Windows PC’de Silinen Oyunları veya Oyun Verilerini Nasıl Kurtarabilirsiniz

Onaylayan
15

pc'de silinen oyunları kurtarOyun klasörünüzü ya da kayıtlı oyun verilerinizi yanlışlıkla silmek oldukça sinir bozucu olabilir. İkinci durumda, aylar süren ilerlemenizi kaybedebilirsiniz. Size yardımcı olmak için, silinen bir oyunu nasıl kurtarabileceğiniz ve kayıtlı oyunlarınızı nasıl geri yükleyebileceğiniz hakkında bir rehber oluşturduk, böylece hiç vakit kaybetmeden oyun oynamaya geri dönebilirsiniz. Oyun istemci eğitimleri Windows PC üzerinde oluşturuldu, ancak adımlar Mac için de aynı kalıyor.

Tüm Oyunu Nasıl Kurtarabilirsiniz

Oyun klasörünün tamamını nasıl kurtarabileceğinizin bazı yollarına göz atalım. Silinmiş olabilir veya basitçe diskinizde başka bir yere taşınmış olabilir. Aşağıdaki yöntemlerde her iki senaryoyu da gözden geçireceğiz.

Düzeltme 1: Oyunun Kurulum Klasörünü Bulun

Düşündüğünüzden daha sık, oyunun klasörü halen mevcut olabilir ancak oyun istemciniz (Steam, EA, Epic vb.) onu bulamıyor olabilir. Bunun çözümü basit, öncelikle Windows Arama veya Dosya Gezgini kullanarak oyun klasörünü bulun, sonra bu klasörü oyun istemcinize ekleyin.

İşte sürecin Steam ve EA gibi iki popüler oyun istemcisinde nasıl göründüğü:

Buhar

 1. Steam’i başlatın.
 2. Steam > Ayarlar > İndirme > Steam Kütüphane Klasörleri kısmına gidin. Bu, Depolama Yöneticisi’ni açacaktır.Steam kütüphane klasörü.
 3. Artı ikonuna tıklayın.Steam'de Depolama Yöneticisi.
 4. Açılır menüyü kullanarak Başka bir konum seçmeme izin ver seçeneğine tıklayın. Ekle butonuna tıklayın.Steam'da kütüphane klasörü ekleyin.
 5. Oyun klasörünü bulun ve Seç butonuna tıklayın.
 6. Steam’in klasörü tarayıp yüklü oyunları bulmasını bekleyin. Bu biraz zaman alabilir.

EA App (Eski Adıyla Origin)

 1. EA uygulamasını açın.
 2. Sol üstteki menü simgesine tıklayın. Ayarlar > İndir bölümüne gidin.
 3. Yükleme Konumu yanındaki Düzenle‘ye tıklayın.EA Uygulamasında yükleme konumunu düzenle.
 4. Oyun klasörünün ana dizinine göz atın ve Tamam‘a tıklayın.

Oyunu Steam veya EA’ya eklediğinizde, her iki uygulama da tüm oyun verilerinin orada olup olmadığını belirlemek için bir bütünlük kontrolü yapacak. Eğer yoksa, indirilecektir.

Başka bir oyun istemcisi kullanıyorsanız, daha önce var olan bir oyunu istemciye nasıl ekleyeceğinize dair kullanıcı rehberine veya forum gönderisine başvurmak en iyisidir.

Düzeltme 2: Yedeklerden Oyunları Geri Yükle

Oyununuz silinmeden önce bir yedeğini oluşturduysanız, sadece onu geri yükleyerek oyuna geri dönebilirsiniz. Yedek, oyun istemcisini kullanarak oluşturulmuş resmi bir yedek veya oyun klasörünün basit bir kopyası olabilir. Windows’ta Dosya Geçmişi özelliğini ayarladıysanız, oyunu muhtemelen onunla da bulabilirsiniz.

İşte silinen oyunları yedekten nasıl geri getirebilirsiniz:

Buhar

 1. Oyunun yedeğinin bulunduğu sürücünün bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olun.
 2. Steam’i başlatın.
 3. Sol üst köşede, Steam > Oyunları Yedekle ve Geri Yükle seçeneğine tıklayın.
 4. Daha önceki bir yedekten geri yükle seçeneğini belirleyin ve İleri butonuna tıklayın.Daha önceki bir yedeği geri yükle.
 5. Göz at butonuna tıklayın ve yedeği bulun. İleriye tıklayın.Steam'de Göz at seçeneği.
 6. Steam yedeği geri yükleyecektir.

EA App (Eski Adıyla Origin)

EA Uygulamasının özel bir yedekleme ve geri yükleme özelliği olmasa da, bunun kolay bir çözüm yolu var. Öncelikle, yedeklenen oyun klasörünü istediğiniz konuma kopyalayın ve ardından EA Uygulaması’nı açın – Menü > Ayarlar > İndirme > Yükleme Konumu > Düzenle. Burada, oyun klasörünüzün ana dizinini bulun ve Tamam’a tıklayın.

Oyununuz, oynanmaya hazır olarak oyun kütüphanenizde görünmeli.

