Jak odzyskać dane z uszkodzonej karty SD, w tym DARMOWE opcje

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
24

Odzyskiwanie danych z uszkodzonej karty SD

Niezawodna jak nowoczesna karta SD o dużej pojemności może być, może ona zepsuć się bez ostrzeżenia, pociągając za sobą twoje dane. Martwa karta SD nie jest dostępna przy użyciu tradycyjnych metod i odzyskanie tych danych może być wyzwaniem, jeśli nie będziesz ostrożny z kolejnymi krokami.

W tym artykule omówimy, jakie rodzaje uszkodzeń prowadzą do trwałego uszkodzenia karty SD, jakie masz opcje odzyskiwania danych aktualnie przechowywanych na niej oraz kilka wskazówek, które pomogą zapobiec utracie danych na karcie SD w przyszłości.

Czy Twoja karta jest naprawdę uszkodzona?

Twoja „uszkodzona” karta SD może nie być tak martwa, jak Ci się wydaje. Możemy wyróżnić dwa rodzaje uszkodzeń: logiczne i fizyczne. Uszkodzenie logiczne jest związane z oprogramowaniem i zazwyczaj można je naprawić na jeden czy inny sposób. Daje to także możliwość odzyskania danych z logicznie uszkodzonej karty SD za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych. Oto kilka powszechnych rodzajów uszkodzeń logicznych:

 • Uszkodzony system plików – System plików karty SD może stać się uszkodzony, jeśli zostanie ona usunięta w trakcie przetwarzania krytycznych procesów. W uszkodzonym stanie, twój system operacyjny (OS) nie będzie wiedział, jak odnaleźć twoje dane.
 • Zainfekowana złośliwym oprogramowaniem – Karta SD zawierająca malware może nie być już widoczna tak jak wcześniej, ponieważ wirus wpłynął na system plików. To może sprawić, że myślisz, iż jest ona martwa.
 • Brak systemu plików – Bez systemu plików, twoje dane nie będą dostępne. Karta SD pojawi się w stanie surowym (RAW) w zarządzaniu dyskami, a twój komputer może zasugerować jej sformatowanie, nawet jeśli nadal zawiera dane.
 • Uszkodzone lub nieaktualne sterowniki – Sterowniki obsługują komunikację między kartą SD a systemem operacyjnym. Bez działających sterowników, twój OS nie rozpozna karty SD, co skutkuje błędem urządzenia I/O.

Z drugiej strony, uszkodzenia fizyczne są o wiele bardziej katastrofalne. Widocznie uszkodzona obudowa plastikowa, zużyte piny i zgnieciony czip pamięci flash to wszystko oznaki, że karta SD doznała uszkodzenia fizycznego, które możesz nie być w stanie samodzielnie naprawić. W takim przypadku najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej usługi odzyskiwania danych, aby zobaczyć, jakie są twoje opcje.

Jak odzyskać pliki z uszkodzonej karty SD

Aby odzyskać pliki z uszkodzonej karty SD (SD, SDHC, SDXC), masz dwie opcje: użycie oprogramowania do odzyskiwania danych lub skorzystanie z usługi odzyskiwania danych. Pierwsza możliwość jest do zastosowania w przypadkach, gdy karta SD uległa uszkodzeniu logicznemu, ale w przypadku uszkodzeń fizycznych druga opcja jest jedynym rozwiązaniem.

Używanie oprogramowania do odzyskiwania danych

Oprogramowanie do odzyskiwania danych umożliwia podejście typu „zrób to sam” do odzyskiwania Twoich danych. W czasach, gdy Twoja karta SD jest niedostępna z powodu uszkodzeń logicznych, takie oprogramowanie może obejść problem i odzyskać dane z karty SD.

Disk Drill to jeden z narzędzi do odzyskiwania danych dostępnych na Windows i macOS, które ułatwia proces odzyskiwania. Jego intuicyjny interfejs użytkownika umożliwia nawet początkującym szybkie przeprowadzenie procesu, a wersja na Windows pozwala na bezpłatne odzyskanie do 500 MB danych.

Zanim przejdziesz do samego procesu odzyskiwania danych, niezbędne jest wykonanie kopii zapasowej karty w postaci obrazu, ponieważ próby odzyskiwania danych czasami mogą prowadzić do dalszej utraty danych. Posiadając w bezpiecznym miejscu na swoim dysku zapasowy obraz karty SD, tworzysz w zasadzie „klona” aktualnego stanu Twojej karty. Pozwala Ci to na wielokrotne próby odzyskiwania danych bez jakiegokolwiek ryzyka.

