SD Kartın Ömrü Nedir ve Nasıl Kontrol Edilir?

115

sd kart ömrüSD kartlar verilerinizi saklamak için ucuz ve etkili bir yoldur. Kullanımı kolaydır ve günümüzde bulunan çoğu cihazla uyumludur. Ancak kartınızı tekrar tekrar kullanmadan önce, SD kartların sınırlı bir ömre sahip olduğunu unutmayın.

Bir SD kart ömrünün sonuna yaklaştıkça farklı hatalara karşı daha savunmasız hale gelmeye başlar. Bu yüzden SD kartınızın ölüp ölmediğini anlamak istiyorsanız, bu rehber SD kart ömrünü ve kartınıza nasıl bakım yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Gerçek Bir SD Kartın Ömrü Ne Kadardır?

Herhangi bir depolama cihazı gibi, bir SD kart veya bir mikro SD kart da zamanla kullanıldıkça yıpranabilir. Bu kartlar, zamanla yıpranmaya başlamadan önce sınırlı sayıda yazma döngüsüne sahip olan flaş bellek teknolojisini kullanır.

SD Association‘a göre, kartların ömrü yaklaşık 10 yıl ya da daha fazla olmalıdır. Samsung mikro SD kart gibi diğer yeni SD kartların ömrü ise 16 yıla kadar çıkabilmektedir. Ancak, sorduğunuz herhangi bir fotoğrafçı size bunun çok daha az olduğunu söyleyecektir.

Gerçek cevap, SD kartların üretimi için kullanılan teknolojiye bağlıdır. SD kartların sınırlı bir ömrü vardır, kullanılmasalar bile. Ayrıca, SD kartın kalan ömrü de aşağıdakiler gibi farklı faktörlere bağlıdır:

 • SD kart kalitesi – Bir SD kartın nasıl üretildiği doğrudan ne kadar süre dayanacağını etkileyecektir. Samsung ve Sandisk gibi bazı SD kart markaları ve üreticileri, daha dayanıklı ve güvenilir SD kartlar ürettikleri bilinmektedir.
 • Kullanım – SD kartınızı nasıl kullandığınız aşınmasını hızlandırabilir. Dosya aktarımı sırasında cihazınızı düzgün olmayan şekilde çıkarmak bütünlüğünü etkileyebilir. Uygulamaları doğrudan SD kartınızdan çalıştırmak da yıpranmasını artırabilir.
 • Biçimlendirme – SD kartınızı idealin üzerinde defalarca biçimlendirmek SD kartının ömrünü etkiler. Benzer şekilde, SD kartınızı uyumsuz dosya sistemleriyle biçimlendirmek de zarar verebilir.
 • Çevresel koşullar – SD kartınızı nasıl saklıyorsunuz? SD kartınızı yüksek sıcaklıklara, nem oranına ve hatta aşırı toza maruz bırakmak, enerjisiz bir şekilde veri tutma süresini etkileyebilir. Daha da kötüsü, fiziksel hasara yol açabilir ve veri kaybına neden olabilir.

Bir SD kartın ve mikro SD kartın ömrünü anlamak, kartınızı kullanırken karşılaşabileceğiniz beklenmedik hatalardan kaçınmanıza veya hataları hafifletmenize yardımcı olabilir. İster daha yoğun olarak SD kart kullanan bir fotoğrafçı olun ister sıradan bir kullanıcı, kartınızın sağlığını izlemek, bozuk bir SD karttan dosya kurtarma ihtiyacını önler.

Ölmekte Olan SD Kartın Belirtileri

SD kartınızın kesin sağlık durumunu kontrol edemeseniz de, SD kartınızın iyi olmadığına dair bazı belirgin işaretlere bakabilirsiniz:

İşaret Açıklama
🐌 Okuma/yazma hızında belirgin yavaşlama Okuma/yazma hızının yavaşlaması farklı nedenlerle oluşabilir, ancak bu durum bir SD kartın ömrünün sonuna geldiğinin de belirtisi olabilir.
⚠️ Sık sık çeşitli hatalar meydana gelir Bir SD kartın arızalanmakta olduğunun daha yaygın bir işareti, aniden ve daha sık ortaya çıkan çeşitli dosya hatalarıdır.
📂 Dosyalar rastgele belirir Rastgele beliren dosyalar, veri bozulması, dosya sistemi hataları veya kötü amaçlı yazılım nedeniyle olabilir, ancak bu durum aynı zamanda kartın bozulmasından da kaynaklanabilir.
👻 Kart, Dosya Yöneticisi’nde görünmüyor SD kartınızın cihazlar tarafından tanınmaması, yaklaşan bir arıza işareti olabilir.
❎ SD karttaki dosyalar rastgele bozulur SD kartın yazma döngüleri kullanıldıkça, kartınızdaki dosyalar bozulmaya başlayabilir veya okunamaz hale gelebilir.

