Mac’te Silinen veya Kaydedilmemiş PowerPoint Dosyası Nasıl Kurtarılır

Avatar photo
25

mac üzerinde powerpoint dosyalarını kurtarmaMac’inizde kaydedilmemiş bir PowerPoint dosyasını kaybetmek veya onu yanlışlıkla silmek son derece stresli olabilir. Böyle bir sorunun ortaya çıkmasının birçok nedeni olabilir ve bundan kimse muaf değildir. Ancak iyi haber şu ki, hızlı davranırsanız, PPT sunusu potansiyel olarak kurtarılabilir.

Mac’te PowerPoint kurtarmak için en etkili veri kurtarma çözümleri hakkında bilgi almak için okumaya devam edin.

Mac’te PowerPoint Dosyası Nasıl Bulunur

PPT dosyasının kurtarma işlemine başlamadan önce, sunumun bilgisayarınızdan gerçekten silinip silinmediğini iki kez kontrol etmek çok iyi bir fikirdir. Dosya Mac’inizde hala bulunuyor olabilir, sadece onu daha dikkatli aramanız gerekebilir.

Mac’ınızda bir PowerPoint sunumu aramanın iki ana yolu vardır: ya Finder ya da Spotlight aracılığıyla (açmak için Command + Space tuşlarına basın). Ardından tek yapmanız gereken, arama alanına dosya adını yazmak veya adını hatırlamıyorsanız, bu uzantıya sahip tüm dosyaları görmek için basitçe PPT yazmaktır.spotlight ppt files

Ayrıca, PPT sunumlarınızı nasıl kaydettiğinize ve Microsoft uygulamalarınızla OneDrive kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak, dosyayı OneDrive hesabınızda bulabilirsiniz.

Mac’te PowerPoint Dosyaları Nasıl Kurtarılır

Hala Mac’inizde PowerPoint sunumunuzu bulmakta şansınız yok mu? O zaman Mac’te kaybolan bir PowerPoint’i veya silinen bir PPT dosyasını kurtarmak için bu veri kurtarma çözümlerini deneyin.

Yöntem 1: Son Açılan Dosyaları Aç

PowerPoint uygulaması donduysa, çöktüyse veya üzerinde çalıştığınız sunumu kaydetmenizi engelleyen başka olaylar yaşandıysa, kaydedilmemiş PPT’yi kurtarmak için Mac’te Açık Son Kullanılan özelliğini kullanabilirsiniz.

Mac’te Kaydedilmemiş bir PowerPoint’i ‘Son Açılanlar’ özelliğini kullanarak kurtarmak için şu adımları izleyin:

 1. Mac’inizde PowerPoint uygulamasını başlatın.
 2. Ekranın üst kısmındaki menü çubuğunu kullanarak, Dosya‘ya tıklayın ve açılır menüden Son Açılanlar‘ı seçin.open recent mac powerpoint
 3. Açmak istediğiniz dosyaya tıklayın.
 4. Dosya > Farklı Kaydet‘e tıklayın ve dosya için tercih ettiğiniz konumu seçin.

Yöntem 2: PowerPoint Otomatik Kaydet Özelliğini Kullanın

PowerPoint dosyasını kurtarmanın başka bir yolu da Otomatik Kaydet özelliği kullanmaktır. Ancak bu özelliği kullanarak bir sunumu yalnızca dosyayı en az bir kere kaydettiyseniz ve Otomatik Kaydet özelliği belirli dosya için etkinleştirilmişse geri yükleyebilirsiniz.