Na szczęście Disk Drill zawiera darmową funkcję tworzenia kopii zapasowych bit po bicie, której możesz użyć do zabezpieczenia Twojej karty SD. Pamiętaj, że musisz posiadać licencję Disk Drill PRO, jeśli planujesz odzyskać dane z obrazu (lub odzyskać więcej niż 500 MB na Windowsie). Oto jak możesz utworzyć kopię zapasową przy użyciu Disk Drill:

 1. Pobierz program Disk Drill ze strony internetowej i zainstaluj go na swoim komputerze.Instalacja Disk Drill na Windowsie.
 2. Podłącz uszkodzoną kartę pamięci do komputera i uruchom Disk Drill. Jeśli karta SD została poprawnie wykryta, powinieneś zobaczyć ją na liście w głównym oknie.
 3. Wybierz narzędzie Kopia zapasowa dysku z lewego panelu.
 4. Wybierz uszkodzoną kartę SD i kliknij przycisk Kopia bit po bicie.kopia bit po bicie karty sd uszkodzonej
 5. Wybierz miejsce, w którym chcesz przechowywać obraz kopii zapasowej i kliknij OK, aby rozpocząć proces tworzenia kopii zapasowej. rozpoczęcie tworzenia kopii zapasowej uszkodzonej karty sd

Po zbackupowaniu danych możesz teraz bezpiecznie wykonać poniższe kroki, aby przywrócić nieczynną kartę SD:

 1. Wróć do zakładki Urządzenia magazynujące w Disk Drill (znajdującej się na górze lewego panelu) i wybierz swoją kartę SD. Alternatywnie, możesz przypisać ostatnio utworzony obraz dysku, aby skanować go zamiast tego (jeśli chcesz zachować bieżący stan karty SD).
 2. Kliknij przycisk Szukaj utraconych danych. Disk Drill rozpocznie uruchamianie wszystkich metod odzyskiwania w optymalnej kolejności, a ty musisz jedynie dać mu trochę czasu na zakończenie.wybierz kartę sd do skanowania
 3. Po zakończeniu skanowania karty SD możesz kliknąć przycisk Przejrzyj znalezione elementy, aby zobaczyć wszystkie możliwe do odzyskania pliki.przeglądaj znalezione przyciski
 4. Użyj filtrów po lewej stronie, aby skoncentrować się na konkretnych formatach plików i wykorzystaj funkcję podglądu, aby odzyskać tylko ważne pliki. Dodaj pliki do kolejki odzyskiwania, klikając małe pole wyboru obok każdego pliku, który chcesz odzyskać. Kliknij przycisk Odzyskaj.podgląd odzyskanych danych
 5. Na koniec określ katalog odzyskiwania. Nigdy nie odzyskuj żadnych plików w tej samej lokalizacji, z której ich odzyskujesz, ponieważ możesz je nadpisać. Na szczęście, Disk Drill poinformuje cię, czy wybrałeś odpowiednie miejsce czy nie.określ kierunek odzyskiwania

Pomoc: Moja karta SD nie została wykryta!

Jeśli nie możesz wybrać swojej karty SD, ponieważ nie została ona prawidłowo wykryta, spróbuj następujących czynności:

 • Użyj innego czytnika kart SD.
 • Aktualizuj sterowniki czytnika.
 • Przeprowadź odzyskiwanie danych na innym komputerze.
 • Sprawdź kartę SD pod kątem uszkodzeń fizycznych.
 • Sprawdź, czy karta SD jest odblokowana.

Korzystanie z usług odzyskiwania danych

Uszkodzone fizycznie karty SD są bardzo niestabilne, tak bardzo, że najlepiej będzie, jeśli sprawdzi to profesjonalista. Próby samodzielnej naprawy mogą pogorszyć uszkodzenie i spowodować, że dane staną się nieodzyskiwalne.

Profesjonalna usługa odzyskiwania danych to Twoja najlepsza szansa na odzyskanie danych, gdyż pozwala specjaliście ds. odzyskiwania danych zbadać kartę SD za pomocą sprzętu klasy przemysłowej. Zamiast tylko próbować naprawić kartę SD, odzyskują oni, ile danych się da, zabezpieczają je na sprawnej jednostce pamięci, a następnie wysyłają do Ciebie. Mimo że jest to najdroższa opcja, daje najlepsze rezultaty.

Oto krótki przewodnik po tym, na czym polega proces:

 1. Kliknij Start Odzyskiwania.Start Odzyskiwania
 2. Wybierz rodzaj usługi, której chcesz użyć i kontynuuj wypełnianie formularza.
  Wybierz rodzaj usługi
 3. Po ukończeniu wszystkiego, kliknij Zakończ moje zamówienie na usługę.Zakończ moje zamówienie na usługę

Porady, jak zapobiegać utracie danych z karty SD

Chociaż Disk Drill ułatwia odzyskiwanie utraconych danych z logicznie uszkodzonych kart SD, nie jest w stanie nic zrobić w przypadku fizycznych uszkodzeń kart SD – i żadne inne rozwiązanie do odzyskiwania danych też nie! Dlatego musisz zrobić wszystko, co możliwe, aby zapobiec utracie danych na karcie SD, a stosowanie się do poniższych porad to świetny początek:

 • 2️⃣ Używaj wielu kart SD: Może być kuszące, aby zakupić jedną dużą kartę SD lub mikro SD, która może pomieścić tysiące zdjęć i wiele godzin materiału wideo w wysokiej rozdzielczości, ale znacznie bezpieczniej jest używać wielu mniejszych kart SD. Jak już wyjaśniliśmy, nie jest łatwo naprawić uszkodzoną kartę mikro SD lub nawet zwykłą kartę SD, która uległa uszkodzeniu mechanicznemu, dlatego najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zminimalizowanie ilości danych, które możesz potencjalnie stracić, dzieląc je między kilka różnych kart pamięci.
 • 🖨️ Zrób kopię zapasową danych: Jeśli nie chcesz stracić danych, zrób ich kopię zapasową, zanim będzie za późno. Zajmuje to tylko minutę lub dwie, aby podłączyć kartę SD do komputera i przenieść z niej wszystkie pliki, więc nie zwlekaj z tym prostym zadaniem, ponieważ będziesz się siebie nienawidził, jeśli coś się stanie z twoimi danymi.
 • 📷 Formatuj kartę SD w swoim aparacie: Jest dobry powód, dla którego praktycznie wszystkie aparaty mogą formatować karty SD, a także kasują wszystkie pliki na raz. Formatując kartę SD w swoim aparacie, upewniasz się, że ma ona odpowiedni system plików, co jest kluczowe, jeśli chodzi o zapobieganie utracie danych spowodowanej uszkodzeniem systemu plików.
 • 💰 Płać więcej za jakość: Kupując karty SD, unikaj najtańszych ofert i zamiast tego dopłać za jakość. Oszczędzanie kilku dolarów przez zakup karty SD wątpliwej jakości to okropny interes, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę koszt oprogramowania do odzyskiwania danych z kart SD.
 • 📥 Nie używaj uszkodzonych kart: Jeśli twoja karta SD zaczyna pokazywać oznaki uszkodzenia, takie jak błędy wejścia i wyjścia, lub straszne komunikaty „ten dysk wymaga formatowania”, musisz przestać jej używać jak najszybciej i zacząć ponownie używać tylko wtedy, gdy uszkodzenie zostanie naprawione.

Przestrzegając tych pięciu prostych wskazówek, powinieneś być w stanie uniknąć utraty danych z karty SD. Jeśli jednak to się zdarzy, pamiętaj, aby jak najszybciej użyć Disk Drill do odzyskania danych.

Podsumowanie

Widok karty SD pełnej ważnych danych, która nagle przestaje działać, może być niezwykle stresujący. Niemniej jednak, z właściwym zrozumieniem rodzaju uszkodzenia (czy to fizycznego, czy logicznego), odpowiednimi narzędziami i metodycznym podejściem, odzyskanie danych jest często możliwe. W przypadku uszkodzenia logicznego, używanie specjalistycznego oprogramowania takiego jak Disk Drill jest zazwyczaj najlepszym sposobem działania, podczas gdy uszkodzenia fizyczne powinny być naprawiane przez doświadczonych profesjonalistów.

FAQ

Tak, dane często mogą być odzyskane z uszkodzonej karty SD, szczególnie jeśli karta jest nieaktywna z powodu uszkodzeń logicznych. W takich przypadkach, niedostępne dane są wciąż fizycznie obecne na karcie i mogą być odzyskane przy użyciu specjalistycznego oprogramowania do odzyskiwania danych, takiego jak Disk Drill.
Jeśli Twoja uszkodzona karta SD nie może być odczytana z powodu logicznego uszkodzenia, możesz spróbować naprawić ją przy użyciu narzędzia takiego jak CHKDSK. Jeśli problem jest natury fizycznej, np. uszkodzone styki lub obwody, może być wymagana profesjonalna naprawa.
Tak, karty SD mogą nagle przestać działać z wielu powodów, w tym zarówno fizycznego uszkodzenia (takiego jak zerwane obwody, zużyte piny itp.), jak i uszkodzenia logicznego (takie jak uszkodzenie systemu plików lub przypadkowe formatowanie).
Jeśli karta micro SD uległa logicznej awarii, co oznacza, że ma problemy z systemem plików, ale nie jest fizycznie uszkodzona, często można ją przywrócić do życia. Zwykle wiąże się to z odtworzeniem systemu plików od podstaw poprzez sformatowanie karty.
Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane to autor treści z zamiłowaniem do technologii, często tworzy materiały dotyczące sprzętu komputerowego, odzyskiwania danych i elektroniki użytkowej. Kiedy nie pisze, odkrywa muzykę i pracuje nad własnymi stronami internetowymi.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.