Jak odzyskać dane z dysku twardego Mac na komputer PC

manuviraj
Napisane przez
Zatwierdzone przez
50

odzyskiwanie danych z mac na pcChcesz odzyskać pliki z dysku twardego Maca na komputerze z systemem Windows? Cóż, to nie jest żadna filozofia, ale też nie odbiega od niej zbyt daleko. Poniższe sekcje pomogą Ci wybrać najlepszą metodę przenoszenia plików między Twoim Maciem a komputerem z systemem Windows, a także odzyskać dane z dysku Maca na komputerze z systemem Windows.

Czy jest możliwe odzyskanie plików z dysku Mac na komputerze z systemem Windows?

Tak. Tak naprawdę proces odzyskiwania danych jest dość prosty, dzięki programom do odzyskiwania danych firm trzecich.

Jednak podłączenie dysku Maca do komputera PC może być problematyczne, zwłaszcza kiedy chcesz odzyskać dane z dysku SSD Maca. W przypadku starszych Maców (przed 2016 rokiem) dysk SSD lub HDD nie jest przylutowany do płyty głównej, co umożliwia bezpośrednie podłączenie dysku do komputera z systemem Windows. Można to zrobić na dwa sposoby – użyć obudowy dysku lub, jeśli to możliwe, bezpośrednio podłączyć dysk, korzystając z portów M.2 lub SATA.

Gdy tylko podłączysz dysk Mac do komputera PC, system Windows wyświetli monit o sformatowanie dysku. Zamknij ten monit i nie formatuj dysku, ponieważ może to drastycznie zmniejszyć szanse na pełne odzyskanie danych.

Na Macach, które mają dysk SSD przylutowany do płyty głównej, musisz skorzystać z trybu odzyskiwania macOS, utworzyć obraz dysku i przeskanować ten obraz dysku na komputerze z systemem Windows. Poruszymy ten temat w sekcji odzyskiwania danych tego artykułu.

Zazwyczaj Mac, który napotyka problemy z uruchamianiem, automatycznie uruchamia się w trybie odzyskiwania. Jeśli tak się nie dzieje, oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat ręcznego uruchamiania w trybie odzyskiwania na Apple Silicon i Macs z procesorem Intel.

Jak odzyskać dane z dysku twardego Maca na komputer PC

Istnieje kilka sposobów na odzyskanie plików z dysku Mac na komputerze z systemem Windows. Metoda, której użyjesz, zależy od tego, czy chcesz odzyskać usunięte dane, czy po prostu przenieść dane z dysku Mac na komputer z systemem Windows.

Metoda 1: Użyj oprogramowania do odzyskiwania danych

Wygodnym sposobem na odzyskanie danych z Maca na Windowsie jest użycie programu do odzyskiwania danych. W sieci dostępnych jest wiele aplikacji do odzyskiwania danych, ale musisz wybrać taką, która jest kompatybilna z Windowsem i rozpoznaje specyficzne dla Maca systemy plików.

W tym poradniku zdecydowaliśmy się użyć Disk Drill, ponieważ idealnie pasuje do tego scenariusza. Aplikacja jest łatwa w użyciu, ma sprawdzoną reputację i współpracuje z systemami plików APFS oraz HFS/HFS+ (oprócz innych powszechnych systemów plików Windows i uniwersalnych). Disk Drill jest dostępny zarówno na macOS, jak i Windows.

Uwaga: W przypadku Maców z wlutowanymi dyskami SSD konieczne jest utworzenie obrazu dysku. Aby to zrobić, potrzebny będzie zewnętrzny dysk z wystarczającą ilością miejsca do przechowywania obrazu dysku Twojego Maca. Następnie uruchom komputer w trybie odzyskiwania i utwórz obraz dysku swojego Maca za pomocą Narzędzia Dyskowego. Pamiętaj, aby wybrać format DMG dla obrazu dysku (jeśli chcesz go skanować przy użyciu Disk Drill). Alternatywnie, możesz użyć Disk Drill w trybie odzyskiwania macOS, aby bezpośrednio skanować dysk lub utworzyć obraz dysku za pomocą funkcji Kopii zapasowej Bajt po Bajcie w aplikacji. Ta metoda nie zadziała na modelach z układami T2, M1 i M2.

