Jak odzyskać trwale usunięte pliki na Macu: sprawdzone metody

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
140

odzyskiwanie trwale usuniętych plików na macuCzy przypadkowo usunąłeś plik z komputera Mac i jesteś prawie pewien, że na zawsze zniknął? Otóż możesz się mylić. Nawet jeśli wydaje Ci się, że trwale usunąłeś dane na swoim komputerze, nadal może być możliwe ich odzyskanie.

W tym artykule dowiesz się, jak odzyskać trwale usunięte pliki na Macu oraz poznasz sposoby na zwiększenie szans powodzenia w odzyskiwaniu danych.

Upewnij się, że pliki zostały trwale usunięte

Przed próbą odzyskania najlepiej upewnić się, że naprawdę trwale usunąłeś pliki, których szukasz, a nie tylko przeniosłeś je lub ukryłeś przez pomyłkę lub z powodu błędu. Aby uzyskać optymalne wyniki, wypróbuj wszystkie poniższe opcje, jedną po drugiej.

Opcja 1:Wyszukaj w Finderze

Ponieważ Finder jest natywnym narzędziem wyszukiwania na Macach, możesz z niego skorzystać w próbie zlokalizowania zaginionego pliku. Oto jak użyć Findera do wyszukiwania utraconego pliku na Macu:

 1. Uruchom Finder na swoim MacBooku (kliknij pierwszą ikonę z lewej strony na Docku).
 2. Jeśli pamiętasz, w jakim dokładnie folderze znajdował się plik, kliknij Przejdź w górnym menu i wybierz Przejdź do folderu. Następnie wpisz nazwę folderu i kliknij Przejdź.​
 3. Aby wyszukać plik po jego nazwie, kliknij ikonę wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu i wpisz nazwę. Jeśli nie jesteś pewien nazwy pliku, możesz wpisać jego datę (np. styczeń 2022) lub rozszerzenie pliku (np. .pages) w polu wyszukiwania, aby zawęzić opcje.pasek wyszukiwania w Finderze

Opcja 2:Sprawdź w Koszu

Możliwe, że plik zaginął na Macu, ponieważ przypadkowo go usunąłeś. Ale dobrą wiadomością jest to, że jeśli nie minęło zbyt wiele czasu od tego momentu, plik powinien nadal być na Twoim komputerze, ale tylko w specjalnym folderze nazywanym Kosz.

Istnieją dwa sposoby dostępu do folderu Kosz na twoim MacBooku: za pomocą GUI (można otworzyć Kosz z Docka, klikając ikonę kosza na śmieci) lub za pomocą Terminala.

Uwaga: Chociaż za pomocą żadnej z tych opcji nie można odzyskać trwale usuniętych plików, Terminal jest nadal świetnym narzędziem do przenoszenia usuniętych plików z folderu Kosz po przyzwyczajeniu się do niego.

Ponieważ druga opcja jest bardziej skomplikowana, oto wyjaśnienie, jak za pomocą Terminala otworzyć folder Kosz i przenieść plik z powrotem do jego poprzedniej lokalizacji:

 1. Uruchom Terminal (przejdź do Launchpada i wpisz w pole wyszukiwania na górze Terminal).
 2. Wpisz cd .Trash, aby przejść do folderu Kosz.
 3. Wpisz ls -al ~/.Trash, aby wyświetlić zawartość folderu Kosz.
 4. Wpisz mv filename ../, aby przenieść określony plik do folderu domowego (zastąp filename nazwą pliku, który chcesz odzyskać).

Opcja 3:Sprawdź pliki ukryte

Możliwe, że sam ukryłeś plik na swoim MacBooku i z tego powodu masz problem z jego odnalezieniem. Jeśli tak jest, istnieją dwa sposoby na odkrycie pliku na Macu:

 • Za pomocą specjalnego połączenia klawiszy (po prostu otwórz folder, gdzie znajdował się zaginiony plik i wciśnij Command+Shift+. (kropka))
 • Z pomocą specjalnej komendy Terminala

Jeśli chcesz na stałe wyświetlać ukryte pliki na swoim Macu, powinieneś użyć Terminala. Oto jak odkryć pliki na Twoim komputerze używając aplikacji Terminal:

 1. Otwórz aplikację Terminal (przejdź do Launchpad i wpisz Terminal w polu wyszukiwania na górze).
 2. Skopiuj i wklej następującą komendę:
  defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles true
 3. Wciśnij klawisz Return.
 4. Wpisz killall Finder i ponownie wciśnij klawisz Return.

Uwaga: Aby ponownie ukryć pliki na swoim Macu, możesz użyć tej samej komendy, którą użyłeś do ich odkrycia, tylko zamień true w komendzie na false.

Jak odzyskać na stałe usunięte pliki na Macu

Jeśli zdałeś sobie sprawę, że przez pomyłkę na stałe usunąłeś niewłaściwy folder lub plik, opisane poniżej metody powinny pomóc Ci odzyskać usunięte pliki na swoim Macu.

