Windows PC’de USB Belleği Biçimsizleştirmek: Ücretsiz Yöntemler

Onaylayan
61

windows'ta usb belleği yeniden biçimlendirmeYakın zamanda USB’nizi biçimlendirdiniz mi, ancak üzerindeki verileri yedekleme şansı bulamadan mı yaptığınızı fark ettiniz? Bu hepsi saniyeler içinde gerçekleşebilir. Bir kere yapıldı mı, verilerinizi geri almak için süreci geri almanın bir yolunu çılgınca aramaya başlarsınız.

Eğer bir USB belleği biçimlendirmeyi geri almanın mümkün olup olmadığını merak ediyorsanız, cevabı bu makalede açıklayacağız, aynı ve kayıp verilerinizi nasıl geri alabileceğinizi de anlatacağız.

USB Flash Sürücüsünü Biçimlendirmeyi Geri Alabilir misiniz?

USB belleği, son zamanlarda gerçekleşen bir biçimlendirmeyi geri alacak şekilde biçimini kaldırmanın bir yolu yoktur. Bir kez biçimlendirme yapıldıktan sonra, USB’yi biçimsizleştirmenin tek yolu onu yeni bir dosya sistemiyle tekrar biçimlendirmek veya dosya sistemini tamamen kaldırmaktır. Ancak, biçimlendirme süreci nedeniyle kaybolan verileri kurtarmak mümkündür. Bu, özel veri kurtarma yazılımı kullanılarak yapılır.

Bir flash sürücüyü yeni bir dosya sistemine geçirmeden önce, ilk biçimlendirmede kaybolan verileri kurtarmanız gerekir. Bu veriler kaybolmuşken, USB’ye yazılan herhangi yeni bir veri tarafından üzerine yazılmaya açıktır. Bu nedenle, USB’yi tekrar biçimlendirip daha sonra kurtarma işlemi yaparak herhangi bir risk almamak istemezsiniz.

Biçimlendirmeden Sonra USB’den Dosyalar Nasıl Kurtarılır

Bazı durumlarda, biçimlendirme gereklidir. Genellikle, Windows bir sorun fark ettiğinde, örneğin bozulma olduğunda, USB’nizin biçimlendirilmesi gerektiğini ısrarla söyler. Eğer içinde veriler bulunan USB’nizi zaten biçimlendirdiyseniz, hızlı biçimlendirme yaptıysanız ve tam biçimlendirme yapmadıysanız, kaybolan dosyalarınızı kurtarma şansınız hala var.

Verileri kurtarmak için, bu tür durumlar için tasarlanmış bir veri kurtarma aracı olan Disk Drill‘i öneriyoruz. Hızlıdır, kullanımı kolaydır ve yükseltme yapmadan önce 500 MB’a kadar ücretsiz kurtarma sunar.

İşte son zamanlarda biçimlendirilmiş bir USB’den dosyaları kurtarmanız için kullanabileceğiniz birkaç yöntem.

Yöntem 1: Profesyonel Veri Kurtarma Yazılımı Kullanımı

Profesyonel bir veri kurtarma çözümü, çoğu ücretsiz yazılıma kıyasla en iyi sonuçları sunabilir. Tercih ettiğimiz veri kurtarma aracı Disk Drill’dir, çünkü bu da dahil olmak üzere temelde her türlü veri kaybı durumuna hizmet etmek için tasarlanmıştır.

Tüm bir arada tarayıcısı, dosya sistemi taranabilir bir durumda olmasa bile olabildiğince çok veriyi bulmak için birden fazla tarama yöntemi kullanır. Disk Drill ücretli bir araç olsa da, Windows kullanıcıları yazılımı denemek için 100 MB’a kadar ücretsiz geri yükleme yapabilirler.

Disk Drill kullanarak yeni biçimlendirilmiş bir USB bellekten veri kurtarmak için bu adımları izleyin:

 1. İndir ve Disk Drill’i kur.
 2. Formatlanmış USB’yi bağla ve cihaz listesinde seç. Kayıp verileri ara butonuna tıkla.Disk Drill ile tarama yapılacak USB'nin seçilmesi.
 3. Tarama tamamlandığında Bulunan öğeleri incele butonuna tıkla. Alternatif olarak, tüm verileri doğrudan kurtarmak için Hepsini kurtar… butonuna tıkla.Disk Drill'in bulduğu şeylerin görülmesi.
 4. Kurtarmak istediğin dosyaları işaretle. Önizleme panelini kullanarak ve sonuçları filtre butonlarıyla düzenleyerek işini kolaylaştırabilirsin. Hazır olduğunda, Kurtar butonuna tıkla.USB'den veri kurtarma.
 5. Uygun bir kurtarma konumu seç. Verileri kurtardığın aynı USB’ye geri yüklememe olduğundan emin ol. Kurtarmayı tamamlamak için Sonraki butonuna tıkla.seçilen dosyaların başka bir konuma kurtarılması

Yöntem 2: Ücretsiz Veri Kurtarma Yazılımı Kullanımı

Recuva, maliyet olmadan gelişmiş dosya kurtarma özelliklerine sınırsız erişim sağlayan bir veri kurtarma aracıdır. Disk Drill gibi profesyonel bir çözümün sunduğu düzeyde bir kurtarma performansına sahip olmayabilir, ancak yüksek başarı oranı bir öncelik olmadığında veya ücretli bir araca para harcayamayacağınız durumlarda hızlı dosya kurtarma için hala bir seçenektir.

