Jak odzyskać usunięte dane z pamięci USB na komputerze Mac

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
50

odzyskiwanie pendrive'a na Macu

Bez wątpienia, pamięci USB są niezwykle wygodnymi urządzeniami do przechowywania danych lub przenoszenia plików między komputerami. Ale podobnie jak w przypadku każdego innego nośnika danych, nie są one pozbawione wad. Zawsze istnieje niewielkie ryzyko, że coś może pójść nie tak i utracisz cenny plik.

Więc co powinieneś zrobić, jeśli plik, który przesłałeś na pendrive tajemniczo zniknął? Jak odzyskać dane z pamięci USB na Macu? Czytaj dalej, aby znaleźć odpowiedzi.

Czy możliwe jest odzyskanie utraconych plików z dysku USB na Macu?

W większości przypadków tak. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom do odzyskiwania danych, będziesz mógł odzyskać większość, jeśli nie wszystkie, usunięte pliki z Twojego dysku USB w kilku prostych krokach. Dotyczy to scenariuszy utraty danych takich jak drobne uszkodzenia, przerwana operacja przenoszenia, czy przypadkowe sformatowanie pendrive’a.

Ale ważne jest, aby działać szybko i unikać zapisywania nowych plików na dysku przed odzyskaniem danych.

Jeśli dysk USB jest fizycznie uszkodzony lub poważnie uszkodzony, samodzielne odzyskiwanie danych zazwyczaj nie jest możliwe. W takich przypadkach natychmiast przestań używać dysku i skontaktuj się z profesjonalnym serwisem odzyskiwania danych, aby odzyskać swoje dane.

Jak odzyskać pliki z USB na Macu

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zaprzestanie używania pendrive’a. Po prostu odłącz go od komputera, dopóki nie będziesz gotowy do rozpoczęcia odzyskiwania danych z nośnika USB na Macu.

Nie można wystarczająco podkreślić, jak ważne jest to, aby tego dokonać, ponieważ zapobiegnie to możliwości nadpisania danych i w związku z tym pomoże w odzyskiwaniu plików.

Metoda 1:Użyj programu do odzyskiwania danych

Teraz zacznijmy odzyskiwanie danych z USB na Macu. Najbardziej niezawodną i skuteczną metodą przywracania USB na Macu jest użycie narzędzia do odzyskiwania danych.

Disk Drill jest świetnym przykładem takiej aplikacji, ponieważ jest łatwa w obsłudze i bardzo wszechstronna. Co więcej, obsługuje wszystkie rodzaje urządzeń USB i może odzyskać prawie każdy plik (zdjęcia, filmy, dokumenty, archiwa i wiele innych).

Oto jak odzyskać pendrive na Macu za pomocą Disk Drill:

 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Kliknij plik i wykonaj instrukcje na ekranie, aby zakończyć instalację.
 2. Podłącz swój pendrive do Maca i uruchom Disk Drill. Z listy urządzeń pamięciowych wybierz podłączony dysk flash.
 3. Kliknij przycisk Szukaj utraconych danych znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu, aby rozpocząć skanowanie urządzenia.lista urządzeń Mac disk drill
 4. Kliknij Przeglądaj znalezione elementy, aby podejrzeć pliki podczas skanowania dysku lub poczekaj, aż aplikacja zakończy skanowanie.jak przeglądać pliki na disk drill Mac
 5. Gdy znajdziesz potrzebne pliki, kliknij pole obok danego pliku, aby go wybrać. Jeśli chcesz odzyskać wszystkie pliki, kliknij pole na górze listy plików. Kiedy będziesz gotowy, kliknij Odzyskaj.przycisk odzyskiwania disk drill Mac
 6. Pojawi się okno pop-up z prośbą o wybór folderu, w którym chcesz przechować odzyskany plik. Kliknij wybraną lokalizację i kliknij Dalej.zapisywanie odzyskanych plików disk drill Mac

Metoda 2:Odzyskiwanie niedawno usuniętych plików z Kosza

Gdy usuniesz plik z pendrive’a, nie znika on od razu na dobre — najpierw trafia do kosza. Więc jeśli nie minęło wiele czasu od ręcznego usunięcia pliku z twojego dysku flash, jest szansa, że nadal można go znaleźć w Koszu na twoim Macu i łatwo odzyskać.

Ważne: Jeżeli opróżniłeś już Kosz po usunięciu pliku z pendrive’a, wtedy ta metoda nie zadziała w Twoim przypadku. Jedynym rozwiązaniem będzie użycie narzędzia Mac USB recovery, aby przywrócić plik.

