Napęd USB pokazuje “Brak nośnika” w zarządzaniu dyskami: Jak naprawić

Napisane przez
Zatwierdzone przez
51

usb drive shows no mediaGdy podłączasz pendrive do komputera i nie pojawia się on, zastanawiasz się, dlaczego nagle przestał działać. Szybko przechodzisz do konsoli zarządzania dyskami, ale przy nazwie twojego pendrive wyświetla się informacja „Brak nośnika”.

Zapewne zaraz wpadniesz w panikę, ale się zatrzymaj. W tym poradniku wyjaśniamy, co poszło nie tak z dyskiem USB, jak odzyskać z niego dane oraz jak przywrócić go do wcześniejszego, sprawnego stanu.

Co oznacza brak urządzenia multimedialnego?

Zarządzanie dyskami zwykle daje Ci kompletny przegląd urządzeń pamięci podłączonych do Twojego komputera. Jeśli na pendrive pokazuje się komunikat „Brak nośnika” w konsoli Zarządzania dyskami, nie będziesz mógł uzyskać do niego dostępu z żadnego innego miejsca na komputerze. Nawet kiedy próbujesz sprawdzić status dysku za pomocą Diskpart, zobaczysz „Brak nośnika” obok pendrive’a i rozmiar wyświetlany jako 0 bajtów.

Gdy nie wiesz, co spowodowało awarię twojego urządzenia, mało prawdopodobne jest, że będziesz w stanie je naprawić. Ponieważ ani Zarządzanie dyskami, ani Diskpart nie dają ci jasnej odpowiedzi, będziesz musiał użyć rozumowania dedukcyjnego, aby ustalić przyczynę.

Oto możliwe przyczyny, które mogą prowadzić do problemu „Brak nośnika” w przypadku dysku flash:

Przyczyna Opis
🔌Luźny port USB Jeśli połączenie w porcie USB stało się luźne, to może powodować problem.
❌ Nieaktualne lub uszkodzone sterowniki USB Sterowniki USB na komputerze mogły się zdezaktualizować lub ulec uszkodzeniu, co powoduje problem „Brak nośnika”.
⚠️ Błędy logiczne Możliwe uszkodzenie systemu plików lub uszkodzenie głównego rekordu rozruchowego napędu (MBR), co może skutkować wyświetleniem przez USB komunikatu o błędzie „Brak nośnika”.
☠️ Nagłe odłączenie Nagłe odłączenie napędu USB może spowodować błędy logiczne, które w konsekwencji mogą prowadzić do błędu „Brak nośnika”.
🐞 Malware lub wirus Infekcja malware lub wirusem może uczynić napęd USB nienadającym się do użytku i spowodować problem „Brak nośnika”.
🤕 Uszkodzenie fizyczne Twarde złe sektory, będące wynikiem fizycznego uszkodzenia napędu, mogą prowadzić do problemu „Brak nośnika”.

Jak odzyskać dane z urządzenia oznaczonego jako „Brak nośnika”

Najlepiej odzyskać ważne dane z napędu USB, zanim zaczniesz próbować go naprawiać. Jeśli podczas rozwiązywania problemów spowodujesz dalsze uszkodzenia i skończysz z uszkodzonym pendrivem, możesz stracić wszelkie szanse na odzyskanie danych.

Najłatwiejszym sposobem jest użycie oprogramowania do odzyskiwania danych, takiego jak Disk Drill. To wszechstronne narzędzie do odzyskiwania danych jest w stanie skanować i odzyskiwać dane z różnych urządzeń przechowujących dane, takich jak pamięci USB.

Może również skanować setki formatów plików, w tym zdjęcia, filmy, pliki audio, dokumenty, pliki produktów Adobe i wiele innych. Co więcej, umożliwia podgląd plików przed ich odzyskaniem, dzięki czemu wiesz, które pliki są nienaruszone.

Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś narzędzia do odzyskiwania danych, poniżej przeprowadzimy Cię przez prosty proces czterech kroków.

