3 świetne metody na odzyskanie usuniętego folderu na Macu

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
55

Usuwanie pliku przez pomyłkę może powodować wiele dramatów, ale jest jeszcze gorzej, gdy usuniesz cały folder. Na szczęście istnieją sposoby na odzyskanie usuniętych folderów na Macu. Nawet jeśli nie jesteś biegły w technologii, poradzisz sobie z tym problemem jak profesjonalista.

Ten artykuł przeprowadzi Cię przez 3 najlepsze metody odzyskiwania folderów odpowiednie dla różnych sytuacji. Wystarczy wybrać odpowiednią metodę i postępować zgodnie z instrukcjami krok po kroku, aby odzyskać usunięty folder.

Scenariusz utraty folderu Technika odzyskiwania
📂 Ostatnio przez pomyłkę usunąłem folder. Przejrzyj pliki i foldery znajdujące się w Koszu, możliwe, że folder wciąż się tam znajduje (Metoda #1).
🗑 Przypadkowo usunąłem folder i opróżniłem Kosz. Użyj narzędzia do odzyskiwania danych aby przywrócić cały folder (Metoda #2).
🕒 Usunąłem folder z mojego Mac, ale mam kopię zapasową Time Machine, która zawiera ten folder. Użyj kopii zapasowej Time Machine, aby przywrócić usunięty folder (Metoda #3).

Czy można odzyskać usunięty folder na Macu?

Na szczęście odpowiedź brzmi TAK. Jeśli właśnie usunąłeś folder, możesz użyć polecenia Cofnij, aby przywrócić go natychmiast. Istnieje jedno znaczące ograniczenie przy użyciu tej metody: można cofnąć tylko jedno działanie za każdym razem. Ponadto historia poprzednich działań zostanie utracona po ponownym uruchomieniu komputera.

Aby przywrócić usunięty folder na swoim Macu, wystarczy nacisnąć Command + Z na klawiaturze. Alternatywnie, kliknij Edycja z górnego menu ekranu i wybierz Cofnij przeniesienie „…” (nazwa twojego folderu).cofnij przeniesienie folderu na Macu

Jak znaleźć foldery na Macu

Nie pamiętasz, aby usunąć folder, ale nadal nie możesz go znaleźć na swoim Macu? Może on wcale nie zniknął, i musisz poszukać go dokładniej.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwie główne metody, które możesz wykorzystać do wyszukiwania plików i folderów na swoim Macu: korzystanie z Finder i użycie wyszukiwania Spotlight.

Aby skorzystać z tych metod, musisz znać albo nazwę swojego folderu, albo datę jego utworzenia (miesiąc i rok). Jeśli nie, poszukiwanie może okazać się bardziej skomplikowane przy użyciu tych metod (a nawet niemożliwe).

Oto jak wyszukać zaginiony folder na Macu za pomocą Finder:

 1. Uruchom Finder z paska Dock na swoim Macu (zwykle znajduje się jako pierwszy w Dock).
 2. W prawym górnym rogu ekranu kliknij ikonę lupy. Po pojawieniu się pola wyszukiwania wpisz nazwę swojego folderu (lub wyszukaj termin, który definiuje Twój folder). Jeśli jesteś pewien, że wprowadzona nazwa jest prawidłowa dla Twojego folderu, kliknij Nazwa pasuje. Jeśli nie, po prostu naciśnij Return.pasek wyszukiwania w Finderze na Macu
 3. Jeśli znasz miesiąc i rok utworzenia folderu, wpisz je w polu wyszukiwania, a następnie kliknij Daty z rozwijanego menu. Finder pokaże Ci wszystkie pliki i foldery utworzone w tej dacie.wyszukiwanie folderu za pomocą Finder poprzez datę
 4. Możesz wybrać wyszukiwanie tego folderu na całym Macu lub w określonym folderze.

Inny sposób wyszukiwania plików lub folderów na Twoim Macu to użycie wyszukiwania Spotlight. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Uruchom wyszukiwanie Spotlight. Możesz to zrobić klikając na ikonę lupy w prawym górnym rogu ekranu lub naciskając Command + Spacja na klawiaturze.wyszukiwanie folderu za pomocą wyszukiwania Spotlight na Macu
 2. Wpisz nazwę folderu lub frazę wyszukiwania, która określa ten folder.
 3. Wyszukiwanie Spotlight pokaże wszystkie odpowiednie wyniki: pliki, foldery oraz nawet strony internetowe związane z tą frazą wyszukiwania. Przejrzyj listę, aby znaleźć utracony folder.wyszukiwanie folderu za pomocą wyszukiwania Spotlight na Macu

Ponadto, prawie każdy Mac zawiera ukryte pliki. W większości przypadków pliki są ukryte, ponieważ są korzystne dla twojego urządzenia i ich usunięcie może spowodować poważne problemy. Dlatego najlepiej jest ich nie odkrywać, chyba że zdajesz sobie sprawę z tego, co robisz.

Oto jak odkryć foldery na Twoim Macu:

 1. Uruchom Finder i otwórz pożądaną lokalizację (folder Domowy lub inny z katalogu folderów na Macu).
 2. Naciśnij jednocześnie Command + Shift + . na klawiaturze. Pokażą się ukryte foldery.ukryte foldery na Macu
 3. Aby je ponownie ukryć, naciśnij tę samą kombinację klawiszy na klawiaturze.

Jak odzyskać usunięte foldery na Macu

Jeśli jesteś pewien, że potrzebny folder został usunięty, powinieneś wybrać metodę odzyskiwania odpowiednią do twojej sytuacji i kontynuować odzyskiwanie folderu.

