USB Sürücüsü Disk Yönetiminde “Ortam Yok” Gösteriyor: Nasıl Düzeltilir

44

usb sürücü ortam göstermiyorBir USB sürücüyü bilgisayarınıza taktığınızda ve gözükmezse, USB sürücünüzün neden aniden çalışmadığı konusunda şaşkına dönersiniz. Hızla Disk Yönetimi konsoluna gidersiniz, ancak USB sürücünüz disk adının altında “Ortam Yok” olarak gösterir.

Muhtemelen panik yapmak üzere olabilirsiniz ama bir durun. Bu rehberde, USB sürücünün neyin yanlış gittiğini, verilerinizi USB sürücüden nasıl geri alacağınızı ve onu nasıl önceki kullanılabilir durumuna geri getireceğinizi anlatıyoruz.

Medya Aygıtı Olmadan Ne Anlama Gelir?

Disk Yönetimi genellikle PC’nize bağlı depolama aygıtlarının tam bir genelini sağlar. Eğer bir USB sürücüsü Disk Yönetimi konsolunda “Medya Yok” mesajını gösteriyorsa, PC’nin başka hiçbir yerinden erişemezsiniz. Diskpart’ı kullanarak diskin durumuna bakmaya çalışsanız bile, USB sürücünün yanında “Medya Yok” görecek ve boyutun 0 bayt olarak listelendiğini göreceksiniz.

Cihazınızın neden arızalandığını bilmiyorsanız, onu düzeltebilme şansınız oldukça azdır. Disk Yönetimi veya Diskpart net bir cevap vermediği için, nedenini belirlemek için tümdengelim yöntemini kullanmanız gerekecek.

Flash sürücüde “Medya Yok” sorununa yol açabilecek olası nedenler şunlardır:

Neden Tanım
🔌Gevşek USB portu USB portunun bağlantısı gevşemişse bu soruna neden olabilir.
❌ Güncel olmayan veya bozuk USB sürücüsü PC’nizdeki USB sürücüleri güncel olmayabilir veya bozulmuş olabilir, bu da “No Media” sorununa neden olabilir.
⚠️ Mantıksal hatalar Olası dosya sistemi bozulması veya sürücünün Master Boot Record (MBR) zararı, USB’nin “No Media” sorununu göstermesine neden olabilir.
☠️ Ani çıkarma USB sürücüsünü aniden çıkarmak, mantıksal hatalara neden olabilir ve bu da “No Media” hatasına neden olabilir.
🐞 Zararlı yazılım veya virüs Bir zararlı yazılım veya virüs enfeksiyonu USB sürücünüzü kullanılmaz hale getirebilir ve “No Media” sorununa neden olabilir.
🤕 Fiziksel hasar Sürücüde fiziksel hasar sonucu oluşan sert kötü sektörler, “No Media” sorununa yol açabilir.

“No Media” Cihazından Veri Kurtarma Yöntemleri

USB sürücüsünü düzeltmeye çalışmaya başlamadan önce önemli verileri USB sürücüsünden kurtarmak en iyisidir. Sorun giderirken daha fazla hasara yol açar ve sonunda çalışmayan bir USB flash sürücü ile sonuçlanırsanız, verileri kurtarma şansınızı kaybedebilirsiniz.

En kolay yol, Disk Drill gibi veri kurtarma yazılımı kullanmaktır. Bu kapsamlı veri kurtarma aracı, USB sürücüleri gibi farklı depolama cihazlarından tarama ve kurtarma yapabilir.

Ayrıca fotoğraflar, videolar, ses dosyaları, belgeler, Adobe ürün dosyaları ve daha birçok şey dahil olmak üzere yüzlerce dosya formatını tarayabilir. Bunun üzerine, hangi dosyaların sağlam olduğunu bilmeniz için onları kurtarmadan önce dosyaları önizlemenize olanak tanır.

Daha önce bir veri kurtarma aracı kullanmadıysanız, aşağıda basit dört adımlık süreci adım adım anlatacağız.

