Mac Sabit Sürücüsünden PC’ye Veri Kurtarma Yolları

Onaylayan
54

mac'ten pc'ye veri kurtarmaMac’ın sabit sürücüsünden Windows PC’ye dosya kurtarmak mı istiyorsunuz? Peki, bu roket bilimi değildir ama ondan da çok uzak sayılmaz. Aşağıdaki bölümler, Mac’iniz ile Windows PC’niz arasında dosya taşırken en iyi yöntemi seçmenize ve Mac’inizin sürücüsündeki verileri bir Windows PC’de nasıl kurtarabileceğinize dair size yardımcı olacak.

Windows PC’de Mac Sürücüsünden Dosyalar Kurtarılabiliyor mu?

Evet. Aslında, üçüncü taraf veri kurtarma programları sayesinde, gerçek veri kurtarma süreci oldukça basittir.

Ancak, Mac sürücüsünü PC’nize bağlamak, özellikle bir Mac SSD’den veri kurtarmak istediğinizde zor olabilir. Eski Mac’lerde (2016 öncesi) SSD veya HDD anakarta lehimli olmadığından, sürücüyü doğrudan bir Windows PC’ye bağlayabilirsiniz. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz–bir disk muhafazası kullanın veya mümkünse, sürücüyü doğrudan M.2 veya SATA portları kullanarak bağlayın.

Windows, Mac sürücüsünü PC’nize bağlar bağlamaz onu biçimlendirmeniz için size bir uyarıda bulunacaktır. Bu uyarıyı kapatın ve sürücüyü biçimlendirme işlemi yapmayın, çünkü bu işlem tam veri kurtarmanın şanslarını önemli ölçüde azaltabilir.

SSD’nin anakarta lehimlendiği Mac’lerde, macOS kurtarma modunu kullanmanız, sürücünün bir disk imajını oluşturmanız ve o disk imajını bir Windows PC’de taramanız gerekecek. Bu makalenin veri kurtarma bölümünde bunun üzerinde duracağız.

Genellikle, açılış sorunları yaşayan bir Mac otomatik olarak kurtarma moduna başlar. Başlamazsa, Apple Silicon ve Intel Mac’lerde kurtarma moduna manuel olarak nasıl başlatılacağı hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Mac Sabit Sürücüsünden PC’ye Veri Kurtarma

Mac’inizin sürücüsünden Windows PC’nize dosya kurtarmanın birkaç yolu vardır. Kullanacağınız yöntem, silinen verileri kurtarmak isteyip istemediğinize ya da Mac’inizin sürücüsündeki verileri basitçe bir Windows bilgisayarına aktarmak isteyip istemediğinize bağlı olacaktır.

Yöntem 1: Veri Kurtarma Yazılımı Kullanın

Mac’inizin verilerini Windows üzerinde kurtarmanın uygun bir yolu, veri kurtarma programı kullanmaktır. Webde birçok veri kurtarma uygulaması bulunmaktadır, ancak Windows ile uyumlu ve Mac’e özgü dosya sistemlerini tanıyan birini seçmeniz gerekmektedir.

Bu eğitim için, bu senaryo için mükemmel bir uyum olduğu için Disk Drill‘ı kullanmayı tercih ettik. Uygulama kullanımı kolaydır, kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir ve APFS ve HFS/HFS+ dosya sistemleriyle (diğer yaygın Windows ve evrensel dosya sistemlerinin yanı sıra) çalışır. Disk Drill hem macOS hem de Windows için mevcuttur.

Not: Lehimlenmiş SSD’lere sahip Mac’ler için, sürücünün bir disk imajını oluşturmanız gerekecektir. Bunu yapabilmek için, Mac sürücünüzün disk imajını saklayabilecek kadar depolama alanına sahip bir harici sürücüye ihtiyacınız olacaktır. Ardından, kurtarma modunda başlatın ve Disk Araçları’nı kullanarak Mac’inizin sürücüsünün bir disk imajını oluşturun. Disk imajı için DMG formatını seçmeyi unutmayın (eğer taramak için Disk Drill kullanmak isterseniz). Alternatif olarak, macOS kurtarma modunda Disk Drill’i kullanarak doğrudan sürücüyü taramak veya uygulamanın Byte-byte Yedekleme özelliğini kullanarak bir disk imajını oluşturabilirsiniz. Bu yöntem, T2, M1 ve M2 çipli modellerde işe yaramayacaktır.