AutoSave özelliğini etkinleştirmek için PowerPoint ekranının sol üst tarafında bulunan AutoSave anahtarını tıklamanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra sunumunuzu kaydetmeniz, bir isim vermeniz ve tercih ettiğiniz bir konum seçmeniz istenecektir. Böylece eğer sunum üzerinde çalışırken bir şey olursa (örneğin, PowerPoint beklenmedik bir şekilde kapanırsa), yapmanız gereken tek şey seçtiğiniz klasöre gidip o dosyayı orada bulmaktır.autosave enabled powerpoint mac

Peki PowerPoint Otomatik Kaydet dosyaları nerede saklanıyor? Mac’inizde PowerPoint Otomatik Kaydet konumuna hızlıca gitmek istiyorsanız, Finder‘a gidin ve Git > Klasöre Git‘e tıklayın. Ardından aşağıdaki klasör yolunu kopyalayıp arama alanına yapıştırın ve Git‘e tıklayın (username yerine kendi kullanıcı adınızı yazmayı unutmayın):

/Users/kullaniciadi/Library/Containers/com.Microsoft.Powerpoint/Data/Library/Preferences/AutoRecovery

open autosave folder ppt mac

Aranan dosyayı bulduktan sonra, ya başka bir klasöre sürükleyip bırakın veya PPT sunumunu açın ve Dosya > Farklı Kaydet‘e tıklayın.

Yöntem 3: Geçici Klasörden Kurtarma

Temporary Files klasörü, belli bir süre sonra otomatik olarak silinen bazı işletim sistemi ve uygulama dosyalarını depolayan Mac’inizdeki gizli bir klasördür. Aradığınız PowerPoint sunum dosyasının Temp klasörüne gitmiş olma ihtimali çok küçüktür.

Mac’inizde kaydedilmemiş bir PowerPoint dosyasını kurtarmak ve Geçici Klasör’ü açmak için bu adımları izleyin:

 1. Terminal‘i başlatın ( Launchpad‘e gidin ve arama alanına Terminal yazın).
 2. Terminal penceresine aşağıdaki komutu yazın ve Return tuşuna basın: echo $TMPDIR
 3. Daha sonra bu komutu yazın ve Temp klasörünü açmak için Return tuşuna basın: open $TMPDIRterminal find tempfiles folder
 4. TemporaryItems klasörü ve com.microsoft.Powerpoint klasörü içinde dosyayı arayın.temporaryitems on mac

Yöntem 4: Veri Kurtarma Yazılımı Kullanın

Eğer aradığınız PPT dosyasının gerçekten silindiğinden eminseniz, sunuyu kurtarmak için bir veri kurtarma uygulaması kullanmak en iyi seçeneğiniz olacaktır. Bu tür bir araç seçerken, kullanımı kolay, gezinmesi basit ve silinmiş veya kaybolmuş dosyaları kurtarmada oldukça etkili olduğu kanıtlanmış olan Disk Drill‘ı öneriyoruz.

Disk Drill, tüm ana dosya sistemleriyle (HFS/HFS+, APFS, NTFS, FAT, vb.) uyumludur ve 400’den fazla farklı dosya tipini kurtarabilir. Ayrıca, bu yazılımın sürücünüzü tarayabileceğiniz ve bulunan dosyaları önizleyebileceğiniz ücretsiz deneme sürümü vardır.

Önemli: Silinen PowerPoint dosyasının üstüne yazılmasını önlemek ve sunumu başarıyla kurtarma şansınızı artırmak için, veri kaybını fark ettiğiniz anda bilgisayarınızı veya dosyanın bulunduğu sürücüyü kullanmayı derhal durdurun.

Mac’inizde silinmiş bir PowerPoint’i kurtarmak için bu adımları izleyin:

 1. Disk Drill’i indirin ve uygulamayı yüklemek için ekrandaki talimatları takip edin.
 2. Uygulamayı başlatın ve PowerPoint dosyasının bulunduğu diski seçin.
 3. Kayıp verileri ara butonuna tıklayarak taramayı başlatın.disk drill ile mac tarayın
 4. Taramanın bitmesini bekleyin ve Bulunan öğeleri önizle sekmesine tıklayın.disk drill ile bulunan öğeleri inceleyin
 5. Aramayı daraltmak için yan çubuktaki Belgeler kısmına tıklayın veya sadece PowerPoint sunumlarını görmek için sağ üstteki arama alanına PPT yazın. Bir dosyayı önizlemek için dosyanın yanındaki göz ikonuna tıklayın.
 6. Gerçekleştirmek istediğiniz dosyaları seçin ve Kurtar butonuna basın.disk drill mac ile ppt sunumunu kurtarın
 7. Kurtarılan dosyalar için bir hedef klasör seçin ve onaylamak için TAMAM‘a tıklayın.

