Farklı Cihazlardan Silinen Fotoğrafları Kolayca Nasıl Kurtarabilirsiniz

Onaylayan
98

silinen fotoğrafları kurtarSilinen fotoğrafları kurtarmaya mı ihtiyacınız var? Süreç genellikle kolaydır, ancak kullandığınız cihaza bağlı olarak değişiklik gösterebileceği için kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden, ihtiyacınız olan tüm bilgileri tek bir yerde bulabilmeniz için özel olarak fotoğraf kurtarma için hepsi bir arada bir rehber oluşturmaya karar verdik.

Fotoğraflar genellikle kameralarda, akıllı telefonlarda ve SD kartlarda saklanır – birçok kişi için hepsinde dağılmış durumdadırlar. Bu yüzden bu makalede hepsini ele alacağız: SD kartlardan, kameralardan ve telefonlardan silinen fotoğrafları nasıl kurtarabileceğinizi, Mac, Windows, iOS ve Android kullanarak anlatacağız. Devamını okuyun!

Kamera SD Kartından Silinen Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır

Okuyucularımızın büyük bir kısmı fotoğrafçılar – nedenini tahmin edebilir misiniz? SD kartlar, değerli yüksek çözünürlüklü fotoğrafları ve videoları depolamak için modern kameralarda yaygın olarak kullanılır. Ancak, sürekli olarak cihazlar arası veri aktarımı yaptığımız için (örn. kameradan bilgisayara), kamera SD kartlarını daha sık kullanıyoruz. Bu, veri kaybı için daha fazla fırsat yaratır.

Aşağıda, SD kartınızdan silinen fotoğrafları kurtarmanın 3 yöntemini hazırladık. Aşağıdaki bölümler daha çok kamera SD kartlarına odaklanmış olsa da, genel SD kart kurtarma ve hatta harici sabit disk kurtarma (fotoğraflar için başka sık kullanılan bir depolama aygıtı) için uygun rehberler olarak hizmet ederler.

Yöntem 1: Mac veya Harici Cihazda Çöp Kutusunu Kontrol Edin

Verileri bilgisayarınıza aktarmayı denedikten sonra kameranızdaki fotoğrafların kaybolduğunu fark ettiniz mi? SD kartınız bağlıyken kazara fotoğraflarınızı silmiş olabilirsiniz.

Neyse ki, silinen dosyalar genellikle kullanıcı onları manuel olarak boşaltana kadar sistem’in Çöp Kutusu klasöründe kalır. Ve bunu bilmeyebilirsiniz, ama bazı depolama aygıtları, SD kartlar ve harici sabit sürücüler de kendi Çöp Kutusu klasörüne (.Trashes) sahip. Her ikisine nasıl erişeceğinizi göstereceğiz.

Bir Mac’te Çöp Kutusu’ndan silinmiş fotoğrafları geri getirmek için:

 1. Dock’tan Çöp kutusu klasörünü açın.
  Dock'taki Çöp simgesi
 2. Fotoğrafa sağ tıklayın (veya birden fazla seçim için > sağ tıklayın) ve Geri Yerleştir‘e tıklayın. Fotoğraflarınızı orijinal klasörlerinde bulacaksınız.
  Çöp'teki dosya seçim penceresi

Windows PC için talimatlar hemen hemen aynıdır. Ancak, Çöp Kutusu klasörü yerine Geri Dönüşüm Kutusu‘nu arayacaksınız.

Harici bir depolama aygıtındaki Çöp Kutusu klasöründen silinen fotoğrafları geri getirmek için:

 1. Finder’da SD kartınızın kök klasörünü açın.
 2. CMD + Shift + > tuşlarına basarak gizli dosyaları gösterin ve .Trashes klasörüne çift tıklayın.
 3. Fotoğrafları başka bir konuma kopyalayıp yapıştırın.