Metoda 1: Użyj oprogramowania do odzyskiwania danych

Prawdopodobnie najłatwiejszym i najszybszym sposobem na odzyskanie na stałe usuniętych plików na MacBooku jest z pomocą specjalizowanego narzędzia do odzyskiwania danych. Mimo że nie ma zbyt wielu opcji do wyboru, ciągle możliwe jest znalezienie na rynku kilku skutecznych aplikacji do odzyskiwania danych, jedną z nich jest Disk Drill.

To narzędzie jest dość wszechstronne, ponieważ jest kompatybilne z komputerami bazującymi na macOS i Windows, obsługuje różnorodne dyski i urządzenia (aparaty cyfrowe, zewnętrzne dyski HDD, napędy flash, karty SD itp.) oraz potrafi odzyskać prawie każdy format pliku. Co więcej, dostępna jest zarówno darmowa wersja próbna, jak i płatna wersja Disk Drill.

Oto jak przywrócić na stałe usunięte pliki na Macu za pomocą Disk Drill:

 1. Pobierz Disk Drill i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby go zainstalować.
 2. Uruchom aplikację.
 3. Wybierz zakładkę Urządzenia pamięciowe w pasku bocznym po lewej stronie, a następnie kliknij na dysk, z którego chcesz odzyskać dane.disk drill storage devices mac
 4. Rozpocznij skanowanie, klikając przycisk Szukaj utraconych danych w prawym dolnym rogu ekranu.
 5. Gdy aplikacja zakończy skanowanie urządzenia, kliknij Przeglądaj odnalezione elementy.przeglądanie odnalezionych elementów przez disk drill
 6. Aby szybciej dotrzeć do potrzebnych danych, wybierz kartę odpowiadającą rodzajowi pliku w pasku bocznym po lewej stronie. Lub jeśli znasz dokładne rozszerzenie pliku lub nazwę usuniętego pliku, wpisz ją w pole wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu.
 7. Kliknij ikonę oka obok pliku, aby go podejrzeć i upewnić się, że to właśnie tego szukałeś.przywracanie zrzutu ekranu na mac przez disk drill
 8. Zaznacz pole po lewej stronie pliku, który chcesz przywrócić, a następnie kliknij przycisk Odzyskaj.
 9. Wybierz folder docelowy dla odzyskanego pliku i kliknij Dalej, aby potwierdzić.

Pojawi się okno z informacją o pomyślnym odzyskaniu pliku. Gdy to się stanie, zamknij aplikację Disk Drill. Wtedy wszystko co musisz zrobić, aby uzyskać dostęp do odzyskanych danych, to przejść do wcześniej wybranej lokalizacji.

Metoda 2:Przywróć z kopii zapasowej Time Machine

Innym skutecznym rozwiązaniem jest przywrócenie trwale usuniętego pliku z kopii zapasowej Time Machine. Używanie tej aplikacji jest łatwe i odzyskiwanie plików za jej pomocą nie zajmie wiele czasu.

Jednak metoda ta ma jedno duże ograniczenie: będziesz mógł odzyskać przypadkowo usunięty plik na swoim Macu za pomocą Time Machine tylko jeśli wcześniej użyłeś tego narzędzia do tworzenia kopii zapasowej swojego komputera przed utratą plików.

Oto jak odzyskać trwale usunięte pliki na twoim Macu za pomocą Time Machine:

 1. Podłącz dysk zawierający kopie zapasowe Time Machine do komputera. Pomiń ten krok, jeśli użyłeś wewnętrznego dysku do utworzenia kopii zapasowej.
 2. Uruchom Time Machine (przejdź do Launchpad > Time Machine lub otwórz aplikację z paska menu na górze ekranu).jak uruchomić Time Machine z górnego menu na Macu
 3. Nawiguj do folderu, w którym znajdował się usunięty plik, lub jeśli pamiętasz nazwę pliku, wpisz ją w pole wyszukiwania.time machine odzyskiwanie zdjęcia na macu
 4. Skorzystaj z osi czasu po prawej stronie, aby wybrać potrzebną wersję kopii zapasowej.
 5. Wybierz plik lub pliki, które chcesz odzyskać i kliknij przycisk Przywróć.

Plik zostanie przywrócony do jego oryginalnej lokalizacji. Aby otworzyć odzyskany plik, nawiguj do folderu, gdzie plik był przechowywany przed usunięciem.

Metoda 3:Zgłoś się po pomoc do serwisu odzyskiwania danych

Jeśli poprzednie metody nie zadziałały w twoim przypadku i szukasz sposobu na odzyskanie usuniętych plików na Macu bez oprogramowania, jedyną pozostałą opcją, którą masz, jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów od odzyskiwania danych. Centrum odzyskiwania danych takie jak CleverFiles jest zdolne do przywracania pojedynczych plików lub danych masowo oraz odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków.

