Bilgisayar SD Kartı Tanımıyor mu? Bu İpuçlarını Deneyin

99

SD kartınızı birkaç kez yeniden taktınız ancak Windows 10 ya da Windows 11 işletim sisteminizde hala neden görünmediğini mi merak ediyorsunuz? Eğer bilgisayarınız, SD kartınızı taktığınızda onu tanımıyor ya da “SD kart algılanmadı” mesajını veriyorsa, deneyebileceğiniz birkaç basit çözüm bulunmakta.

Ancak, düzeltmeleri uygulamadan önce SD kartınızdaki verileri kurtarmak önemli, böylece emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Bu rehberde, SD kartınızdaki verileri nasıl kurtaracağınızı ve kartınızı dakikalar içinde nasıl düzelteceğinizi öğreneceksiniz.

Algılanmayan SD Kartı Düzeltmek Mümkün mü?

Bilgisayarınız tarafından algılanmayan bir SD kartını kurtarma olasılığı, onun neden algılanmadığına bağlı olarak değişir. Bu belirli durum aynı zamanda SD kartınızdaki verileri nasıl kurtaracağınızı ve kurtarma işleminin ne kadar başarılı olacağını da belirleyecektir.

Bunu açıklığa kavuşturmak için, SD kartınızın algılanmama derecesini keşfedelim:

 • Dosya Gezgininde SD kartınız algılanmıyor fakat Disk Yönetiminde görülebiliyor. Bu durumda, SD kartınıza ve içeriğine erişemezsiniz, ancak Disk Yönetimi yoluyla kontrol ettiğinizde bilgisayarınız tarafından hala tanınmaktadır.
 • Disk Yönetiminde SD kartınız algılanmıyor fakat Aygıt Yöneticisinde görülebiliyor. Bu durumda, SD kartınızı biçimlendirmek fazladan zor olabilir çünkü Aygıt Yöneticisinin bunu yapmak için gerekli işlevselliği yoktur.
 • Aygıt Yöneticisinde SD Kart algılanmıyor. Eğer SD kartınız Aygıt Yöneticisinde bile algılanmıyorsa, bu depolama cihazınızın fiziksel olarak hasar görmüş veya ölmüş olabileceği anlamına gelir. Ölü bir SD kartı düzeltmek son derece zor, hatta imkansız olabilir.

SD kartınızı sorun gidermeden önce, PC’nizin onu neden tanımadığını anlamak da önemlidir. Bu yaygın senaryolarla ve ardındaki olası nedenlerle başlayabilirsiniz:


Senaryo Olası nedenler
🔗 SD Kartınız düzgün bağlanmamış SD kartınız PC yuvasına veya kart okuyucuya tam olarak takılmamış olabilir. Diğer durumlarda, yuva veya kart okuyucu hasar görmüş olabilir.
📚 SD Kart okuyucunuz çalışmıyor Bu, kart okuyucunuzun donanımı arızalanmış ya da sürücülerinizin eski veya bozuk olması durumunda gerçekleşir.
💻 SD Kartınızın sürücü sorunları var SD kart sürücülerinin güncel olmaması veya bozulmuş olması gibi sorunlar, SD kartınızın bilgisayarınız tarafından algılanamamasına neden olabilir.
🗃 SD Kartınızın dosya sistemi uyumlu değil Bilgisayarınız, SD kartınız eğer uyumlu olmayan bir dosya sistemiyle (örneğin, NTFS formatında bir SD kartının Windows olmayan bir bilgisayara takılması gibi) biçimlendirilmişse kartınızı tanımayacaktır.
🔨 SD Kartınız fiziksel olarak hasarlı SD kartınızın fiziksel bileşenlerinde herhangi bir hasar, kartınızın performansını etkileyebilir veya tamamen okunamaz, bozulmuş veya kurtarılamaz hale getirebilir.

Tanınmayan SD Karttan Veri Kurtarma


SD kartınız Disk Yönetiminde doğru boyutta görünüyorsa, kartı tarayabilir ve muhtemelen ondan veri kurtarabilirsiniz. Ancak veri kurtarmanın ne kadar başarılı olacağı büyük ölçüde kurtarma için kullandığınız araca bağlıdır.

Disk Drill gibi akıllı ve kapsamlı bir araç, SD kartınızdan verileri güvenli bir şekilde kurtarma şansınızı en üst düzeye çıkaracaktır. Cihazınızı tamir etmek için yöntemler, biçimlendirmeyi gerektirebilir olduğundan dosyalarınızı kurtarmayı, SD kartınızı düzeltmeden önce yapmanızı öneririz.

