Windows’ta Bozuk Dosyaları Kurtarma [En İyi Yöntemler]

39

Windows'ta bozuk dosyaları kurtar

Bilgisayarınızda çalışıyorsunuz ve çalışmanızı korumak istediğiniz için bir dosyayı kaydetmek üzeresiniz. Ancak kullandığınız uygulama çöker ya da bilgisayarınız aniden yeniden başlatılır ve dosyanız kaydedilmemiş olarak kalır.

Bu, dosyalarınızı bozabilecek pek çok senaryodan sadece bir tanesi. İyi haber mi? Windows’ta bozulmuş dosyaları kurtarmanın yolları var. Bu makalede, bozuk bir dosyanın ne olduğunu, nasıl meydana geldiğini ve bozuk bir dosyayı nasıl kurtarabileceğinizi inceleyeceğiz.

Bozuk Dosya Nedir?

Kısacası, bozuk bir dosya hasar görmüş olanıdır. Bilgisayarınızda bulunan tüm verilerin bir yapısı vardır ve bu yapı zarar gördüğünde veya kesintiye uğradığında, bir dosyanın bozulmasına neden olabilir.

bozuk dosya mesajı

Bu, dosyanın artık açılmamasına ve işletim sisteminizin dosyayla nasıl başa çıkacağını bilememesine neden olabilir. Açmaya çalışırsanız, kullandığınız programın onunla ne yapacağını anlamamasına neden olan eksik veriler yüzünden uygulama çökebilir.

Dosyalar Nasıl Bozulur?

Bir dosyanın bozulmuş olmasının birden fazla sebebi olabilir. En yaygın bazılarını aşağıda sıralayacağım:

 • 🔌 Elektrik kesintileri bilgisayarınızın aniden kapanmasına neden oluyor – Beklenmedik şekilde kapanmalar sistem işlemlerini ve diğer yazma operasyonlarını kesintiye uğratabilir. Bu durum, bazı dosyaların erişilemez hale gelmesine veya diğer metadata’nın bozulmasına neden olabilir.
 • ⚡ Elektrik pikleri – Beklenmedik kapanmalara benzer şekilde, hatalı kablolama veya diğer nedenlerden kaynaklanan elektrik pikleri de, verilerin değiştirildiği işlemleri kesintiye uğratabilir. Bunun üzerine, donanım bileşenlerinin zarar görmesine de sebep olabilir ki bu da bilgisayarınızın erişilemez hale gelmesine götürebilir.
 • 🔨 Uygulama çökmeleri – Bir uygulama dosya kaydederken çökerse, dosyanızın bir kısmı güncellenmiş ve geri kalan kısmı tutulmuş ya da zarar görmüş olarak kalabilir. Bu tutarsız veri dosya bozulmasına yol açabilir.
 • 🖥️ İşletim sistemi çökmesi – İşletim sisteminiz çökerse, tüm işlemler, arka plandaki süreçler ve erişmekte olduğunuz her şey durur. Bu farklı veri hasarlarına hatta dosya sistemi bozulmasına sebep olabilir.
 • 🛑 Güncelleme hataları – Bir yazılım güncellemesi başarısız olursa, güncelleme işleminde yer alan kritik sistem bileşenleri zarar görebilir, bu da ilgili dosyaların bozulmasına yol açabilir.
 • ➡️ Bilgisayara yeni veri aktarımı ve uyumluluk hataları – Uyumsuz bir dosyayı bilgisayara veya başka bir cihaza aktarırsanız, o kopya kullanışsız veya okunamaz hale gelebilir. Bunun sebebi cihazın dosya/veriyi doğru bir şekilde yorumlayacak bir yönteminin olmaması olabilir.

İyi haber şu ki, uygulamaların veya bilgisayarların çökebileceği durumları göz önünde bulundurarak, bozuk dosyaları kurtarmanın birden çok yolu mevcut.

Aşağıda, bozuk dosyalarınızı kurtarmanın ve verilerinizi geri almanın en iyi yollarından bazılarını inceleyeceğim.

Bozuk Dosyaları Kurtarmanın En İyi Yöntemleri

Bozuk dosyaları başarıyla kurtarma şansı, bozulmanın altında yatan nedene bağlı olacaktır. Aşağıda, kolayca takip edebileceğiniz bozuk dosyalarınızı kurtarmanın en iyi yöntemlerini anlatıyoruz. Hangi yöntemin özel kurtarma ihtiyaçlarınıza uygun çalışacağını görün.

Yöntem 1: Dosyayı Orijinal Kaynaktan Kopyala

Bozuk dosyaları geri almanın en basit yolu, onları orijinal kaynaktan kopyalamaktır. PC’nizdeki sistem dosyaları olmayan dosyaların çoğu (yani, Windows kurulduğunda eklenen dosyalar), genellikle harici bir kaynaktan alınır ve tekrar elde edilebilir.

