Eski Bir Sabit Diskten Windows’ta Veri Nasıl Alınır

27

eski bir harddiskten veri çıkarmaEski hard disklerden veri almak için birçok neden olabilir. Belki depolamanızı karıştırıyordunuz ve içinde nostaljik fotoğraflar olabileceğini düşündüğünüz antika bir sürücüyle karşılaştınız. Ya da belki de eski PC’niz, hard disklerden bilgileri almadan önce son nefesini verdi.

Her halükarda, bu rehberde, depolama cihazının durumuna bağlı olarak eski bir sabit diskten veri nasıl alınacağını göstereceğiz.

Eski Bir Sabit Diskten Veriler Kurtarılabilir mi?

Eski sabit disklerden dosya almak genellikle cihazın genel durumuna bağlıdır. Nihayetinde, yaşlandıkça, sabit diskler çeşitli sorunlara, örneğin bozulmaya veya arızaya daha yatkın hale gelir.

Bir eski bilgisayar sabit diskiyle ilgilenirken karşılaşabileceğiniz en yaygın durumlara bir göz atalım ve onlardan veri kurtarmanın en iyi yolunu öğrenelim.

Durum 1: Eski PC Öldü, ama Sürücü Çalışıyor

Daha eski bir bilgisayarın beklenmedik bir şekilde kullanılamaz hale gelirken sabit sürücülerinin sağlam kalması pek alışılmadık bir durum değildir. Bu gibi durumlar için, eski sabit sürücüyü yeni bir bilgisayarda kullanabilir ve oradan dosyalara erişim sağlayabilirsiniz.

Bunu başarmak için yapmanız gerekenler şunlar:

 • İşlere başlamak için öncelikle sürücüyü bozuk bilgisayarınızdan çıkarmalısınız.
 • Bu aşamadan sonra, onu çalışan bir bilgisayara bağlamanız gerekiyor. Bunu eski bir sabit sürücü adaptörü ya da kasa kullanarak dışarıdan yapabilirsiniz. Alternatif olarak, gerekli kabloları kullanarak doğrudan bilgisayara da bağlayabilirsiniz.
 • Eski sabit sürücüyü başarıyla yeni bir bilgisayara bağladığınızda, eski sabit sürücüdeki dosyalara erişmeniz ve ihtiyacınız olan her şeyi kopyalamanız mümkün olmalıdır.

Vaka 2: Eski Sürücü Çalışıyor ancak Bozuk

Oldukça yaygın bir başka senaryo ise disk halen işlevsel olmasına rağmen, disk bozulduğu için eski sabit disklerdeki dosyalara erişememenizdir.

Önceki durumda olduğu gibi, cihazı doğrudan veya bir adaptör ya da kasa aracılığıyla bilgisayarınıza bağlamanız gerekecek. Bundan sonra, sürücünün bayt bayt yedek kopyasını oluşturmanız ve yedekten dosyaları taramak ve kurtarmak için olağanüstü bir veri kurtarma programı kullanmanız en iyisidir. Bu şekilde, herhangi bir ekstra veri kaybını önlemiş olursunuz.

Disk Drill, birinci sınıf kurtarma yetenekleri, yıldırım hızında taramalar ve iyi tasarlanmış kullanıcı arayüzü ile yüksek tavsiye edilir. Üstelik, bayt bayt yedekleme özelliğini de zaten içerir, böylece ayni programla bir yedek oluşturabilir ve kurtarmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Dış sürücülerdeki kaybolan dosyaları Mac ve Windows makinelerinde kurtarmada ustadır. Ama tabii ki, deneme sürümü Windows’ta 500MB’a kadar dosya geri yükleme imkanı sunduğu için hemen yazılıma yatırım yapmanız da gerekmeyecek.

Bir yedek oluşturmak ve eski bir SATA diskindeki verileri almak için aşağıda anlatılan adımları takip edin:

Disk Drill Kullanarak Byte’dan Byte’a Yedekleme Oluşturma

 1. Başlamak için Cleverfiles web sitesine gidin ve Disk Drill’in en son sürümünü indirin.
 2. İndirilen kurulum dosyasını çalıştırın ve başarılı bir şekilde yüklenene kadar ekrandaki talimatları takip edin.
  install disk drill
 3. Daha sonra, eski sabit diskinizin bilgisayarınıza doğru şekilde bağlandığını kontrol edin, ardından Disk Drill’i çalıştırın. Buradan, pencerenin sol alt köşesindeki “Drive Backup” seçeneğine tıklayın ve kullanılabilir depolama cihazları listesinden sabit diskinizi seçin. Bir sonraki adıma geçmeye hazır olduğunuzda, sağ üst köşedeki “Byte-to-byte Backup” butonuna tıklayın.
  select storage device backup
 4. Tıkladığınızda, yedekleme detaylarını yapılandırabileceğiniz bir pop-up belirecek. Bu, dosya adını, formatını, yolunu ve daha fazlasını içerir. Devam etmek için “OK” butonuna tıklayın.
 5. Bunun ardından, Disk Drill artık yedek oluşturmaya başlayacak. Bu sürecin toplam süresi çoğunlukla sabit diskinizin kapasitesine bağlıdır. Tamamlandığında, sizi bir tamamlama ekranı karşılayacaktır. Ardından, programın ana ekranına dönmek için ev simgesine tıklayabilirsiniz.
  backing up hard drive