Disk Drill’deki veri kurtarma süreci şu şekildedir:

 1. Disk Drill’i İndirin ve yükleyin.
 2. Disk Drill’i açın. Eğer geçerliyse, Disk imajını bağla üzerine tıklayın, Mac’inizin disk imajını arayın ve üzerine çift tıklayın. Bu, monte edilmiş bir sürücü olarak depolama aygıtları listesine eklenecektir.Disk Drill'de disk imajını bağlama seçeneği.
 3. Mac sürücüsünü veya disk imajını seçin ve Kayıp verileri ara düğmesine tıklayın.Disk Drill'de kayıp verileri arama.
 4. Bulunan öğeleri incele‘ye tıklayın. Belirli bir dosya türünü görmek isterseniz, bunun yerine ilgili seçeneğe tıklayın (Resimler, Video, Ses, Belgeler, Arşivler ve Diğer).Disk Drill'de bulunan öğeler ekranı.
 5. Mac sürücünüzde şu anda depolanan dosyaları görmek için Mevcut bölümünü genişletin. Kurtarılabilecek silinmiş dosyaları görmek için Silinmiş veya kaybolmuş ve Yeniden yapılandırılmış bölümlerini genişletin.Disk Drill'de veri kurtarma bölümleri.
 6. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin ve Kurtar‘a tıklayın. Disk Drill şu an seçili olan dosyanın önizlemesini gösterecektir, ancak herhangi bir dosyanın önizlemesini dosya adının yanındaki göz simgesine tıklayarak manuel olarak yapabilirsiniz.Disk Drill'de kurtarılabilir dosyalar listesi.
 7. Bir kurtarma hedefi seçin ve İleri‘ye tıklayın.Disk Drill'de kurtarma hedefi istemi.
 8. Disk Drill seçilen dosyaları kurtaracaktır. Windows’ta 500 MB’a kadar veri kurtarabilirsiniz. Daha fazla kurtarma için Disk Drill Pro lisansı gereklidir.

Yöntem 2: iCloud Yedeğinden Dosyaları İndirme

Daha önce Mac’inizde iCloud Drive’ı etkinleştirdiyseniz, Masaüstü ve Belgeler klasörlerindeki dosyalar muhtemelen iCloud ile senkronize edilmiştir. Ek olarak, Finder’da iCloud Drive’a taşıdığınız herhangi bir dosya da kullanılabilir olacaktır.

iCloud Drive’a yedeklenen dosyaları indirmek için şu adımları izleyin:

 1. Windows PC’nizin web tarayıcısında iCloud web sitesini açın.
 2. Drive seçeneğine tıklayın.iCloud panosundaki Drive seçeneği.
 3. Göz At’a tıklayın, ardından kurtarmak istediğiniz dosyalara gidin, onları seçin ve İndir düğmesine tıklayın.iCloud'da İndirme düğmesi.

Yöntem 3: Mac ve Windows’ta Ağ Özelliklerini Kullanın

Mac’iniz düzgün çalışıyorsa ve sadece verileri bir Windows PC’ye aktarmak istiyorsanız (veri kurtarma yok), macOS’un Dosya Paylaşımı özelliğini kullanabilir veya Windows’ta paylaşılan bir klasör oluşturabilirsiniz.

Dosya paylaşımının çalışabilmesi için her iki cihazın da aynı ağa bağlı olması gerekmektedir. Ayrıca PC’nizi ve Mac’ınızı bir Ethernet kablosu kullanarak doğrudan bağlayabilirsiniz. Yeni Mac’lerde bunu yapmak için bir USB-C’den Ethernet adaptörüne ihtiyacınız olabilir.

Mac’te Dosya Paylaşımını Kullan

 1. Apple menüsüne tıklayın ve Sistem Ayarları seçeneğini seçin.System Settings in macOS.
 2. Kenar çubuğunda Genel seçeneğine tıklayın ve Paylaşım öğesini seçin.Sharing option in General Settings macOS.
 3. Dosya Paylaşımı‘nı etkinleştirin ve sonra Açık/Kapalı kaydırıcısının yanındaki i düğmesine tıklayın.File sharing on/off switch in macOS.
 4. Bu pencerede gösterilen ağ adresini not alın. Daha sonra, Seçenekler‘e tıklayın.Sharing options.
 5. Kullanıcı hesabınızı işaretleyin ve Tamam‘a tıklayın.Tick user account.
 6. Paylaşılan Klasörler bölümündeki klasöre sağ tıklayın ve Gelişmiş seçenekler‘i seçin.Advanced options Sharing.
 7. Misafir kullanıcılarına izin ver seçeneğini işaretleyin ve OK‘e tıklayın.Allow guest users tick box.
 8. Şimdi, Sistem Ayarları içinde Ağ > Wi-Fi bölümüne gidin.Network > WiFi in macOS.
 9. Aktif bağlantınızın yanındaki Detaylar‘a tıklayın.WiFi settings in macOS.
 10. Kenar çubuğunda WINS seçeneğine tıklayın. Windows çalışma grubunuzun adını girin. Genellikle varsayılan olarak MSHOME veya WORKGROUP olur. Windows çalışma grubunuzun adını bulmak için işte böyle.WINS option macOS.
 11. OK‘e tıklayın.
 12. Windows bilgisayarınızı açın ve Windows Gezgini adres çubuğuna veya Başlat Menüsü Arama’ya, Adım 4’te not aldığınız ağ adresini, iki ters eğik çizgiyle birlikte (ön ek olarak smb olmadan) yazın ve Enter’a basın.
 13. Mac’inizin dosyalarına erişebilecek ve onları serbestçe taşıyabileceksiniz.

