Komputer nie rozpoznaje karty SD? Wypróbuj te wskazówki

Napisane przez
Zatwierdzone przez
118

Czy próbowałeś wielokrotnie wkładać swoją kartę SD, lecz nadal zastanawiasz się, dlaczego twoja karta SD nie pojawia się na Twoim komputerze z systemem Windows 10 lub Windows 11? Jeśli komputer nie rozpoznaje karty SD lub wyświetla komunikat „Karta SD nie wykryta” po jej włożeniu do komputera, istnieje kilka łatwych rozwiązań, które możesz wypróbować.

Jednak zanim spróbujesz uzyskać dostęp do karty SD przez zastosowanie tych rozwiązań, ważne jest, aby odzyskać dane na karcie SD, dla bezpieczeństwa. W tym poradniku dowiesz się, jak odzyskać dane i naprawić kartę SD w ciągu kilku minut.

Czy można naprawić kartę SD, która nie jest wykrywana?

Możliwość odzyskania karty SD, która nie jest wykrywana przez komputer, zależy od podstawowej przyczyny, przez którą stała się niewykrywalna. Ten konkretny scenariusz również określi, jak możesz odzyskać dane z karty SD i jak skuteczne będzie to odzyskanie.

Aby to rozjaśnić, przyjrzyjmy się różnym stopniom, w jakich twoja karta SD może być niewykrywalna:

 • Twoja karta SD nie jest wykrywana w Eksploratorze plików, ale można ją zobaczyć w Zarządzaniu dyskami. W tym scenariuszu nie możesz uzyskać dostępu do karty SD i jej zawartości, ale napęd jest nadal rozpoznawany przez komputer, gdy sprawdzasz go za pomocą Zarządzania dyskami.
 • Twoja karta SD nie jest wykrywana w Zarządzaniu dyskami, ale można ją zobaczyć w Menedżerze urządzeń. W takim przypadku formatowanie karty SD może być wyjątkowo trudne, ponieważ Menedżer urządzeń nie posiada funkcji do tego.
 • Karta SD nie jest wykrywana w Menedżerze urządzeń. Gdy twoja karta SD nie jest wykrywana nawet w Menedżerze urządzeń, może to oznaczać, że urządzenie do przechowywania danych jest fizycznie uszkodzone lub nie działa. Naprawa uszkodzonej karty SD jest niezwykle trudna, jeśli nie niemożliwa.

Zanim przystąpisz do rozwiązywania problemów z kartą SD, ważne jest również, aby zrozumieć, dlaczego twój komputer jej nie rozpoznaje. Możesz zacząć od tych powszechnych scenariuszy i możliwych przyczyn stojących za nimi:

Scenariusz Możliwe przyczyny
🔗 Twoja karta SD nie jest poprawnie podłączona Twoja karta SD mogła nie zostać w pełni włożona do gniazda PC lub czytnika kart. W innych przypadkach gniazdo lub czytnik kart jest uszkodzony.
📚 Twój czytnik kart SD nie działa To się dzieje, gdy sprzęt twojego czytnika kart ulega awarii lub sterowniki są przestarzałe lub uszkodzone.
💻 W Twojej karcie SD występują problemy ze sterownikami Problemy ze sterownikami karty SD, takie jak przestarzałe lub uszkodzone sterowniki, mogą sprawić, że karta SD nie będzie wykrywana przez komputer.
🗃 System plików Twojej karty SD jest niekompatybilny Twój komputer nie rozpozna karty SD, jeśli jest ona sformatowana w niekompatybilnym systemie plików (np. wprowadzenie karty SD sformatowanej w NTFS do komputera niezgodnego z systemem Windows)
🔨 Twoja karta SD jest fizycznie uszkodzona Uszkodzenia fizyczne komponentów Twojej karty SD wpłyną na jej działanie lub sprawią, że będzie całkowicie niewykrywalna, uszkodzona lub niemożliwa do odzyskania.

Jak odzyskać dane z nierozpoznawanej karty SD

Jeśli Twoja karta SD jest widoczna w Zarządzaniu Dyskami z prawidłowym rozmiarem, będziesz mógł przeskanować kartę i potencjalnie odzyskać z niej dane. Sukces odzysku danych będzie jednak w dużej mierze zależał od narzędzia, którego użyjesz do odzysku.

Inteligentne i wszechstronne narzędzie jak Disk Drill da Ci najlepszą szansę na bezpieczne odzyskanie danych z karty SD. Zalecamy odzyskanie plików przed naprawą karty SD, ponieważ metody naprawy urządzenia mogą wymagać formatowania.