İşte Recuva ile kurtarmanın kısa bir özeti:

 1. Recuva’yı indirin ve yükleyin.
 2. USB bellek sürücünüzü bağlayın.
 3. İleri düğmesine tıklayın.recuva karşılama ekranı
 4. Kurtarmak istediğiniz dosya türlerini seçin. Emin değilseniz, basitçe Tüm Dosyalar seçili durumda bırakın ve İleri düğmesine tıklayın.kurtarılacak dosya tipini seçin
 5. Belirli bir konumda seçeneğine tıklayın ve USB bellek sürücünüzü seçin. İleri düğmesine tıklayın.recuvada taranacak konumu seçin
 6. Derin tarama yapmak istiyorsanız, Derin Taramayı Etkinleştir seçeneğine tıklayın. Bu, düzenli tarama istediğiniz sonuçları vermezse sonradan da yapılabilecek bir işlemdir. Başlat düğmesine tıklayın.Recuvada taramayı başlat
 7. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin ve Kurtar düğmesine tıklayın.recuvada bulunan dosyaları seçin
 8. Bir kurtarma hedefi seçin ve Tamam düğmesine tıklayın.recuva kurtarma hedefini seçin

Windows’ta USB Sürücüsünün Biçimlendirmesini Nasıl Kaldırırsınız

Verileriniz güvende ve sağlam olduğunda, USB’yi yeni bir dosya sistemiyle biçimlendirerek biçimsiz hale getirmek isteyebilirsiniz. Bu, yanlışlıkla USB’yi yanlış dosya sistemiyle biçimlendirdiğiniz durumlarda gerekli olabilir.

Bunu yapabileceğiniz birkaç yol var, bu yüzden aşağıda sizin için birden fazla seçenek sunduk.

Yöntem 1: Dosya Gezgini Üzerinden

USB sürücüsünün biçimlendirmesini kaldırmak ve yeni bir dosya sistemiyle biçimlendirmenin en hızlı yollarından biri Dosya Gezgini aracılığıyla yapılır. Bu çoğu zaman sadece birkaç tıklama ile gerçekleştirilebilir ve zaten Dosya Gezgini arayüzüyle aşina olanlar için harikadır.

Bir USB belleği Dosya Gezgini kullanarak biçimlendirmek için bu adımları izleyin:

 1. USB belleğinizi bağlayın ve Dosya Gezgini’ni açın.
 2. USB belleğinize sağ tıklayın ve Biçimlendir‘e tıklayın.dosya gezgininde bellek biçimlendirme
 3. Bir dosya sistemi seçin, sürücüye bir birim etiketi verin ve Hızlı Biçimlendir seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Başlat‘a tıklayın.biçimlendirme ayarlarını ayarla
 4. Biçimlendirmeyi onaylamak için Tamam’a tıklayın.
 5. Yöntem 2: Komut İstemi Üzerinden

  CLI ile daha rahat olanlar için, USB bellek süracınızı komutlar kullanarak biçimlendirme işlemini Komut İstemci (veya PowerShell veya Terminal) üzerinden yapabilirsiniz.

  Komut İstemi’ni kullanarak USB bellek sürücünüzü biçimlendirmek için bu adımları izleyin:

  1. Sağ tıklayın Başlat ve tıklayın Terminal (Yönetici).windows terminal başlat
  2. Yazın format *: /q. Yıldızı (*) sürücü harfi ile değiştirin. Enter tuşuna basın.format komutunu yaz
  3. Yazın Y, ondan sonra Enter tuşuna basarak işlemi onaylayın.eylemi onayla
  4. Bir cilt etiketi girin, sonra Enter tuşuna basın.formatlanmış cilde isim ver

  Komut çok basit olduğundan, özelleştirme için ek parametreleri keşfetmek isteyebilirsiniz, örneğin bir dosya sistemi belirtmek gibi.

  Yöntem 3: Disk Yönetimi Aracılığıyla

  Disk Yönetimi, USB bellek sürücünüzü biçimlendirmenin bir yolunu da sunar. USB sürücüsünü belirli bir şekilde biçimlendirip bölümlere ayırmak istiyorsanız, grafik kullanıcı arayüzü kullanarak bunu yapmak için daha iyi bir seçenektir.

  Sizi, Disk Yönetimi kullanarak bir USB sürücüsünün biçimlendirmesini nasıl kaldıracağınızı ve doğru dosya sistemi ile nasıl biçimlendireceğinizi adım adım anlatacağız:

  1. USB’yi bağlayın.
  2. Sağ tıklayarak Başlat‘a ve ardından Disk Yönetimi‘ne tıklayın.Windows 10'da Disk Yönetimi açılıyor.
  3. USB’nin birimine sağ tıklayın, sonra Biçimlendir‘e tıklayın.USB bellek sürücüsünün biçimlendirilmesi seçiliyor.
  4. USB’ye bir ad verin ve kullanmak istediğiniz dosya sistemini seçin. Ayrıca, Hızlı biçimlendirme yap‘ı seçtiğinizden emin olun. Tamam‘a tıklayın.USB'nin biçimlendirilmesi tamamlanıyor.
  5. Biçimlendirmeyi tamamlamak için tekrar Tamam‘a tıklayın.