 1. Pobierz Disk Drill i zainstaluj go na swoim komputerze. Darmowa wersja pozwala na odzyskanie do 500 MB danych.Trwa instalacja programu Disk Drill.
 2. Gdy Disk Drill będzie zainstalowany, uruchom aplikację. Wybierz napęd USB z ekranu głównego aplikacji i wybierz Szukaj utraconych danych. Pozwól Disk Drill wykonać skanowanie.wybór usb i wyszukiwanie zagubionych danych
 3. Gdy skanowanie zostanie zakończone, zobaczysz listę plików, które mogą zostać odzyskane. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać, zaznaczając obok nich pole wyboru. Następnie kliknij przycisk Odzyskaj.podgląd i wybór plików do odzyskania z usb
 4. Po naciśnięciu przycisku Odzyskaj, musisz wybrać lokalizację, w której chcesz odzyskać pliki. Upewnij się, że wybierasz lokalizację inną niż napęd USB, z którego odzyskujesz pliki, aby uniknąć nadpisania danych. Po wybraniu lokalizacji kliknij Dalej.wybierz lokalizację i odzyskaj pliki z usb

Jak naprawić problem „Brak nośnika” na dysku USB?

Teraz, gdy wiesz, jak odzyskać dane z dysku USB pokazującego „No Media” w Zarządzaniu Dyskami, możesz zacząć go naprawiać. Poniżej omówimy kilka metod naprawy takich pendrive’ów.

Metoda 1: Sprawdź urządzenie na innym komputerze lub porcie

Jeśli pendrive nie jest prawidłowo włożony, port się poluzował lub urządzenie USB nie jest w stanie pobrać wystarczającej ilości mocy z portu, możesz spróbować włożyć pendrive do innego portu na komputerze. Jeśli to nie zadziała, spróbuj włożyć pendrive do innego komputera, aby sprawdzić, czy problem leży po stronie komputera, czy pendrive’a.

Metoda 2: Aktualizuj, przeinstaluj lub włącz sterownik urządzenia

Przestarzałe lub uszkodzone sterowniki również mogą powodować problem z USB „Brak nośnika”, i są stosunkowo łatwe do naprawienia.

Możesz zaktualizować sterownik automatycznie z poziomu systemu Windows, ale ponieważ Windows nie jest najlepszy w znajdowaniu aktualizacji sterowników, możesz chcieć bezpośrednio pobrać najnowszy sterownik ze strony internetowej producenta.

Alternatywnie, możesz zainstalować ten sam sterownik ponownie, jeśli uległ uszkodzeniu. Aby ponownie zainstalować:

 1. Wyszukaj menedżer urządzeń w menu Start i naciśnij Enter.
 2. Rozwiń listę Dyski, kliknij prawym przyciskiem myszy na swoim urządzeniu USB i kliknij Odinstaluj urządzenie.odinstalowywanie sterownika urządzenia w windows
 3. Gdy urządzenie zniknie z listy, kliknij na zakładkę Akcja na górze i wybierz Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętowych. To powinno ponownie zainstalować sterownik i rozwiązać problem z uszkodzeniem sterownika.ponowna instalacja sterownika urządzenia w Windows

W niektórych przypadkach urządzenia USB mogą być całkowicie wyłączone. W takim przypadku wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać Włącz zamiast aktualizować lub reinstalować sterownik.

Metoda 3: Skanowanie antywirusowe

Jeśli przyczyną braku mediów w urządzeniu jest wirus lub złośliwe oprogramowanie, możesz przeprowadzić skanowanie antywirusowe, aby usunąć wirusa. Skanowanie antywirusowe w większości przypadków usunie wirusy i złośliwe oprogramowanie, ale nie zawsze. Tak czy inaczej, warto próbować, zanim sformatujesz cały dysk.