Windows bilgisayarlar için, Gezgini’nde SD kartınızın kök klasörünü açın ve Görünüm’e tıklayıp Göster/Gizle menüsünde Gizli Öğeleri etkinleştirin. [/sc]

Yöntem 2: Veri Kurtarma Yazılımı Kullanarak Silinen Fotoğrafları Kurtarın

SD kartınız kameranızda iken fotoğraflarınızı kaybettiyseniz, onlara normalde yapacağınız gibi bilgisayarınızın işletim sistemi üzerinden erişemezsiniz. Kalıcı olarak silinmiş fotoğrafları kurtarmak, sadece veri kurtarma yazılımı ile mümkündür – bu yazılım SD kartınızın dosya sistemine doğrudan erişebilir ve silinen fotoğrafları ileri düzey algoritmalar kullanarak geri yükleyebilir.

Bu süreci Disk Drill adında bir araç kullanarak göstereceğiz. Bu, JPG ve PNG gibi yaygın dosya türleri yanı sıra CR2, GPR ve NEF (ve birçok diğerleri arasında) gibi RAW dosya türlerini de destekleyen popüler bir veri kurtarma yazılımıdır.

Mac için Disk Drill Kullanarak Silinen Fotoğrafları Nasıl Kurtarabilirsiniz

Disk Drill ile Mac’te SD karttan kalıcı olarak silinmiş fotoğrafları kurtarmak için:

 1. İndirin ve Disk Drill’i yükleyin.
 2. Kameranızdan SD kartı çıkarın ve bir kart okuyucu veya adaptör kullanarak Mac’inize bağlayın. Sonra, Disk Drill’i başlatın (Finder > Uygulamalar).
  Finder'da Disk Drill uygulama simgesi
 3. SD kartınızı seçin ve Kayıp verileri ara‘ya tıklayın. USB kart okuyucu kullanıyorsanız, “Genel Depolama Aygıtı” olarak görünebilir.
  Disk Drill'de SD Kart seçim penceresi
 4. Disk Drill’in hafıza kartınızı tarayışını bitirmesini bekleyin. Sonra, Bulunan öğeleri incele‘ye tıklayın.
  Tarama sonuçları penceresi
 5. Sol kenar çubuğundan Resimler‘i seçin ve pencerenin sağ üst köşesindeki arama aracını kullanarak verileri dosya uzantılarına göre filtreleyin. Sonra, Silinmiş veya kaybolmuş sekmesini açın ve fotoğraflarınızı bulun. Eğer farenizin işaretçisini onların yanında gezdirirseniz, tıkladığınızda fotoğrafınızın ön izlemesini gösterecek bir göz düğmesi çıkacak.
  Disk Drill'de ön izleme seçeneği
 6. Geri yüklemek istediğiniz fotoğrafları seçmek için en soldaki sütunda bulunan kutucukları kullanın. Sonra, Kurtar‘a tıklayın.
  Disk Drill'de dosya seçim penceresi
 7. Disk Drill’in kurtarılan dosyaları kaydedeceği bilgisayarınızdaki konumu seçin. Sonra, İleri‘ye tıklayın.
  Hedef seçim diyaloğu

Disk Drill for Windows Kullanarak Silinen Fotoğrafları Nasıl Kurtarabilirsiniz

Windows’ta Disk Drill kullanarak silinen fotoğrafları kurtarmak için:

 1. İndir ve Disk Drill’i kurun.
 2. Kameranızdaki SD kartı çıkarın ve bilgisayarınıza bağlayın. Sonra, Disk Drill’i başlatın.
  Windows Masaüstünde Disk Drill uygulaması
 3. Bellek kartınızı sürücü listesinden seçin ve Kayıp verileri ara butonuna tıklayın.
  Disk Drill'de SD kart seçim penceresi
 4. Disk Drill taramayı tamamladığında, Bulunan öğeleri gözden geçir butonuna tıklayın.
  Tarama sonuçları penceresi
 5. Sol kenar çubuğunda Resimler seçeneğini seçin. Sonra, pencerenin sağ üst köşesindeki arama aracını kullanarak tarama sonuçlarını dosya uzantısına göre filtreleyin. Silinmiş veya kaybolmuş sekmesini genişletin ve fotoğraflarınızı bulun. Herhangi bir dosyaya bir kez tıklayarak sağdaki bölmede önizlemesini görebilirsiniz.
  Windows için Disk Drill'de önizleme penceresi
 6. Geri yüklemek istediğiniz fotoğrafların yanındaki kutucukları işaretleyin. Sonra, Geri Yükle butonuna tıklayın.
  Windows için Disk Drill'de dosya seçim penceresi
 7. Disk Drill’in kurtardığınız fotoğrafları kaydedeceği bilgisayarınızdaki bir konumu seçin. Sonra, İleri butonuna tıklayın.
  Hedef seçim diyalog penceresi

Yalnızca Disk Drill Basic’in Windows sürümü ücretsiz veri kurtarma sunmaktadır (500 MB’a kadar). Ancak, hem Mac hem de Windows’ta istediğiniz kadar veriyi tarama ve önizleme yapabilirsiniz. Bu, verilerinizin kurtarılıp kurtarılamayacağını belirlemede faydalıdır.

Yöntem 3: SD Kartınızı Bir Veri Kurtarma Servisine Gönderin

Veri kaybının fiziksel bir hasardan kaynaklandığını düşünüyorsanız, SD kartınızı profesyonel bir veri kurtarma servisine göndermenizi şiddetle öneririz. Hasar görmüş bir depolama cihazından silinmiş fotoğrafları kendiniz geri getirmeye çalışmak kalıcı veri kaybına neden olabilir.

Profesyonel bir veri kurtarma hizmeti, depolama cihazlarını fiziksel olarak sökmek ve daha gelişmiş veri kurtarma işlemleri gerçekleştirmek için eğitilmiş uzmanlardan oluşur. Ayrıca teknolojiyi korumak için özel araçlara ve tesislere de sahiptirler.

Doğru hizmeti seçmek için bazı ipuçları:

 • Temiz Oda – Dükkanın Sınıf 100 Temiz Oda kullanıldığından emin olun. Bu, depolama cihazlarını parçacık ve enkaz kaynaklı daha fazla hasardan korur.
 • Veri yoksa, ücret yok – Bazı dükkanlar, özellikle aradığınız verileri kurtardıklarında ücret talep edeceklerdir.
 • Ücretsiz telefonla tahmin – Deneyimli veri kurtarma uzmanları, telefon üzerinden yaklaşık bir tahminde bulunabilmelidir – bu aynı zamanda fiyatlandırmaları konusunda kendilerine güvendiklerinin de bir göstergesidir.
 • İyi yorumlar – Çoğu büyük veri kurtarma servisinin Google ve Trustpilot gibi sitelerde yorumları bulunmaktadır. Doğru seçenekleri değerlendirmek için mümkün olduğunca fazla bilgi edinin (aramaktan çekinmeyin).

iPhone’dan Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir

iPhone’unuzdan doğrudan fotoğrafları sildiyseniz, farklı cihazları kullanarak çeşitli veri kurtarma yöntemleri kullanabilirsiniz. Aşağıdaki bölümlerde, kendinizin deneyebileceği 7 iPhone kurtarma yöntemini göstereceğiz.

Yöntem 1: Dosyalar Uygulamasında Son Silinenler Klasörünü Kontrol Edin

Fotoğraflarınızı Dosyalar uygulamasından sildiyseniz, gerçekten silinmeden önce 30 gün boyunca Son Silinenler klasörüne taşınmış olacaklardı. 30 gün geçmemişse, Son Silinenler klasöründen dosyaları geri yükleyebilir ve onları orijinal klasörlerine iade edebiliriz.

Bu konum, Fotoğraflar uygulamasının Son Silinenler klasöründen farklıdır. Fotoğraflarınızı Fotoğraflar uygulamasından değil de Dosyalar uygulamasından sildiyseniz, 2. Yöntem‘e atlayın.