Yedekten Veri Kurtarma: Disk Drill Kullanımı

 1. Disk Drill ana sayfasındayken, sol taraftaki panelde “Storage Devices” bölümünde olduğunuzdan emin olun ve ardından pencerenin alt kısmında bulunan “Attach disk image” bağlantısına tıklayın.
  attach disk image
 2. Ardından, bir önceki bölümde oluşturduğunuz byte-to-byte yedeklemeyi açmanız gereken bir dosya gezgini açılacak. Tamamlandığında, yedek kullanılabilir depolama cihazları listesinde görünecektir.
  locate hard drive backup
 3. Listeden yedeği seçin ve “Search for lost data” butonuna tıklayın.
 4. Tıkladığınızda, Disk Drill sert disk yedeğinde kurtarabileceği dosyaları aramaya başlayacak. Taramanın tamamlanmasını beklerken, sağ üst köşedeki “Review found items” butonuna tıklayarak sonuç ekranına geçebilirsiniz. Böylece tarama devam ederken bulunan dosyalar arasında gezinebilirsiniz. Ayrıca, tarama bitmeden önce beklemeyi seçip ardından aynı butona tıklayarak devam edebilirsiniz.
  scanning hard drive backup
 5. Tamamlandığında, sonuç bölümünde gösterilen dosyalar arasında gezinerek kurtarmak istediklerinizi bulabilirsiniz. Soldaki kategori filtrelerini veya sağ üst köşedeki arama çubuğunu kullanarak aramayı kolaylaştırabilirsiniz. Arama çubuğunun hem dosya adlarını hem de dosya uzantılarını kabul ettiğini unutmayın. Dosyaları bulduğunuzda, dosya adlarının yanındaki onay kutularını işaretleyerek seçin. Hazır olduğunuzda “Recover” butonuna tıklayın.
  select files
 6. Ardından, kurtarılan dosyalarınızın nereye kaydedileceğini belirlemeniz gereken küçük bir pencere açılacak. Karar verdikten sonra, kurtarma işlemini başlatmak için “Next” butonuna tıklayın.
  choose recovery location
 7. Veri kurtarma işlemi başarılı olduktan sonra, tamamlama ekranı ile karşılanacaksınız. Ayrıca, kurtarılan dosyalarınızın bulunduğu klasörü hemen açmanızı sağlayacak “Show recovered data in Explorer” etiketli bir buton göreceksiniz.
  recovery complete

Byte’tan byte’a bir yedek oluşturduktan ve gerekli verileri kurtardıktan sonra, eski sabit diskinizi farklı yöntemlerle onarmayı deneyebilirsiniz. CHKDSK, Windows’ta yerleşik bir araçtır ve sürücünün genel bütünlüğünü kapsamlı bir şekilde tarar ve karşılaştığı herhangi bir sistem hatasını onarmaya çalışır.

Ve, zaten bir yedeğiniz olduğu için, bunun sabit diskin düzgün çalışmasına yardımcı olup olmadığını görmek için onu biçimlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Vaka 3: Eski Sabit Sürücü Öldü

Ne yazık ki eski hard disk kendisi işlevini yitirdiyse, veri kurtarma programları herhangi bir işe yaramayacaktır.

Bu durumlarda eski sabit disklerden veri kurtarmanın en iyi yolu, bölgenize hizmet veren en iyi dereceli veri kurtarma hizmetlerini araştırmaktır. Bu hizmetler, zor durumdaki depolama cihazlarından veri kurtarmada uzmanlaşmış profesyonelleri istihdam ederler.

Deneyebileceğiniz nispeten tartışmalı başka bir hile, eski sabit sürücünüzü bir gece boyunca dondurucuya koymaktır. Evet, doğru duydunuz. Bunu yapmak, belirli durumlarda sürücünüzü yeniden canlandırabilir ve sürücüden veri kurtarmak için size biraz zaman kazandırabilir. Ancak, bunun sadece geçici bir çözüm olduğunu unutmayın.