 1. Disk Drill’i indirin ve bilgisayarınıza yükleyin. Ücretsiz sürüm, 500MB’a kadar veri kurtarmanıza izin verecektir.Disk Drill kurulumu çalışıyor.
 2. Disk Drill yüklendikten sonra uygulamayı başlatın. Uygulamanın ana ekranından USB sürücüsünü seçin ve Kayıp verileri ara‘yı seçin. Disk Drill taramayı tamamlayana kadar bekleyin.usb seç ve kayıp verileri ara
 3. Tarama tamamlandığında, kurtarılabilir dosyaların bir listesini göreceksiniz. Kurtarmak istediğiniz dosyaları, yanlarındaki kutuyu işaretleyerek seçin. Ardından, Kurtar düğmesine tıklayın.önizleme ve usb'den kurtarılacak dosyaları seçme
 4. Kurtar düğmesine bastığınızda, dosyaları kurtarmak istediğiniz konumu seçmeniz gerekecek. Veriyi üzerine yazmaktan kaçınmak için USB sürücüsünden farklı bir konum seçtiğinizden emin olun. Konumu seçtikten sonra, İleri’ye tıklayın.konum seç ve usb'den dosyaları kurtar

USB Sürücüsünde “Medya Yok” Sorununu Nasıl Çözebilirsiniz?

Artık Disk Yönetimi’nde “Ortam Yok” gösteren bir USB sürücüsünden veri kurtarmanın nasıl yapılacağını biliyorsanız, onu düzeltmeye başlayabilirsiniz. Aşağıda bu tür flash sürücüleri düzeltmek için bazı yöntemleri tartışıyoruz.

Yöntem 1: Başka Bir PC veya Portta Cihazı Kontrol Edin

USB sürücünüz düzgün takılmamışsa, port gevşemişse veya USB sürücü porttan yeterli gücü çekemiyorsa, USB sürücüyü bilgisayarınızdaki başka bir porta takmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu işe yaramazsa, sorunun PC’de mi yoksa USB sürücüde mi olduğunu görmek için USB sürücüyü başka bir bilgisayara takmayı deneyin.

Yöntem 2: Aygıt Sürücüsünü Güncelle, Yeniden Yükle veya Etkinleştir

Eski veya bozuk sürücüler de USB “Ortam Yok” sorununa sebep olabilir ve bunları düzeltmek nispeten kolaydır.

Windows içinden sürücüyü otomatik olarak güncelleyebilirsiniz, ancak Windows güncellenmiş sürücüleri bulmada o kadar da iyi değildir, bu yüzden en son sürücüyü doğrudan üreticinin web sitesinden indirmek isteyebilirsiniz.

Alternatif olarak, bozulmuşsa aynı sürücüyü yeniden yükleyebilirsiniz. Yeniden yüklemek için:

 1. Başlat Menüsünde aygıt yöneticisi‘ni arayın ve Enter‘a basın.
 2. Disk sürücüleri listesini genişletin, USB cihazınızın üzerine sağ tıklayın ve Cihazı kaldır‘a tıklayın.windows'ta aygıt sürücüsünü kaldırma
 3. Cihaz listesinden kaybolduktan sonra, üstteki Aksiyon sekmesine tıklayın ve Donanım değişikliklerini tarayın‘ı seçin. Bu, sürücüyü yeniden kurmalı ve sürücü bozulması sorununu çözmelidir.Windows'ta aygıt sürücüsünü yeniden kurma

Bazı durumlarda, USB cihazları tamamen devre dışı bırakılmış olabilir. Bu durumda, sürücüyü güncellemek veya yeniden yüklemek yerine, sadece sağ tıklayıp Etkinleştir seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Yöntem 3: Antivirüs Taraması

Cihazda medya olmamasının nedeni bir virüs veya kötü amaçlı yazılım ise, virüsü kaldırmak için bir antivirüs taraması yapabilirsiniz. Bir antivirüs taraması çoğu durumda virüsü ve kötü amaçlı yazılımı kaldıracaktır, ancak her zaman değil. Yine de, tüm sürücüyü biçimlendirmeden önce denemeye değer.