Mimo że wyniki zależą od tego, czy usunięty plik nie został już nadpisany nowymi danymi, ta metoda nadal oferuje wysoką szansę na pomyślne odzyskanie danych.
Oto jak odzyskać trwale usunięty plik za pomocą usługi odzyskiwania danych:

 1. Znajdź zaufane centrum odzyskiwania danych i skontaktuj się z nimi, aby omówić szczegóły Twojego problemu.
 2. Wyślij urządzenie zawierające usunięte dane do centrum.
 3. Czekaj, aż eksperci sprawdzą Twoje urządzenie i przedstawią Ci wycenę.
 4. Jeśli cena odzyskiwania jest dla Ciebie akceptowalna, profesjonalista rozpocznie prace nad przywróceniem utraconych danych.

Gdy centrum odzyskiwania danych zakończy pracę, odzyskane dane i Twój dysk będą Ci zwrócone.

Jak zwiększyć szanse na skuteczne odzyskiwanie danych

Niestety, żadna metoda odzyskiwania danych nie może zagwarantować stu procentowo skutecznego wyniku. Ale dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na zwiększenie szans na skuteczne odzyskanie utraconych danych:
Metoda Opis
✍ Nie pozwól, aby Twój komputer nadpisał dane Nigdy nie możesz być pewien, jak długo może to zająć Twojemu Macowi nadpisanie usuniętego pliku nowymi danymi. Dlatego najlepiej przestać używać urządzenia, jak tylko zauważysz, że brakuje pliku.
📁 Użyj nowego miejsca docelowego dla odzyskanego pliku Nigdy nie przywracaj usuniętego pliku na ten sam dysk, na którym był wcześniej przechowywany przed usunięciem. To również zapobiegnie jego nadpisaniu.
💾 Regularnie wykonuj kopie zapasowe swojego Maca Nie można wystarczająco podkreślić jak ważne jest wykonywanie kopii zapasowych plików. Im częściej tworzysz kopie zapasowe, tym większe masz szanse na szybkie i skuteczne odzyskanie danych.
⚙ Bądź ostrożny przy wyborze oprogramowania do odzyskiwania danych Czasami masz tylko jedną szansę na pomyślne odzyskanie usuniętego pliku, dlatego ważne jest, aby wybrać niezawodne narzędzie.

Podsumowanie


Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci odnaleźć lub odzyskać zgubione pliki na Twoim Macu, ponieważ radzenie sobie z takim problemem może wywierać dużą presję na każdego. Pamiętaj, że najlepszym sposobem ochrony przed ponownym wystąpieniem tej sytuacji jest regularne tworzenie kopii zapasowych komputera. Dzięki temu, nawet jeśli stracisz lub usuniesz plik z Maca ponownie, będziesz miał łatwe i skuteczne rozwiązanie.

FAQ:


Najlepszym sposobem na odzyskanie trwale usuniętego zdjęcia na Twoim Macu jest korzystanie z kopii zapasowej. Jednak jeśli nie robiłeś kopii zapasowej Maca przed usunięciem zdjęcia, powinieneś spróbować użyć specjalistycznego narzędzia do odzyskiwania danych, aby przywrócić trwale usunięty plik:
 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill na swoim Macu.
 2. Uruchom aplikację.
 3. Wybierz Urządzenia pamięci masowej z lewej strony i kliknij na dysk swojego Maca z listy urządzeń.
 4. Kliknij przycisk Szukaj utraconych danych, aby rozpocząć skanowanie.
 5. Zaczekaj, aż skanowanie się zakończy i kliknij Zdjęcia, aby zobaczyć odnalezione zdjęcia.
 6. Kliknij ikonę oka obok pliku, aby go podejrzeć.
 7. Wybierz zdjęcia, które chcesz odzyskać i kliknij Przywróć.


Jeśli nie minęło zbyt wiele czasu od momentu usunięcia pliku na Twoim Macu, powinieneś być w stanie łatwo go odzyskać bez pomocy specjalistycznego oprogramowania. Oto, co powinieneś zrobić:

 1. Kliknij ikonę Kosza na Docku, aby otworzyć folder.
 2. Znajdź usunięty plik i kliknij go prawym przyciskiem myszy.
 3. Wybierz opcję Przywróć z menu rozwijanego, aby przenieść plik z powrotem do jego oryginalnego folderu.
Tak, możliwe jest odzyskanie trwale usuniętych plików na Macu. Jednak wyniki odzyskiwania danych w dużej mierze zależą od tego, czy potrzebny plik został już nadpisany przez system macOS.
Aby ominąć Kosz podczas usuwania pliku na Macu i trwale go usunąć, możesz użyć specjalnej kombinacji klawiszy: Opcja + Command + Delete
Jeśli właśnie usunąłeś folder, możesz albo użyć polecenia Cofnij, aby natychmiast go przywrócić, albo odzyskać go z folderu Kosz. Jeśli to nie zadziała, możesz spróbować przywrócić folder z kopii zapasowej Time Machine lub użyć specjalistycznego narzędzia do odzyskiwania danych, takiego jak Disk Drill.
Avatar photo
Romana Levko to profesjonalna autorka treści o silnym zainteresowaniu tematyką technologiczną. Skupia się przede wszystkim na odzyskiwaniu danych, produktach Apple oraz cyberbezpieczeństwie. Wolny czas spędza majsterkując przy swoim Macu i przesłuchując ulubione albumy muzyczne.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji baz danych i naprawie sprzętu komputerowego.