Dosya uygulamasında yakın zamanda silinen fotoğrafları bulmak (ve geri yüklemek) için:

 1. Dosyalar uygulamasını açın.
  Mobil ana ekrandaki Dosyalar uygulaması
 2. Ekranda alt kısımdaki Göz At‘a dokunun. Sonra, Son Silinenler‘e dokunun.
  Dosyalar uygulamasındaki Kısa Süre Önce Silinmiş klasörü
 3. Geri yüklemek istediğiniz fotoğrafa uzun basın ve Kurtar‘a dokunun. Fotoğraf orijinal konumunda tekrar görünmelidir.
  Fotoğraf seçim diyalogu

Yöntem 2: Fotoğraflar Uygulamasında Son Silinenler Klasörünü Kontrol Edin

Fotoğraflar uygulamasından fotoğrafları sildiğinizde, Son Silinenler klasörüne aynı şekilde Fotoğraflar uygulaması içinde taşınırlar. Son silinen fotoğraflarınızı 30 gün boyunca kontrol edebilirsiniz, bu sürenin ardından kalıcı olarak silinirler.

Fotoğraflar uygulamasında Son Silinenler klasöründen silinmiş fotoğrafları nasıl geri getirebilirsiniz:

 1. Fotoğraflar uygulamasını açın.
  Ana ekranda Fotoğraflar uygulaması
 2. Son Silinenler‘e dokunun (biraz kaydırmanız gerekebilir) ve istendiğinde Face ID’nizi, Touch ID’nizi veya PIN’inizi girin.
  Albümlerde Son Silinenler klasörü
 3. Gerçekleştirmek istediğiniz fotoğrafa dokunun ve Geri Al‘a dokunun. Birden fazla fotoğrafı aynı anda seçmek için Seç düğmesine de dokunabilirsiniz.
  Fotoğraflar uygulamasında Geri Al seçeneği
 4. Eylemi onaylamak için Fotoğrafı Geri Al‘a dokunun.
  Fotoğrafı geri al onaylama düğmesi

Eksik fotoğraflarınızı orijinal albümlerinde bulmalısınız

Yöntem 3: iCloud’dan Fotoğrafları Geri Yükle

Fotoğraflarınızı sildiğinizde iCloud etkinleştirilmişse, bu değişiklik maalesef tüm iCloud etkin cihazlarınızla senkronize oldu. Ancak, iCloud’un kendisi Silinenler Klasörü’ne sahip ve fotoğraflarınızı 30 gün boyunca saklayacak. Bu süre sonunda, fotoğraflar kalıcı olarak silinecek.

iCloud hakkında güzel olan şey, herhangi bir tarayıcı kullanarak herhangında erişebilmenizdir. Bir gösterim için aşağıdaki rehberi kontrol edin.

iCloud’da silinmiş fotoğraflara erişmek için:

 1. Tarayıcınızı açın ve iCloud.com‘a giriş yapın. Sonra, aşağı kaydırın ve Fotoğraflar uygulamasına tıklayın.
  iCloud'da Fotoğraflar uygulaması
 2. Sol kenar çubuğunda (tarayıcı penceresini büyütmeniz gerekebilir), Son Silinenler‘e tıklayın. Sonra, herhangi bir fotoğrafa tıklayın (veya birden fazla fotoğraf seçmek için shift tuşuna basarak tıklayın) ve Kurtar‘a tıklayın.
  iCloud'da Son Silinenler klasörü

Kurtarılan fotoğraflarınızı orijinal albümlerinde bulacaksınız.

