GoPro PC’de Görünmüyor: Sorunu Nasıl Çözer ve Dosyaları Nasıl Kurtarırsınız

Onaylayan
54

gopro görünmüyorUzun bir gün boyunca GoPro kameranızla çekim yaptıktan sonra, tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı aktarmak için bilgisayarınıza takarsınız. Fakat garip bir şekilde bağlandığında, GoPro’nun algılanmadığını fark edersiniz. Aniden, bunun sebebini merak eder hale gelirsiniz.

Endişelenmeye başlamadan önce uygulayabileceğiniz kullanılabilir çözümler mevcut. Bu makalede, GoPro’nuzun PC’de gözükmemesinin çeşitli nedenlerini ve nasıl çözebileceğinizi ve veri kurtarma işlemini anlatacağız.

Bir Bilgisayarın GoPro’yu Tanımama Olası Nedenleri

GoPro’nuzun PC’de görünmemesinin birçok olası nedeni vardır. Bunların bazıları diğerlerinden daha kolay çözülebilir. PC tarafından GoPro’nuzun tanınmamasının bazı yaygın sebeplerine kısaca bir göz atalım:

Neden Açıklama
🔧 Bozuk veya güncel olmayan sürücüler Bilgisayarınıza bağlanan herhangi bir donanım için sürücülere ihtiyaç vardır. Sürücüler, donanımlarınızın birbiriyle iletişim kurabilmesini sağlar. Bunlar olmadan, GoPro’nuz bilgisayar tarafından tanınmayabilir.
🔌 Arızalı donanım GoPro’nuz bir PC’ye bağlanmıyorsa, bu, arızalı bir SD kart okuyucu, kablo veya port sonucunda olabilir. Arızalı bir bileşen, iletişimi tamamen kesintiye uğratabilir.
👎 Dosya sistemi bozulması Dosya sisteminiz bozulduğunda, SD kartınızdaki verilere erişemeyeceksiniz. Bazı durumlarda, bilgisayarınız SD kartını hiç algılamayabilir.
📷 Yanlış ayarlar Eğer bilgisayarınız GoPro’yu tanımıyorsa, GoPro’nuzun bilgisayarınız tarafından bir depolama cihazı olarak okunacak şekilde yapılandırıldığından emin olun.

Sorunu çözmek için GoPro SD kartını biçimlendirmekten kaçınmak istiyorsanız, aşağıda sıraladığımız bazı çözümleri deneyin.

Bir GoPro’nun Bilgisayarda Nasıl Görünür Hale Getirilir

GoPro’nuzun bilgisayarda görünmemesi nedeniyle oluşan hayal kırıklığını gidermek için, onu tekrar görünür ve erişilebilir hale getirmek için kullanabileceğiniz yöntemlerin bir listesi burada.

Yöntem 1: SD Kartı Kontrol Et

SD kartın görsel bir kontrolünü yapın. Plastik kaplamada ve bağlayıcılarda herhangi bir hasar olup olmadığına bakın. Bağlayıcılarda ince bir toz ya da kir tabakasının olmadığından, düzgün temas kurduklarından emin olun. SD kartınız suyla temas ettiyse, test etmeye çalışmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Yöntem 2: Sorunun USB Kablosundan Kaynaklanmadığından Emin Olun

Sorun, GoPro veya SD karttan kaynaklanıyor olmayabilir, bunun yerine kullandığınız USB kablosundan kaynaklanıyor olabilir. GoPro’yu bilgisayarınıza bağlamak için kullandığınız USB kablosunu değiştirmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, içindeki SD kartı çıkarıp bunun yerine bir SD kart okuyucu kullanarak bilgisayarınıza bağlamayı deneyin. Ayrıca, onu çalışır durumda bir USB portuna bağladığınızdan emin olmak için iyi bir zamandır, tercihen anakarta (kasa üzerindekine karşılık olarak) bağlı bir USB portuna.