İşte Disk Drill kullanarak SD karttan veri kurtarma yöntemi:

 1. Başlamak için, Disk Drill’i indirin ve PC’nize kurun. Windows kullanıcıları, ücretsiz versiyonla 500MB veri kurtarabilir.Disk Drill kurulumunu çalıştırma.
 2. Şimdi, Disk Drill uygulamasını başlatın. Ana ekranda taramak istediğiniz cihazların listesini göreceksiniz. Listenizden SD kartınızı seçin ve Kayıp verileri ara butonuna tıklayın.SD kartınızı taramaya başlama
 3. Disk Drill kartınızı tararken bulduğu dosyaları gerçek zamanlı olarak gösterir. Tarayıcının bitmesini bekleyebilir veya taranan dosyalara hemen göz atabilirsiniz, bunun için Bulunan ögeleri inceleye tıklayın.Bulunan verileri inceleme.
 4. Kurtarmak istediğiniz dosyaların yanındaki kutuları işaretleyin. Seçim işleminizi tamamladıktan sonra, Kurtar‘a tıklayın.Kurtarılacak dosyaları işaretleme.
 5. Kurtardığınız dosyaları kaydetmek istediğiniz hedef konumu seçin. Ardından, veri kurtarımını başlatmak için İleri‘ye tıklayın. Verilerinizi kurtardığınız konumdan farklı bir konum seçmeniz önerilir, böylece SD kartınızdaki herhangi bir veriyi üstüne yazmaktan kaçınabilirsiniz.Kurtarma işlemini sonlandırma
 6. Veri kurtarma işlemi tamamlandığında, Disk Drill size sonuçları gösterecektir. Kurtarılan verilerinizi görmek için Kurtarılan verileri Gezgin’de göster‘e tıklayın.

Okunmayan SD Kartı Nasıl Düzeltilir

Dosyaları kurtardıktan sonra SD kartınızı düzeltmeye başlayabilirsiniz. SD kartınız Windows 10 bilgisayarınızda çeşitli nedenlerle görünmeyebilir. Bu yüzden çözüm sebebe bağlıdır. SD kartın görünmemesine neden olan duruma bağlı olarak aşağıdaki yollarla sorunu çözmeye çalışabilirsiniz:

Yöntem 1: Kart Okuyucuyu Kontrol Edin

SD kartınızı suçlamadan önce kart okuyucunuzun doğru çalıştığından emin olun. Kart okuyucuya farklı bir kart takın ve PC’nizin SD kartı algılayıp doğru bir şekilde okuyup okuyamadığını görün.

Eğer diğer kart da çalışmazsa, kart okuyucudaki tozu temizleyin. Kart okuyucuyu temizlemek de işe yaramazsa, kart okuyucunun doğru çalıştığından emin olmak için onu farklı bir USB porta takın.

Yöntem 2: PC’yi Yeniden Başlatın

Basit görünebilir ancak bir yeniden başlatma sorununuzu çözebilir. Kart okuyucuyu bağlantıdan çıkarın, PC’nizi yeniden başlatın ve PC yeniden başladıktan sonra kart okuyucuyu tekrar takın.

Yöntem 3: SD Kart Okuyucu Aygıtını Devre Dışı Bırakın ve Etkinleştirin

Bazen, aygıtı devre dışı bırakıp tekrar etkinleştirmek işe yarıyor. SD kart okuyucuyu Aygıt Yöneticisi’nden devre dışı bırakabilir ve tekrar etkinleştirebilirsiniz.

 1. Başlat Menüsünde aygıt yöneticisi araması yapın ve En İyi Sonucu açın.

  start menüsünde aygıt yöneticisi araması

 2. SD kart okuyucunuzu aygıtlar listesinde arayın. Genellikle Bellek teknolojisi aygıtları altında olmalıdır. Eğer bu kategoriyi listede göremezseniz, Disk sürücüleri başlığının solundaki küçük oku tıklayın. SD kartınızı Disk Sürücüleri altında göreceksiniz. Üzerine sağ tıklayın ve Aygıtı devre dışı bırak‘ı seçin.

  sd kart aygıtını devre dışı bırakma

 3. Daha sonra, tekrar sağ tıklayın ve Aygıtı etkinleştir seçeneğini belirleyin.

  sd kart aygıtını etkinleştirme

Bu sorunu çözmezse, sürücüleri güncellemeyi deneyin.

Yöntem 4: Sürücüleri Güncelleyin

Windows genellikle takdığınız tüm aygıtlar için otomatik olarak sürücü yükler. Ancak, üretici daha sonra hataları düzeltmek için bir güncelleme yayınlamışsa, onları kurmak sorununuzu çözebilir. Windows’taki yerleşik sürücü güncelleme özelliğini kullanabilirsiniz, ancak bu işe yaramazsa, üreticinin web sitesinden daha yeni bir sürücü sürümünün olup olmadığını kontrol edin ve kurun.

Windows içinden güncelleme yapmayı denemek için, yine Aygıt Yöneticisi’ni kullanmanız gerekecek.

