GoPro nie wykrywa się na komputerze: Jak naprawić i odzyskać pliki

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
56

gopro nie wykrywa sięPo długim dniu nagrywania za pomocą kamery GoPro, podłączasz ją do komputera, aby przesłać wszystkie zdjęcia i filmy. Dziwnie, po podłączeniu zauważasz, że GoPro nie jest wykrywane. Nagle zastanawiasz się, co może być przyczyną tego problemu.

Zanim zaczniesz panikować, istnieją dostępne rozwiązania, które możesz zastosować, aby to naprawić. W tym artykule omówimy różne przyczyny, dla których Twoja kamera GoPro nie jest wykrywana przez komputer, oraz jak możesz rozwiązać ten problem i odzyskać dane.

Możliwe przyczyny, dla których komputer nie rozpoznaje kamery GoPro

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, dla których twoja GoPro nie jest wykrywana przez komputer. Niektóre z nich są łatwiejsze do naprawienia niż inne. Przyjrzyjmy się krótko niektórym powszechnym powodom, dla których twoja GoPro nie jest rozpoznawana przez komputer:

Powód Opis
🔧 Uszkodzone lub nieaktualne sterowniki Każde urządzenie łączące się z komputerem wymaga sterowników. Sterowniki umożliwiają komunikację pomiędzy sprzętem. Bez nich GoPro może nie być rozpoznane przez komputer.
🔌 Wadliwy sprzęt Jeśli Twoje GoPro nie łączy się z komputerem, może to być wynik uszkodzenia czytnika kart SD, kabla lub portu. Wadliwy element może całkowicie przerwać komunikację.
👎 Uszkodzenie systemu plików Gdy Twój system plików ulegnie uszkodzeniu, nie będziesz mógł uzyskać dostępu do danych na karcie SD. W niektórych przypadkach komputer może w ogóle nie wykryć karty SD.
📷 Nieprawidłowe ustawienia Jeśli komputer nie rozpoznaje GoPro, upewnij się, że Twoje GoPro zostało skonfigurowane do odczytywania jako urządzenie magazynujące przez komputer.

Jeśli chcesz uniknąć formatowania karty SD GoPro, aby rozwiązać problem, wypróbuj niektóre z podanych przez nas rozwiązań.

Jak sprawić, by GoPro było widoczne na komputerze

Aby ugasić frustrację spowodowaną brakiem wykrywania Twojej kamery GoPro przez komputer, oto lista metod, które możesz wykorzystać, aby stała się ona ponownie widoczna i dostępna.

Metoda 1: Sprawdź kartę SD

Przeprowadź wizualną inspekcję karty SD. Sprawdź, czy nie ma żadnych uszkodzeń obudowy plastikowej i złączy. Upewnij się, że złącza nie są pokryte cienką warstwą kurzu lub brudu, co zapewni prawidłowy kontakt. Jeśli twoja karta SD miała kontakt z wodą, pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia przed próbą jej przetestowania.

Metoda 2: Upewnij się, że problem nie dotyczy kabla USB

Problem może nie wynikać z kamery GoPro ani karty SD, lecz z używanego kabla USB. Spróbuj zmienić kabel USB, którego używasz do połączenia kamery GoPro z komputerem. Jeśli to nie pomoże, spróbuj wyjąć kartę SD i podłączyć ją do komputera przy użyciu czytnika kart SD. To również dobry moment, aby upewnić się, że podłączasz ją do działającego portu USB, najlepiej do jednego z płyt głównych (zamiast do jednego z obudowy).

Metoda 3: Spróbuj na Innym Komputerze

Jeśli przetestowałeś kartę SD, port USB oraz kabel USB, wówczas problem może leżeć po stronie komputera. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli GoPro ładuje się, ale nie łączy z komputerem. Wirus lub ustawienia ochrony mogą zapobiegać odczytaniu twojej kamery. Podłączenie jej do innego komputera pomoże ustalić, czy to jest przyczyna.