Örneğin, kullanmaya çalıştığınız bozuk dosya, yüklemek istediğiniz bir aracın kurulum dosyası ise, o aracın web sitesine gidin ve kurulum dosyasını tekrar indirin. Dosyayı, örneğin bozulmuş bir mp4 dosyası olarak bir film şeklinde aldıysanız, dosyayı arkadaşınızdan tekrar isteyebilirsiniz.

Ancak, bozuk dosyayı kaynaktan geri alamıyorsanız, bozuk dosyanın dosya formatını değiştirerek dosyayı kurtarabilirsiniz.

Yöntem 2: Dosya Formatını Değiştir

Bazen, bozuk bir dosyayı düzeltmek, dosya formatını değiştirmek kadar basit olabilir. Örneğin, bir Word belgesini açamıyorsanız, onu PDF‘ye dönüştürmek işe yarayabilir. Bozuk dosyanız PNG formatında bir resimse, onu JPG’ye dönüştürmek dosyayı kurtarmaya yardımcı olabilir.

Dosya formatını değiştirmenin birkaç yolu vardır. Genellikle, çevrimiçi olarak “(dosya formatı) dosyasını (farklı bir dosya formatına) çevir” şeklinde arama yapmak, dosya formatını çevrimiçi olarak dönüştürebilen web tabanlı araçların bir listesini size verecektir.

PC’nizde zaten sahip olduğunuz araçları kullanarak bazı dosya formatlarını dönüştürebilirsiniz, tabii dosyayı açabiliyor olmanız şartıyla. Örneğin, bir Word belgesi bozulduğunda, içeriğinin bir kısmı görünmeyebilir, ancak dosya yine de açılacaktır. Dosya > Farklı Kaydet‘e giderek dosyayı PDF belgesi olarak kaydedebilirsiniz.

word'ü pdf olarak kaydet

Yöntem 3: Otomatik Kurtarma Yerleşik Uygulama Çözümlerini Kullanın

Günümüzde birçok uygulama, uygulama ve bilgisayar çökmeleri gibi şeylere karşı yerleşik veri koruması sunmaktadır. Microsoft Office, verileriniz için harika koruma sunan yazılım hizmetlerinin başlıca bir örneğidir.

Birçoğumuz Microsoft Office kullandığımıza göre, Word kullanarak bozulmuş bir dosyayı nasıl kurtarabileceğimize bir göz atabiliriz. Eğer Microsoft OneDrive veya Google Docs gibi bir şey kullanıyorsanız, verileriniz sürekli olarak bulut üzerinden kaydedildiği için muhtemelen bunu düşünmeniz gerekmez.

Ancak, gizlilik endişeleri ve üzerinde çalıştığınız şeye bağlı olarak, verilerinizi buluta kaydetmek mümkün olmayabilir ya da bunu yapmamanız için başka nedenleriniz olabilir. Aşağıdaki adımlarda, Microsoft Word’den nasıl dosya kurtarılacağını anlatacağım ancak bu adımlar çoğu Microsoft Office uygulamasına uygulanacak ve adımların çok değişmesi gerekmez.

 1. Word veya başka herhangi bir Office ürününü başlatın, zira adımlar hemen hemen aynı olmalıdır.
 2. Navbara gidin ve Dosya > Seçenek > Kaydet’i seçin.
 3. Bu pencere içinde, dosyalarınızın kaydedildiği Otomatik Kurtarma konumunu bulabilirsiniz. Ayrıca, Otomatik Kurtarmanın işinizi ne sıklıkta kaydettiğini görebilirsiniz. Benimkine göre, her 10 dakikada bir kaydediyor ve bu varsayılan ayar.autorecover ayarları kelime
 4. Bu ekran içinde, dosyalarınızın kaydedildiği yeri görebilir ve bu da bozulmuş dosyaları bulmanıza ve geri yüklemenize olanak sağlar.autorecover klasörde kaydeder

Yöntem 4: Önceki Sürümleri Kullanarak Bozuk Dosyaları Kurtarın

Önceki sürümler, Windows’un yedekleme veya geri yükleme noktası olarak parça halinde oluşturduğu dosya kopyalarıdır. Önceki sürümler bazen gölge kopyalar olarak da adlandırılır ve otomatik olarak Windows işletim sistemi tarafından oluşturulurlar, bu yüzden bunu önceden ayarlamanız gerekmez.

Bozuk bir dosyanız varsa, muhtemelen üzerine sağ tıklayarak önceki bir sürümüne veya gölge noktasına geri yükleyebilirsiniz ki, bu da dosya bozulduğunda dosyanızı kurtarmanıza olanak tanır.