Sposób wykonania skanowania zależy od używanego programu antywirusowego. Jednak można zastosować ogólny proces, aby wykonać to zadanie. Oto przykład wykonania skanowania przy użyciu programu Windows Defender:

 1. Wyszukaj wirus i naciśnij Enter, aby uruchomić sekcję Ochrona przed wirusami i zagrożeniami programu Windows Defender.
 2. Wybierz przycisk Skanowanie szybkie. Alternatywnie, możesz kliknąć na Opcje skanowania, jeśli chcesz przeprowadzić pełne skanowanie lub skanowanie niestandardowe.rozpoczęcie skanowania w programie windows defender
 3. Pozwól zakończyć skanowanie.trwające skanowanie programem windows defender
 4. Jeśli zostaną znalezione zagrożenia, Defender spróbuje je automatycznie usunąć lub umieścić w kwarantannie. Jeśli nie, zobaczysz komunikat znaleziono 0 zagrożeń.windows defender pokazuje brak znalezionych zagrożeń

Metoda 4: Zmień Literę Dysku

Czasami najprostsze metody mogą rozwiązać najbardziej skomplikowane problemy w systemie Windows. Jeśli do tej pory nie udało Ci się rozwiązać problemu z napędem USB „Brak nośnika”, zmiana litery napędu może to załatwić.

Aby zmienić literę dysku:

 1. Uruchom Zarządzanie Dyskami i kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk USB.
 2. Wybierz Zmień Literę Dysku i Ścieżki Dostępu.zmiana litery dysku w windows
 3. Kliknij Zmień.kliknięcie przycisku zmień
 4. Rozwiń menu rozwijane obok opcji Przypisz następującą literę dysku i wybierz inną literę. Kliknij OK, aby wyjść i zapisać zmiany.wybór litery dysku

Metoda 5: Uruchom CHKDSK

Jeśli problem „USB Drive Shows 'No Media'” w Zarządzaniu dyskami jest spowodowany błędami systemu plików, możesz użyć narzędzia Command Prompt CHKDSK, aby spróbować go naprawić. Uruchomienie CHKDSK może pomóc naprawić błędy systemu plików i uszkodzone sektory na różnych urządzeniach do przechowywania danych.

Oto krótki przewodnik, jak używać CHKDSK dla twojego pendrive’a:

 1. Podłącz swój pendrive do komputera. Następnie otwórz Wiersz polecenia jako administrator, wyszukując „Wiersz polecenia” w menu Start i wybierając Uruchom jako administrator.
 2. Wpisz chkdsk N: /r, zamieniając N na literę swojego napędu USB.Użycie polecenia CHKDSK w systemie Windows.
 3. Jeśli to konieczne, zrestartuj komputer i ponownie podłącz swój napęd, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Metoda 6: Próba naprawy MFT

Master File Table (MFT) jest plikiem, który zawiera wszystkie informacje potrzebne do przetwarzania i odzyskiwania plików z partycji NTFS.

Gdy dysk USB z partycją NTFS pokazuje „No Media” w Zarządzaniu Dyskami, może to oznaczać, że sam MFT jest uszkodzony. W takim przypadku możesz użyć TestDisk, aby spróbować naprawić MFT. Oto, co możesz zrobić:

 1. Pobierz TestDisk i wypakuj plik zip do folderu. Następnie uruchom plik testdisk_win.exe.
 2. Ukaże się opcja stworzenia zapisu dla twojej sesji. Wybierz Utwórz, aby stworzyć log dla twojej sesji. Użyj klawiszy strzałek, aby wybrać kolejną akcję. Następnie wciśnij Enter.stwórz log dla testdisk
 3. Wybierz swój dysk USB. Wybierz Przejdź dalej i wciśnij Enter.wybierz swój dysk w testdisk
 4. Wybierz typ tabeli partycji, jeśli chcesz wybrać inny dysk. Jeśli nie, po prostu wciśnij Enter, ponieważ TestDisk automatycznie próbuje wykryć tabelę partycji dla ciebie.wybierz typ partycji w testdisk
 5. Wybierz Zaawansowane i wciśnij Enter.wybierz opcje zaawansowane
 6. Ponownie wybierz swoją partycję i wybierz akcję Rozruch na dolnej części okna. Następnie wciśnij Enter.wybierz akcję rozruch
 7. Wybierz opcję Napraw MFT i wciśnij Enter.