Metoda 4: Zaktualizuj lub ponownie zainstaluj sterowniki

Sterowniki umożliwiają komunikację między elementami twojego sprzętu. Kamery GoPro używają sterownika protokołu masowego przechowywania danych (MTP) do transferu plików między urządzeniami. Jeśli sterownik MTP jest przestarzały lub uszkodzony, nie będziesz mógł uzyskać dostępu do plików na kamerze GoPro. Aby to naprawić, musisz zaktualizować swoje sterowniki MTP lub przynajmniej je ponownie zainstalować.

Te instrukcje przeprowadzą Cię przez proces aktualizacji sterowników MTP na Windows 10 lub odświeżą je, jeśli są uszkodzone:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Menedżer urządzeń.Otwieranie Menedżera Urządzeń.
 2. Rozwiń Dyski. Kliknij prawym przyciskiem myszy kartę SD, a następnie kliknij Aktualizuj sterownik.Aktualizacja sterowników.
 3. Kliknij Wyszukaj automatycznie sterowniki. Jeśli sterowniki są już aktualne, kliknij Zamknij.Automatyczne wyszukiwanie sterowników przez Windows.
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy kartę SD ponownie, a następnie kliknij Odinstaluj urządzenie.Odinstalowywanie istniejących sterowników.
 5. Kliknij Odinstaluj ponownie, aby potwierdzić.
 6. Wyjmij kartę SD z komputera, a następnie ponownie ją podłącz, aby zainstalować sterowniki.

Metoda 5: Sprawdź aktualizacje systemu Windows

Twój komputer może nie posiadać krytycznych aktualizacji Windows. Windows regularnie wydaje aktualizacje, które naprawiają problemy i aktualizują niezbędne sterowniki sprzętowe. Dlatego brakujące aktualizacje mogą być przyczyną, dla której Twoja kamera GoPro nie jest wykrywana przez komputer.

Oto jak możesz sprawdzić aktualizacje:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Ustawienia.Otwieranie ustawień Windows.
 2. Kliknij Aktualizacja i zabezpieczenia.Dostęp do sekcji Aktualizacje i zabezpieczenia w Windows.
 3. Kliknij Sprawdź aktualizacje. Windows zacznie wyszukiwać aktualizacje i automatycznie je zainstaluje.Sprawdzanie dostępnych aktualizacji.

Metoda 6: Uruchom ponownie komputer

Klasyczne ponowne uruchomienie może być wszystkim, czego potrzebujesz, aby rozwiązać problem z nierozpoznawaniem kamery GoPro przez komputer. Ponowne uruchomienie pomaga również zakoczyć instalację wszelkich aktualizacji, które mogłeś wcześniej pobrać.

Gdy komputer jest zamykany normalnie, nie wyłącza się całkowicie. Zamiast tego wykonywane jest tak zwane wyłączenie hybrydowe. Pozwala to na szybszy czas rozruchu. Aby upewnić się, że komputer wykonuje pełne wyłączenie, upewnij się, że klikasz opcję Uruchom ponownie, zamiast go wyłączać i ponownie włączać. Wybranie Uruchom ponownie wymusza pełne wyłączenie podczas restartowania.

Metoda 7: Sprawdź tryb połączenia w aparacie

Twoja kamera GoPro nie zawsze automatycznie połączy się jako urządzenie do przechowywania danych, gdy podłączysz ją do komputera. Musisz się upewnić, że wybrany jest odpowiedni tryb połączenia, jeśli chcesz przeglądać swoje dane.

Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby upewnić się, że wybrano właściwy tryb połączenia (zostało to wykonane na kamerze GoPro HERO8 Black):

 1. Przesuń palcem w dół na swoim GoPro, a następnie dotknij Preferencje.
 2. Dotknij Połączenia.
 3. Dotknij Połączenie USB.
 4. Upewnij się, że wybraną opcją jest MTP.
 5. Podłącz USB i przetestuj.

Metoda 8: Aktualizacja oprogramowania GoPro

Problem, z którym się zmagasz, może być spowodowany błędem w obecnej wersji oprogramowania układowego używanym przez twoją kamerę GoPro. Jeśli to jest przyczyna, wystarczy zaktualizować oprogramowanie układowe do najnowszej wersji. Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić, a metoda, którą wybierzesz, może zależeć od modelu GoPro, który posiadasz.