Önceki Sürümler kullanarak bozuk dosyaları geri yüklemek oldukça kolay ve aşağıdaki adımlarda bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım.

 1. Önceki bir sürümüne geri yüklemek istediğiniz klasörü veya dosyayı bulun.
 2. Dosya veya klasörün üzerinde sağ tıklayın ve Önceki sürümleri geri yükle‘yi seçin.
 3. Geri yüklemek istediğiniz önceki sürümü seçin ve Geri Yükle‘ye tıklayın.önceki sürümü seç ve geri yükle
 4. Geri Yükle’ye tıkladıktan sonra, bilgisayarınız dosyanın önceki sürümüne geri dönüş yapacak ve artık bozuk olmaması gerekir!

Bazen geri yüklemeye çalıştığınız dosyanın önceki bir sürümü olmayabilir ve işte bu durumda bir yedek devreye girer.

Yöntem 5: Windows Yedeklemeden Bozuk Dosyaları Kurtar

Bilgisayar sektöründe yıllar geçirdikten sonra, bilgisayarınızın yedeğini almanın verileriniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olduğunu doğrulayabilirim. Bozuk dosyaları bir yedekten kurtarmak gerçekten kolaydır ve sadece birkaç adım gerektirir.

 1. Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Yedekleme’yi başlatın.yedekten geri yükleme
 2. Eğer bir yedek ayarladıysanız, burada görünecektir. Yedeği seçerek ve daha önceki bir noktaya geri yüklenmesini bekleyerek bozulmuş dosyaları geri alabilirsiniz.yedekten dosyaları geri yükleme

Yukarıdaki adımları takip ettikten sonra bir yedekleme gözükmüyorsa, muhtemelen yedeklemeniz yoktur ve verilerinizin korunması için bilgisayarınızı yedeklemeye başlamanızı öneririm.

Aşağıda inceleyeceğimiz başka yollar da vardır bozulmuş dosyaları kurtarmak için.

Yöntem 6: Dosya Onarım Yazılımı Kullanın

Daha az müdahale gerektiren bir çözüm istiyorsanız, Stellar Microsoft Office Repair Toolkit veya Repair Toolbox gibi dosya onarım araçlarını kullanabilirsiniz. Her yazılımın başarı oranı genellikle ne kadar akıllı olduğuna bağlıdır.

Dosyalar, virüsler yüzünden, dosyayı doğru bir şekilde yazmayan hatalı yazılımlar ya da dosyanın verilerinin düzensiz hale gelmesine neden olan bazı olaylar nedeniyle bozulabilir. Bu nedenle, bir onarım aracı kullanırken başarı şansı da dosyanın ne kadar hasarlı veya bozuk olduğuna bağlıdır.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, hangi dosya onarım aracını kullanırsanız kullanın, yalnızca küçük bozulma sorunlarını onarabileceğidir. Dosyanızın büyük bir bölümü eksikse, ne kadar pahalı olursa olsun onarım aracı dosyayı kurtaramayacaktır.

Yöntem 7: Bozuk Dosyaları Veri Kurtarma Yazılımı Kullanarak Kurtarın

Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, üçüncü taraf veri kurtarma yazılımı kullanarak açılacak ve işlev görebilecek önceki bir sürümünü kurtarabilirsiniz.

Disk Drill dosyaları ve diğer tüm veri türlerini kurtarabilir. Bunu, bilgisayarınızı tarayarak orada olup fakat sizin göremeyebileceğiniz dosyaları bulmak suretiyle yapabilir. Bozulmuş bir dosya durumunda, Disk Drill, Windows makinenizde açılıp işlev görebilecek önceki çalışan bir dosya sürümünü kurtarabilir. Veri kurtarma yazılımı bozulmuş dosyaları düzeltemez, ancak başka bir çalışan dosya sürümü varsa, bu kurtarılabilir olabilir.

Bir dosyanın kurtarılıp kurtarılamayacağını anlamanın en iyi yolu, Disk Drill’in tarama işlemi bittiğinde bulabildiği dosyalara bakarken önizleme işlevinin çalışıp çalışmadığıdır, ki bunu aşağıdaki adımlarda belirteceğim.