Proces odzyskiwania danych w Disk Drill przebiega następująco:

 1. Pobierz Disk Drill i zainstaluj go.
 2. Otwórz Disk Drill. W razie potrzeby kliknij na Dołącz obraz dysku, poszukaj obrazu dysku swojego Maca i kliknij go dwukrotnie. Zostanie on dodany do listy urządzeń przechowywania jako zamontowany dysk.Opcja Dołącz obraz dysku w Disk Drill.
 3. Wybierz dysk Mac lub obraz dysku i kliknij na Szukaj utraconych danych.Szukanie utraconych danych Disk Drill.
 4. Kliknij na Przeglądaj znalezione elementy. Jeśli chcesz zobaczyć określony typ plików, kliknij na odpowiadającą mu opcję (Zdjęcia, Wideo, Audio, Dokumenty, Archiwa i Inne).Ekran Przeglądaj znalezione elementy w Disk Drill.
 5. Rozwiń sekcję Istniejące, aby zobaczyć pliki aktualnie przechowywane na dysku twojego Maca. Aby zobaczyć usunięte pliki, które można odzyskać, rozwiń sekcje Usunięte lub utracone oraz Zrekonstruowane.Sekcje odzyskiwania danych w Disk Drill.
 6. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać, i kliknij na Odzyskaj. Disk Drill wyświetli podgląd aktualnie wybranego pliku, ale możesz ręcznie podejrzeć dowolny plik, klikając ikonę oka obok nazwy pliku.Lista plików możliwych do odzyskania w Disk Drill.
 7. Wybierz miejsce docelowe odzyskiwania i kliknij Dalej.Monit o miejsce docelowe odzyskiwania w Disk Drill.
 8. Disk Drill odzyska wybrane pliki. Możesz odzyskać do 500 MB danych na Windowsie. Dalsze odzyskiwanie wymaga licencji Disk Drill Pro.

Metoda 2: Pobieranie plików z kopii zapasowej iCloud

Jeśli wcześniej włączyłeś iCloud Drive na swoim Macu, pliki z folderów Pulpit i Dokumenty prawdopodobnie zostały zsynchronizowane z iCloud. Ponadto, wszystkie pliki, które przeniosłeś do iCloud Drive w Finderze, również będą dostępne.

Aby pobrać pliki zapisane w iCloud Drive, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz stronę iCloud w przeglądarce internetowej swojego komputera z systemem Windows.
 2. Kliknij na opcję Dysk.Opcja Dysk w panelu iCloud.
 3. Kliknij na Przeglądaj, następnie przejdź do plików, które chcesz odzyskać, wybierz je i kliknij przycisk Pobierz.Przycisk Pobierz w iCloud.

Metoda 3: Wykorzystanie funkcji sieciowych na Macu i Windowsie

Jeśli twój Mac działa prawidłowo i chcesz jedynie przenieść dane z niego na komputer PC z systemem Windows (bez odzyskiwania danych), możesz użyć funkcji Udostępnianie plików w systemie macOS lub utworzyć folder współdzielony w systemie Windows.

Aby udostępnianie plików działało, oba urządzenia muszą być podłączone do tej samej sieci. Możesz również bezpośrednio połączyć komputer PC i Mac za pomocą kabla ethernetowego. W nowszych Macach może być potrzebny adapter USB-C na Ethernet, aby to zrobić.

Korzystaj z udostępniania plików na Macu

 1. Kliknij na menu Apple i wybierz Ustawienia Systemowe.Ustawienia Systemu w macOS.
 2. Kliknij na Ogólne w pasku bocznym i wybierz Udostępnianie.Opcja Udostępnianie w Ustawieniach Ogólnych macOS.
 3. Włącz Dzielenie Plików a następnie kliknij na przycisk i obok suwaka Włącz/Wyłącz.Przełącznik dzielenia plików włącz/wyłącz w macOS.
 4. Zanotuj wyświetlony adres sieciowy w tym oknie. Następnie, kliknij na Opcje.Opcje udostępniania.
 5. Zaznacz swoje konto użytkownika i kliknij na Gotowe.Zaznacz konto użytkownika.
 6. Kliknij prawym przyciskiem myszy na folder w sekcji Foldery Udostępnione i wybierz Opcje zaawansowane.Opcje zaawansowane Udostępnianie.
 7. Zaznacz opcję Zezwalaj na użytkowników gości i kliknij OK.Zaznacz pole Zezwalaj na użytkowników gości.
 8. Teraz, w Ustawieniach Systemowych przejdź do Sieć > Wi-Fi.Sieć > WiFi w macOS.
 9. Kliknij na Szczegóły obok twojego aktywnego połączenia.Ustawienia WiFi w macOS.
 10. Kliknij na opcję WINS w pasku bocznym. Wpisz nazwę twojej grupy roboczej Windows. Zwykle jest to MSHOME lub WORKGROUP domyślnie. Oto jak znaleźć nazwę twojej grupy roboczej Windows.Opcja WINS macOS.
 11. Kliknij na OK.
 12. Otwórz swój komputer Windows i w pasku adresu Eksploratora Windows, lub w Wyszukiwarce Menu Start, wpisz adres sieciowy, łącznie z dwoma ukośnikami (bez prefiksu smb), który zanotowałeś w kroku 4 i naciśnij Enter.
 13. Uzyskasz dostęp do plików swojego Maca i będziesz mógł je swobodnie przenosić.

