Windows 10/11’de Geri Dönüşüm Kutusu Nerede ve Nasıl Geri Getirilir

139

windows'ta geri dönüşüm kutusu neredeGeri Dönüşüm Kutusu, dijital içeriğiniz için bir güvenlik ağı görevi görür, silinen dosyaları aklınızı değiştirmeniz durumunda geri alabilmeniz için saklar. Ancak bazen, farklı nedenlerle bu klasör de kaybolabilir. Peki Windows’ta Geri Dönüşüm Kutusu nerede ve nasıl geri getirebilirsiniz?

Bu makalede, Çöp Kutusu’nu nerede bulabileceğinizi, neden kaybolmuş gibi görünebileceğini ve Windows 10/11’de Çöp Kutunuzu nasıl geri yükleyebileceğinizi açıklayacağız.

Çöp Kutusu Klasörü Nerede Bulunur?

Geri Dönüşüm Kutusu, sildiğiniz tüm dosyaların sistem tarafından gösterildiği merkezileştirilmiş bir klasördür. Peki, Windows 7/10/11’de Geri Dönüşüm Kutusu nerede? Varsayılan olarak, Geri Dönüşüm Kutusu masaüstünüzde bulunabilir.

Ancak, her bir dahili sürücünüzde de bir çöp klasörü bulabilirsiniz. Aslında, harici sürücülerde de Geri Dönüşüm Kutusu klasörü bulunmaktadır. $RECYCLE.BIN klasörü, her sürücüdeki silinen dosyaların verilerinin tamamını saklayan bir sistem korumalı klasördür. Bu klasör, masaüstünüzde gördüğünüz Geri Dönüşüm Kutusu ile bağlantılıdır.

$RECYCLE.BIN klasörü her sürücünün kök dizininde bulunur. Örneğin, C: sürücünüzdeki $RECYCLE.BIN, C:\$RECYCLE.BIN konumundadır. Ancak, bu klasör varsayılan olarak gizlidir ve yalnızca sistem korumalı klasörleri göstermek için ayarları yapılandırırsanız erişilebilir olacaktır.

Bilgisayarda Geri Dönüşüm Kutusu kullanımının iki temel işlevi vardır: dosyalarınızı geri yüklemek ve Geri Dönüşüm Kutusunu boşaltmak. Dosyalarınızı geri yüklemek için, üzerlerine sağ tıklayın ve Geri Yükle’yi tıklayın. Geri Dönüşüm Kutusunu boşaltmak için, Geri Dönüşüm Kutusu simgesi üzerine sağ tıklayın ve Geri Dönüşüm Kutusunu Boşalt’ı seçin.

Masaüstünde Geri Dönüşüm Kutusunu Geri Yükleme

Geri Dönüşüm Kutunuz masaüstünde görünmüyorsa, masaüstü simge ayarlarında etkinleştirilmediği ihtimali vardır. Masaüstünüzde Geri Dönüşüm Kutusunu geri yüklemek için, aşağıdaki adımları uygulayın:

Windows 10’da Geri Dönüşüm Kutusunu Geri Yükle:

 1. Ayarlar > Kişiselleştirme bölümüne gidin.
  kişiselleştirme
 2. Sol bölmede, Temalar‘ı seçin.
  temalar
 3. Sağ bölmede, İlgili Ayarlar bölümü altında, Masaüstü Simge Ayarları‘na tıklayın.
  masaüstü simge ayarları
 4. Masaüstü simgeleri altında Geri Dönüşüm Kutusu’nun etkin olduğundan emin olun. Eğer değilse, yanındaki kutuyu işaretleyin ve Tamam‘a tıklayın.
  geri dönüşüm kutusunu etkinleştir

Windows 11’de Geri Dönüşüm Kutusu’nu Geri Yükle:

 1. Ayarlar > Kişiselleştirme bölümüne gidin
  ayarlar kişiselleştirme
 2. Sol bölmede, Temalar‘ı seçin.
 3. Daha sonra, aşağı kaydırın ve “İlgili Ayarlar” altındaki Masaüstü Simge Ayarları sekmesine tıklayın
  masaüstü simge ayarları
 4. Geridönüşüm Kutusu’nun etkin olup olmadığını kontrol edin. Etkin değilse, yanındaki onay kutusunu işaretleyin ve Tamam‘a tıklayın.
  geridönüşüm kutusunu etkinleştirme

Silinen dosyalarınızı geri yüklemek için Geri Dönüşüm Kutusu’nu arıyorsanız, bu klasörün sadece etkinleştirildiği takdirde dosyaları saklayacağını unutmayın. Geri Dönüşüm Kutusu atlanmışsa, Geri Dönüşüm Kutusu’nda olmayan silinen dosyaları kurtarma yöntemlerini denemeniz gerekecektir.