Oto jak odzyskać pliki z USB na Macu przez Kosz (jeśli właśnie je usunąłeś):

 1. Uruchom Kosz na swoim Macu. Zwykle znajduje się po prawej stronie Doku.jak znaleźć kosz na doku w Macu
 2. Przejrzyj znajdujące się tam pliki.
 3. Gdy znajdziesz zagubiony plik z pendrive’a, przeciągnij i upuść go do innego folderu lub z powrotem na dysk USB.przenoszenie pliku z kosza na dysk USB w Macu

Metoda 3:Odkrywanie plików na dysku USB

Aby zapobiec niezamierzonym zmianom i usunięciom, macOS może ukrywać pewne foldery na napędzie USB. Zazwyczaj foldery te zawierają ustawienia aplikacji, usunięte pliki i inne dane. Możliwe, że pliki, których próbujesz odzyskać, zostały po prostu ukryte przez macOS.

Oto jak odkryć te pliki:

 1. Podłącz pendrive do Maca.
 2. Przejdź do napędu USB w Finderze.
 3. Naciśnij Command + Shift + . (kropka), aby odkryć ukryte pliki. Możesz użyć tego samego skrótu, aby znowu je ukryć.
 4. Możesz zajrzeć do folderu .Trashes, aby zobaczyć pliki, które zostały usunięte z napędu USB.Folder Trashes na pendrive.

Jak naprawić uszkodzony pendrive

Jeśli dane zniknęły z twojego pendrive’a bez Twojej ingerencji, możliwe że nośnik USB jest uszkodzony. W takiej sytuacji, zanim zaczniesz go ponownie używać, najlepiej najpierw rozwiązać problem.

Rozwiązanie 1: Uruchom Pierwszą pomoc

Narzędzie Dysk posiada funkcję o nazwie Pierwsza pomoc, która może naprawić błędy dowolnego urządzenia do przechowywania danych na Mac. Jeśli więc Twój pendrive nie funkcjonuje prawidłowo, powinieneś spróbować naprawić go za pomocą Pierwszej pomocy. Jeśli to nie pomoże, ostatnią opcją, która ci pozostaje, jest sformatowanie urządzenia.

Oto jak naprawić uszkodzony pendrive na komputerze Mac za pomocą Narzędzia Dyskowego:

 1. Przejdź do Launchpad i kliknij Narzędzie Dyskowe, aby je otworzyć.
 2. Przejrzyj listę urządzeń na pasku bocznym. Kliknij swój dysk USB, aby go wybrać.
 3. Kliknij Pierwsza Pomoc na górze.przycisk pierwsza pomoc Mac
 4. Kliknij Uruchom, aby potwierdzić.
 5. Zaczekaj na zakończenie procesu Pierwszej Pomocy. Kliknij Gotowe.proces pierwszej pomocy zakończony Mac USB Drive

Możesz również uruchomić Pomoc pierwszą za pomocą terminala macOS. Oto jak:

 1. Wyszukaj Terminal za pomocą Spotlight Search (Command + Space) i otwórz aplikację Terminal.
 2. Wpisz diskutil list i naciśnij Enter. To polecenie wyświetla listę wszystkich dysków podłączonych do Twojego Maca. Poszukaj swojego dysku USB na liście.
 3. Wpisz diskutil repairDisk /YOUR USB DRIVE i naciśnij Enter. Zamień „YOUR USB DRIVE,” na numer dysku swojego dysku USB. W moim przypadku polecenie brzmiało diskutil repairDisk /dev/disk4.diskutil repairDisk
 4. Funkcja Pierwsza Pomoc przeskanuje dysk USB i naprawi wszelkie błędy.

Uwaga: Bezpłatna wersja Disk Drill dla Mac nie pozwala na odzyskiwanie plików z dysku USB, tylko na ich podgląd. Jeśli więc skanowanie odkryło potrzebny plik i chcesz przystąpić do odzyskiwania, powinieneś nabyć wersję pro.

Rozwiązanie 2: Formatowanie dysku USB

Powinieneś również użyć Narzędzia dyskowego do sformatowania swojego pendrive’a na Macu. Upewnij się, że na urządzeniu nie ma plików przed jego formatowaniem, ponieważ po zakończeniu procesu wszystkie dane zostaną usunięte z dysku USB.

