Windows/Android/Kamera’da bir SD Kartı Nasıl Biçimsiz Hale Getirilir

Onaylayan
55

windows'ta sd kartı geri yüklemeHata düzeltme veya hatalı bir SD kartı tamir etme işlemleri esnasında yanlışlıkla SD kartınızı biçimlendirmek çok yaygındır. Bazı durumlarda, SD kartınızı farklı bir dosya ayarına biçimlendirebilirsiniz. Her iki durumda da, biçimlendirme kartınızdaki tüm verileri siler.

İyi haber şu ki, biçimlendirme işleminden sonra verileri kurtarabilir ve esasen SD kartları “biçimsiz” hale getirebilirsiniz. Bu makale, bir SD kartı Windows, Android veya bir Kamera üzerinde nasıl biçimsiz hale getireceğinizi gösterecek.

SD Kartın Biçimlendirmesi Geri Alınabilir mi?

Unutmayın, hiçbir cihazda “biçimsizleştirme” ya da ters biçimlendirme işlevi bulunmamaktadır. Ancak, çeşitli teknikler kullanarak biçimlendirilmiş verileri geri yüklemeye çalışabilirsiniz. İlk olarak, SD kartı biçimlendirmek için kullanılan yöntemi belirlemeniz gerekmektedir.

Hızlı biçimlendirme, verilerinizi içeren gerçek bölümlere dokunmadan depolama alanını yeni dosyaları yazmak için kullanılabilir olarak işaretler. Bu nedenle, hızlı biçimlendirme ile SD kartınıza yeni dosyalar kaydetme arasındaki sürede, buradan veri kurtarmayı deneyebilirsiniz.

📜 Ancak, bir tam format yaptığınızda, bilgisayarınız tüm verileri kalıcı olarak siler. Hızlı formatın aksine, tam format sürücüye sıfırlar yazıp üzerine yazar ve kötü sektörleri tarayarak bunları depolama alanı olarak kullanımdan çıkartır. Bu tür durumlarda, SD kartın formatının geri alınması imkansız hale gelir. Kameralar gibi cihazlar genellikle varsayılan olarak tam format yapar – bu da veri kurtarımını imkansız kılar.

Biçimlendirilmiş Bir SD Karttan Veri Nasıl Kurtarılır?

Biçimlendirilmiş bir SD karttan veri kurtarmanın en kolay yolu, üçüncü taraf bir veri kurtarma programı kullanmaktır. Genellikle, pahalı bir profesyonel veri kurtarma şirketiyle iletişime geçmek dışında sahip olduğunuz tek seçenektir. Android telefonunuzda veya Windows veya macOS bilgisayarınızda veri kurtarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yöntem 1: PC veya Mac’te Biçimlendirilmiş bir SD Karttan Veri Kurtarma

Bir hafıza kartından biçimlendirmeyi kaldırmak (biçimlendirmenin etkisini geçersiz kılmak) veya verileri kurtarmak için en etkili yöntem, profesyonel veri kurtarma yazılımı kullanmaktır. Bu araçlar, kaybolan verilerinizi etkili bir şekilde kurtaracak şekilde tasarlanmıştır. Piyasada birçok araç bulunmakla birlikte, Disk Drill, SD kartınızdan veri kurtarmak için güvenilir bir seçenektir.

Disk Drill, kullanımı kolay bir arayüze sahip, sektör lideri bir veri kurtarma aracıdır ve ilk kez kullanacak kişiler hızlıca adapte olabilir. Dahası, yaklaşık 400+ dosya tipini geri getirebilir. Üstelik, Windows sürümü 500MB’a kadar veri kurtarmayı ücretsiz sunar!

SD kartınızı biçimlendirdiyseniz ve verilerinizi geri almak istiyorsanız, SD kartını hemen kullanmayı bırakın. Biçimlendirilmiş SD kartı kullanmaya devam ederseniz, silinen dosyalarınızın üzerine yazılacak – veri kurtarmayı zorlaştırarak imkansız hale getirecektir.

