Jak odzyskać dane z uszkodzonego pendrive’a

Napisane przez
Zatwierdzone przez
52

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego pendrive'a

Dla tak powszechnie używanych przenośnych urządzeń do przechowywania danych, pendrive’y USB mogą ulec uszkodzeniu zbyt łatwo, co jest szczególnie niepokojące, jeśli polegasz na nich w kwestii przechowywania ważnych danych.

W wielu przypadkach jednak możliwe jest odzyskanie plików z uszkodzonego pendrive’a za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych, a celem tego artykułu jest przeprowadzenie Cię przez proces oraz wyposażenie w informacje potrzebne do osiągnięcia pożądanych wyników.

Dlaczego pendrive’y USB przestają działać?

Istnieje kilka powodów, dla których działający pendrive może stać się martwym pendrivem. Zrozumienie problemu to połowa sukcesu, a mając tę wiedzę, możesz mieć szansę na odzyskanie swoich cennych danych. Wszystko zależy od tego, dlaczego pendrive przestał działać.

Zagadnienie Opis Zalecenie
🔨Uszkodzenie fizyczne Pamięci flash nie są tak wytrzymałe, jak mogłoby się wydawać. Uszkodzenia mogą wynikać z prostych rzeczy, takich jak zgięty złącze USB, czy też większych wrogów jak woda i przepięcia. Rozwiązania programowe mogą nie być bohaterem, którego potrzebujesz. Jeśli napęd nie jest rozpoznawany, prawdopodobnie nadszedł czas, aby skontaktować się z usługą odzyskiwania danych. Często są w stanie przenieść chip pamięci flash do działającego napędu.
Trudność odzyskiwania: Wysoka
🖋Nadmierne cykle odczytu i zapisu Wszystkie urządzenia z pamięcią flash mają swoją trwałość. Z czasem wewnętrzne mechanizmy (myśl: tranzystory bramki pływającej) ulegają degradacji, co może prowadzić do uszkodzenia danych, błędów odczytu/zapisu oraz innych podobnych problemów. Dobra wiadomość jest taka, że uszkodzenie komórek pamięci flash nie prowadzi od razu do utraty danych i awarii napędu, ponieważ nowoczesne pamięci flash są na tyle inteligentne, że potrafią wykryć złe komórki pamięci i ich unikać, dając ci wystarczająco dużo czasu na wykonanie kopii zapasowej i/lub odzyskanie danych.
Trudność odzyskiwania: Średnia
🦠Wirusy i malware Twórcy malware doskonale wiedzą, że pojedynczy pendrive często jest współdzielony pomiędzy wieloma komputerami i użytkownikami, dlatego istnieje tak wiele wirusów i innego rodzaju złośliwego oprogramowania, które atakują pamięci flash. Ponieważ złośliwe oprogramowanie może zachowywać się nieprzewidywalnie, trudno jest polecić jeden uniwersalny sposób na odzyskanie plików z pendrive’a, który został zainfekowany malwarem, ale stworzenie kompletnego kopii bajt po bajcie zazwyczaj jest dobrym początkiem.
Trudność odzyskiwania: Średnia

Czy jest możliwe odzyskanie danych z uszkodzonego pendrive’a?

Zajmijmy się palącym pytaniem: Czy naprawdę można odzyskać dane z uszkodzonego pendrive’a? Odpowiedź w dużej mierze zależy od tego, czy Twoje urządzenie USB jest rozpoznawane, czy nie. Przyjrzyjmy się obu tym scenariuszom bardziej szczegółowo:

Scenariusz 1: Dysk USB jest rozpoznawany

Twój komputer odtwarza przyjemny dźwięk (lub czasami niezbyt przyjemny, w zależności od ustawień) gdy podłączysz swój pendrive, sygnalizując, że pomyślnie rozpoznał Twój dysk USB.

Jeśli to jest scenariusz, z którym się obecnie mierzysz, to masz szczęście, ponieważ gdy twój komputer rozpozna twój dysk, nawet jeśli błaga cię okienkiem z komunikatem „sformatuj dysk”, żeby podjąć działanie, prawie zawsze możesz użyć oprogramowania do odzyskiwania danych, aby odzyskać swoje dane. Tylko upewnij się, że najpierw anulujesz monit o formatowanie.

Scenariusz 2: Dysk USB NIE jest rozpoznawany

Teraz, jeśli twój komputer w ogóle nie rozpoznaje dysku, sytuacja staje się znacznie bardziej skomplikowana i mniej optymistyczna. To dlatego, że może to być coś więcej niż tylko powierzchowne uszkodzenie. Podstawowe problemy mogą obejmować uszkodzone złącze USB, niesprawna płytka drukowana, lub co gorsza, uszkodzenie samego chipa pamięci flash.