 1. SD kartı veya SD kart okuyucusunu Aygıt Yöneticisinde sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle‘yi seçin.

  sd kart sürücüsünü güncelle

 2. Windows sürücüleri otomatik aramak veya bilgisayarı sürücüler için gözden geçirmek isteyip istemediğini soracak. İlk seçeneği seçin.

  otomatik olarak sürücü aranıyor

Windows herhangi bir güncellenmiş sürücü bulursa, sürücüleri otomatik olarak yükleyecektir. Ancak, Windows sürücü bulmada çok başarılı değildir. Eğer en iyi sürücünün zaten yüklü olduğunu söylerse, güncellenmiş bir sürücü için üreticinin web sitesinden arama yapmayı deneyin.

Yöntem 5: SD Kartı Biçimlendirme

Biçimlendirme, Disk Yönetimi’nde hala görebiliyorsanız, okunamayan bir SD kartı düzeltmek için genellikle en emin yöntemdir. Bu işlem, kartınızdaki tüm verileri siler ve dosya sistemi yapılandırması dahil diğer ayarları sıfırlar.

SD kartınızı biçimlendirmek için kolay bir rehber:

 1. Başlangıç menüsünde disk yönetimi ‘ni aratarak Açık Disk Yönetimi’ni açın ve Sabit disk bölümlerini oluşturun ve biçimlendirin‘i seçin.
 2. Programın alt bölümünde, bağlı tüm cihazlarınızın bir listesi görünecektir. SD kartınızı bulun. Daha sonra üzerine sağ tıklayın ve Biçimlendir‘i seçin.Disk Yönetimi kullanılarak SD kartın biçimlendirilmesi.
 3. Biçimlendirme talimatlarını takip edin, tercih ettiğiniz dosya sistemini, kart adını ve biçimlendirme seçeneklerini seçin. Sonrasında, Başlat‘a tıklayın.Disk Yönetimi'nde SD kart biçimlendirmenin tamamlanması.

Yöntem 6: SD Kartta Bölüm Oluşturma

SD kartınız bölüm sorunları nedeniyle bilgisayarınız tarafından tanınmıyorsa, bunu aşmak için bir bölüm oluşturmayı deneyebilirsiniz. Windows’ta SD kartınızda bir bölüm oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Başlangıç menüsünde disk yönetimi ‘ni aratarak Açık Disk Yönetimi’ni açın ve Sabit disk bölümlerini oluşturun ve biçimlendirin‘i seçin.
 2. SD kartınızı bulun. Daha sonra üzerine sağ tıklayın ve menüden Yeni Basit Birim‘i seçin.Yeni basit birim
 3. Açılan sihirbazda, talimatları takip edin ve bölüm boyutunu ve sürücü harfini ayarlayarak devam edin.Bitir

Yöntem 7: Yeni Sürücü Harfi Atama

Bazen, yalnızca SD kartınızın sürücü harfini değiştirmek, bilgisayarınızın cihazınızı tanımasına yardımcı olabilir. Windows’ta kartınız için yeni bir sürücü harfi atamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Önceki yöntemlerde tartışıldığı gibi Açık Disk Yönetimi’ni açın
 2. SD kartınızı disk ve bölümler listesinde bulun. Daha sonra üzerine sağ tıklayın ve Sürücü Harfi ve Yollarını Değiştir‘i seçin.Sürücü harfi ve yollarını değiştir
 3. Değiştir‘e tıklayın. Bu, sürücü harfini seçebileceğiniz başka bir açılır pencereyi açar.Sürücü harfini seçin ve tamam'a tıklayın
 4. Seçildikten sonra, Tamam‘a tıklayın.

Sürücü harfinizi değiştirdikten sonra bilgisayarınızın artık SD kartınızı tanıyıp erişebildiğini kontrol edin. Tanınmaz durumda kalırsa, bir sonraki yöntemi kullanmayı düşünün.

Yöntem 8: Bozulmayı Onarmak İçin CHKDSK Kullanın

CHKDSK, Windows’un dosya sistemi hatalarını tarayıp onarmak için kullanabileceği bir yardımcı programdır. SD kartınızı CHKDSK ile onarmayı denemek için şu adımları takip edin:

 1. Başlat menüsünde Komut İstemi aratın ve yönetici olarak çalıştırın.Yönetici olarak Komut İstemi açılıyor.
 2. chkdsk N: /r /x yazın, burada N SD kartınızın sürücü harfi olmalıdır. Ardından Enter tuşuna basın.CHKDSK sözdizimi.

CHKDSK’nin SD kartınızda dosya sistemi hatalarını tarayıp onarmasını bekleyin. İşlem tamamlandığında program sizi bilgilendirecektir. Kartınızı çıkarın ve yeniden takarak bilgisayarınızın artık tanıyıp tanımadığını kontrol edin.