Yöntem 5: Time Machine Yedeğinden Kurtarma

Time Machine, tüm Mac’lerde bulunan yerleşik bir yedekleme aracıdır. Eğer bu uygulamayı düzenli olarak verilerinizi yedeklemek için kullanıyorsanız, silinen bir PowerPoint sunumunu kurtarmak için bu yedekleme sürümlerinden birini kullanabilirsiniz.

Time Machine kullanarak Mac’inizde bir PPT dosyasını geri yüklemek için bu adımları izleyin:

 1. Time Machine yedeklerini içeren diski Mac’inize bağlayın (yedeklemeler için dahili bir disk kullanmışsanız bu adımı atlayın).
 2. Ekranınızın üst kısmındaki menü çubuğunda Time Machine simgesine tıklayın ve Time Machine’e Gir seçeneğini seçin.mac'te time machine'a gir
 3. Silinen PPT dosyasının bulunduğu klasöre gidin.
 4. Gerekli yedek sürümünü seçmek için sağ taraftaki okları ve zaman çizelgesini kullanın.time machine ppt sunumu
 5. Dosyayı önizlemek için üzerine tıklayın ve SpaceBar tuşuna basın.
 6. Gerekli PPT dosyasını seçin ve Geri Yükle düğmesine tıklayın.

Kurtarılan PowerPoint sunumu, silinmeden önce saklandığı aynı klasöre hemen geri konulacak.

Yöntem 6: OneDrive’dan Geri Yükle

OneDrive, tüm Microsoft 365 abonelerine sunulan bir bulut depolama çözümüdür. PowerPoint sunumlarınızı kaydetmek için kullanıyorsanız, silinenleri geri yükleme konusunda da kullanabilmeniz gerekmektedir.

Silinen bir PPT dosyasını OneDrive’dan geri yüklemek için bu adımları izleyin:

 1. Herhangi bir tarayıcı kullanarak onedrive.live.com adresine gidin ve OneDrive hesabınıza giriş yapın.
 2. Geri Dönüşüm Kutusu klasörüne gidin.
 3. Silinen PPT dosyasını arayın.
 4. Kurtarmak istediğiniz dosyaya tıklayın ve ardından üst kısımdaki Geri Yükle butonuna tıklayın.silinen ppt onedrive geri yükle

S.S.S:

Sunum dosyasını bilgisayarınızda PowerPoint'te açmak için çift tıklayın. Mac'inizde PowerPoint uygulaması yoksa ve bir PPT sunumu açmak istiyorsanız, dosyaya sağ tıklayın, açılır menüden Açılış seçeneğini seçin ve Keynote'a tıklayın.
PowerPoint'in Mac'te açılmamasının en yaygın sebebi, arka planda çalışan diğer uygulamaların onunla çakışıyor olması olabilir. Bu yüzden tüm uygulamaları kapatmayı deneyin (Apple menüsü > Zorla Çıkış) ve sonra PowerPoint'i tekrar açın.
Mac'inizde bir PowerPoint sunusunu kaydetmek için bu adımları izleyin:
 1. Ekrandaki üst menüde bulunan Dosya’yı tıklayın ve Farklı Kaydet’i seçin.
 2. Sunum için tercih ettiğiniz bir isim girin, dosyayı kaydetmek istediğiniz klasörü seçin ve bir dosya formatı belirleyin.
 3. Veya Çevrimiçi Konumlar’ı tıklayarak sunuyu OneDrive hesabınıza kaydedin.
 4. Hazır olduğunuzda, Kaydet’e tıklayın.
Avatar photo
Romana Levko, teknoloji ile ilgili konulara büyük bir ilgi duyan profesyonel bir içerik yazarıdır. Ana odak noktası, veri kurtarma, Apple ürünleri ve siber güvenliktir. Boş zamanlarını Mac'ini kurcalayarak ve en sevdiği müzik albümlerini dinleyerek geçirir.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım tamiri konularında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required