Geridönüşüm Kutusunda Olmayan Dosyalar Nasıl Kurtarılır

Silinen dosyalarınızın Geri Dönüşüm Kutusu’nda saklanmasını etkinleştirmemişseniz, onları Geri Dönüşüm Kutusu’nda göremezsiniz. Shift + Delete tuşlarına basarak dosyalarınızı kalıcı olarak silerseniz veya Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltırsanız da aynı durum gerçekleşir. Boşaltılmış bir Geri Dönüşüm Kutusu’ndan dosyaları geri getirmek istiyorsanız, bunu veri kurtarma araçlarını kullanarak yapmanız gerekecektir.

Bir dosyayı sildiğinizde, sistem sadece verileri gizler ve bir zamanlar işgal ettiği alanı gelen veriler için “boş” olarak işaretler. Veri kaybından sonra cihazınızı kullanmaya devam ederseniz, dosyalarınızın üzerine yazılma riskini daha da artırırsınız. Bu yüzden veri kaybından sonra sürücünüzü kullanmayı bırakmanızı ve mümkün olan en kısa sürede veri kurtarma işlemine girişmenizi öneririz.

Profesyonel veri kurtarma yazılımları, örneğin Disk Drill kullanmak, dosyalarınızı geri almanız için en iyi şansı sunar. Derin tarama algoritmalarına sahip olan bu yazılım, NTFS, FAT32, exFAT ve diğer Windows uyumlu dosya sistemleri dahil olmak üzere farklı dosya sistemlerinde tarama yapabilir.

Disk Drill, Windows’ta da 500 MB’a kadar veriyi ücretsiz kurtarmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir.

İşte Disk Drill’i kullanarak Geri Dönüşüm Kutusu’ndan dosyalarınızı kurtarmak için kolay bir adım adım kılavuz:

 1. Cleverfiles web sitesinden Disk Drill kurulum dosyasını indirin ve başlayın. Ardından, yükleyiciyi çalıştırın ve talimatlarını takip edin.
  kurulum
 2. Kurulum tamamlandıktan sonra, Disk Drill’i açın. Karşılama mesajı ve rehberden sonra tarayabileceğiniz sürücülerin bir listesini göreceksiniz. Taramak istediğiniz sürücüye tıklayın ve Kayıp verileri ara‘ya tıklayın. Bu, tarama sürecini başlatır.
  Kayıp verileri ara
 3. Tarama sırasında, Disk Drill’in şimdiye kadar bulduğu dosyaları Bulunan öğeleri incele‘ye tıklayarak zaten önizleyebilirsiniz. Eğer ilk önce taramanın tamamlanmasını istiyorsanız bir sonraki adıma geçin.
  Taranan dosyaları önizleme
 4. Tarama bittikten sonra, Disk Drill bulduğu tüm verileri, dosyalarınızı filtreleyebileceğiniz dosya türleriyle birlikte gösterir. Dosya türüne göre sonuçları filtrelemek için bir kategoriye tıklayın veya taramış olduğu tüm dosyaları kontrol etmek için Bulunan öğeleri inceleye tıklayın.
  Bulunan öğeleri incele
 5. Kurtarmak istediğiniz dosyaları, ilgili sürücünün $RECYCLE.BIN’inde kontrol edebilirsiniz. Ayrıca onları sildiğiniz önceki konumdaki sürücüde de arayabilirsiniz. Kurtarmak istediğiniz tüm dosyaları, isimlerinin yanındaki kutucukları işaretleyerek seçin. Tüm istediğiniz dosyaları seçtikten sonra, Kurtar‘a tıklayın.
  Dosyalarınızı seçin
 6. Kurtarılan dosyalarınızı yerleştirmek istediğiniz konumu seçin. Verilerin üzerine yazılmasını önlemek için bunun taranan sürücüden farklı bir sürücü olduğundan emin olun. Ardından kurtarma işlemini başlatmak için İleri‘ye tıklayın.
  İleri'ye tıklayın
 7. Veri kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, Disk Drill geri getirdiği dosyaları gösterir. Kurtarılan dosyaları kontrol etmek için Kurtarılan verileri Gezgin’de göster‘e tıklayın.
  Kurtarılan verileri Gezgin'de göster

Sonuç

Geri Dönüşüm Kutusu, Windows’a yerleşik olarak bulunan önemli bileşenlerden biridir. Etkinleştirilirse, sildiğiniz tüm dosyaları depolayabilir ve bunları geri yükleyebilir veya kalıcı olarak silebilirsiniz.