  Son biçimlendirmeden sonra, daha önce biçimlendirilmemiş USB bellek artık tekrar veri depolamaya hazır olacak.

  Eğer USB’nizin dosya sistemini tamamen kaldırarak gerçekten biçimlendirmekten çıkarmak istiyorsanız, bu işlem HDD LLF Low Level Format Tool kullanılarak HDDGuru tarafından gerçekleştirilebilir. Bunun USB’yi ham, yeni bir dosya sistemi için hazır hale getireceğini unutmayın.

  Biçimlendirme Kazalarını Nasıl Önleyebiliriz

  Gelecekteki tüm formatların sorunsuz ve hatasız şekilde gitmesini sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. İşte bazı hızlı ipuçları:

  Tip Açıklama
  🗃️ Doğru dosya sistemini seçin Bazı cihazlar sadece belirli dosya sistemlerini kabul eder. Genellikle, sadece uyumlu dosya sistemleri seçenek olarak gösterilir, ancak üçüncü parti araçlar kullanıyorsanız bunu aklınızda bulundurun.
  ⏩ Her zaman hızlı biçimlendirme yapın Tam biçimlendirme yapmanız gereken durumlar nadirdir. En iyisi hızlı biçimlendirme yapmaktır çünkü bu hızlıdır ve bir şeyler ters giderse verilerinizi kurtarma şansı verir.
  ⏏️ Sürücüyü çıkarmayın Biçimlendirme sırasında depolama aygıtını asla çıkarmayın. Bunu yapmak, dosya sisteminin bozulmasına ve daha fazla soruna yol açabilir.
  💽 Verileri yedekleyin En önemlisi, USB’deki verilere ihtiyacınız varsa, onları yedekleyin. Bunun söylenmesine gerek olmamalıdır ama yine de, biçimlendirme tasarım gereği USB’nizdeki tüm verileri siler.

  Sonuç

  Yakın zamanda biçimlendirilmiş bir USB’yi geri almanın bir yolu yoktur. Bunun yerine, bir USB’yi geri almanın tek yolu onu tekrar yeni bir dosya sistemiyle biçimlendirmektir. Ancak, tam biçimlendirme yapılmamış ve hızlı biçimlendirme yapılmışsa, yakın zamanda biçimlendirilmiş bir USB’den verileri kurtarmak mümkündür.

  Biçimlendirilmiş USB’deki verileri Disk Drill kullanarak kurtarabilirsiniz. Veriler geri yüklendikten sonra, yeni bir dosya sistemiyle biçimlendirerek USB’nin biçimini kaldırabilirsiniz. Bu işlem, Disk Yönetimi açarak ve USB’nin bölümünü biçimlendirerek yapılabilmektedir. Biçimlendirme işlemi tamamlandığında, USB’ye veri yazmaya başlayabilirsin tümleş.

  SSS

  USB sürücünüzü Mac'te yeni bir dosya sistemiyle biçimlendirerek formatını kaldırmaya çalışıyorsanız, bunu Disk Utility ile yapabilirsiniz. USB'yi biçimlendirmek için aşağıdaki adımları izleyin:
  1. USB'yi Mac'inize bağlayın.
  2. Uygulamalara gidin, sonra Araçları ve Disk Utility'i açın.
  3. USB'yi seçin ve Sil'e tıklayın.
  4. Bir ad ve format belirleyin, sonra Sil'e tıklayın.
  USB'yi yeni yapılan bir biçimlendirmeyi geri almak için biçimsizleştirmek istiyorsanız, hayır, bu mümkün değildir. Ancak, yeni bir dosya sistemiyle biçimlendirerek USB'yi biçimsizleştirmek mümkündür. Disk Yönetimi kullanarak ücretsiz olarak bir USB sürücüsünü biçimsizleştirebilirsiniz. Basitçe USB'nin bölümüne sağ tıklayın, Biçimlendir'i tıklayın, sonra biçimlendirme parametrelerini doldurun.
  Biçimlendirilmemiş bir USB belleğin doğru tanımı, bir dosya sistemi içermeyen bir USB'dir. Bu, dosya sisteminin biçimlendirildikten sonra sağlanması nedeniyledir. Ancak, birçok kişi, yeni gerçekleştirilmiş bir biçimlendirmeyi geri almanın mümkün olmadığı halde, bunu yapmanın bir yolunu bulmaya çalışırken bu terimi kullanır.
Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane, teknolojiye büyük bir ilgi duyan bir içerik yazarıdır ve sıklıkla donanım, veri kurtarma ve tüketici elektroniği ile ilgili içerikler üretir. Yazı yazmadığı zamanlarda müzik keşfeder ve kendi web siteleri üzerinde çalışır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required