Po wykonaniu tych kroków, TestDisk spróbuje teraz naprawić twój MFT. Jednakże, ta metoda nie jest gwarantowana jako skuteczna. Jeżeli zarówno główny MFT, jak i MFTmirr twojego dysku USB są uszkodzone, szanse będą mniejsze, jeśli nie niemożliwe.

Metoda 7: Formatuj dysk USB

Jeśli to nie problem z MBR i żadne inne rozwiązania nie zadziałały, czas na formatowanie. Ponieważ odzyskałeś już dane, formatowanie nie powinno stanowić dużego problemu. Ponadto rozwiąże to również problem, jeśli jest spowodowany przez nieprzydzielone miejsce na pendrive’ie.

Do formatowania:

 1. W menu Start wyszukaj zarządzanie dyskami i naciśnij Enter.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na urządzenie USB i wybierz opcję Formatuj.
 3. Wybierz system plików, zaznacz opcję Szybkie formatowanie, a następnie kliknij Start.formatowanie dysku

Podsumowanie

Jeśli w zarządzaniu dyskami USB pokazuje się komunikat „Brak nośnika”, nie oznacza to, że naprawa dysku i ponowne uzyskanie dostępu do plików jest niemożliwe. Jednak przed podjęciem jakiejkolwiek próby naprawy upewnij się, że wszystkie ważne dane, które masz na dysku USB, zostały wcześniej zarchiwizowane. Jeśli nie wykonałeś wcześniej żadnej kopii zapasowej, możesz użyć narzędzi do odzyskiwania danych, takich jak Disk Drill, aby odzyskać swoje pliki.

Postępując zgodnie z instrukcjami, które przedstawiliśmy powyżej, powinieneś teraz mieć pomysł, dlaczego Twój dysk USB zachowuje się w ten sposób oraz jakie kroki możesz podjąć, aby rozwiązać ten problem.

Najczęściej zadawane pytania

Twój dysk USB może wyświetlać komunikat "Brak nośnika" w Diskpart z kilku powodów, w tym problemy z oprogramowaniem, takie jak uszkodzone sektory, uszkodzenie systemu plików oraz uszkodzenie lub błędy w tablicy partycji. Może to być również spowodowane uszkodzeniem fizycznym dysku.
Aby naprawić problem „No Media” z USB za pomocą CMD, możesz uruchomić CHKDSK w Wierszu Poleceń. Po prostu otwórz CMD jako Administrator, a następnie wpisz komendę chkdsk N: /r, zamieniając N na literę swojego napędu USB. Następnie naciśnij Enter i poczekaj na zakończenie procesu. Po tym, spróbuj ponownie podłączyć swój dysk USB i sprawdź, czy problem nadal występuje.
Gdy twój pendrive USB pokazuje 0 bajtów, zazwyczaj oznacza to, że system plików jest uszkodzony. Możesz naprawić ten problem, uruchamiając Wiersz polecenia jako administrator. Następnie wpisz chkdsk N: /r, zamieniając N na literę swojego dysku USB i naciśnij Enter, aby spróbować naprawić błędy systemu plików lub uszkodzone sektory.
Arjun to technologiczny ninja, koduje w HTML i CSS, i otrzymał honorowe wyróżnienie jako rodzinnego eksperta od technologii podczas rodzinnych spotkań. Pisze poradniki od około sześciu lat i obecnie jest współpracownikiem wiodących technologicznych stron internetowych.
Zatwierdzone przez
Starszy inżynier ds. odzyskiwania danych. Magisterium z fizyki, informatyka dla eksperymentów naukowych.