Windows’ta Ağ Klasörü Oluştur

 1. Dosya Gezgini’ni ( + ) açın ve seçtiğiniz bir yerde yeni bir klasör oluşturun.
 2. Klasöre sağ tıklayın ve Daha fazla seçenek göster > Erişim izni ver > Belirli kişiler seçeneğini seçin.Erişim izni ver seçeneği.
 3. Açılır menüden Herkes seçeneğini seçin. Sonra Ekle > Paylaş üzerine tıklayın. Tamam düğmesine tıklayın.Windows'ta paylaşılmış klasör ayarları.
 4. Şimdi, Mac’inizde Finder’ı açın. Windows PC’nizin ve Mac’inizin aynı ağa bağlı olduğundan emin olun.
 5. Kenar çubuğundan üzerine tıklayın ve Windows PC’nize çift tıklayın.
 6. Ekranın sağ üst köşesinde, Olarak Bağlan seçeneğine tıklayın.Finder'da Olarak Bağlan seçeneği.
 7. Kayıtlı kullanıcı seçeneğini belirleyin. Windows kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın ve Bağlan üzerine tıklayın.macOS Ağ klasöründe kullanıcı kimlik bilgileri.
 8. Klasöre erişebilecek ve ona dosya kopyalayabileceksiniz.

Yöntem 4: Profesyonel Veri Kurtarma Servisi Kullanın

Mac’inizin sabit diski fiziksel olarak zarar görmüşse veya Windows tarafından hiç algılanamıyorsa, profesyonel bir veri kurtarma servisi ile iletişime geçmek en iyisidir. Pahalı olsa da, veri kurtarma uzmanları en zor durumlarda bile verilerinizi kurtarabileceklerdir. Veriler kritik öneme sahipse ve her ne pahasına olursa olsun kurtarılması gerekiyorsa, bu yöntemi tercih etmelisiniz.

Profesyonel veri kurtarma hizmeti ile iletişime geçtiğinizde ne beklemeniz gerektiğine dair bir genel bakış:

 1. Profesyonel bir veri kurtarma şirketiyle iletişime geçin ve veri kaybı durumunuzu açıklayın.
 2. Hard diskinizi şirketin onaylı teslim noktasına bırakın veya onlara gönderin.
 3. Onlar diskinizi değerlendirecek ve size bir fiyat teklifi ile geri dönecekler. Değerlendirme genellikle ücretsizdir.
 4. Veri kurtarmaya devam etmek isteyip istemediğinize karar verin.
 5. Eğer devam etmeyi tercih ederseniz, veriler kurtarılıp, yeni bir sürücüde size gönderilecektir.

Sonuç

Mac’inizin sürücüsünden bir PC’ye veri aktarmak veya verilerini kurtarmak, dosya sistemlerindeki farklılıklar nedeniyle biraz zor olabilir. İyi bir veri kurtarma programı, bu engeli aşmanıza yardımcı olabilir. Ancak, veri kaybına karşı maksimum koruma için önemli verilerinizin düzenli yedeklerini oluşturmanızı önermeye devam ediyoruz.

SSS

Hem Windows hem de macOS'ta harici sabit sürücü kullanmak için, onu exFAT dosya sistemine formatlayın.
Bu, sürücünün hangi dosya sistemine biçimlendirildiğine bağlı olacaktır. FAT ve exFAT gibi bazı dosya sistemleri hem Windows hem de macOS'te çalışır, ancak sürücü APFS veya HFS/HFS+ dosya sistemini kullanıyorsa, Windows'ta kullanılamaz olacaktır.
Mac sabit diskinizi veri kaybı olmadan Windows'a dönüştürmek için önce sürücüden bir yedekleme yapmalısınız. Sonra, sürücüyü bir Windows PC'ye bağlayın ve biçimlendirin NTFS dosya sistemine geçin.
manuviraj
Manuviraj Godara, dört yıldan fazla deneyime sahip profesyonel bir içerik yazarıdır. Teknolojiye olan artan merakı ve deneyimi, veri kurtarma ve tüketici teknolojisi ile ilgili içerikler oluşturmasını sağlıyor. Çalışmalarını ayrıca MakeUseOf.com ve HandyRecovery. adreslerinde de bulabilirsiniz.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.