Windows Dosya Geçmişi

Bu yöntem sadece Oyun silinmeden önce Dosya Geçmişinin etkinleştirilmiş olması ve oyun klasörünün (veya ana dizininin) yedeklenecek klasör olarak seçilmiş olması durumunda çalışır. Eğer öyleyse, oyun klasörünü geri yüklemek için bu adımları kullanın:

 1. Windows Arama’da (Windows Tuşu + S) “dosya geçmişi” araması yapın. Arama sonuçları içinden Dosyalarınızı Dosya Geçmişi ile Geri Getirin seçeneğine tıklayın.
 2. Oyun klasörünü alttaki gezinme düğmelerini kullanarak arayın. Oyun klasörünü seçin ve yeşil geri yükleme butonuna tıklayın.Windows Dosya Geçmişi.
 3. Oyun klasörü orijinal konumuna geri yüklenecektir.

Düzeltme 3: Geri Dönüşüm Kutusunu Kontrol Et

Bağımsız yapımlar ve eski video oyunları için, kurulum boyutu genellikle küçüktür. Bu durumda, Windows Geri Dönüşüm Kutusu’na göz atmak ve oyun klasörünün orada olup olmadığını görmek iyi bir fikirdir. Bu sadece oyun klasörünü kazara sildiğinizi düşünüyorsanız ve bilerek kaldırmadıysanız geçerlidir.

İşte Yanlışlıkla Silinen Bir Oyunu Geri Dönüşüm Kutusundan Nasıl Kurtarabilirsiniz:

 1. Masaüstü simgesine çift tıklayarak ya da Windows Aramada (Windows Tuşu + S) arayarak Geri Dönüşüm Kutusunu açın.
 2. Eğer oyun klasörü oradaysa, üzerine sağ tıklayın ve Geri Yükle‘yi seçin.Windows Geri Dönüşüm Kutusundaki Geri Yükle seçeneği.
 3. Klasör orijinal konumuna geri yüklenecektir.

Düzeltme 4: Oyunu Yeniden İndir

Modern oyunlar büyük boyutludur ve karmaşık dallanmış klasör yapılarına sahiptir, Yedekleme yapmadıysanız, kurtarma işlemi çok zorlayıcı olabilir ve oyun istemcisini kullanarak oyunu yeniden indirmek daha iyidir.

Peki ya kayıt oyunları ne olacak? Kayıt oyunları genellikle, olmasa bile çoğu video oyunu müşterisi tarafından buluta senkronize edilir. Ancak, bazı eski başlıklar bu özelliği desteklemiyor olabilir.

Eğer bulutla senkronize kaydedilmiş oyun güncel değilse, ya da tamamen erişilemez durumdaysa, veri kurtarma programları kullanarak sürücünüzde yerel olarak kaydedilmiş oyunu geri yükleyebilirsiniz. Bunu takip eden bölümlerde detaylı bir şekilde ele alacağız.

Belirli Oyun Dosyalarını Nasıl Kurtarabilirsiniz

Genellikle, kaybolan şey tüm oyun değil, belirli dosyalar veya kaydedilmiş oyunlardır. Neyse ki, bu dosyalar aşağıda anlatılan yöntemlerden birini kullanarak kolayca kurtarılabilir. Bu yöntemleri mümkün olan en kısa sürede denemeniz en iyisidir.

Yöntem 1: Antivirüs Ayarlarını Kontrol Edin

Antivirüs programları bazen oyun dosyalarınızı yanlışlıkla zararlı olarak işaretleyebilir ve karantinaya alabilir. Genellikle bu, .exe ve .dll dosyalarında olur. Bu bölümdeki diğer yöntemlere geçmeden önce, bu dosyalar için antivirüs programınızda bir istisna eklemeniz ve onları karantina klasöründen geri almanız en iyisidir.

Farklı antivirüs sağlayıcıları arasında süreç farklılık gösterecektir. Ancak, eğer Windows Defender kullanıyorsanız, istisna eklemenin ve karantinadaki dosyaları kurtarmanın nasıl yapıldığını işte burada bulabilirsiniz:

 1. Windows Arama’ya (Windows Tuşu + S) “güvenlik” yazın. Arama sonuçlarından Windows Güvenliği‘ni tıklayın.
 2. Windows Güvenliği kontrol panelinde Virüs & Tehdit Koruması‘na tıklayın.Virüs ve Tehdit Koruması seçeneği.
 3. Virüs & Tehdit Koruması Ayarları altında, Ayarları Yönet‘e tıklayın.Virüs ve tehdit koruma ayarlarını yönet.
 4. Aşağı kaydırın ve İstisnalar bölümünde İstisna Ekle veya Kaldır‘a tıklayın.Windows Defender'da istisna ekle veya kaldır.
 5. İstisna Ekle‘ye tıklayın. Klasör‘ü tıklayın ve oyunun klasörünü seçin.İstisna ekle butonu.
 6. Şimdi, sol gezinme çubuğunu kullanarak Virüs & Tehdit Koruması kontrol paneline geri dönün.
 7. Mevcut Tehditler altında, Koruma Geçmişi‘ne tıklayın. Oyun dosyasını bulun, Eylemler > Cihazda İzin Ver‘e tıklayın.Windows Defender'da koruma geçmişi seçeneği.

