Jak szybko naprawić pendrive USB, który nie jest rozpoznawany

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
253

Pendrive’y są bardzo wygodne, ale mogą również sprawiać wiele problemów. Jeśli przejdą uszkodzenie logiczne, takie jak uszkodzenie danych, może się wydawać, że na pendrive’ie jest nieprzydzielone miejsce. To fałszywa informacja, ponieważ dane wciąż są na nim, ale są nieosiągalne. Dlatego musisz działać szybko, aby odzyskać zawartość pendrive’a.

W tym artykule omówimy, co możesz zrobić, aby odzyskać dane z pendrive’a, który nie jest wykrywany przez komputer i jak można to naprawić.

Jak odzyskać dane z nierozpoznanego pendrive’a

Nawet jeśli twój pendrive nie pojawia się w Eksploratorze Windows, twój komputer może go wciąż rejestrować. W rzeczywistości, jeśli jest widoczny w Zarządzaniu Dyskami i wyświetla prawidłowy rozmiar, będziesz mógł odzyskać dane z nierozpoznanego pendrive’a. Jeśli nie jest widoczny w Zarządzaniu Dyskami, spróbuj najpierw uczynić go możliwym do odczytu.

Do odzyskania danych będziemy używać narzędzia do odzyskiwania danych Disk Drill. Jest ono przeznaczone do odzyskiwania danych z prawie każdego urządzenia, włącznie z pendrive’ami, które nie są wykrywane. W wersji darmowej możesz odzyskać do 500 MB danych. Kluczem do skutecznego odzysku jest szybkie działanie i powstrzymanie się od używania pendrive’a do momentu odzyskania danych.

Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby odzyskać dane z nierozpoznanego pendrive’a.

 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill na swoim komputerze. Otwórz program.install disk drill on pc
 2. Wybierz swój pendrive, a następnie kliknij Szukaj utraconych danych.select usb ans search for lost data
 3. Kliknij Przejrzyj znalezione obiekty po zakończeniu skanowania.review files found on usb
 4. Zaznacz, które pliki chcesz odzyskać. Kolumna Szansa na odzyskanie pokazuje szanse na pomyślne odzyskanie każdego pliku. Aby wyświetlić podgląd pliku, wystarczy na niego dwukrotnie kliknąć. Kiedy będziesz gotowy, kliknij Odzyskaj.preview and select files for recovery from usb
 5. Wybierz lokalizację docelową. Upewnij się, że nie odzyskujesz danych na ten sam pendrive, ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie.select location and recover files from usb

Po zakończeniu procesu zostaniesz przywitany ekranem przeglądu opisującym proces odzyskiwania. Następnie możesz przejść do wybranego folderu, aby wyświetlić swoje pliki.

Przed rozwiązywaniem problemów: Zlokalizuj problem

Przed przystąpieniem do rozwiązywania problemów, musisz najpierw zidentyfikować jego źródło. Określenie przyczyny może zaoszczędzić dużo czasu, który inaczej byłby stracony na rozwiązywanie niewłaściwych kwestii.

Aby to zrobić, musisz przetestować pendrive w innym porcie, aby zobaczyć, czy port, którego używasz, jest uszkodzony. Jeśli inny port również nie działa, powinieneś spróbować podłączyć pendrive do innego urządzenia, aby upewnić się, że to nie problem z urządzeniem, do którego się podłączasz.

Jeśli pendrive działa poprawnie po podłączeniu do innego portu USB lub urządzenia, wtedy problem nie leży po stronie twojego pendrive’a. Jeśli pendrive nadal nie jest odczytywany, przejdź do następnej sekcji.

Jak naprawić nierozpoznawany pendrive

Jeśli twój pendrive nie jest widoczny z prawidłowym rozmiarem w Zarządzaniu Dyskami, odzyskiwanie danych nie będzie możliwe. Istnieje jednak kilka rozwiązań, które możesz spróbować, aby go odczytać. Poniższe metody pomogą ci zrozumieć, jak naprawić nierozpoznawany pendrive.

Metoda 1: Podłącz bezpośrednio do płyty głównej

Porty USB na obudowie komputera, zazwyczaj umieszczone z przodu lub na górze, są podłączone do płyty głównej za pomocą wewnętrznych przewodów. Mogło się zdarzyć, że te przewody zostały uszkodzone, co skutkuje nierozpoznawaniem urządzeń podłączonych do portów USB na obudowie komputera.

Aby temu zapobiec, spróbuj podłączyć bezpośrednio do jednego z portów USB na płycie głównej znajdującej się na tylnej ściance komputera, jeśli twój pendrive USB nie jest rozpoznawany. W ten sposób możesz upewnić się, że masz bezpośrednie połączenie i unikasz komplikacji związanych z wewnętrznym okablowaniem obudowy komputera.