Zalecaną metodą jest użycie aplikacji GoPro Quik (dla systemu iOS lub Android), która współpracuje ze wszystkimi kamerami GoPro, z wyjątkiem HD HERO i HD HERO2. Możesz również użyć Quik dla komputerów z kamerami HERO7 i starszymi, albo ręcznie pobrać aktualizację dla konkretnego modelu kamery.

Metoda 9: Narzędzie do rozwiązywania problemów systemu Windows

Ostatnią metodą, której możesz spróbować, jest użycie narzędzia do rozwiązywania problemów w systemie Windows. Nawet jeśli sterowniki do kamery GoPro są aktualne i całe twoje sprzętowe działa poprawnie, istnieją pewne problemy, które są trudne do znalezienia. System Windows zawiera wiele przydatnych narzędzi do rozwiązywania problemów, które są zaprojektowane do radzenia sobie z konkretnymi problemami.

Te instrukcje przeprowadzą Cię przez korzystanie z narzędzia do rozwiązywania problemów, jeśli twój komputer nie wykrywa kamery GoPro:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Windows PowerShell (jako administrator). Kliknij Tak, jeśli zostaniesz poproszony przez UAC.Otwieranie PowerShell.
 2. Wpisz msdt.exe -id DeviceDiagnostic i naciśnij Enter.Uruchamianie narzędzia do rozwiązywania problemów.
 3. Kliknij Dalej. Rozpocznie się wyszukiwanie problemów i będą one automatycznie naprawiane, jeśli zostaną wykryte.Rozpoczynanie procesu rozwiązywania problemów.

Jak odzyskać utracone pliki z kamery GoPro

Jeśli udało ci się naprawić problem, ale w wyniku wcześniejszego uszkodzenia brakuje niektórych plików, możesz je odzyskać za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych, takiego jak Disk Drill. Disk Drill może przeskanować twoją kartę SD pod kątem danych, które kiedyś się na niej znajdowały i przywrócić je dla ciebie. Musisz jednak działać tak szybko, jak to możliwe, aby zwiększyć szanse na pomyślne odzyskanie danych.

Aby odzyskać pliki z karty SD Twojej kamery GoPro, wykonaj następujące kroki:

 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill na swoim komputerze.
 2. Wybierz kartę SD, a następnie kliknij Szukaj utraconych danych, aby rozpocząć skanowanie.Poszukiwanie zgubionych danych na karcie SD.
 3. Kliknij Przejrzyj znalezione elementy, gdy skanowanie się zakończy.Analiza odkrytych danych.
 4. Zaznacz pliki, które chciałbyś odzyskać. Skorzystaj z funkcji Podgląd, klikając dwukrotnie plik, aby zobaczyć jego zawartość. Gdy będziesz gotowy, kliknij Odzyskaj.Odzyskiwanie zaznaczonych plików.
 5. Wybierz lokalizację docelową. Upewnij się, że nie znajduje się ona na tej samej karcie SD, z której odzyskujesz dane. Kliknij Dalej, aby zakończyć odzyskiwanie.Potwierdzenie odzyskiwania.

Podsumowanie

Istnieje wiele przyczyn, dla których kamera GoPro może nie być wyświetlana na komputerze, i czasami trudno jest ustalić rzeczywistą przyczynę. Dlatego konieczne jest zastosowanie metodycznego podejścia, aby upewnić się, że wszystko zostało sprawdzone.

Rozpocznij od sprawdzenia karty SD pod kątem uszkodzeń i upewnij się, że Twój kabel USB lub czytnik kart SD działają poprawnie. Następnie, upewnij się, że twoje sterowniki MTP są zaktualizowane i działają prawidłowo. Może to wymagać zaktualizowania do najnowszej wersji systemu operacyjnego. Powinieneś także upewnić się, że Twoja kamera GoPro jest ustawiona na poprawny tryb połączenia i działa na najnowszej wersji firmware dla swojego modelu.

Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane to autor treści z zamiłowaniem do technologii, często tworzy materiały dotyczące sprzętu komputerowego, odzyskiwania danych i elektroniki użytkowej. Kiedy nie pisze, odkrywa muzykę i pracuje nad własnymi stronami internetowymi.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.