Yöntem 2: Oyun Bütünlüğünü Doğrula

Neredeyse tüm video oyunu istemcilerinin bir bütünlük kontrolü özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği, tüm gerekli oyun dosyalarının mevcut olduğundan emin olmak için kullanabilirsiniz. İşte Steam ve EA App’te bu özelliği nasıl kullanabileceğiniz.

Steam’de Oyunun Bütünlüğünü Doğrula

 1. Steam’i açın.
 2. Kütüphane‘ye gidin.
 3. Sorunlu oyunun üstüne sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin.
 4. Yerel Dosyalar sekmesinde, Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrula‘ya tıklayın.Steam'de Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrula seçeneği.

EA Uygulamasında Bir Oyunu Onar

 1. EA Uygulamasını açın ve Kütüphane‘ye gidin.
 2. Sorunlu oyunun kutucuğundaki üç noktaya tıklayın ve Onar‘a tıklayın.EA Uygulamasında Onar seçeneği.

Yöntem 3: Veri Kurtarma Yazılımı Kullan

Üçüncü taraf veri kurtarma programları, yerel olarak saklanan bir oyunu kurtarmak istiyorsanız veya silinen oyun bir istemci kullanılarak indirilmediyse (bu durumda oyunun bütünlüğünü Steam veya EA kullanarak doğrulayamazsınız) mükemmel bir seçenektir.

Webde birçok veri kurtarma uygulaması mevcut, ancak biz Disk Drill ile devam etmeye karar verdik. Kullanımı kolaydır, mükemmel veri kurtarma algoritmalarına sahiptir ve dosyalarınızı dosya isimleriyle birlikte kurtarır. Windows kullanıcıları, ücretsiz deneme sürümünden yararlanabilir, bu da ücretsiz olarak 500 MB’a kadar veri kurtarmanıza olanak tanır (eğer sadece kayıt dosyalarını ve eski oyunları kurtarmak istiyorsanız bu fazlasıyla yeterlidir).

Not: Kaydedilmiş oyunlar genellikle C:\Users\KullanıcıAdı\Documents\OyunAdı klasöründe veya oyunun kendi klasöründe bulunur.

İşte Disk Drill kullanarak bir oyunu veya kayıtlı oyun dosyalarını nasıl geri alabileceğiniz:

 1. Disk Drill’i indir ve kur.
 2. Disk Drill’i aç, oyunun yüklü olduğu sürücüyü veya bölümü seç ve Kayıp verileri ara butonuna tıkla.Disk Drill'de kayıp verileri ara seçeneği.
 3. Bulunan öğeleri incele butonuna tıklayarak kurtarılabilir dosyaları görüntüle.Disk Drill'de bulunan seçenekler ekranı.
 4. Silinen veya kayıp ve Yeniden yapılandırılan bölümleri genişleterek silinmiş, kurtarılabilir dosyaları görüntüle.Veri kurtarma bölümleri.
 5. Oyunun kayıt dosyalarını seçmek için onay kutusunu kullan ve Kurtar butonuna tıkla.Kurtarılabilir dosyalar listesi.
 6. Bir kurtarma hedefi seç ve İleri butonuna tıkla.Disk Drill'de kurtarma hedefi istemi.
 7. Disk Drill seçilen dosyaları kurtaracak.

Sonuç

Oyun dosyalarınızı ve ilerlemenizi kaybetmeye karşı kendinizi güvence altına almanın en iyi yolu, düzenli yedeklemeler oluşturmaktır. İdeal olarak, oyununuzun yerel yedeklerini ve kayıtlı oyunlarınızın hem yerel hem de bulut yedeklerini saklayın.

SSS

Kocaman, modern oyunları kurtarmak genellikle zaman ve para harcamaya değmez, yerel bir yedeğiniz yoksa. En iyisi bunları yeniden indirmektir, çünkü kaydedilmiş oyunlar sıklıkla buluta senkronize edilir. Kaydedilmiş oyunlar bulutla senkronize edilmemişse bile, bunları üçüncü parti veri kurtarma araçları kullanarak kurtarabilirsiniz.
Evet. Silinen oyun verilerini kurtarmak için üçüncü parti veri kurtarma programlarını veya Windows'ta yerleşik olan yedekleme araçlarını kullanabilirsiniz.
Evet. Silinen bir oyunu, indirmek için kullandığınız istemciyi kullanarak yeniden yükleyebilirsiniz.
Bu sildiğiniz dosya türüne bağlıdır. Eğer oyun kayıt dosyasını silerseniz, oyun içindeki tüm ilerlemenizi kaybedersiniz. Ancak, oyun klasöründen bir dosya silerseniz, oyun çökebilir veya hiç açılmayabilir.
manuviraj
Manuviraj Godara, kemerinin altında 4 yıldan fazla deneyime sahip profesyonel bir içerik yazarıdır. Sürekli büyüyen teknolojiye olan merakı ve tecrübesi onu, veri kurtarma ve tüketici teknolojisi ile ilgili içerikler oluşturmaya itmektedir.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required