Yöntem 3: Başka Bir Bilgisayar Dene

SD kartı, USB portunu ve USB kablosunu test ettiyseniz, sorun bilgisayarınızda olabilir. Bu, özellikle GoPro şarj oluyor ancak bilgisayara bağlanmıyorsa geçerlidir. Bir virüs veya güvenlik ayarı, GoPro’nuzun okunmasını engelleyebilir. Başka bir bilgisayara bağlamak, bu durumun böyle olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Yöntem 4: Sürücüleri Güncelle veya Yeniden Yükle

Sürücüler, donanımlarınızın birbiriyle iletişim kurmasını sağlar. GoPro kameralar, cihazlar arasında dosya aktarımı için Mass Storage Protocol (MTP) sürücüsünü kullanır. Eğer MTP sürücünüz eski veya bozuk ise, GoPro’daki dosyalarınıza erişemeyeceksiniz. Bunu düzeltmek için, MTP sürücülerinizi güncellemelisiniz veya en azından yeniden yüklemelisiniz.

Bu talimatlar, Windows 10’da MTP sürücülerinizi güncellemenize veya bozuklarsa yenilemenize rehberlik edecek:

 1. Başlat‘a sağ tıklayın ve Ayıtma Yöneticisi‘ni seçin.Aygıt Yöneticisi açılıyor.
 2. Disk sürücüleri‘ni genişletin. SD kartınıza sağ tıklayın, ardından Sürücüyü güncelle‘yı tıklayın.Sürücüler güncelleniyor.
 3. Sürücüleri otomatik olarak ara‘yı tıklayın. Sürücüler zaten güncelse, Kapat‘ı tıklayın.Windows'un sürücüleri araması sağlanıyor.
 4. SD kartınıza tekrar sağ tıklayın, sonra Cihazı kaldır‘ı tıklayın.Mevcut sürücülerin kaldırılması.
 5. Teyit için tekrar Kaldır‘ı tıklayın.
 6. SD kartını bilgisayarınızdan çıkarın ve sürücüleri yüklemek için tekrar bağlayın.

Yöntem 5: Windows Güncellemelerini Kontrol Et

Bilgisayarınızda önemli Windows güncellemeleri eksik olabilir. Windows, sorunları düzelten ve temel donanım sürücülerini güncel tutan düzenli güncellemeler yayınlar. Bu nedenle, eksik güncellemeler, GoPro’nuzun PC’nizde görünmemesinin nedeni olabilir.

İşte güncellemeleri nasıl kontrol edebileceğiniz:

 1. Sağ tıklayın Başlat‘ı seçin ve Ayarlar‘ı seçin.Windows ayarlarını açma.
 2. Güncelleme & Güvenlik‘e tıklayın.Windows Güncelleme & Güvenlik bölümüne erişim.
 3. Güncellemeleri kontrol et‘e tıklayın. Windows güncellemeleri aramaya başlayacak ve otomatik olarak yükleyecektir.Herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol etme.

Yöntem 6: Bilgisayarı Yeniden Başlat

Klasik yeniden başlatma, PC’nizin GoPro’yu tanımama sorununu çözmek için gereken tek şey olabilir. Yeniden başlatma, önceden indirmiş olabileceğiniz herhangi bir güncellemenin kurulumunu tamamlamaya da yardımcı olur.

Bilgisayarınız normal şekilde kapatıldığında, tamamen kapanmaz. Bunun yerine, hibrit kapanış denilen bir şey yapar. Bu, daha hızlı açılış süreleri sağlar. Bilgisayarınızın tamamen kapanmasını sağlamak için, onu kapatıp tekrar açmak yerine Yeniden Başlat seçeneğine tıklamak emin olun. Yeniden Başlat seçeneğini seçmek, yeniden başlatılırken tam bir kapanmayı zorlar.

Yöntem 7: Kamerada Bağlantı Modunu Kontrol Edin

GoPro’nuzu bilgisayarınıza bağladığınızda her zaman otomatik olarak bir depolama cihazı olarak bağlanmayabilir. Verilerinizi görüntülemek istiyorsanız, doğru bağlantı modunun seçildiğinden emin olmalısınız.

Bu talimatları izleyerek doğru bağlantı modunun seçildiğinden emin olun (bu işlem GoPro HERO8 Black üzerinde gerçekleştirildi):

 1. GoPro’nuzu aşağı kaydırın, ardından Tercihler‘e dokunun.
 2. Bağlantılar‘a dokunun.
 3. USB Bağlantısı‘na dokunun.
 4. Seçilen seçeneğin MTP olduğundan emin olun.
 5. USB’nizi bağlayın ve test edin.

Yöntem 8: GoPro Firmware Güncellemesi

Karşılaştığınız sorun, GoPro’nuzun kullandığı mevcut firmware sürümündeki bir hata nedeniyle oluşuyor olabilir. Eğer durum buysa, yapmanız gereken sadece en son firmware sürümüne güncellemek. Bunu yapmanın birkaç yolu var ve kullandığınız yöntem sahip olduğunuz GoPro modeline bağlı olabilir.