Yöntem 4: Bir iTunes Yedeğini Geri Yükle

Bir iTunes yedeği tipik olarak iPhone’unuzdaki tüm verileri, fotoğraflarınız dahil kopyalar. Bu yüzden aradığımız verileri içeren bir iTunes yedeğini geri yükleyerek fotoğraflarınızı geri getirebiliriz.

iTunes yedeğini geri yüklemek, iPhone’unuzdaki tüm verileri yedekleme verileriyle değiştirecektir. Şu anda iPhone’unuzda önemli dosyalarınız varsa, işleme devam etmeden önce bunları başka bir konuma kaydedin. Bu yöntem, fotoğraflarınızı silmeden önce bir iTunes yedeği oluşturmuş olmanızı gerektirir.

Mac’inizde bir iTunes yedeğini geri yüklemek için:

 1. iPhone’unuzu Mac’inize güvenli bir şekilde bağlayın. Ardından, iTunes’u başlatın (Finder > Uygulamalar).
 2. iTunes penceresinin sol üst köşesine yakın yerdeki iPhone simgesine tıklayın. Sonra, Yedekten Geri Yükle… seçeneğine tıklayın Yedeklemeler bölümü altında.
 3. Geri yüklemek istediğiniz fotoğrafları içeren iTunes yedeğini seçin. Sonra, Geri Yükle’ye tıklayın.

iPhone’unuzu iTunes güvenli olduğunu söyleyene kadar Mac’inizden ayırmayın. İşlem birkaç dakika sürecektir. Tamamlandığında, ihtiyacınız olan verilerin geri yüklendiğini kontrol etmek için Fotoğraflar uygulamanızı kontrol edin.

iTunes yedeklemesinden fotoğrafları geri yükleme adımları Windows bilgisayarlar için benzerdir.

Yöntem 5: Finder ile Yedeği Geri Yükle

macOS Catalina’nın (2019) yayınlanmasıyla Apple, iTunes’u kullanımdan kaldırdı ve yedekleme ve kurtarma araçlarını Finder’a taşıdı. Ancak sistem, iTunes’da olduğu gibi oldukça benzer şekilde çalışmaya devam ediyor.

Finder aracılığıyla bir yedekleme geri yükleyerek, yedeklemenin oluşturulduğu anda iPhone’da mevcut olan verileri geri yükleriz.

Bu yöntemin uygulanması için fotoğraflarınızı silmeden önce yedek oluşturmuş olmanız gerekmektedir.

 1. iPhone’unuzu Mac’inize bağlayın ve Finder’ı açın.
 2. Sol kenar çubuğundan iPhone’unuzu seçin ve Genel sekmesine gidin. Yedeklemeler bölümünün altında, Yedekleme Geri Yükle…
  Finder’da geri yükleme butonu
  düğmesine tıklayın.
 3. Fotoğraflarınızı içeren yedeği seçin. Ardından, Geri Yükle düğmesine tıklayın.
  Geri yükleme diyalog penceresi

iPhone’unuz geri yüklenirken Mac’inizden ayırmayın! İşlem tamamlanana kadar bekleyin, eğer fotoğraflarınız kurtarılmışsa o zaman ayırın.

Yöntem 6: Bir iPhone Veri Kurtarma Uygulaması Kullanın

Diyelim ki fotoğraflarınızı Hiçbir “Son Silinenler” klasöründe bulamıyorsunuz ve iCloud’u etkinleştiremediniz… Yedek olmadan eski fotoğraflarımızı nasıl geri alabiliriz?

iPhone veri kurtarma uygulamasını kullanarak silinen eski fotoğrafları doğrudan telefonunuzun depolama diskinden kurtarabilirsiniz. Fotoğraflarınız yeni verilerle (yeni yüklenen bir uygulama veya yeni fotoğraflar/videolar gibi) üzerine yazılmadıysa, onları geri yükleyebilme şansınız hala bulunmaktadır.

