Mac’te Kalıcı Olarak Silinen Dosyaları Kurtarma: İşe Yarar Yöntemler

Avatar photo
142

Mac üzerinde kalıcı olarak silinen dosyaları kurtarMac’inizden yanlışlıkla bir dosya sildiğinizi ve onun sonsuza kadar gittiğinden neredeyse emin misiniz? Yanılıyor olabilirsiniz. Bilgisayarınızda bir veriyi kalıcı olarak sildiğinizi düşünseniz bile, onu geri getirmek hala mümkün olabilir.

Bu makalede, bir Mac’te kalıcı olarak silinen dosyaların nasıl kurtarılacağını öğrenecek ve başarılı bir veri kurtarma şansınızı artırmanın yollarını keşfedeceksiniz.

Dosyaların Kalıcı Olarak Silindiğinden Emin Olun

Kurtarmaya girişmeden önce, gerçekten aradığınız dosyaları kalıcı olarak sildiğinizden emin olmak en iyisidir, yanlışlıkla taşımadığınıza veya bir hata nedeniyle gizlemediğinize. En iyi sonuçlar için, aşağıdaki seçenekleri sırasıyla deneyin.

Seçenek 1:Finder’da Ara

Finder, Mac’lerde yerleşik arama aracı olduğundan, kayıp dosyayı bulmak için bir deneme yapmak amacıyla kullanabilirsiniz. İşte Mac’inizde kayıp bir dosya için Finder kullanma yöntemi:

 1. Finder’ı MacBook’unuzda başlatın (Dock’un solundaki ilk ikona tıklayın).
 2. Dosyanın tam olarak hangi klasörde olduğunu hatırlıyorsanız, üst menüden Git seçeneğini tıklayın ve Klasöre Git‘i seçin. Ardından klasörün adını yazın ve Git‘e tıklayın.​
 3. Dosyayı adıyla aramak için ekranın sağ üst kısmındaki arama simgesine tıklayın ve adını yazın. Dosya adından emin değilseniz, seçenekleri daraltmak için arama alanına tarihini (örn., Ocak 2022) veya dosya uzantısını (örn., .pages) yazabilirsiniz.finder search bar

Seçenek 2:Çöp Kutusunu Kontrol Et

Bir dosyanın Mac’inizde kaybolmuş olması, yanlışlıkla sildiğinizden kaynaklanabilir. Ancak iyi olan şey, pek zaman geçmemişse, o dosyanın bilgisayarınızda hala olması, ancak Çöp adı verilen özel bir klasörde bulunmasıdır.

MacBook’unuzda Çöp klasörüne iki yolla ulaşabilirsiniz: GUI kullanarak (Dock’ta çöp kutusu simgesine tıklayarak Çöp’ü açabilirsiniz) veya Terminal kullanarak.

Not: Bu seçeneklerden hiçbiriyle kalıcı olarak silinen dosyaları kurtaramazsınız, ancak Terminal’e alıştığınızda Çöp klasöründen silinen dosyaları taşımak için hala harika bir araçtır.

İkinci seçenek daha karmaşık olduğundan, İşte Terminal kullanarak Çöp klasörünü açma ve bir dosyayı önceki konumuna geri aktarma yönteminin açıklaması:

 1. Terminal’i başlatın (Launchpada gidin ve üstteki arama alanına Terminal yazın).
 2. Çöp klasörüne gitmek için cd .Trash komutunu girin.
 3. Çöp klasörünün içeriğini görmek için ls -al ~/.Trash yazın.
 4. Bir dosyayı ana klasörünüze taşımak için mv filename ../ yazın (filename’ı kurtarmak istediğiniz dosyanın adı ile değiştirin).