Zazwyczaj typowe rozwiązania programowe nie będą tutaj pomocne, ponieważ wymagają, aby dysk w pierwszej kolejności był rozpoznany przez komputer. No cóż, przynajmniej nie pomogą, dopóki podstawowy problem nie zostanie naprawiony, a to zwykle coś, z czym mogą poradzić sobie jedynie specjalistyczne usługi odzyskiwania danych.

Jak odzyskać dane z uszkodzonego pendrive’a?

Z odpowiednim oprogramowaniem do odzyskiwania danych, odzyskiwanie danych z uszkodzonego pendrive’a jest nie tylko możliwe, ale również stosunkowo proste. Oto jak to wykonać na Windows i Mac.

Użyj oprogramowania do odzyskiwania danych, aby odzyskać swoje pliki

Zadaniem oprogramowania do odzyskiwania danych jest analiza pamięci flash sektor po sektorze w celu zlokalizowania i odzyskania wszystkich usuniętych i zagubionych plików. Tego typu oprogramowanie jest dostępne zarówno dla systemów Windows, jak i Mac, ale nie wszystkie aplikacje do odzyskiwania danych działają równie dobrze.

Podczas odzyskiwania plików z pamięci USB konieczne jest wybranie oprogramowania do odzyskiwania danych z doskonałym wsparciem dla wszystkich systemów plików z rodziny FAT (exFAT, FAT32, FAT16, FAT12). Oprogramowanie powinno również obsługiwać wszystkie powszechnie używane formaty plików oraz być intuicyjne i przystępne cenowo.

Disk Drill spełnia wszystkie te kryteria, dlatego polecamy go wszystkim użytkownikom Windows i Mac, bez względu na to, ile mają doświadczenia w odzyskiwaniu danych z uszkodzonych pendrive’ów.

Dobrze wiedzieć: Disk Drill dla systemu Windows i Disk Drill dla systemu Mac są praktycznie identyczne, więc możesz śledzić kroki opisane poniżej bez względu na to, którą wersję pobierzesz.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill

Instalacja Disk Drill w systemie Windows.Najpierw pobierz Disk Drill dla systemu Windows lub Disk Drill dla Mac i zainstaluj na swoim komputerze. Możesz pobrać podstawową wersję za darmo i użyć jej do odzyskania do 500 MB danych (tylko Windows).

Krok 2. Podłącz swoją pamięć USB i uruchom Disk Drill

Następnie podłącz pendrive USB do komputera i poczekaj, aż zostanie rozpoznany. Potem uruchom Disk Drill i daj mu kilka sekund na wykrycie wszystkich dostępnych urządzeń pamięciowych.

Krok 3. Utwórz kopię zapasową pendrive’a w trybie bajt po bajcie

kopia zapasowa dysku byte po bycie przez Disk Drill

Zanim zagłębisz się w właściwy proces odzyskiwania danych, konieczne jest wykonanie kopii zapasowej byte-po-bycie Twojego dysku flash, aby zabezpieczyć się na wypadek, gdyby Twoja uszkodzona pamięć USB nagle przestała działać. Aby to zrobić, wybierz dodatkowe narzędzie Kopia zapasowa dysku, wybierz swój dysk i kliknij przycisk Kopia zapasowa byte-po-bycie. Następnie wybierz miejsce, w którym chcesz przechowywać plik kopii zapasowej.

Krok 4. Zeskanuj pamięć USB i wybierz swoje dane

wybierz uszkodzony pendrive

Powróć do zakładki Urządzenia przechowywania danych, wybierz pamięć USB i kliknij przycisk Szukaj utraconych danych. Poczekaj, aż Disk Drill zakończy skanowanie. Następnie możesz przeglądać odnalezione pliki i wybrać każdy plik, który chcesz odzyskać.

Krok 5. Odzyskaj swoje dane na inny dysk

odzyskiwanie plików z uszkodzonego pendrive'a

Na koniec kliknij przycisk Odzyskaj i wybierz miejsce przywracania danych na innym nośniku niż Twój pendrive. Kliknij Dalej i potwierdź, że Twoje pliki zostały bezpiecznie odzyskane w wybranej lokalizacji.

Korzystaj z usług odzyskiwania danych

Jeśli wypróbowałeś wszystkie domowe metody i oprogramowanie bez powodzenia, lub jeśli Twój pendrive doznał uszkodzenia fizycznego, przez co nie jest rozpoznawany przez komputer, nie trać nadziei! Usługi odzyskiwania danych specjalizują się w takich trudnych sytuacjach i mają narzędzia oraz wiedzę, aby odzyskać Twoje dane.