Metoda 2: Czyszczenie punktów styku USB

Fizyczne substancje, takie jak kurz i brud, mogą gromadzić się z czasem. Może to prowadzić do powstania fizycznej bariery blokującej połączenie między twoim USB a portem USB. Regularne czyszczenie twojego USB oraz portów USB może temu zapobiegać.

Jeśli chcesz usunąć kurz, użyj sprężonego powietrza do wydmuchania kurzu. Do innych, bardziej uporczywych zanieczyszczeń, zwilż lekko patyczek higieniczny izopropylowym alkoholem i delikatnie czyść USB lub port. Po zakończeniu, pozwól aby wyschło całkowicie przed użyciem. Pamiętaj o tym, jak delikatne są połączenia USB i czyść porty USB tylko gdy urządzenie jest wyłączone.

Metoda 3: Narzędzie do rozwiązywania problemów z sprzętem

Windows został wyposażony w wiele potężnych narzędzi do rozwiązywania problemów, które są zaprojektowane do celowania w konkretne problemy. Narzędzie do rozwiązywania problemów z sprzętem i urządzeniami może przeskanować komputer pod kątem problemów związanych z USB i naprawić je, aby można było uzyskać dostęp do nierozpoznanego napędu USB.

Użyj tych kroków, aby uruchomić i użyć narzędzia do rozwiązywania problemów z sprzętem i urządzeniami.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Windows PowerShell (Admin). Kliknij Tak, jeśli pojawi się monit UAC.Otwieranie okna PowerShell jako administrator.
 2. Wpisz msdt.exe -id DeviceDiagnostic i naciśnij Enter.Uruchamianie narzędzia do rozwiązywania problemów z sprzętem i urządzeniami.
 3. Kliknij Dalej. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie w zależności od problemów wykrytych przez Windows.Rozpoczęcie procesu naprawy w narzędziu do rozwiązywania problemów z sprzętem.

Metoda 4: Formatowanie nierozpoznanego USB

Formatowanie USB polega na odświeżeniu istniejącego systemu plików lub dodaniu nowego. Proces ten spowoduje usunięcie wszelkich danych, które znajdują się na USB. Formatowanie było zawsze szybką i skuteczną metodą naprawy pendrive’ów USB, jeśli nie są wykrywane, ponieważ to tak, jakby przywracać je do ustawień fabrycznych.

Po odzyskaniu swoich plików z USB do bezpiecznego miejsca, być może będziesz chciał je sformatować, aby naprawić problemy, które uniemożliwiają ich czytanie jak zwykle. Postępuj zgodnie z tymi krokami, aby sformatować nierozpoznane USB.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Zarządzanie dyskami.Otwieranie Zarządzania dyskami.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na wolumin USB i kliknij Formatuj.Wybieranie formatowania USB.
 3. Upewnij się, że wybrano opcję Szybkie formatowanie. Zmień Etykietę woluminu, System plików i Rozmiar jednostki alokacji jeśli jest to konieczne. Naciśnij OK.Wykonywanie szybkiego formatowania.
 4. Kliknij OK gdy pojawi się monit o potwierdzenie działania.Zakończenie formatowania.

Metoda 5: Aktualizacja lub ponowna instalacja sterowników USB

Każde urządzenie podłączone do komputera wymaga sterownika. Sterowniki nawiązują i utrzymują komunikację między urządzeniami, aby można je było faktycznie używać. Jeśli sterowniki USB są uszkodzone lub przestarzałe, może to doprowadzić do tego, że USB działa nieprawidłowo lub twoja pamięć USB w ogóle nie jest wykrywana w systemie Windows 10.Wykonaj te proste kroki, aby zaktualizować lub ponownie zainstalować sterowniki naprawiające niedziałający dysk flash USB.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Menedżer urządzeń.Otwieranie Menedżera urządzeń.
 2. Rozwiń listę rozwijaną Dyski. Kliknij prawym przyciskiem myszy na swoje USB i kliknij Właściwości.Dostęp do właściwości USB.
 3. Kliknij zakładkę Sterownik, następnie kliknij Aktualizuj sterownik.Aktualizacja sterownika.
 4. Kliknij Wyszukaj automatycznie zaktualizowane sterowniki. Windows przeszuka internet w poszukiwaniu aktualnych sterowników i pobierze/ zainstaluje je. Jeśli nie znajdzie żadnych, przejdź do następnego kroku.Przeszukiwanie internetu w poszukiwaniu zaktualizowanych sterowników.
 5. Kliknij Zamknij.Zamykanie okna wyszukiwania.
 6. Kliknij Odinstaluj urządzenie.
  Odinstalowanie istniejącego sterownika.
 7. Kliknij Odinstaluj.
  Odinstalowanie sterownika USB.