Seçenek 3:Gizli Dosyaları Kontrol Et

MacBook’unuzda kendiniz tarafından gizlenmiş bir dosyanın yerini bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Eğer bu durumdaysanız, Mac’te bir dosyayı göstermek için iki yol vardır:

 • Özel bir tuş kombinasyonu kullanarak (kayıp dosyanın bulunduğu klasörü açın ve Command+Shift+. tuşlarına basın)
 • Özel bir Terminal komutuyla yardım alarak

Mac’inizde gizli dosyaları kalıcı olarak göstermek istiyorsanız, Terminal’i kullanmalısınız. İşte Terminal uygulamasını kullanarak bilgisayarınızdaki dosyaları nasıl göstereceğiniz:

 1. Terminal uygulamasını açın (Launchpad’e gidin ve en üstteki arama alanına Terminal yazın).
 2. Aşağıdaki komutu kopyala-yapıştır yapın:
  defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles true
 3. Return tuşuna basın.
 4. killall Finder yazın ve Return tuşuna tekrar basın.

Not: Mac’inizdeki dosyaları tekrar gizlemek için onları göstermek için kullandığınız aynı komutu kullanabilirsiniz, sadece komuttaki true ifadesini false ile değiştirin.

Mac’te Kalıcı Olarak Silinen Dosyaları Kurtarma

Eğer yanlışlıkla bir klasörü veya dosyayı yanlışlıkla kalıcı olarak sildiğinizi fark ettiyseniz, aşağıda tanımlanan yöntemler Mac’inizdeki silinen dosyaları geri getirmenize yardımcı olacaktır.

Yöntem 1:Veri Kurtarma Yazılımı Kullan

MacBook’ta kalıcı olarak silinen dosyaları kurtarmanın muhtemelen en kolay ve hızlı yolu, özel bir veri kurtarma aracı kullanmaktır. Seçebileceğiniz pek çok seçenek olmasa da, pazarda birkaç etkili veri kurtarma uygulaması bulmak hala mümkündür, bunlardan biri Disk Drill‘dir.

Bu araç oldukça yönlüdür çünkü macOS ve Windows tabanlı bilgisayarlarla uyumludur, çeşitli sürücüler ve cihazlar (dijital kameralar, harici HDD, flash sürücüler, SD kartlar vb.) destekler ve neredeyse her dosya formatını kurtarabilir. Dahası, hem Disk Drill ücretsiz deneme sürümü hem de ücretli bir sürümü vardır.

İşte Mac üzerinde kalıcı olarak silinen dosyaları Disk Drill aracılığıyla nasıl geri yükleyeceğiniz:

 1. Disk Drill’i indirin ve ekrandaki talimatları takip ederek kurun.
 2. Uygulamayı başlatın.
 3. Sol taraftaki kenar çubuğundan Depolama cihazları sekmesini seçin ve ardından kurtarmak istediğiniz sürücüyü tıklayın.disk drill storage devices mac
 4. Ekranın sağ alt köşesindeki Kayıp verileri ara butonuna tıklayarak taramayı başlatın.
 5. Uygulama cihazınızı taradıktan sonra, Bulunan ögeleri incele seçeneğine tıklayın.disk drill ile bulunan ögelerin önizlemesi
 6. İhtiyacınız olan verilere daha hızlı ulaşmak için, sol taraftaki kenar çubuğundan dosya türüne karşılık gelen bir sekmeyi seçin. Ya da silinen dosyanın tam adını veya dosya uzantısını biliyorsanız, ekranın sağ üst kısmındaki arama alanına yazın.
 7. Bir dosyanın yanındaki göz simgesine tıklayarak dosyayı önizleyin ve aradığınız dosyanın bu olduğundan emin olun.mac disk drill üzerinden ekran görüntüsü geri yükleme
 8. Geri yüklemek istediğiniz dosyanın sol tarafındaki kutucuğu işaretleyin ve ardından Kurtar butonuna tıklayın.
 9. Geri yüklenen dosya için bir hedef klasör seçin ve onaylamak için İleriye tıklayın.

Bir açılır pencere dosyanın başarıyla kurtarıldığını söyleyecektir. Bu gerçekleştikten sonra, Disk Drill uygulamasından çıkın. Daha sonra yapmanız gereken tek şey, kurtarılan verilere erişmek için daha önce seçtiğiniz konuma gitmek olacaktır.