İşte Mac için en iyi 3 iPhone veri kurtarma yazılımımız:

 • Disk Drill for Mac Disk Drill’in Mac versiyonu, iPhone cihazlarından ve iTunes yedeklerinden (yedeği geri yüklemeye gerek kalmadan) veri kurtarmak için optimize edilmiştir. Var olan hemen hemen her Apple dosya türünü kurtarabilir. Disk Drill, SD kartlar gibi diğer cihazları da kurtarabilen 3 önerimiz arasında tek uygulamadır.
 • Dr. Fone by WondershareDr. Fone, iPhone’lardan veri kurtarmaya uzmanlaşmış bir veri kurtarma uygulamasıdır. Cihazınızın dosya sisteminden, iTunes ve iCloud verilerinizden veri kurtarabilir. Bu, kamera rulonuz, mesajlarınız, takvim verileriniz ve dahası içerir.
 • Stellar Data Recovery for iPhone – Dr. Fone gibi, Stellar Data Recovery for iPhone yalnızca iPhone’a özel bir veri kurtarma uygulamasıdır ve iPhone, iTunes ve iCloud verilerini kurtarabilir. Harika bir uygulamadır ve oldukça tanınmıştır, ancak diğer 2’sinin aksine sadece abonelik tabanlı lisans sunar.

Yöntem 7: iMessage Geçmişini Kontrol Et

Kaybolan fotoğraflarınızı iMessage üzerinden gönderdiniz mi veya aldınız mı? Sohbet geçmişinizi incelemeye değer olabilir. iMessage üzerinden gönderilen fotoğraf otomatik olarak Fotoğraflar uygulamasına kaydedilirken, aynı zamanda konuşma dizisinde de saklanır.

Fotoğraflar uygulamanızdan bu fotoğrafları silseniz bile, konuşmanızdaki kopyaları etkilemez.

Bu yöntem, fotoğraflar “süreli” mesaj olarak gönderildi ise size uygulanmaz. Bu tür medya, Fotoğraflar uygulamasına kaydedilmez ve yalnızca sınırlı bir süre için konuşmada görünür.

Android Telefonunda Silinen Fotoğrafları Nasıl Geri Getirirsiniz

Android telefonunuzu nasıl kurduğunuza bağlı olarak silinen fotoğrafları kurtarmanın 5 farklı yolu vardır. iPhone kurtarma işleminden farklı olarak, Android kurtarma işlemi (çoğunlukla) cihazın kendisinde yapılmaktadır. Aşağıdaki bölümlerde her yöntemi adım adım anlatacağız.

Yöntem 1: Galeri’deki Geri Dönüşüm Kutusunu Kontrol Et

Android akıllı telefonunuzun işletim sistemi sürümüne bağlı olarak, Galeri uygulamanızın silinen fotoğrafları 30 gün süreyle saklayan bir Geri Dönüşüm Kutusu veya Son Silinenler klasörü olmalıdır. Sonra, fotoğraflar kalıcı olarak silinir.

Eğer Yedekle ve Senkronize özelliğini aktifleştirdiyseniz, dosyalarınız Çöp Kutusu klasöründe 30 gün yerine 60 gün kalacaktır.

Android’de Geri Dönüşüm Kutusu/Son Silinenler klasöründen Galeri fotoğraflarını geri yüklemek için:

 1. Galeri uygulamasını açın. Sonra, Albümler‘e dokunun ve aşağı kaydırıp Yakın Zamanda Silinenler‘e dokunun.
  Galeride Yakın Zamanda Silinenler klasörü
 2. Kurtarmak istediğiniz fotoğrafa dokunun. Sonra, Geri Yükle‘e dokunun.
  Geri Yükle butonu

Telefonunuzun Galerisi farklı görünebilir, ancak adımlar çok fazla sapmamalıdır (ve Geri Dönüşüm Kutusu ya da Son Silinenler klasörü her zaman Galeri uygulamasında bulunur).

Yöntem 2: Google Fotoğraflar’dan Geri Yükle

Fotoğraflarınızı Google Fotoğraflar ile yedeklediniz mi? Eğer onları Galerinizden (ve Android telefonunuzun Çöp Kutusu’ndan) sildiyseniz, Google Fotoğraf onları kendi Çöp Kutusu klasörüne taşımış olacaktır.