Oto jak sformatować pendrive na komputerze Mac za pomocą narzędzia Dysk Utility:

 1. Przejdź do Launchpad i kliknij Narzędzie Dyskowe, aby je otworzyć.
 2. Kliknij na swój pendrive z listy urządzeń po lewej stronie ekranu.
  Kliknij przycisk Wymaż na górze.jak sformatować pendrive na Macu przez narzędzie dyskowe
 3. Wpisz nazwę dla swojego pendrive w polu Nazwa. Jeśli planujesz dalej używać dysku z twoim Mac, wybierz format Mac OS Extended (Journaled) lub inny odpowiedni format.wymazanie pendrive przez narzędzie dyskowe Mac
 4. Kliknij Wymaż.
 5. Po sformatowaniu pendrive, kliknij Gotowe i odłącz urządzenie.

Teraz zaczniesz od nowa z Twoim pendrive’em. Możesz zacząć wgrywać na niego pliki i używać napędu USB według własnego uznania.

Rozwiązanie 3: Naprawa uszkodzonego pendrive’a za pomocą TestDisk

TestDisk to doskonałe narzędzie do naprawy partycji, które może odzyskać uszkodzone i utracone partycje z Twojego dysku USB. W większości przypadków, TestDisk odzyskuje partycje wraz z istniejącymi na nich danymi.

Brak interfejsu graficznego (GUI) w programie sprawia, że jego obsługa jest uciążliwa dla początkujących użytkowników. Nawigacja po programie odbywa się wyłącznie za pomocą klawiatury – użyj klawiszy strzałek do wyróżnienia opcji i naciśnij Enter, aby ją wybrać.

Oto instrukcja krok po kroku, jak naprawić uszkodzony pendrive za pomocą TestDisk dla Mac:

 1. Pobierz TestDisk i rozpakuj archiwum.
 2. Uruchom TestDisk z rozpakowanego folderu.
 3. Wybierz, czy chcesz utworzyć plik dziennika czy nie. Plik dziennika będzie przechowywał zdarzenia z procesu odzyskiwania partycji. Nie ma to wpływu na sam proces naprawy/odzyskiwania w żaden sposób.utwórz dziennik
 4. Wybierz swój dysk USB z listy i naciśnij Enter.Wybierz swój dysk USB
 5. Wybierz typ tabeli partycji. TestDisk wykrywa to automatycznie, więc wystarczy nacisnąć Enter na tym ekranie, chyba że jesteś pewien, że twój dysk USB ma inną tabelę partycji.Wybierz typ tabeli partycji
 6. Wybierz Analizuj i naciśnij Enter. Naciśnij Enter również na ekranie potwierdzenia.Wybierz Analizuj
 7. Wybierz Szybkie Szukanie i naciśnij Enter. TestDisk wyświetli wszystkie znalezione partycje.Szybkie Szukanie
 8. Każda partycja będzie miała obok siebie przedrostek—D(usunięta), *(Bootowalna), P(rimary), L(ogic). Partycja wymieniona jako Usunięta pozostanie usunięta, jeśli nie zmienisz przedrostka. Aby zmienić przedrostek, wyróżnij wybraną partycję i użyj klawiszy strzałek do przełączania między przedrostkami. Aby odzyskać partycję, upewnij się, że przed nią jest przedrostek P. Po zmianie przedrostka naciśnij Enter.
 9. Wyróżnij partycję i naciśnij P, aby wyświetlić jej pliki. Naciśnij Q, aby wrócić do poprzedniego ekranu. Jeśli wymagana partycja nie jest wymieniona, wybierz opcję Głębsze Szukanie — zajmie to dużo czasu.Wybierz partycję
 10. Po potwierdzeniu, że wymagane partycje i pliki są obecne, wybierz Zapisz i naciśnij Enter.wybierz Zapisz
 11. Naciśnij Y na monicie potwierdzającym.
 12. potwierdź zapisanie tabeli partycjiTestDisk naprawi dysk USB.

Rozwiązanie 4: Sprawdź aktualizacje oprogramowania

Używanie najnowszej wersji macOS zapewnia, że masz zainstalowane najnowsze sterowniki do napędów USB na swoim Macu. Jeśli masz problem z dostępem do swojego napędu USB, warto sprawdzić, czy są dostępne najnowsze aktualizacje oprogramowania na Twoim Macu i je zainstalować. To technicznie nie „naprawi” napędu USB, ale pozwoli wyeliminować możliwość, że problem jest spowodowany przestarzałym oprogramowaniem.