Ölmekte Olan Bir SD Karttan Veri Nasıl Kurtarılır

Arızalanan bir SD karttan dosyalarınızı mümkün olan en kısa sürede geri almak önemlidir. Ancak, bir nedenden ötürü erişemiyorsanız, başarılı bir kurtarma şansını artırmak için profesyonel bir veri kurtarma aracı kullanın.

Arızalı depolama cihazları için, daha fazla hasarı önlemek amacıyla kartınızın bayt-bayt kopyasını yapmak ve o imajı taramak önerilir. Disk Drill, SD kart imajı oluşturmayı bile destekleyen en iyi SD kart veri kurtarma araçlarından biridir.

Öncelikle, aşağıdaki adımları uygulayarak SD kartınızın bayt bayt yedeklemesini yapmak için Disk Drill kullanın:

 1. İndir ve Disk Drill’i yükle.
  disk drill kurulumu
 2. SD kartınızı bilgisayarınıza bağlayın. Sonra, uygulamayı açın ve Sürücü Yedeği butonuna tıklayın.
  sürücü yedeği
 3. SD kartınızı seçin ve Byte’dan Byte’a Yedekle butonuna tıklayın.
  sürücü yedeği
 4. Yedeğinizi nereye kaydetmek istediğinizi seçin. Dosya hedefinin yedeği saklamak için yeterli disk alanına sahip olduğundan emin olun. Yedek ayarlarını düzenledikten sonra, Tamam butonuna tıklayın. Bu, yedekleme işlemini başlatır.
  byte-dan byte-a yedeğe
 5. Disk Drill yedeklemeyi tamamladıktan sonra, Ana Sayfa butonuna tıklayın.
  disk imajı oluşturuldu

SD kartınızın bir disk görüntüsünü oluşturduğunuzda, şimdi kayıp dosyaları taramak için hazırsınız. Devam etmek için bu adımları takip edin:

 1. Disk Drill’in ana sayfasında, Depolama Aygıtları > Disk imajını bağla üzerine tıklayın.
  disk imajını bağla
 2. Oluşturduğunuz yedeği seçin ve ‘a tıklayın.
  depolama aygıtları
 3. Şimdi SD kartınızın disk imajını kullanılabilir cihazlar listesinde görmelisiniz. İmajı seçin ve Kayıp verileri ara‘ya tıklayın.
  kayıp verileri ara
 4. Disk Drill yedekleme dosyanızı taranmaya başlamalıdır. Şimdiye kadar taranan dosyaların önizlemesini, Bulunan öğeleri incele’ye tıklayarak görüntüleyin. Taramanın bitmesini beklemek istiyorsanız, bir sonraki adıma geçin.
 5. Tarama bittiğinde, Bulunan öğeleri incele‘ye tıklayın.
  bulunan öğeleri incele
 6. Kurtarmak istediğiniz dosyaların önizlemesini onlara tıklayarak yapın. Kurtarılacak dosyaları seçtikten sonra, Kurtar‘a tıklayın.
  dosyaları kurtar
 7. Kurtarılan dosyalarınızı saklamak istediğiniz klasörü seçin. Sonra, İleri‘ye tıklayın. Disk Drill şimdi dosyalarınızı kurtaracak ve onları seçtiğiniz konumda saklayacak.
  dosya hedefini seç
 8. Kurtarma işleminden sonra, Disk Drill kurtarma durumunu ve kurtarılan dosyaların toplam sayısını gösterecektir. Dosyalarınızı incelemek isterseniz, Keşfette kurtarılan verileri göster’e tıklayın.
  disk drill tamamlandı

SD Kartınızın Ömrünü Uzatmak İçin İpuçları

Başarısız bir SD kart, dosyalarınızı veri kaybı riskiyle karşı karşıya bırakır. Bir SD kart doğru şekilde bakılmazsa, çeşitli dosya hatalarıyla karşılaşabilir ve hatta kullanılamaz hale gelebilir. SD kartın ömrünü maksimize etmek ve güvenilir performansını sağlamak için izleyebileceğiniz bazı ipuçları şunlardır:

 • Bir bellek kartını asla birleştirme (defrag) yapmayın. Bir SD kartın içinde mekanik hareketli bir parça bulunmaz. Bu, kartınızı birleştirme yapmanın pek bir fayda sağlamayacağı anlamına gelir, ancak ekstra yazma çevrimleri olarak sayılır ve yıpranmaya katkıda bulunur.
 • Uygun dosya sistemini kullanın. Daha sık yazma işlemi yapacak bir günlük dosya sistemi (NTFS gibi) yerine FAT32 kullanın; bu, SD kart ömrünü kısaltır.
 • Kartınızı olumsuz koşullarda saklamaktan kaçının. Hafıza kartlarınızı serin ve kuru bir yerde sakladığınızdan emin olun ki, temas pinleri zamanla paslanıp korozyona uğramasın.
 • Biçimlendirmeyi sınırlayın. SD kartınızı biçimlendirmek, SD kart yazma çevrimlerine katkıda bulunur. Kartı yalnızca gerektiğinde biçimlendirmeye çalışın.

Sonuç

SD kartınızın bakımını yapmak, uzun ömürlülüğü ve güvenilirliğini sağlamak için önemlidir. Kartınızın sağlığını kesin olarak belirlemenin bir yolu olmamakla birlikte, göz önünde bulundurmanız gereken ve ölmekte olan bir kartı işaret eden bazı faktörler vardır: daha yavaş okuma/yazma hızları, aniden ortaya çıkan çeşitli hatalar, rastgele dosyaların belirmesi, algılanamayan bir SD kart ve dosya bozulması gibi diğerleri arasında.

SD kart arızası veri kaybına neden olabilir. Ve kartı erişemez olduğunuz için, kaybolan dosyalarınız için bir disk imajı oluşturup bu imajı tarayacak güçlü bir veri kurtarma aracı olan Disk Drill’i seçmeniz önerilir.

Tabii ki, kartınızı defrag yapmaktan kaçınırsanız, formatlarken uygun dosya sistemini kullanırsanız, hafıza kartınızı serin ve kuru bir yerde saklarsanız ve yalnızca gerekli olduğunda kartınızı formatlarsanız SD kartınızdan en iyi şekilde yararlanabilir ve onun yaşlanmasını yavaşlatabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular:

Ne yazık ki, SD kart ömrünü doğru bir şekilde kontrol edebilecek araçlar bulunmamaktadır. Ancak, kartınızın bozulmaya başladığına dair belirteçleri izleyebileceğiniz çeşitli faktörler bulunmaktadır: kullanım alışkanlıkları, okuma/yazma hızları, dosya hataları ve bozulmaları ve okunamayan SD kartlar.
Aslında öyle değil. SD karttan veri okumak aşınma ve yıpranmaya çok fazla katkıda bulunmaz. Bir SD kartın ömrünü daha önemli derecede etkileyen şey, SD karta veri yazmaktır. Bellek kartları için yazma çevrimleri sınırlıdır. Dosya kaydetme, biçimlendirme ve diğer benzer işlemler kartınızın zamanla yıpranmasına neden olur.
SD kartınızı değiştirme sıklığı konusunda kesin bir kural yoktur. Kartınızı ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiği, SD kartını nasıl kullandığınıza ve ömrünü nasıl izlediğinize bağlıdır. Ancak, daha yüksek kaliteli SD kartlar genellikle daha uzun ömürlü olup, daha fazla yazma döngüsüne dayanabilir. Yoğun olmayan kullanım durumunda, SD kartınız birkaç yıl dayanabilir.
Biçimlendirme SD kart yazma çevrimlerini arttırsa da, kartınızı biçimlendirmek kartınızın önemli derecede kötüleşmesine neden olmaz. Ancak, sık biçimlendirme yıpranma sürecini hızlandırabilir, bu yüzden bunu fazla yapmamaya çalışın.
Evet. SD kartlar, onlara nasıl baktığınıza bağlı olarak 5 yıl veya daha fazla süre kullanılabilir. Yine de, bir SD kartın ömrü, kartınızın kalitesine ve diğer faktörlere bağlı olacaktır, düşük kaliteli kartların kalitesiz flash belleğe sahip olma olasılığı daha yüksektir.
Emma Collins, teknolojiye olan geniş ilgisini yansıtan teknik öğreticiler ve nasıl yapılır rehberler yazan içerik yazarıdır. Teknik yazar olarak 5 yıldan fazla bir süredir Windows, Android, iOS, Sosyal Medya, Oyunlar ve daha fazlası hakkında makaleler yazmaktadır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım tamiri konularında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required