Oto jak działa profesjonalne odzyskiwanie danych:

  1. Pierwszy kontakt: Skontaktuj się z serwisem telefonicznie, emailowo lub przez ich portal internetowy. Opisz problem, w tym wszelkie uszkodzenia mechaniczne lub konkretne zdarzenia, które miały miejsce przed wystąpieniem problemu.
  2. Diagnoza: Większość renomowanych serwisów najpierw przeprowadzi wstępną ocenę lub diagnozę. Ocenią stopień uszkodzenia i oszacują prawdopodobieństwo skutecznej odzyskiwania danych. Niektóre serwisy mogą oferować tę diagnozę za darmo lub za symboliczną opłatą.
  3. Wysyłka napędu: Jeżeli zdecydujesz się na procedurę, będziesz musiał wysłać lub osobiście dostarczyć uszkodzony napęd USB. Wiele serwisów dostarcza wytyczne dotyczące bezpiecznego pakowania napędu do wysyłki.
  4. Proces odzyskiwania danych: Po otrzymaniu, eksperci wykorzystają specjalistyczne narzędzia i metody, aby próbować odzyskać dane. Proces ten może trwać od kilku godzin do kilku dni, w zależności od złożoności problemu.
  5. Zwrot danych: Po pomyślnej odzysce danych, serwis zazwyczaj przetransferuje Twoje dane na nowy napęd USB lub inne wybrane przez Ciebie nośniki danych. Niektóre mogą oferować transfer danych przez chmurę lub zwrot fizycznego nośnika danych.

Niektóre usługi odzyskiwania danych wymagają od klientów płatności z góry, ale najlepsze z nich działają na zasadzie „brak danych, brak opłaty”, co oznacza, że zostaniesz obciążony kosztami tylko w przypadku, gdy skutecznie odzyskają Twoje dane.

Jakie są oznaki uszkodzenia pamięci USB?

Oto trzy częste oznaki, że Twój pendrive może ulegać awarii, na które powinieneś uważać:

Znak Opis
🐌 Wolne prędkości transferu danych Jeśli prędkość transferu danych w Twoim pendrive’ie nagle spadnie do wartości niższych, niż powinny być, to może to świadczyć o problemie z urządzeniem. Aby to zweryfikować, podłącz je do innego portu USB i sprawdź, czy coś się zmieni.
⛔ Komunikaty o błędach Komunikat „Urządzenie USB nie zostało rozpoznane” to tylko jeden z wielu możliwych komunikatów błędu, jakie możesz zobaczyć podczas próby podłączenia wadliwego pendrive’a do komputera. Chociaż nie ma potrzeby panikować za pierwszym razem, kiedy pojawi się komunikat o błędzie, to ignorowanie powtarzających się komunikatów o błędach zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.
📦 Nieprawidłowa pojemność pamięci Wadliwe pendrive’y czasami pokazują nieprawidłową pojemność pamięci, na przykład 27 GB zamiast 32 GB. Jeśli pojemność pamięci nadal jest błędna nawet po sformatowaniu, bardzo prawdopodobne, że napęd flash nie działa poprawnie.

Jeśli napotkasz którykolwiek z powyższych sygnałów wskazujących na to, że napęd USB zaczyna zawodzić, zdecydowanie zalecamy, aby jak najszybciej wykonać kopię zapasową swoich danych, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy napęd całkowicie przestanie działać.

Wnioski

Pendrive’y USB, mimo że są kompaktowe i wygodne, nie są odporne na problemy. Mogą ulec awarii, czy to z powodu uszkodzeń fizycznych, zużycia wynikającego z cykli odczytu i zapisu, czy infekcji malware. Na szczęście, mając odpowiednią wiedzę, często możliwa jest odzyskiwanie danych.

FAQ

Tak, uszkodzony pendrive często można naprawić, ale powodzenie zależy od zakresu i rodzaju uszkodzenia. Problemy z oprogramowaniem są zazwyczaj łatwiejsze do rozwiązania niż uszkodzenia fizyczne.
To zależy od tego, co jest z nim nie tak. Na przykład zagięty złącz można często ostrożnie wyprostować za pomocą szczypiec, ale wiąże się to z ryzykiem spowodowania dalszych uszkodzeń. W przypadku problemów wewnętrznych lub poważnych uszkodzeń zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnej usługi odzyskiwania danych, aby uniknąć potencjalnej utraty danych.
Koszt naprawy uszkodzonego pendrive'a różni się w zależności od rodzaju uszkodzenia i dostawcy usługi. Podstawowe naprawy mogą kosztować nawet tylko $50, podczas gdy skomplikowane odzyskiwanie danych z poważnie uszkodzonego nośnika może łatwo przekraczać $1,000.
Jeśli Twój pendrive przestał działać, możesz spróbować następujących rozwiązań:
  • Spróbuj podłączyć do innego portu USB lub innego komputera.
  • Delikatnie wyczyść złącze USB i port USB.
  • Upewnij się, że pamięci USB została przypisana litera dysku.
  • Użyj polecenia chkdsk w wierszu poleceń.
  • Użyj oprogramowania do odzyskiwania danych, aby spróbować odzyskać dane.