Bu yöntemi Android üzerinde Google Fotoğraf uygulaması kullanarak veya bir tarayıcı kullanarak Google Fotoğraflar’a erişerek takip edebilirsiniz.

Google Fotoğraflar Çöp Kutusu’ndan silinen fotoğrafları geri yüklemek için:

 1. Google Fotoğraflar uygulamasını açın. Daha sonra, Kütüphane > Çöp Kutusu‘na dokunun.
  Google Fotoğraflar uygulamasında Çöp Kutusu klasörü
 2. Ekranda sağ üst köşedeki Seç‘e dokunun. Sonra, geri almak istediğiniz fotoğraflara dokunun ve Geri Yükle‘ye basın.
  Google Fotoğraflar uygulamasında Geri Yükle düğmesi

Geri yüklenmiş fotoğrafı, Galeri uygulamasında veya Google Fotoğraflar’da orijinal albümünde bulmalısınız.

Google Fotoğraflar tarafından yedeklenen veriler Çöp Kutusu’nda 60 gün kalır. 60 günün ardından Google Fotoğraflar’dan kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri yüklemek için 4. yönteme atlayın.

Yöntem 3: Bulut Depolamadan Fotoğraflarınızı Geri Yükleyin

Google Fotoğraflar dışında, Android cihazlarda yaygın olarak kullanılan diğer popüler bulut depolama servisleri mevcuttur. Örnekler arasında Samsung Cloud, OneDrive ve Dropbox bulunmaktadır.

Bu mobil uygulamalar genellikle kullanıcıları, kamera yükleme yedeklemelerini etkinleştirmeye yönlendirir – başka bir deyişle, çektiğiniz her yeni fotoğraf otomatik olarak buluta yüklenir. Bu fotoğrafları yerel depolamanızdan silseniz bile, çevrimiçi yüklenen kopyayı basitçe indirebilirsiniz.

Çoğu durumda, yüklediğiniz dosyalara uygulama üzerinden veya tarayıcınızda web sürümüne erişerek ulaşabilirsiniz.

Yöntem 4: Android Veri Kurtarma Uygulaması Kullanın

Fotoğraflarınızı hem dahili depolamanızın hem de bulut depolamanızın Çöp Kutusu klasörlerinden sildiyseniz, artık normal yollarla erişemezsiniz. Ancak, verileri hala cihazınızın diskindedir. Onlara erişmenin tek yolu veri kurtarma yazılımı kullanmaktır.

Android akıllı telefonlar, çeşitli platformlarda seçebileceğiniz daha geniş bir araç yelpazesine sahiptir. Bu makalenin ruhuna uygun olarak, Mac, Android ve Windows cihazları için en iyi önerilerimizi vereceğiz.

 • Disk Drill (Mac)Disk Drill’ın Mac versiyonu, hepsi bir arada aracının bir parçası olarak iOS ve Android kurtarma desteği sunar. Esasında, uzman bir araca (yalnızca Android) yakın bir maliyet ödeyerek sonsuza kadar tüm cihazlarınız için kullanabileceğiniz tam kapsamlı bir veri kurtarma yazılımı alıyorsunuz. Disk Drill yüksek derecelere sahip ve harika görünüyor – ancak çalışması için cihazınızı root yapmanız gerekiyor.
 • DiskDigger (Android) – Telefonunuza doğrudan kurulan bir veri kurtarma yazılımı istiyorsanız, DiskDigger’ı öneririz. DiskDigger, cihazınızın dahili hafızasından veya SD kartınızdan fotoğraf ve videoları geri yükleyebilir. Ücretsiz sürümü ve Temel Tarama bile çok fazla veri kurtardı. Tam Tarama kullanmak için telefonunuzu root yapmanız gerekiyor.
 • Dr. Fone (Windows/Mac) – Wondershare’ın Dr. Fone yazılımı yalnızca Android için bir veri kurtarma yazılımıdır, ancak lisansınızı iOS’u da destekleyecek şekilde yükseltebilirsiniz. Genel veri kurtarmanın yanı sıra, kırık fotoğraflardan dosya kurtarabilir ve Google Drive’a yüklenen Android yedeklerinden veri çıkarabilir. Uzman araçlar içinde, her açıdan en iyisidir.