İşte Disk Drill ile Windows üzerinde ücretsiz olarak SD kartı biçimden nasıl çıkaracağınız:

 1. İndir ve Disk Drill’i Windows için kur.
  disk drill kurulumu
 2. SD kartınızı bilgisayara bağlayın ve Disk Drill’i başlatın.
 3. Biçimlendirilmiş SD kartını cihazlar listesinden seçin. Sonra, tarama sürecini başlatmak için Kayıp verileri ara düğmesine tıklayın.
  disk drill'da sd kartı seçme
 4. Disk Drill’in gelişmiş algoritması, SD kartınızı düzgün bir şekilde tararken biraz zaman alabilir. Tarama tamamlandığında, kurtarılabilir verileri kontrol etmek için Bulunan öğeleri gözden geçir düğmesine tıklayın.
  disk drill'da tarama sayfası
 5. Belirli dosyaları üst sağ köşedeki arama çubuğu aracılığıyla veya dosya türüne göre sorgulayarak arama sonuçları içinden filtreleyebilirsiniz. Ayrıca dosyanın üzerine gelip göz düğmesine tıklayarak önizlemesini yapabilirsiniz.
  veri kurtarma için dosyaları seçme
 6. Biçimlendirilmiş SD kartınızdan kurtarmak istediğiniz dosyaları seçtikten sonra, Kurtar düğmesine tıklayın. Alternatif olarak, tüm kutucukları işaretsiz bırakıp Tümünü kurtar düğmesine tıklayabilirsiniz.
 7. Kurtarılan verilerin kaydedilebileceği bir depolama konumu seçmeniz istenecektir. Mevcut verilerin üzerine yazılmalarını önlemek için onları ayrı bir konumda kaydetmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Son olarak, SD kartını biçimden çıkarmak ve verilerinizi kurtarmak için İleri‘ye basın.
  veri kurtarma için hedef seçme

Biçimlendirilmiş bir SD karttan verileri akıllı telefondan çıkarmadan da kurtarmak mümkündür. Bunu yapmak için Android akıllı telefonunuzu bir Mac’e bağlamanız ve Disk Drill for macOS kullanmanız gerekmektedir.

İşte sürecin genel bir özeti:

 1. Android telefonunuzun rootlu olduğundan emin olun.
 2. Android cihazınızda USB hata ayıklamayı etkinleştirin.
 3. Mac’inize Disk Drill‘i indirin ve yükleyin.
 4. Smartphone’unuzu Mac’e bağlayın, Disk Drill’ı açın ve Android cihazınıza erişmek için gerekli izinleri verin.
 5. Android cihazını tarayın ve dosyalarınızı kurtarın.scan SD card directly in android phone

Yöntem 2: Android Veri Kurtarma Uygulaması Kullanın

SD kartınızı veya Android cihazınızı bilgisayarınıza bağlayamıyor musunuz? Android veri kurtarma uygulaması DiskDigger kullanarak verilerinizi kurtarabilirsiniz. Windows ve macOS için tam teşekküllü veri kurtarma uygulamaları kadar etkili olmasa da, çoğu durumda işinizi görecektir.

DiskDigger Android uygulamasını kullanarak gerçekleştirebileceğiniz iki tarama türü vardır—Temel Tarama ve Tam Tarama. Temel Tarama ücretsizdir, ancak yalnızca silinmiş fotoğrafları kurtarabilir. Ayrıca, Android cihazının root edilmesini gerektirmez. Diğer yandan, ücretli Tam Tarama tüm dosya türlerini kurtarabilir, ancak cihazın root edilmiş olmasını gerektirir.

İşte Disk Digger kullanarak Android cihazdaki biçimlendirilmiş bir SD karttan veri kurtarma yöntemi:

 1. Google Play Store’dan DiskDigger’ı indirin.
 2. DiskDigger uygulamasını başlatın.
 3. Basit Fotoğraf Taraması Başlat’a dokunun veya ihtiyacınıza göre Tam Tarama menüsünden SD kartınızı seçin (root gerektirir).DiskDigger'ı başlat
 4. Kurtarmak istediğiniz dosya türlerini seçin ve Tamam‘a dokunun.
 5. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin ve Kurtar‘a dokunun.disk digger dosya kurtar
 6. Dosyaları yerel olarak kaydetmek, bir uygulamaya kaydetmek veya bir FTP sunucusuna yüklemek isteyip istemediğinizi seçin.disk digger kaydetme konumunu seç

SD Kart Nasıl Biçimlendirilir?

Kaybolan verileri kurtardığınıza göre, SD Kartı taşınabilir cihazlarla (akıllı telefon, kamera vb.) uyumluluğu sağlamak için yeniden biçimlendirmeyi deneyin. Yeniden biçimlendirme, SD kartın dosya sistemini önceki duruma geri getirir – böylece sorunsuz okuma/yazma döngüleri kolaylaşır.