Po odinstalowaniu sterownika po prostu odłącz USB i podłącz je ponownie, aby wymusić ponowną instalację sterowników.

Metoda 6: Ponowna instalacja kontrolerów USB


Kontroler USB jest odpowiedzialny za zarządzanie wszystkimi podłączonymi urządzeniami USB, takimi jak klawiatura, mysz i dysk flash USB. Współpracuje ze sterownikiem urządzenia i pomaga systemowi zrozumieć jak używać urządzenia. Bez niego żadne z urządzeń USB nie działałoby, nawet z własnymi sterownikami.

Ponowna instalacja kontrolera USB może również pomóc w przywróceniu komunikacji między systemem a USB. Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby ponownie zainstalować kontroler USB.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i kliknij Menedżer urządzeń.Otwieranie Menedżera urządzeń.
 2. Rozwiń listę Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej. Kliknij prawym przyciskiem myszy na kontroler USB i kliknij Odinstaluj urządzenie. Kiedy pojawi się monit, kliknij Odinstaluj ponownie.Odinstalowywanie kontrolera USB.
 3. Powtórz krok 2 dla wszystkich kontrolerów USB, które widzisz pod Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej. Po zakończeniu, zrestartuj komputer, aby wymusić ponowną instalację sterowników.

Metoda 7: Wyłączenie ustawienia selektywnego zawieszania USB


Windows robi, co może, aby oszczędzić energię, szczególnie na urządzeniach zasilanych bateryjnie, takich jak laptopy. Selekcjonowanie zawieszenie USB to ustawienie, które pozwala systemowi Windows wyłączać nieużywane porty USB w celu zmniejszenia zużycia energii. Jednak ustawienie to często może powodować problemy, ponieważ Windows może czasem wyłączyć porty, które faktycznie chcesz używać.

Aby to naprawić, musisz wyłączyć ustawienie selektywnego zawieszenia USB w twoim planie zasilania, aby upewnić się, że port, do którego się podłączasz, jest użyteczny.Postępuj zgodnie z tymi krokami, aby wyłączyć selektywne zawieszanie USB przez opcje zasilania:

 1. Kliknij Start. Wyszukaj frazę „Panel sterowania” i otwórz go.open control panel
 2. Kliknij Sprzęt i dźwięk.Kliknij Sprzęt i dźwięk
 3. Kliknij Opcje zasilania.Kliknij Opcje zasilania.
 4. Kliknij Zmień ustawienia planu.Kliknij Zmień ustawienia planu.
 5. Kliknij Zmień ustawienia zaawansowane zasilania.Zmień ustawienia zaawansowane zasilania
 6. Rozwiń opcje Ustawienia USB, a następnie Selektywne zawieszanie USB. Zmień wartości na Wyłączony.Rozwiń opcje Ustawienia USB, a następnie Selektywne zawieszanie USB
 7. Kliknij Zastosuj, a następnie OK.

Jeśli przełączysz się na inny plan zasilania, te ustawienie również będzie musiało zostać zaktualizowane w tym planie.

Metoda 8: Wyłącz opcję oszczędzania energii dla korzenia koncentratora USB

Koncentratory korzenia USB mają także swoje ustawienia, które określają, kiedy powinny być dozwolone, a kiedy nie powinny być włączone, aby oszczędzać energię. Gdy opcja oszczędzania energii jest włączona, system Windows ma możliwość wyłączenia portu USB w celu oszczędności energii.

Ponownie, Windows czasami może wyłączyć porty USB nawet kiedy są używane. W rezultacie, twój dysk USB może nie być rozpoznany, gdy jest podłączony do wyłączonego portu USB. Możesz zapobiec temu, aby Windows wykonywał to automatycznie, ręcznie wyłączając opcję oszczędzania energii dla każdego koncentratora korzenia USB, jak pokażemy to w dalszej części.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Start i kliknij Menedżer urządzeń.uruchom menedżera urządzeń
 2. Rozwiń pozycję Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej i kliknij prawym przyciskiem myszy na USB Root Hub. Kliknij Właściwości.otwórz ustawienia USB Root Hub
 3. Kliknij na Zarządzanie energią, a następnie odznacz Zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii. Kliknij OK.zapobiegnij Windowsowi przed wyłączaniem portu USB

Metoda 9: Przywróć system do poprzedniego punktu przywracania

Jeśli żadna z poprzednich metod nie zadziałała, możesz podjąć ostatnią próbę naprawienia problemu przez przywrócenie systemu do wcześniejszego punktu w czasie.

Punkty przywracania to migawki zawierające ustawienia systemowe, sterowniki i oprogramowanie w momencie ich utworzenia. Jeżeli ten problem jest spowodowany nieprawidłowymi ustawieniami, możesz przywrócić system do momentu, kiedy USB działało poprawnie.