Yöntem 5: Messenger Geçmişinizi Kontrol Edin

Popüler Android mesajlaşma uygulamalarından birini (varsayılan dahil) kullanıyorsanız, gönderdiğiniz veya aldığınız her türlü medya sohbetlerinizde kaydedilecektir. Bu yüzden, önceden bir sohbetten kaydettiğiniz fotoğrafları arıyorsanız, sohbetlerinizi kontrol edin.

Facebook Messenger ve Telegram (diğerleri arasında) gibi uygulamalarda, her konuşma için kullanıcılar arasında gönderilen medyanın geçmişine de erişebilirsiniz.

Sonuç

Veri kurtarma ve güvenliği büyük bir yol kat etti. Kullanıcıların tamamen veri kaybından kaçınmalarına yardımcı olacak her platformda araçlar var. Ancak bunlar hata yapmaz değil, bu yüzden Google Fotoğraflar veya iCloud’da otomatik yedeklemeyi etkinleştirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Ve orijinal SD kartlar kullanıyor olduğunuzdan emin olun – sahte olanlardan değil! Bu sahteler, bozulma ve kırılmaya daha yatkındır.

Sıkça Sorulan Sorular:

Hayır, kalıcı olarak silinen fotoğraflar sonsuza kadar gitmiş değildir. Genellikle silinen veriler, SD kartınızda veya dahili depolama alanınızın dosya sisteminde, yeni dosyalar tarafından üzerine yazılacak şekilde işaretlenmiş olarak saklanır. Olağan yollarla onlara erişemezsiniz, ancak doğrudan geri yüklemek için veri kurtarma yazılımını kullanabilirsiniz. Tek istisna, TRIM etkin olan SSD'lerdir.
Galeri uygulamasından fotoğraflarınızı sildiyseniz, uygun Çöp Kutusu klasörünü (veya Son Silinenler klasörünü) Galeri uygulamasında da bulabilirsiniz. Ancak fotoğraflarınızı Google Fotoğraflar gibi üçüncü taraf bir uygulamadan sildiyseniz, bu fotoğraflar o uygulamanın kendi Çöp Kutusu klasörüne taşınmış olacak.
Kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri almak için aşağıdaki yöntemleri deneyin:
 • Disk Drill (Mac), DiskDigger (Android), Dr. Fone (Windows) gibi veri kurtarma yazılımlarını kullanın
 • Bulut depolamadan veya yedekten silinen fotoğrafların bir kopyasını indirin
 • Gönderdiğiniz veya aldığınız fotoğraflar için mesajlaşma konuşmalarını kontrol edin
 • Bir cihaz yedeğini geri yükleyin
Evet, silindikten 60 gün sonra fotoğrafları kurtarmak mümkündür. Cihazınızın dosya sisteminden doğrudan verileri çıkarmak için veri kurtarma yazılımı adında bir araç kullanabilirsiniz. Ancak, o zamandan beri cihazınıza çok fazla yeni veri kaydettiyseniz başarı şansınız düşer (yeni veriler fotoğraflarınızın üzerine yazmış olabilir).
Avatar photo
Alejandro, DIY veri kurtarma ve bilgisayar tamiri konusunda uzmanlaşmış bir teknik yazar. Çocukken amcasının dükkanında yarı zamanlı çalışarak bilgisayar tamiri konusunda pratik deneyim kazandı; orada işlerle ev ödevleri arasında geçiş yapardı. Bugün, 7 Data Recovery'deki çalışması aracılığıyla insanların teknoloji sorunlarını çözmelerine özenle yardım etmeye devam ediyor.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required