiremezsiniz. SD kartınızın yazma koruması anahtarı varsa, SD kartında değişiklikler yapılabilmesi için anahtarın kapalı konumda (yukarıda) olduğundan emin olun. Aksi takdirde, sadece okunur modda takılı kalacaktır.
Evet, SD kartı doğrudan Android cihazınızdan biçimlendirmek mümkündür. Bu işlem, SD kart üzerinde depolanan tüm dosyaları silecektir. Bir telefon üzerinde veri kaybetmeden SD kartı biçimlendirmek istiyorsanız, önce yedeklediğinizden emin olun.
Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane, teknolojiye büyük bir ilgi duyan bir içerik yazarıdır ve sıklıkla donanım, veri kurtarma ve tüketici elektroniği ile ilgili içerikler üretir. Yazı yazmadığı zamanlarda müzik keşfeder ve kendi web siteleri üzerinde çalışır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required