Bilgisayarda veya masaüstünüzde Geri Dönüşüm Kutusu’nu bulamıyorsanız, hem Windows 10 hem de Windows 11’de Masaüstü Simgesi Ayarları üzerinden etkin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusu’nda saklanan dosyaları geri yüklemek istiyorsanız, klasörü açın ve kurtarmak istediğiniz tüm dosyaları seçin. Ardından, dosyaların üzerine sağ tıklayın ve Geri Yükle’yi seçin.

Ancak silinen dosyalarınız Geri Dönüşüm Kutusu’nda saklanmıyorsa veya Geri Dönüşüm Kutunuz zaten boşaltılmışsa, dosyalarınızı geri yüklemek için Disk Drill gibi profesyonel bir veri kurtarma yazılımını doğrudan deneyebilirsiniz. Ancak, kurtarmak istediğiniz verilerin üzerine yazılmasını önlemek için sürücünüzü kullanmayı bırakmanın önemli olduğunu unutmamak önemlidir.

SSS:

Çöp Kutusu'nu açmak için birkaç kısayol vardır. İşte kullanabileceğiniz bazı basit olanlar:
 • Windows tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır komut penceresini açın. Ardından, shell:RecycleBinFolder yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Komut İstemi'ni (Command Prompt) açın ve start shell:RecycleBinFolder yazın. Sonra, Enter tuşuna basın.
 • Dosya Gezgini'ni açın. Ardından, adres çubuğuna Çöp Kutusu yazın ve Enter tuşuna basın.
Eğer bilgisayarınızda Geri Dönüşüm Kutusu kısayolunu bulamıyorsanız, gizlenmiş olma ihtimali vardır. Etkin olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar > Kişiselleştirme > Sol bölmedeki Temalar'a tıklayın > Sağ bölmedeki İlgili Ayarlar altından "Masaüstü simge ayarlarını" seçin. Masaüstü Simge Ayarları penceresinde, Geri Dönüşüm Kutusu onay kutusunun işaretli olduğundan emin olun.
İşte CMD kullanarak ikon olmadan Geri Dönüşüm Kutusu'nu açma yöntemi:
 1. Komut İstemcisini açın.
 2. explorer.exe shell:RecycleBinFolder yazın. Ardından, Enter tuşuna basın.

Çöp Kutusu'nu bulmak için, pencerenizin sol panelinde gezinerek veya arama çubuğunu kullanarak buna benzer bir klasör arayabilirsiniz. Bu dosya, "Çöp Kutusu", "Trash" ya da kullandığınız dosya yönetici uygulamasına bağlı olarak benzer isimlendirme ile etiketlenmiş olabilir. Varsayılan olarak, Windows'un File Explorer adında bir dosya yöneticisi vardır. File Explorer uygulamasının bir örneğini açarak, adres çubuğuna "Çöp Kutusu" yazıp Enter tuşuna basarak Çöp Kutusu'na erişebilirsiniz.

Ayrıca, sürücülerinizin ilgili çöp klasörlerinden Windows Çöp Kutusu yoluna da gidebilirsiniz. File Explorer'ın adres çubuğuna “C:\$Recycle.Bin” yazın ve C: diskinizdeki $Recycle.Bin'e gitmek için Enter tuşuna basın. Unutmayın ki $recycle.bin klasörü, sistem korumalı klasörleri göstermek için ayarları yapılandırmadığınız sürece erişilemeyen gizli bir klasördür.

Emma Collins, teknolojiye olan geniş ilgisini yansıtan teknik öğreticiler ve nasıl yapılır rehberler yazan içerik yazarıdır. Teknik yazar olarak 5 yıldan fazla bir süredir Windows, Android, iOS, Sosyal Medya, Oyunlar ve daha fazlası hakkında makaleler yazmaktadır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım tamiri konularında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required