Yöntem 2: Time Machine Yedeklemesinden Geri Yükleme

Başka bir etkili çözüm, sürekli silinen dosyaları bir Time Machine yedeklemesinden geri yüklemektir. Bu uygulamayı kullanmak kolaydır ve dosyaları geri getirmek çok zamanınızı almaz.

Ancak bu yöntemin büyük bir sınırlaması vardır: Mac’inizdeki kazara silinen bir dosyayı sadece dosyaları kaybetmeden önce bu aracı kullanarak bilgisayarınızı yedeklediyseniz Time Machine ile kurtarabilirsiniz.

İşte Mac’inizde sürekli silinen dosyaları Time Machine ile nasıl kurtaracağınız:

 1. Bilgisayarınıza Time Machine yedeklerinizin bulunduğu diski bağlayın. Eğer yedekleri oluşturmak için dahili bir sürücü kullandıysanız bu adımı atlayın.
 2. Time Machine‘i başlatın (Launchpad > Time Machine gidin veya uygulamayı ekranınızın üstündeki menü çubuğundan açın).Mac üzerinde üst menüden Time Machine'ı nasıl başlatılır
 3. Silinen dosyanın bulunduğu klasöre gidin veya dosyanın adını hatırlıyorsanız, arama alanına yazın.time machine mac'te fotoğraf kurtarma
 4. Gerekli yedek sürümünü seçmek için sağdaki zaman çizelgesini kullanın.
 5. Geri yüklemek istediğiniz dosya veya dosyaları seçin ve Geri Yükle butonuna tıklayın.

Dosya, orijinal konumuna geri döndürülecektir. Dolayısıyla kurtarılan dosyayı açmak için, dosyanın silinmeden önce saklandığı klasöre gidin.

Yöntem 3: Bir Veri Kurtarma Servisinden Yardım Alın

Eğer önceki yöntemler sizin durumunuzda işe yaramadıysa ve bir yazılım kullanmadan Mac üzerinde silinen dosyaları nasıl kurtaracağınızı arıyorsanız, başvurabileceğiniz tek diğer seçenek veri kurtarma profesyonellerinin konuyu ele almasına izin vermektir. CleverFiles gibi bir veri kurtarma merkezi, tekli dosyaları veya toplu verileri kurtarmanın yanı sıra hasar görmüş sürücülerden veri alma konusunda yeteneklidir.

Ve sonuçlar silinen dosyanın zaten yeni verilerle üzerine yazılıp yazılmadığına bağlı olsa da, bu yöntem yine de başarılı veri kurtarma şansı sunmaktadır.
Bir veri kurtarma servisi yardımıyla kalıcı olarak silinen bir dosyayı nasıl kurtarabileceğiniz aşağıdaki gibidir:

 1. Güvenilir bir veri kurtarma merkezi bulun ve sorununuzun detayları hakkında onlarla iletişime geçin.
 2. Silinen veriyi içeren cihazı merkeze gönderin.
 3. Uzmanların cihazınızı incelemesini ve size bir fiyat teklifi sunmasını bekleyin.
 4. Kurtarma fiyatı sizin için kabul edilebilirse, uzman kaybolan verileri geri getirmek üzere işe başlayacaktır.

Veri kurtarma merkezi işi bitirdiğinde, kurtarılan veriler ve sürücünüz size geri gönderilecektir.

Başarılı Veri Kurtarma Şansınızı Nasıl Artırabilirsiniz

Ne yazık ki, hiçbir veri kurtarma yöntemi yüzde yüz başarılı bir sonuç garantisi veremez. Ama iyi haber şu ki, kaybolan verileri etkili bir şekilde kurtarma şansınızı en üst düzeye çıkarmak için atabileceğiniz adımlar var:
Yöntem Tanım
✍ Bilgisayarınızın veriyi üzerine yazmasını engelleyin Bilgisayarınızın silinen dosyanın üzerine yeni veri yazmasının ne kadar süreceğini asla bilemezsiniz. Bu yüzden bir dosyanın eksik olduğunu fark ettiğiniz an cihazınızı kullanmayı durdurmak en iyisidir.
📁 Kurtarılan dosyayı yeni bir hedefte kullanın Silinen bir dosyayı aslında bulunduğu sürücüye geri yüklemeyin. Bu da onun üzerine yazılmasını önleyecektir.
💾 Düzenli olarak Mac’inizi yedekleyin Dosyalarınızın yedeklerini almanın önemini yeterince vurgulamak imkansızdır. Ne kadar sık yedek alırsanız, hızlı ve etkili veri kurtarma şansınız o kadar artacaktır.
⚙ Veri kurtarma yazılımı seçerken dikkatli olun Bir dosyayı başarılı bir şekilde geri getirmek genellikle sadece bir kez mümkün olabilir, bu yüzden güvenilir bir araç seçmenin önemi büyüktür.