SD kartınızı Windows’ta, Android telefonunuzda veya kameranın içinde yeniden biçimlendirebilirsiniz:

Windows’ta SD Kart Nasıl Biçimlendirilir

SD kartınızı Windows’ta ücretsiz olarak yeniden biçimlendirmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Hadi onlara bir göz atalım.

Dosya Gezgini

SD kartın dosya sistemi türünü değiştirmek ve yüksek seviye biçimlendirme yapmak için Dosya Gezgini’ni kullanabilirsiniz. Sadece şu adımları takip edin:

 1. SD kartınızı bir SD kart yuvası veya harici bellek kartı okuyucusu aracılığıyla PC’nize veya dizüstü bilgisayarınıza bağlayın.
 2. Windows Dosya Gezgini‘ni açın. Şimdi, Bu PC‘yi seçin.
 3. SD kartın üzerine sağ tıklayın ve Biçimlendir‘i seçin.
  dosya gezgininden sd kartı biçimlendirme
 4. SD Kartı Biçimlendirme diyalog kutusunda, Dosya Sistemi açılır okunu seçin ve uygun formatı seçin. Eğer hafıza kartını yalnızca Windows sistemlerinde kullanmayı planlıyorsanız, NFTS‘yi seçin, birden fazla cihaz türünde kullanacaksanız FAT32‘yi seçin.
  sd karta hızlı biçimlendirme yapma
 5. Şimdi, ‘Hızlı Biçimlendirme‘ onay kutusunu seçin ve Başlat‘a tıklayın.
 6. Uyarı diyalog kutusu belirdiğinde, Tamam‘a tıklayın.
  biçimlendirme uyarısı

Disk Yönetimi

Ayrıca, SD kartı sorunsuz bir şekilde yeniden biçimlendirmek için Disk Yönetimini de kullanabilirsiniz. Sadece bu adımları takip edin:

 1. Başlat Menüsü‘ne sağ tıklayın ve Disk Yönetimi‘ni seçin.
  windows'ta disk yönetimine erişim
 2. İletişim kutusu açıldığında, sürücüler/bölümler listesinden SD kartınızı seçin.
  disk yönetimini kullanarak biçimlendirme
 3. SD kartın üzerine sağ tıklayın ve Biçimlendir‘i seçin.
 4. Bir dosya sistemi seçin ve birim boyutunu belirleyin. ‘Hızlı biçimlendirme yap‘ kutusunu işaretlediğinizden emin olun. Şimdi, Tamam‘ı tıklayın.
  disk yönetiminde hızlı biçimlendirme yapma
 5. Uyarı belirdiğinde, biçimlendirme işlemine başlamak için tekrar Tamam‘ı tıklayın.
  biçimlendirme uyarısı

Windows için SD Bellek Kartı Biçimlendirici

Resmi, SD Association (SDA) tarafından onaylanmış SD/SDHC/SDXC kartları için biçimlendirme aracı, SD Memory Card Formatter olarak adlandırılır. Araç hafif ve oldukça kullanımı kolaydır. SDA tarafından onaylandığı için, biçimlendirme süreci sırasında bir şeylerin yanlış gitmesi pek olası değildir.

İşte SD Memory Card Formatter’ı kullanarak Windows’ta SD kartınızı nasıl formatlayacağınız:

 1. SD Memory Card Formatter‘ı indirin ve yükleyin.
 2. SD kartınızı PC’nize bağlayın ve SD Memory Card Formatter’ı açın.
 3. Select card açılır menüsünden SD kartınızı seçin.choose sd card
 4. Formatting options bölümünden Hızlı Biçimlendirme ya da Üzerine Yazma Biçimlendirmesi’ni seçin. Üzerine Yazma Biçimlendirmesi’ni geri alamayacağınızı unutmayın.
 5. SD kart için bir Cilt etiketi (isim) belirleyin ve Format‘a tıklayın.proceed formatting sd card

Android Telefonda SD Kart Nasıl Biçimlendirilir

Birkaç Android telefonunda harici bir microSD kart bulunur. Bu durumlarda özel bir dosya sistemi seçemeseniz de, dosyalarınızı yedekledikten sonra SD kartı telefonda biçimlendirebilirsiniz. Sadece şu adımları takip edin:

 1. Ayarlar‘a gidin > Cihaz Bakımı.
 2. Depolama‘ya dokunun. Sonra, Gelişmiş‘e dokunun.
  android'de depolama ayarları
 3. Taşınabilir depolama altında, SD kartınızı seçin.
 4. Biçimlendir‘e dokunun.
 5. En son olarak, SD Kartı Biçimlendir seçeneğine dokunun.
  android'de sd kartı biçimlendirme

Kamerada SD Kart Nasıl Formatlanır

Kamera SD kartını biçimlendirme adımları, kamera markasına göre değişiklik gösterir. Bu makale için Canon bir kamera kullanarak biçimlendirme yapıyoruz:

 1. SD kart takılıyken kamerayı açın. Şimdi, Menü‘ye basın.
 2. Ayar anahtar simgesini seçin ve sonra yeniden biçimlendirmek istediğiniz kartı seçin.
  kamerada biçimlendirme
 3. Şimdi, Biçimlendir‘i seçin. Hızlı biçimlendirme yapmak için doğrudan Tamam‘a tıklayın. Ancak tam bir biçimlendirme yapmak için, ‘Düşük seviye biçimlendirme‘ seçeneğini onaylamak için BİLGİ düğmesine basın ve sonra Tamam‘ı seçin.

Sonuç

Cihazların hiçbirinde yerel bir biçimlendirme kaldırma seçeneği bulunmamakla birlikte, Disk Drill gibi veri kurtarma yazılımlarını kullanarak SD kartınızdan kaybolan verileri geri kazanmayı deneyebilirsiniz.

Önemli veri kaybını önlemek için, biçimlendirmeden önce dosyalarınızın yedeklerini oluşturmalısınız. Bunu bulut depolama, depolama cihazları kullanarak veya Disk Drill’in bayt düzeyinde yedekleme özellikleri ile yapabilir ve verilerinizi güvende tutabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

SD kartı bilgisayar kullanmadan telefonda iki farklı şekilde biçimlendirebilirsiniz. Bunlar:
 1. Daha önce yedek almadıysanız, Android telefonunuza bir SD kart kurtarma uygulaması indirin ve kaybolan verilerinizi kurtarmak için kullanın.
 2. Verilerinizi, telefonunuza bir Google Drive yedeği indirerek kurtarın. Bu şekilde, Google Drive'dan tüm resimlerinizi, videolarınızı, sohbetlerinizi, müziklerinizi ve diğer dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.
Maalesef, bir kurtarma programı olmadan bir SD kartın biçimlendirmesini geri almanın kesin bir yolu yoktur. Attrib Komutu teknik olarak verileri "geri yükleyebilir". Ancak, bu sadece dosyalarınızın kaybolmasına neden olabilecek hataları düzelten bir yöntemle çalışır. Eğer biçimlendirme sebebiyle bir hata oluşmamışsa, bu yöntemi kullanarak SD kartın biçimlendirmesini geri alamazsınız.
Android'de bir SD kartı dahili depolama olarak biçimlendirme, kartın yalnızca o belirli cihaz üzerinde çalışacağı anlamına gelir. Bir SD kartı dahili depolama olarak biçimini kaldırmak için şu adımları izleyin:
 1. Cihazınızdaki tüm verileri yedekleyin. Şimdi, SD Kartı Android Dahili Bellekten şifresini çözün.
 2. Telefonunuzda, Ayarlar > Depolama > Depolama Ayarları’na gidin.
 3. Taşınabilir olarak biçimlendir’e dokunun.
 4. Ardından, "Biçimlendir”e dokunun.
 5. Şimdi, onu tekrar taşınabilir yaptıktan sonra SD kartı Android'den çıkarmayı unutmayın.
 6. Son olarak, kaybolan verileri kurtarmak ve SD kartın biçimini kaldırmak için SD kart kurtarma yazılımını kullanın.
Avatar photo
Joshua, 7 Data Recovery için teknoloji içerik yazarıdır. İçerik dünyasında yeterince uzun süre kaldığı için azın çok olduğunu anlayacak kadar deneyime sahiptir. Joshua, karmaşık teknik bilgileri öz ve sindirilebilir parçalar halinde sunmayı sürekli amaçlar. Hobileri arasında spor bahisleri yapmak, Drake dinlemek ve The Office'i yüzlerce kez tekrar izlemek yer almaktadır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required