 1. Bilgisayarınız için Disk Drill’i İndirin ve yükleyin.disk drill kurulumu
 2. Taranacak cihaz/diski seçin ve ardından sağ alt köşedeki Kayıp veri ara düğmesine tıklayarak bozuk dosya kurtarmayı başlatın.disk drill'de tarama için sürücü seçimi
 3. Tarama işlemi tamamlanana kadar bekleyin. Sonrasında bulunan öğeleri incelemeye geçin
 4. Disk Drill’in kurtarabildiği tüm bulunan dosyalar karşınıza çıkacak. Eğer bir dosyayı önizleyebiliyorsanız, çoğu zaman Disk Drill onu kurtarabilir. Bu, bozuk bir dosyanın önceki çalışan sürümünü kurtarabileceğinize dair iyi bir işarettir.disk drill'de dosyaları önizleme
 5. Kurtarmak istediğiniz dosyaları kontrol edin ve sonra Kurtar‘ı seçin.disk drill'de dosyaları kurtarma
 6. Disk Drill’in bozuk dosyayı kurtaracağı yolu seçin.disk drill'de kurtarma konumu seçme
 7. Ardından, kurtarmanın başarılı olduğunu bildiren bir onay mesajı ile karşılanacaksınız.kurtarma başarılı mesajı

Yöntem 8: Sistem Dosya Denetimi (SFC) Aracını Kullanın

System Dosya Denetleyicisi (SFC), bozulmuş sistem dosyalarını tarayan ve onaran yerleşik bir araçtır. Windows, tüm sistem dosyalarının önbelleğe alınmış bir kopyasını System32/dllcache klasöründe saklar. SFC aracını çalıştırdığınızda, korunan tüm sistem dosyalarını tarayarak herhangi birinin bozulup bozulmadığını kontrol eder. Bozulmuş dosyalar bulursa, dosyanın önbelleğe alınmış bir kopyası ile değiştirir. Geri kazanmaya çalıştığınız bozuk dosya bir sistem dosyası ise, SFC’yi kullanarak onarmak için şu adımları uygulayabilirsiniz:

 1. Başlat Menüsünde cmd arayın. Sol bölmeden Komut İstemi’ni seçin ve yönetici olarak komut istemini başlatmak için sağ bölmeden Yönetici olarak çalıştır‘a tıklayın.cmd aç
 2. Aşağıdaki komutu çalıştırın:
  sfc /scannow

  sfc scannow

 3. Taramanın tamamlanmasını bekleyin. Tamamlandığında, taramanın bozuk dosyaları bulup bulmadığı ve onarıp onaramadığı ile ilgili bir mesaj göreceksiniz. Mesaj, bozuk dosyaların başarıyla onarıldığını söylüyorsa, bozuk sistem dosyalarını onarmış olacaksınız.tarama tamamlandı

Özet

Bilgisayarlar çoğu zaman güvenilir bir şekilde çalışır ama dosya bozulmasına sebep olabilecek durumlar meydana gelebilir. İyi haber şu ki, bu verileri kurtarmanın ve makinenize geri yüklemenin birden fazla yolu bulunmaktadır.

Yedeklemeler ve yerleşik yazılım çözümleri aracılığıyla verilerinizi güvende tutabilirsiniz ve eğer bunlar işe yaramazsa, her zaman bozulmuş bir dosyanın daha önce çalışan bir sürümünü kurtarmanıza yardımcı olacak üçüncü taraf veri kurtarma yazılımlarına sahip olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Komut İstemcisini kullanarak chkdsk X: /f yazıp enter tuşuna basarak ve ATTRIB -H -R -S /S /D X:*.* (X yerine sürücü harfinizi yazın) komutlarını girerek bozuk dosyaları kurtarmayı deneyebilirsiniz. Bu komutlar dosya sisteminizdeki hataları kontrol eder ve gizli dosyaları gösterir. Ayrıca, Komut İstemcisine sfc /scannow yazıp enter tuşuna basarak korunan sistem dosyalarını tarayıp onarmayı ve sorununuzu çözüp çözemediğini görebilirsiniz.
Hayır, CHKDSK, bozuk dosyaları düzeltmek veya kurtarmak için değil, Windows bilgisayarınızda dosya sistemi bozulmalarını veya kötü sektörleri tarayıp onarmak için tasarlanmıştır.
İnternette, bozuk bir dosyayı yükleyip web sitesinin onarmayı denemesi için Office Recovery gibi araçlar bulunmaktadır. Ancak, bunlar belirli dosya formatları ile sınırlıdır.
Bozuk bir DOCX dosyasını düzeltmeyi, Microsoft Word'ün yerleşik onarım özelliğini kullanarak deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için, Microsoft Word'ü başlatın ve Dosya > Aç > bozuk DOCX dosyanızı seçin > Aç ve Onar'ı seçin. Ayrıca çevrimiçi üçüncü taraf DOCX dosya onarım araçlarını da deneyebilirsiniz. Ancak, hem Microsoft Word hem de üçüncü taraf araçlar %100 başarılı kurtarma garantisi vermez.
Emma Collins, teknolojiye olan geniş ilgisini yansıtan teknik öğreticiler ve nasıl yapılır rehberler yazan içerik yazarıdır. Teknik yazar olarak 5 yıldan fazla bir süredir Windows, Android, iOS, Sosyal Medya, Oyunlar ve daha fazlası hakkında makaleler yazmaktadır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım tamiri konularında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required