 1. 📏 Kart Genişlemesi: Sabit diskler ısı üretir ki bu, aşırı durumlarda cihazın kartındaki bazı malzemelerin genişlemesine yol açabilir. Bu da sırasıyla sabit diskin çalışmamasına neden olabilir. Cihazı dondurmak bu malzemelerin tekrar kabul edilebilir bir boyuta küçülmesini sağlayabilir ve böylece cihazın bir kez daha düzgün çalışmasına izin verebilir. Yani onlar tekrar ısıtılıp genişleyene kadar.
 2. 🛢️ Yağlama Arızası: Eski sabit diskler sıklıkla yağlama sorunlarıyla karşılaşır, çünkü yağlama zamanla tükenir ve cihazın motorunun hareketli parçaları takılır. Sabit diski dondurmak bu parçalar arasındaki mesafeyi genişletebilir, böylece disklerin tekrar düzgün bir şekilde dönmesine imkan tanır.
 3. 💿 Statik Sürtünme: Statik sürtünme, sabit disk kapandığında ve kafaları cihazın iniş bölgesi denen parçaya inip (ve takılı kaldığında) meydana gelebilir. Bu, sürücü aşırı derecede ısıtıldığında ve hemen ardından kapatıldığında daha sık oluşur. Sıcaklıkta ani bir düşüş, kafaların yapışmasına ve sabit diskin yeniden açıldığında düzgün çalışmamasına neden olabilir. Cihazı dondurmak, tekrar takılıncaya kadar verilerin kopyalanması için yeterince uzun süre canlandırabilir.

Sonuç

Eski sabit disklerden, bozulmuş ya da artık işlevsel olmasalar bile veri kurtarmanın oldukça fazla yolu vardır. Aygıt hala çalışıyor ise, sabit disk veri kurtarma işlemini kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Yalnızca, çalışan bir bilgisayarınızın olması gerektiğini ve onu bağlamak için eski bir sabit disk adaptörüne veya muhafazasına ihtiyaç duyacağınızı aklınızda bulundurun.

Sürücüyü doğrudan bilgisayara bağlamayı da tercih edebilirsiniz. Öte yandan, eğer sürücü bozuksa, o zaman yardım için bir veri kurtarma servisine başvurmanız gerekecek. Bazı durumlarda, eğer risk almak istiyorsanız, bozuk sabit diski bir dondurucuya koymak işe yarayabilir.

Sıkça Sorulan Sorular:

Eğer bilgisayarınızı açmakla uğraşmak istemiyorsanız, eski bir disk sürücüsü veya muhafaza kullanarak cihazı PC'nize harici olarak bağlayabilirsiniz. Aksi takdirde, eski sabit diski doğru kabloları kullanarak doğrudan bilgisayarınıza bağlayarak erişebilirsiniz.
Eski sabit diskinizin artık çalışmıyor olmasının birçok nedeni olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunabilir:
 • Cihaz bozulması
 • Ciddi fiziksel hasar
 • Yeni bilgisayarınız tarafından desteklenmeyen dosya sistemi
 • Başlatılmamış disk
 • Bağlantı noktası/soket sorunları
 • Sürücü sorunları
Eski sabit disk sürücüler bilgisayarlara ATA/IDE veri kabloları kullanarak bağlanır. Ayrıca, elektrik sağlamak için ATA/IDE güç kablolarına ihtiyaç duyarlar.
Bilgisayarınızın Disk Yönetimi aracı eski sabit diskleri okuyamıyorsa, aşağıdakileri yapın:
 • Bağlantıların doğru çalıştığından emin olun. Sabit diski iç veya dış olarak bağlıyorsanız, iyi bir bağlantı hayati önem taşır.
 • Sürücünün PC'nizin BIOS'unda görünüp Disk Yönetimi veya Aygıt Yöneticisi'nde görünmediğini kontrol edin. Eğer öyleyse, kablo iyi durumda olmayabilir.
 • Tüm ATA sürücülerini kaldırın ve Windows'un bunları otomatik olarak yeniden yüklemesini ve yapılandırmasını zorlayın. Bu yöntem birçok kullanıcı için oldukça başarılı olmuştur.
 • Anakart üreticinizin resmi web sitesinden bir ATA sürücüsü bulun.
 • Disk Yönetimi'nde "Yabancı Diskleri İçe Aktar" seçeneğini kullanın. Bir dinamik disk bir bilgisayardan diğerine taşındığında "yabancı" olarak işaretlenebilir.
Emma Collins, teknolojiye olan geniş ilgisini yansıtan teknik öğreticiler ve nasıl yapılır rehberler yazan içerik yazarıdır. Teknik yazar olarak 5 yıldan fazla bir süredir Windows, Android, iOS, Sosyal Medya, Oyunlar ve daha fazlası hakkında makaleler yazmaktadır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım tamiri konularında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required