Sonuç

Bilgisayarınızın bir SD kartı tanımama nedenleri çeşitlidir. Onarımlara başlamadan önce kart okuyucunuzun veya sürücülerinizin arızalanıp arızalanmadığını kontrol etmek gibi basit kontroller yapmak önemlidir.

Dosyalarınızı başarıyla kurtarma şansınızı artırmak için, Disk Drill gibi en iyi veri kurtarma yazılımını seçmeyi unutmayın. Ardından, veri kaybı riski olmadan bellek kartınızı onarmak için kapsamlı yöntemlerimizi kullanın.

SSS

Telefonunuz SD kartı şu nedenlerle okumayabilir:
 • Kart fiziksel olarak zarar görmüştür
 • Telefonunuzda yerleşik SD kart yuvası zarar görmüştür
 • Tozlu veya kirli SD kart yuvası
 • SD kart virüs bulaşmıştır
 • SD kart bozulmuştur
SD kartına erişim, bir USB belleğe erişimden pek farklı değildir. Yerleşik SD kart okuyucusu olan bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, kartınızı yuvaya yerleştirin. Harici bir SD kart okuyucu kullanıyorsanız, kart okuyucuyu PC'nize bağlayın ve SD kartını okuyucuya takın. PC'niz otomatik olarak SD kartını tanıyacaktır. Ancak, Windows 10'da Bu Bilgisayar kısmına giderek de SD kartına erişebilirsiniz.
SD kartının Windows 10 bir bilgisayarı dondurmasının en yaygın nedeni güncellenmemiş bir sürücüdür. Sorunu çözmek için SD kart sürücünüzü güncellemeyi deneyin. Ancak, bu sorunu çözmezse, SD kartın bozulmuş olması sebebi olabilir. Windows bir SD kartı algıladığında montaj adı verilen bir süreci başlatır. Windows kartınızın sektörlerinden kartın meta verilerini okumaya çalışır ve kötü bir sektör, montaj sürecini askıya alacak ve sonuç olarak bilgisayarınızın donmasına neden olacaktır. PC'nize bir SD kart okuyucu bağladınız ve SD kart monte edilmiyorsa, süreci ilerletmeye Windows bir süre sonra bağlantıyı keser.
Genellikle Windows 11'de bir SD kartı "etkinleştirmeniz" gerekmez. SD kartınızı bir SD kart yuvası/SD kart okuyucuya bağladığınızda, içeriği otomatik olarak tanınmalı ve Dosya Gezgini aracılığıyla erişilebilir olmalıdır. Ancak, bilgisayarınız SD kartınızı tanımıyorsa, kartınızı kart okuyucu/yuvaya yeniden yerleştirmek, kartınızı temizlemek, bilgisayarınızı yeniden başlatmak veya sürücülerinizi güncellemek gibi basit çözümleri deneyebilirsiniz.
Eğer Android cihazınız SD kartınızı tanımıyorsa, cihazınızı kapatıp kartınızı yeniden yerleştirerek ve cihazı tekrar açarak kartınızın artık tanınıp tanınmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca SD kartınızı veya SD kart yuvanızı temizleyerek cihazınızın kartınızı doğru bir şekilde okuyamamasını engelleyen toz veya kir olmadığından emin olabilirsiniz. Bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramazsa, Android cihazınızdan SD kartınızı biçimlendirmeyi deneyin. Basitçe Ayarlar > Depolama > SD Kartı Biçimlendir seçeneğine gidin, eğer bu seçenek mevcutsa.
Eğer micro SD kartınız bilgisayarınız tarafından algılanmıyorsa, şu hızlı çözümleri deneyebilirsiniz:
 • Kartınızı kart okuyucu/yuvaya tekrar yerleştirin
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve SD kartınızı tekrar yerleştirin
 • SD kart sürücülerinizi güncelleyin
 • Cihaz Yöneticisi'nden SD kart okuyucu cihazınızı devre dışı bırakıp tekrar etkinleştirin
 • CHKDSK çalıştırarak SD kartınızı onarın
Eğer bu yöntemler işe yaramazsa, SD kartınızı biçimlendirmek en iyi seçeneğinizdir. Ancak, bu işlem kartınızdaki tüm dosyaları silecektir.
Arjun bir teknoloji ninjasıdır, HTML ve CSS kodlar ve aile buluşmalarında herkesin başvurduğu teknik destek olarak onurlu bir bahsedilme almıştır. Yaklaşık altı yıldır rehberler yazmakta ve şu anda büyük teknoloji sitelerinde katkıda bulunan bir yazar.
Onaylayan
Kıdemli Veri Kurtarma Mühendisi. Deneysel Bilimler İçin Bilgi Teknolojileri alanında Yüksek Lisans derecesi.