Oto jak odzyskać dane z karty SD przy użyciu Disk Drill:

 1. Aby rozpocząć, pobierz Disk Drill i zainstaluj go na swoim komputerze. Możesz odzyskać 500MB danych przy użyciu darmowej wersji na Windows.Uruchomienie instalacji Disk Drill.
 2. Teraz uruchom aplikację Disk Drill. Na ekranie głównym zobaczysz listę urządzeń, które możesz przeskanować. Wybierz z listy swoją kartę SD i kliknij Szukaj utraconych danych.rozpoczęcie skanowania karty SD
 3. Disk Drill wyświetla pliki, które znajduje w czasie rzeczywistym podczas skanowania karty. Możesz poczekać na zakończenie skanowania lub od razu przejrzeć zeskanowane pliki, klikając Przejrzyj znalezione elementy.Przeglądanie znalezionych danych.
 4. Zaznacz pola obok plików, które chcesz odzyskać. Gdy skończysz wybieranie, kliknij Odzyskaj.Zaznaczanie plików do odzyskania.
 5. Wybierz docelowe miejsce, gdzie chcesz zapisać odzyskane pliki. Następnie kliknij Dalej, aby rozpocząć odzyskiwanie danych. Zaleca się wybór innej lokalizacji niż ta, z której odzyskujesz pliki, aby uniknąć nadpisania jakichkolwiek danych na karcie SD.Finalizacja procesu odzyskiwania
 6. Po zakończeniu odzyskiwania danych, Disk Drill pokaże Ci wyniki. Sprawdź odzyskane pliki, klikając Pokaż odzyskane dane w Eksploratorze.

Jak naprawić kartę SD, której nie można odczytać

Po odzyskaniu plików można przystąpić do naprawy karty SD. Twoja karta SD może nie być wykrywana przez komputer z systemem Windows 10 z kilku powodów. W związku z tym, rozwiązanie zależy od przyczyny problemu. Możesz spróbować naprawićproblem w następujący sposób w zależności od tego, co powoduje, że karta SD nie jest wykrywana:

Metoda 1: Sprawdź czytnik kart

Zanim obwinisz kartę SD, sprawdź czy czytnik kart działa prawidłowo. Spróbuj włożyć inną kartę do czytnika i zobacz, czy komputer wykryje kartę SD i będzie mógł ją prawidłowo odczytać.

Jeśli inna karta również nie działa, wyczyść nagromadzony kurz z czytnika kart. Jeśli czyszczenie czytnika kart również nie pomaga, podłącz czytnik kart do innego portu USB, aby potwierdzić, czy czytnik kart funkcjonuje prawidłowo.

Metoda 2: Zrestartuj komputer

Mimo że to może brzmieć banalnie, restart może rozwiązać problem. Odłącz czytnik kart, zrestartuj komputer, a następnie podłącz go ponownie, gdy komputer się zrestartuje.

Metoda 3:Wyłącz i włącz urządzenie czytnika kart SD

Czasami, po prostu włączenie i wyłączenie urządzenia robi dobrą robotę. Możesz włączyć i wyłączyć czytnik kart SD z poziomu Menedżera urządzeń.

 1. Wyszukaj menedżer urządzeń w Menu Start i otwórz najlepiej pasujący wynik.

  wyszukiwanie menedżera urządzeń w menu start

 2. Znajdź swój czytnik kart SD na liście urządzeń. Powinien znajdować się w kategorii Urządzenia z technologią pamięci. Jeśli tej kategorii nie ma na liście, kliknij na małą strzałkę po lewej stronie kategorii Dyski. Zobaczysz swoją kartę SD w kategorii Dyski. Kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz Wyłącz urządzenie.

  wyłączanie urządzenia karty sd

 3. Następnie kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz Włącz urządzenie.

  włączanie urządzenia karty sd

Jeśli to nie rozwiąże problemu, spróbuj zaktualizować sterowniki.

Metoda 4: Aktualizacja sterowników

System Windows prawie zawsze automatycznie instaluje sterowniki do wszystkich podłączonych urządzeń. Jednakże, jeśli producent wydał później aktualizację naprawiającą błędy, ich zainstalowanie może potencjalnie rozwiązać twój problem. Możesz skorzystać z wbudowanej funkcji aktualizacji sterowników w systemie Windows, ale jeśli to nie zadziała, będziesz musiał przeszukać stronę producenta w poszukiwaniu nowszej wersji sterownika i zainstalować ją.