Uwaga: Przywrócenie systemu z punktu przywracania spowoduje usunięcie wszystkich programów lub sterowników sprzętowych, które zostały zainstalowane od czasu jego utworzenia. Dlatego też zrób kopię zapasową wszystkiego, co chcesz zachować.

Postępuj zgodnie z tymi krokami, aby przywrócić system przy użyciu Przywracania systemu:

 1. Kliknij Start. Wyszukaj „Panel sterowania” i otwórz go.open control panel
 2. Zmień tryb widoku na Małe ikony lub Duże ikony, następnie kliknij Odzyskiwanie.select recovery
 3. Kliknij Otwórz przywracanie systemu.open system restore
 4. Kliknij Dalej.begin system restore
 5. Wybierz punkt przywracania i kliknij Dalej.select restore point
 6. Kliknij Zakończ.confirm system restoring

Podsumowanie

Gdy napotkasz problem z dyskiem USB, który sprawia, że nie jest rozpoznawany, może być trudne zlokalizowanie przyczyny. Niezależnie od powodu, istnieje wiele sposobów, aby sobie z tym poradzić.

Na początek spróbuj prostych rzeczy. Spróbuj zlokalizować problem i podłącz dysk USB bezpośrednio do portu na płycie głównej. Jeśli to nie pomoże, spróbuj uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów z sprzętem w systemie Windows oraz zaktualizować lub ponownie zainstalować sterowniki do dysku USB. Następnie spróbuj wyłączyć ustawienia oszczędzania energii związane z używanymi portami USB.

Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziała, zawsze możesz spróbować przywrócić system do wcześniejszego stanu przy użyciu punktu przywracania. Jednak pamiętaj, że cofnie to również wszelkie zainstalowane aplikacje i zmienione ustawienia.

FAQ:

Fizyczne otwieranie pendrive'a wymaga ostrożności, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia wewnętrznych komponentów. Typowy pendrive ma tylną i przednią płytkę, które są połączone za pomocą systemu zatrzaskowego. Będziesz potrzebować płaskiego narzędzia, na przykład śrubokręta płaskiego, by delikatnie odchylić obudowę. Pracuj wokół pendrive'a, delikatnie zdejmując każdy bok, aż obudowa się otworzy.
Na początek podłącz USB bezpośrednio do portu na płycie głównej, a nie do obudowy komputera. Jeśli urządzenie nadal się nie pojawia, możesz spróbować uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów z sprzętem, aby system Windows rozwiązał problem za Ciebie.
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Windows PowerShell (Admin).
 2. Wpisz msdt.exe -id DeviceDiagnostic i naciśnij Enter.
 3. Kliknij Dalej i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby przeskanować komputer i naprawić powiązane problemy.
Istnieje kilka przyczyn, dla których twoje USB może nie być wyświetlane na komputerze. Może to być coś tak prostego jak wadliwy port USB. Aby upewnić się, że system może odczytać twoje USB, dobrze jest sprawdzić sterowniki i upewnić się, że są aktualne i nieuszkodzone. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby zaktualizować sterowniki lub je ponownie zainstalować i odzyskać nierozpoznawane urządzenie USB.
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Menedżer urządzeń.
 2. W rozwijanym menu Dyski kliknij prawym przyciskiem myszy na twoje USB i wybierz Właściwości.
 3. Kliknij zakładkę Sterownik, a następnie kliknij Aktualizuj sterownik.
 4. Kliknij Wyszukaj automatycznie aktualizacje sterownika. Jeśli nie znajdzie żadnych, przejdź do kolejnego kroku.
 5. Kliknij Zamknij.
 6. Kliknij Odinstaluj urządzenie.
 7. Kliknij Odinstaluj. Odłącz twoje USB i podłącz je ponownie.
Możliwe przyczyny awarii pendrive'a obejmują (lecz nie są ograniczone do):
 • Błędne usunięcie
 • Uszkodzenia fizyczne
 • Uszkodzenie systemu plików
 • Infekcja malware
 • Uszkodzone lub nieaktualne sterowniki
Powinieneś odzyskać dane z napędu USB za pomocą narzędzia do odzyskiwania danych, a następnie szybko sformatować pendrive, aby rozwiązać problem powodujący pojawianie się tego komunikatu.
Niesprawny pendrive może wskazywać na istnienie ukrytych uszkodzeń pogarszających się z czasem. Najlepszym rozwiązaniem jest odzyskanie danych z napędu USB, a następnie jego sformatowanie w celu naprawy wszelkich logicznych uszkodzeń, które mógł ponieść.
Avatar photo
Jordan Jamieson-Mane to autor treści z zamiłowaniem do technologii, często tworzy materiały dotyczące sprzętu komputerowego, odzyskiwania danych i elektroniki użytkowej. Kiedy nie pisze, odkrywa muzykę i pracuje nad własnymi stronami internetowymi.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required