Oto jak sprawdzić aktualizacje oprogramowania na macOS:

 1. Kliknij na logo Apple w lewym górnym rogu ekranu.
 2. Wybierz Ustawienia systemowe albo Preferencje systemowe, w zależności od wersji twojego systemu macOS.
 3. Kliknij na Ogólne > Aktualizacja oprogramowania. sprawdzenie aktualizacji oprogramowania na macOS
 4. Twój MacOS automatycznie wyszuka aktualizacje na tym ekranie.MacOS wyszukiwanie aktualizacji

Dlaczego pliki znikają z napędów USB

Przejdźmy przez główne przyczyny, dla których dane mogą zostać utracone na pendrive’ie:

 • Pendrive jest uszkodzony: Jeśli USB nie chce się montować, Mac go nie rozpoznaje lub wydaje dziwne dźwięki, istnieje szansa, że napęd jest uszkodzony, a wtedy wszystko może się z nim zdarzyć, włącznie ze zniknięciem plików.
 • USB został przypadkowo sformatowany: Ta czynność usunie wszystkie dane z dysku. Ale jeśli przestaniesz używać dysku od razu, nadal będzie szansa na odzyskanie danych z pendrive’a na Macu przy pomocy specjalistycznego oprogramowania.
 • Wydobyłeś dysk, podczas gdy pliki były jeszcze kopiowane: Jeżeli przerwałeś proces kopiowania plików z Maca na dysk USB, to oczywiście nie znajdziesz ich tam.
 • Urządzenie USB jest uszkodzone: Jest kilka czynności, które mogą do tego doprowadzić, szczególnie jeśli używasz dysku USB pomiędzy komputerami z różnymi systemami operacyjnymi (np. Windows i macOS).
 • Przypadkowo usunąłeś pliki: Jeden błędny klik myszką i możesz usunąć ważny plik. Na szczęście, jeśli szybko zdasz sobie sprawę z tego, co zrobiłeś, będziesz w stanie przywrócić ten plik z Kosza. W przeciwnym razie jedynym sposobem jest użycie aplikacji do odzyskiwania danych.
 • Dysk USB został zainfekowany przez złośliwe oprogramowanie: Wirusy komputerowe mogą blokować, a często usuwać wszystkie istniejące dane z dysku USB. Możliwe, że złośliwe oprogramowanie spowodowało niezrozumiałą utratę danych na twoim dysku USB. Przeskanuj dysk USB przy pomocy odpowiedniego programu antywirusowego, aby temu zaradzić

Podsumowanie

Odzyskiwanie danych z napędu USB jest możliwe przy użyciu narzędzi do odzyskiwania danych innych firm. Jednak upewnij się, że pendrive nie jest uszkodzony fizycznie i jest widoczny w narzędziu Dyskowym systemu macOS. Jeśli nie, lepiej skontaktuj się z profesjonalną usługą odzyskiwania danych.

Jeśli utrata danych jest niewyjaśniona, może to być spowodowane uszkodzeniem napędu USB. Jedna z następujących czynności powinna rozwiązać problem—uruchom Pierwszą pomoc na napędzie, użyj TestDisk do odzyskania uszkodzonych partycji, upewnij się, że Twój Mac jest zaktualizowany, oraz sformatuj pamięć flash.

Najczęściej zadawane pytania:

Aby odzyskać dane z dysku USB na macOS, użyj programu do odzyskiwania danych:
 1. Pobierz Disk Drill i zainstaluj go.
 2. Otwórz Disk Drill, wybierz dysk USB i kliknij Szukaj utraconych danych.
 3. Kliknij przycisk Przeglądaj znalezione elementy.
 4. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać, i kliknij Odzyskaj.
 5. Wybierz miejsce docelowe dla odzyskanych plików i kliknij Dalej.
Aby odzyskać usunięte pliki z dysku flash bez użycia oprogramowania, wykonaj następujące kroki:
 1. Otwórz Kosz z paska Dock.
 2. Znajdź usunięte pliki, kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Przywróć.
 3. Alternatywnie, możesz otworzyć napęd USB w Finderze, odkryć folder .Trashes i sprawdzić, czy pliki się tam znajdują.
Możesz znaleźć wszystkie pliki, które zniknęły z pendrive'a, w folderze Kosz w systemie macOS lub w folderze .Trashes na samym nośniku USB. Jeśli plików tam nie ma, najlepiej użyć programu do odzyskiwania danych, aby je przywrócić.
Prawdopodobnie jest to spowodowane błędem systemu plików lub innym rodzajem logicznej korupcji. Możesz spróbować naprawić to, korzystając z funkcji Pierwsza Pomoc w narzędziu Mac Disk Utility.
Avatar photo
Romana Levko to profesjonalna autorka treści o silnym zainteresowaniu tematyką technologiczną. Skupia się przede wszystkim na odzyskiwaniu danych, produktach Apple oraz cyberbezpieczeństwie. Wolny czas spędza majsterkując przy swoim Macu i przesłuchując ulubione albumy muzyczne.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji baz danych i naprawie sprzętu komputerowego.