Sonuç


Bu makalenin, Mac’inizdeki kayıp dosyaları bulmanıza veya kurtarmanıza yardımcı olduğunu umuyoruz çünkü böyle bir sorunla başa çıkmak herkes üzerinde büyük bir baskı oluşturabilir. Unutmayın, bu tür bir durumun tekrar yaşanmaması için en iyi yol, bilgisayarınızın düzenli olarak yedeklemesini yapmaktır. Böylece, Mac’inizden bir dosyayı tekrar kaybeder veya silerseniz, kolay ve etkili bir çözümünüz olacak.

Sıkça Sorulan Sorular:


Mac'te kalıcı olarak silinen bir fotoğrafı kurtarmanın en iyi yolu yedekleme yardımıyla yapmaktır. Ancak, fotoğrafı silmeden önce Mac'inizi yedeklemediyseniz, kalıcı olarak silinen dosyayı kurtarmak için özel bir veri kurtarma aracı kullanmayı denemelisiniz:
 1. Disk Drill'i Mac'inize indirin ve kurun.
 2. Uygulamayı başlatın.
 3. Sol taraftan Depolama aygıtlarını seçin ve cihazlar listesinden Mac'inizin sürücüsüne tıklayın.
 4. Scan tuşuna basarak kayıp veri aramasını başlatın.
 5. Taramanın bitmesini bekleyin ve bulunan fotoğrafları görmek için Resimler'e tıklayın.
 6. Bir dosyanın önizlemesini yapmak için göz simgesine tıklayın.
 7. Kurtarmak istediğiniz fotoğrafları seçin ve Kurtar'a tıklayın.


Mac'ınızda bir dosyayı silmişseniz ve çok zaman geçmediyse, uzman bir yazılıma ihtiyaç duymadan kolayca kurtarabilmelisiniz. İşte yapmanız gerekenler:
 1. Çöp Kutusu simgesine tıklayarak klasörü açın.
 2. Silinmiş dosyayı bulun ve üzerine sağ tıklayın.
 3. Açılan menüden Geri Al'ı seçerek dosyayı orijinal klasörüne geri taşıyın.
Evet, Mac üzerinde kalıcı olarak silinen dosyaları kurtarmak mümkündür. Ancak, veri kurtarma sonuçları, ihtiyaç duyulan dosyanın macOS tarafından zaten üzerine yazılıp yazılmadığına büyük ölçüde bağlıdır.
Mac'ınızda bir dosyayı silerken Çöp Kutusunu atlayıp kalıcı olarak kaldırmak için özel bir tuş kombinasyonu kullanabilirsiniz: Option + Command + Delete
Bir klasörü yeni sildiyseniz, geri al komutunu kullanarak hemen kurtarabilirsiniz veya Çöp Kutusu klasöründen kurtarabilirsiniz. Ancak bu işe yaramazsa, bir Time Machine yedeğinden klasörü geri yüklemeyi veya Disk Drill gibi özel bir veri kurtarma aracı kullanmayı deneyebilirsiniz.
Avatar photo
Romana Levko, teknolojiyle ilgili konularda güçlü bir ilgisi olan profesyonel bir içerik yazarıdır. Ana odak noktası veri kurtarma, Apple ürünleri ve siber güvenlik üzerinedir. Boş zamanlarını Mac'ini kurcalayarak ve en sevdiği müzik albümlerini arka arkaya dinleyerek geçirir.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım tamiri konularında 12 yıllık deneyim.