Utwórz folder sieciowy w Windows

 1. Otwórz Eksplorator plików (Klawisz Windows + E) i utwórz nowy folder w wybranym miejscu.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na folderze i wybierz Pokaż więcej opcji > Udostępnij > Określone osobom.Opcja udostępniania dostępu.
 3. Wybierz Wszyscy z menu rozwijanego. Następnie kliknij Dodaj > Udostępnij. Kliknij Gotowe.Ustawienia udostępnionego folderu w systemie Windows.
 4. Teraz otwórz Finder na swoim Macu. Upewnij się, że Twój komputer z systemem Windows i Mac są podłączone do tej samej sieci.
 5. Kliknij na Sieć w pasku bocznym i dwukrotnie kliknij na komputer z systemem Windows.
 6. W prawym górnym rogu ekranu kliknij na opcję Połącz jako.Opcja połącz jako w Finderze.
 7. Wybierz opcję Zarejestrowany użytkownik. Wpisz swoją nazwę użytkownika i hasło do systemu Windows, a następnie kliknij na Połącz.Poświadczenia użytkownika sieciowego folderu w systemie macOS.
 8. Będziesz mógł uzyskać dostęp do folderu i kopiować do niego pliki.

Metoda 4: Skorzystaj z profesjonalnej usługi odzyskiwania danych

Jeśli dysk twardy Twojego Maca jest uszkodzony fizycznie lub w ogóle nie jest wykrywany przez system Windows, najlepiej skontaktować się z profesjonalnym serwisem odzyskiwania danych. Choć drogie, eksperci od odzyskiwania danych będą w stanie przywrócić Twoje dane nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Powinieneś również wybrać tę metodę, jeśli dane są krytyczne i muszą zostać odzyskane za wszelką cenę.

Oto przegląd tego, czego można się spodziewać, kontaktując się z profesjonalną usługą odzyskiwania danych:

 1. Skontaktuj się z profesjonalną firmą zajmującą się odzyskiwaniem danych i opisz swoją sytuację z utratą danych.
 2. Oddaj swój dysk twardy w zatwierdzonym miejscu firmy lub wyślij go do nich.
 3. Przeprowadzą ocenę dysku i skontaktują się z Tobą w sprawie wyceny. Ocena jest zwykle bezpłatna.
 4. Zdecyduj, czy chcesz kontynuować proces odzyskiwania danych, czy nie.
 5. Jeśli zdecydujesz się na kontynuację, dane zostaną odzyskane i przesłane do Ciebie na nowym dysku.

Podsumowanie

Przenoszenie lub odzyskiwanie danych z dysku Mac na PC może być nieco problematyczne, głównie z powodu różnicy w systemach plików. Dobry program do odzyskiwania danych może pomóc Ci pokonać tę przeszkodę. Mimo to, nadal sugerujemy, abyś regularnie tworzył kopie zapasowe wszystkich swoich ważnych danych, aby zapewnić maksymalną ochronę przed utratą danych.

FAQ

Tak, możesz sformatować dysk twardy Maca do użytku w systemie Windows, korzystając z narzędzia Zarządzanie Dyskami lub Diskpart.
Aby używać zewnętrznego dysku twardego zarówno na systemie Windows, jak i macOS, sformatuj go do systemu plików exFAT.
To będzie zależało od systemu plików, do którego jest sformatowany dysk. Niektóre systemy plików, takie jak FAT i exFAT, działają na systemach Windows i macOS, jednak jeśli dysk używa systemu plików APFS lub HFS/HFS+, nie będzie można go używać na Windowsie.
Aby przekonwertować dysk twardy Maca na Windows bez utraty danych, musisz najpierw utworzyć kopię zapasową dysku. Następnie podłącz dysk do komputera z systemem Windows i sformatuj go do systemu plików NTFS.
manuviraj
Manuviraj Godara to profesjonalny pisarz treści z ponad 4-letnim doświadczeniem. Jego stale rosnące zainteresowanie i doświadczenie w dziedzinie technologii sprawiają, że tworzy treści dotyczące odzyskiwania danych i technologii konsumenckiej. Jego prace można również znaleźć na MakeUseOf.com oraz HandyRecovery.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji bazami danych i naprawie sprzętu komputerowego.