Metoda 1:Sprawdź Kosz

Po tym, jak zdasz sobie sprawę, że przypadkowo usunąłeś ważny folder, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest sprawdzenie swojego kosza na śmieci. Gdy usuniesz plik lub folder ze swojego Maca, trafia on bezpośrednio do Kosza.

Więc jeśli nie opróżniłeś Kosza na swoim Macu po usunięciu folderu, jest szansa, że znajduje się tam. Oto co powinieneś zrobić, aby odzyskać usunięty folder z Kosza na Macu:

 1. Uruchom Kosz z Docka.
 2. Przejrzyj pliki i foldery znajdujące się w nim. Gdy znajdziesz zaginiony folder, klikając dwoma palcami na trackpadzie, kliknij na ten folder.
 3. Z menu kontekstowego wybierz Przywróć. Lub po prostu przeciągnij i upuść folder z Kosza do dowolnego folderu, którego chcesz.przywrócenie folderu z Kosza na Macu

To wszystko! Brakujący folder zostanie umieszczony z powrotem w jego pierwotnej lokalizacji.

Metoda 2:Użyj oprogramowania do odzyskiwania danych

Jeśli już opróżniłeś Kosz na swoim Macu i usunięty folder zniknął, nadal jest pewna nadzieja.

Jedną z opcji, którą teraz masz, jest użycie oprogramowania do odzyskiwania danych firm trzecich do tego zadania. Disk Drill jest świetnym przykładem takiego narzędzia, ponieważ jest dość łatwy w nawigacji i może odzyskać strukturę katalogów z różnymi systemami plików (exFAT, FAT32, NTFS, HFS i APFS).

Ważne: Przestań używać swojego Maca po zorientowaniu się, że przez pomyłkę usunąłeś folder. Pomoże to uniknąć nadpisania.

Teraz jesteś gotowy, aby iść do przodu. Oto co powinieneś zrobić dalej, aby odzyskać trwale usunięte foldery na Macu za pomocą Disk Drill:

 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill. Następnie kliknij diskdrill.dmg i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby zakończyć proces instalacji.
 2. Uruchom Disk Drill.
 3. Zobaczysz listę dostępnych urządzeń na swoim Macu. Wybierz dysk, na którym znajdował się usunięty folder. Kliknij przycisk Szukaj utraconych danych w prawym dolnym rogu ekranu. wybierz dysk z listy
 4. Zaczekaj na zakończenie skanowania lub zacznij szukać swojego folderu od razu. Gdy znajdziesz potrzebny folder, zaznacz go, aby wybrać wszystkie pliki, które zawiera. Kliknij Odzyskaj.wybierz folder i kliknij odzyskaj
 5. Zostaniesz poproszony o wybranie lokalizacji odzyskania folderu. Najlepiej jest wybrać lokalizację, która nie znajduje się na tym samym dysku. Kliknij Dalej, aby kontynuować.wybierz nową lokalizację dla folderu
 6. Gdy folder zostanie odzyskany, zobaczysz ekran z napisem Odzyskiwanie danych zakończone. Możesz albo zamknąć Disk Drill, albo kliknąć Pokaż wyniki w Finderze, aby zobaczyć przywrócony folder.

Metoda 3:Odzyskaj swój folder z kopii zapasowej Time Machine

Jeśli używasz Time Machine do tworzenia kopii zapasowej swojego Maca, będziesz mógł użyć tego narzędzia do odzyskania utraconego folderu. To narzędzie jest w stanie przywrócić usunięte pliki i foldery, pod warunkiem że wykonałeś kopię zapasową swojego Maca przed usunięciem folderu.

Oto jak odzyskać usunięty folder na MacBooku za pomocą Time Machine:

 1. Podłącz dysk zawierający twoją kopię zapasową do komputera Mac.
 2. Otwórz folder, w którym wcześniej znajdował się usunięty folder.
 3. Z menu na górze ekranu kliknij ikonę Time Machine. Wybierz Wejdź do Time Machine.jak uruchomić Time Machine z górnego menu na Macu
 4. Na prawym boku ekranu użyj linii czasu, aby wybrać potrzebną wersję kopii zapasowej. Następnie użyj paska wyszukiwania lub ręcznie poszukaj potrzebnego folderu.wyszukiwanie usuniętego folderu w kopii zapasowej Time Machine
 5. Gdy znajdziesz usunięty folder, zaznacz go i kliknij Przywróć.

Teraz będziesz mógł uzyskać dostęp do odzyskanego folderu z jego oryginalnej lokalizacji.

FAQ:

Nie można usunąć folderu Dokumenty na Macu. Jeśli nie możesz go znaleźć, to możliwe, że przez przypadek usunąłeś go z paska bocznego Finder lub został ukryty. Aby odzyskać brakujący folder Dokumenty, przejdź do menu Finder > Preferencje > Pasek boczny i zaznacz pole wyboru obok Dokumenty.
Po usunięciu folderu na Macu, zostaje on przeniesiony do Kosza. Kliknij ikonę Kosza na Doku Twojego Maca, aby uzyskać do niego dostęp.
Jeśli przypadkowo usunąłeś konto użytkownika na swoim Macu, folder Domowy zawierający wszystkie pliki użytkownika również zostanie usunięty. Masz trzy możliwości odzyskania usuniętego folderu Użytkowników na Macu: przywróć usunięte konto użytkownika za pomocą Preferencji Systemowych, odtwórz pliki z kopii zapasowej Time Machine lub użyj narzędzia do odzyskiwania danych.
Avatar photo
Romana Levko to profesjonalna autorka treści o silnym zainteresowaniu tematyką technologiczną. Skupia się przede wszystkim na odzyskiwaniu danych, produktach Apple oraz cyberbezpieczeństwie. Wolny czas spędza majsterkując przy swoim Macu i przesłuchując ulubione albumy muzyczne.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji baz danych i naprawie sprzętu komputerowego.