Aby spróbować zaktualizować z poziomu systemu Windows, ponownie będziesz potrzebować użyć Menedżera urządzeń.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na kartę SD lub czytnik kart SD w Menedżerze urządzeń i wybierz Aktualizuj sterownik.

  aktualizacja sterownika karty sd

 2. System Windows zapyta, czy chcesz wyszukać automatycznie sterowniki, czy przeglądać komputer w poszukiwaniu sterowników. Wybierz pierwszą opcję.

  automatyczne wyszukiwanie sterowników

Jeśli system Windows znajdzie jakieś zaktualizowane sterowniki, zainstaluje je automatycznie. Jednak Windows nie jest zbyt dobry w znajdowaniu sterowników. Jeśli poinformuje, że zainstalowany jest już najlepszy sterownik, spróbuj wyszukać zaktualizowany sterownik na stronie internetowej producenta.

Metoda 5: Formatowanie karty SD

Formatowanie to często najpewniejszy sposób, aby naprawić nieczytelną kartę SD, pod warunkiem, że nadal jest ona widoczna w zarządzaniu dyskami. Proces ten usuwa wszystkie dane z karty i resetuje jej konfigurację systemu plików oraz inne ustawienia.

Oto prosty przewodnik, jak sformatować kartę SD:

 1. Otwórz Zarządzanie Dyskami, wyszukując zarządzanie dyskami w menu Start i wybierając Tworzenie i formatowanie partycji na dysku twardym.
 2. W dolnej części programu zobaczysz listę wszystkich podłączonych urządzeń. Znajdź swoją kartę SD. Następnie kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i wybierz Formatuj.Formatowanie karty SD za pomocą Zarządzania Dyskami.
 3. Postępuj zgodnie z instrukcjami formatowania, wybierając preferowany system plików, nazwę karty i opcje formatowania. Następnie kliknij Start.Zakończenie formatowania karty SD w Zarządzaniu Dyskami.

Metoda 6: Utwórz partycję na karcie SD

Jeśli twoja karta SD nie jest rozpoznawana przez komputer z powodu problemów z partycją, możesz spróbować utworzyć partycję, aby temu zaradzić. Oto kroki, aby utworzyć partycję na karcie SD w systemie Windows:

 1. Otwórz Zarządzanie Dyskami, wyszukując zarządzanie dyskami w menu Start i wybierając Tworzenie i formatowanie partycji na dysku twardym.
 2. Znajdź swoją kartę SD. Następnie kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i wybierz Nowy prosty tom z menu.Nowy prosty tom
 3. W otwartym kreatorze postępuj zgodnie z instrukcjami, ustawiając rozmiar partycji i literę dysku, aby kontynuować.Zakończ

Metoda 7: Przypisz nową literę dysku

Czasami samo zmodyfikowanie litery dysku karty SD może pomóc komputerowi rozpoznać urządzenie. Aby przypisać nową literę dysku dla karty na Windowsie, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz Zarządzanie Dyskami, jak omówiono w poprzednich metodach
 2. Znajdź swoją kartę SD na liście dysków i partycji. Następnie kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i wybierz Zmień literę dysku i ścieżki.Zmień literę dysku i ścieżki
 3. Kliknij Zmień. Otworzy się nowe okno, w którym możesz wybrać literę dysku.Wybierz literę dysku i kliknij OK
 4. Po wybraniu, kliknij OK.
 5. Po zmianie litery dysku sprawdź, czy komputer może teraz rozpoznać i uzyskać dostęp do karty SD. Jeśli nadal nie jest rozpoznawalna, rozważ użycie kolejnej metody.

  Metoda 8: Użyj CHKDSK do naprawy uszkodzeń

  CHKDSK to narzędzie systemu Windows, które może skanować i naprawiać kartę SD pod kątem błędów systemu plików. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby spróbować naprawić kartę SD za pomocą CHKDSK:

  1. Otwórz Wiersz Polecenia, wyszukując Wiersz Polecenia w menu Start i uruchamiając go jako administrator.Otwarcie Wiersza Polecenia jako Administrator.
  2. Wpisz chkdsk N: /r /x, gdzie N to litera dysku Twojej karty SD. Następnie naciśnij Enter.Składnia CHKDSK.

  Poczekaj, aż CHKDSK przeskanuje i naprawi błędy systemu plików na twojej karcie SD. Program poinformuje Cię, gdy proces zostanie zakończony. Wyjmij kartę i włóż ją ponownie, aby sprawdzić, czy komputer może ją teraz rozpoznać.