Önerilen yöntem, HD HERO ve HD HERO2 haricindeki tüm GoPro kameralarla çalışan GoPro Quik uygulamasını kullanmaktır (iOS veya Android). Ayrıca, HERO7 ve önceki kameralar için Quik masaüstü sürümünü kullanabilir veya belirli kamera modeliniz için güncellemeyi manuel olarak indirebilirsiniz.

Yöntem 9: Windows Sorun Giderici

Deneyebileceğiniz son yöntem, Windows sorun gidericisini kullanmaktır. GoPro sürücüleriniz güncel olsa ve tüm donanımınız düzgün çalışıyor olsa bile, bulması zor bazı sorunlar olabilir. Windows, belirli sorunları ele almak için tasarlanmış bir dizi faydalı sorun giderici ile birlikte gelir.

Bu talimatlar, bilgisayarınız GoPro’yu tanımazsa hata ayıklayıcı kullanmanıza rehberlik edecektir:

 1. Başlat‘a sağ tıklayın ve Windows PowerShell (Yönetici)‘i seçin. Kullanıcı Hesabı Denetimi’nden uyarı almışsanız Evet‘e tıklayın.PowerShell açılıyor.
 2. msdt.exe -id DeviceDiagnostic yazın ve Enter‘a basın.Sorun gidericiyi açma.
 3. İleri‘ye tıklayın. Sorunları aramaya başlayacak ve herhangi bir sorun bulursa otomatik olarak onaracaktır.Sorun giderme işlemine başlama.

GoPro Kamerasından Kaybolan Dosyalar Nasıl Kurtarılır

Eğer sorunu başarıyla çözdüyseniz ancak önceki hasardan dolayı bazı dosyalarınız eksikse, bu dosyaları Disk Drill gibi veri kurtarma yazılımı kullanarak geri alabilirsiniz. Disk Drill, bir zamanlar orada olan verileri tarayarak sizin için geri yükleyebilir. Ancak, başarılı bir kurtarma şansınızı en iyi şekilde artırmak için mümkün olan en kısa sürede harekete geçmelisiniz.

GoPro SD kartınızdan dosyaları kurtarmak için bu adımları takip edin:

 1. Bilgisayarınıza Disk Drill’i İndirin ve yükleyin.
 2. SD kartınızı seçin, sonra taramayı başlatmak için Kayıp verileri ara‘ya tıklayın.SD kartındaki kayıp veriler aranıyor.
 3. Tarama tamamlandığında Bulunan öğeleri gözden geçir‘e tıklayın.Keşfedilen veriler analiz ediliyor.
 4. Kurtarmak istediğiniz dosyaları işaretleyin. Dosyanın içeriğini görmek için bir dosyaya çift tıklayarak Önizleme fonksiyonunu kullanın. Hazır olduğunuzda, Kurtar‘a tıklayın.İşaretlenen dosyalar kurtarılıyor.
 5. Çıkış yeri seçin. Kurtardığınız SD kartın üzerinde olmadığından emin olun. Kurtarmayı tamamlamak için İleri‘ye tıklayın.Kurtarma onaylanıyor.

Sonuç

Bir GoPro kamerasının bilgisayarınızda görünmemesinin birçok nedeni olabilir ve gerçek sebebi anlamak bazen zor olabilir. Bu nedenle, tüm ihtimalleri göz önünde bulundurmak için sistematik bir yaklaşım benimsemek gereklidir.

SD kartın zarar görüp görmediğini kontrol ederek ve USB kablonuzun veya SD kart okuyucunuzun doğru çalıştığından emin olarak başlayın. Ardından, MTP sürücülerinizin güncellenmiş ve işlevsel olduğundan emin olun. Bu, en son işletim sistemi sürümüne güncelleme gerektirebilir. Ayrıca GoPro’nuzun doğru bağlantı modunda ayarlandığından ve modeli için en son firmware sürümünü çalıştırdığından emin olmalısınız.

Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane, teknolojiye büyük bir ilgi duyan bir içerik yazarıdır ve sıklıkla donanım, veri kurtarma ve tüketici elektroniği ile ilgili içerikler üretir. Yazı yazmadığı zamanlarda müzik keşfeder ve kendi web siteleri üzerinde çalışır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.