  Podsumowanie

  Istnieje wiele przyczyn, dla których twój komputer nie rozpoznaje karty SD. Zanim przystąpisz do napraw, ważne jest, aby najpierw sprawdzić proste kwestie, takie jak weryfikacja, czy czytnik kart lub sterowniki nie działają prawidłowo.

  Pamiętaj tylko, aby wybrać najlepsze oprogramowanie do odzyskiwania danych, jak na przykład Disk Drill, aby zwiększyć swoje szanse na pomyślne odzyskanie plików. Następnie używaj naszych kompleksowych metod, aby naprawić kartę pamięci bez ryzyka utraty danych.

  FAQ

  Twój telefon może nie odczytywać karty SD z następujących powodów:
  • Karta została uszkodzona mechanicznie
  • Wbudowany slot na kartę SD w telefonie został uszkodzony
  • Slot na kartę SD jest zabrudzony lub zakurzony
  • Karta SD została zainfekowana wirusem
  • Karta SD uległa uszkodzeniu
  Dostęp do karty SD w systemie Windows nie różni się wiele od dostępu do pendrive'a. Jeśli używasz laptopa z wbudowanym czytnikiem kart SD, wsadź kartę do gniazda. Jeśli korzystasz z zewnętrznego czytnika kart SD, podłącz czytnik do PC i włóż kartę SD do czytnika. Twój komputer automatycznie rozpozna kartę SD. Możesz także uzyskać dostęp do karty SD, nawigując do Ten komputer w systemie Windows 10.
  Najczęstszą przyczyną zawieszania komputera przez kartę SD w systemie Windows 10 jest nieaktualny sterownik. Spróbuj zaktualizować sterownik karty SD, aby rozwiązać problem. Jednakże, jeśli to nie rozwiąże problemu, przyczyną może być to, że karta SD uległa uszkodzeniu. Gdy Windows wykryje kartę SD, rozpoczyna proces zwanym montowaniem. Windows spróbuje odczytać metadane karty z sektorów karty, a zły sektor spowoduje, że proces montowania zatrzyma się i w konsekwencji zawiesi komputer. Jeśli podłączyłeś czytnik kart SD do komputera i karta SD nie zostanie zamontowana, Windows automatycznie odłączy ją po pewnym czasie, jeśli nie będzie mógł kontynuować procesu.
  Zazwyczaj nie musisz „włączać” karty SD w systemie Windows 11. Po podłączeniu karty do komputera za pomocą czytnika/gniazda karty SD, powinna być ona automatycznie rozpoznana, a jej zawartość dostępna przez Eksplorator plików. Jednakże, jeśli komputer nie rozpoznaje twojej karty SD, możesz spróbować prostych rozwiązań, takich jak ponowne włożenie karty do czytnika/gniazda, oczyszczenie karty, ponowne uruchomienie komputera lub aktualizację sterowników.
  Jeśli twoje urządzenie Android nie rozpoznaje karty SD, spróbuj wyłączyć urządzenie, ponownie włożyć kartę i włączyć je ponownie, aby sprawdzić, czy karta jest teraz rozpoznawana. Możesz również oczyścić kartę SD lub gniazdo karty SD, aby upewnić się, że żaden brud lub kurz nie uniemożliwia prawidłowego odczytu karty przez urządzenie Android. Jeśli żadna z tych metod nie działa, spróbuj sformatować kartę SD za pomocą urządzenia Android. Po prostu przejdź do Ustawień > Pamięć > Formatuj kartę SD, jeśli opcja jest dostępna.
  Jeśli twoja karta micro SD nie jest wykrywana przez komputer, możesz spróbować tych szybkich napraw:
  • Ponownie włożyć kartę do czytnika/gniazda
  • Uruchomić ponownie komputer i ponownie włożyć kartę SD
  • Zaktualizować sterowniki karty SD
  • Wyłączyć i włączyć urządzenie czytnika karty SD w Menadżerze urządzeń
  • Naprawić kartę SD, uruchamiając CHKDSK
  Jeśli te metody nie działają, formatowanie karty SD jest najlepszą opcją. Jednakże spowoduje to usunięcie wszystkich plików z karty.
Arjun to technologiczny ninja, koduje w HTML i CSS, i otrzymał honorowe wyróżnienie jako rodzinnego eksperta od technologii podczas rodzinnych spotkań. Pisze poradniki od około sześciu lat i obecnie jest współpracownikiem wiodących technologicznych stron internetowych.
Zatwierdzone przez
Starszy inżynier ds. odzyskiwania danych. Magisterium z fizyki, informatyka dla eksperymentów naukowych.