Tarama işlemini gerçekleştirme şekli kullandığınız antivirüse bağlıdır. Ancak, işi tamamlamak için aynı genel süreci kullanabilirsiniz. Burada, Windows Defender kullanarak bir tarama yapılışını örnekliyoruz:

 1. Virüs aramak için Enter‘e basın ve Windows Defender’ın Virüs & Tehdit Koruma bölümünü başlatın.
 2. Hızlı Tarama düğmesini seçin. Alternatif olarak, tam ya da özel bir tarama yapmak istiyorsanız Tarama seçenekleri‘ne tıklayabilirsiniz.windows defender'da tarama başlatma
 3. Taramanın tamamlanmasını bekleyin.windows defender tarama işlemi
 4. Tehdit bulunursa, Defender otomatik olarak bunları kaldırmaya ya da karantinaya almaya çalışacak. Aksi takdirde, 0 tehdit bulundu mesajını göreceksiniz.windows defender tehdit bulunamadığını gösteriyor

Yöntem 4: Sürücü Harfini Değiştir

Bazen, Windows’taki en karmaşık problemleri en basit yöntemler çözebilir. Eğer şimdiye kadar USB sürücüsünde “Medya Yok” sorununu çözemediyseniz, sürücü harfini değiştirmek işe yarayabilir.

Sürücü harfini değiştirmek için:

 1. Disk Yönetimi‘ni başlatın ve USB sürücüsüne sağ tıklayın.
 2. Sürücü Harfi ve Yollarını Değiştir‘i seçin.windows'ta sürücü harfi değiştirme
 3. Değiştir‘e tıklayın.değiştir butonuna tıklama
 4. Aşağıdaki sürücü harfini atama seçeneği yanındaki açılır menüyü genişletin ve farklı bir harf seçin. Değişiklikleri kaydedip çıkmak için Tamam ‘a tıklayın.bir sürücü harfi seçme

Yöntem 5: CHKDSK Çalıştır

Disk Yönetimi’nde “USB Sürücü ‘Medya Yok’ Gösteriyor” sorunu dosya sistemi hataları nedeniyle oluşuyorsa, bunu düzeltmek için Komut İstemcisi yardımcı programı CHKDSK kullanabilirsiniz. CHKDSK çalıştırmak, farklı depolama cihazlarındaki dosya sistemi hatalarını ve kötü sektörleri düzeltebilir.

İşte USB sürücünüz için CHKDSK kullanımına dair hızlı bir rehber:

 1. USB sürücünüzü bilgisayarınıza bağlayın. Ardından, Başlat menüsünden “Komut İstemi”ni arayarak Komut İstemi’ni yönetici olarak açın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
 2. chkdsk N: /r, komutunu yazın ve N’yi USB sürücünüzün harfi ile değiştirin.Windows'ta CHKDSK komutunu kullanma.
 3. Gerekirse, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için sürücünüzü tekrar bağlayın.

Yöntem 6: MFT’yi Düzeltmeye Çalış

Master Dosya Tablosu (MFT), bir NTFS bölümünden dosyaları işlemek ve almak için gereken tüm bilgileri içeren dosyadır.

USB sürücüsünde bir NTFS bölümü “Disk Yönetimi”nde “Medya Yok” olarak gösterdiğinde, bu MFT’nin kendisinin bozulmuş olabileceği anlamına gelebilir. Bu durumda, MFT’yi düzeltmek için TestDisk kullanabilirsiniz. İşte yapabilecekleriniz:

 1. TestDisk’i indirin ve zip dosyasını bir klasöre çıkartın. Ardından, testdisk_win.exe dosyasını çalıştırın.
 2. Oturumunuz için bir kayıt oluşturmak üzere bir seçenekle karşılanacaksınız. Oturumunuz için bir günlük oluşturmak üzere Oluştur’u seçin. Sonraki işleminizi seçmek için Ok tuşlarını kullanın. Sonra, Enter‘a basın.testdisk için günlük oluştur
 3. USB sürücünüzü seçin. İlerlemek için İleri’yi seçin ve Enter‘a basın.testdisk'de sürücünüzü seçin
 4. Farklı bir sürücü seçmek istiyorsanız bölüm tablosu tipini seçin. Aksi takdirde, TestDisk’in sizin için bölüm tablosunu otomatik olarak algılamasını beklemek üzere sadece Enter’a basın.testdisk'de bölüm tipini seçin
 5. Gelişmiş’i seçin ve Enter‘a basın.gelişmiş seçeneklerini seçin
 6. Sürücünüzü tekrar seçin ve pencerenin alt kısmında yer alan Boot işlemini seçin. Sonra, Enter‘a basın.boot işlemini seçin
 7. MFT Onarım seçeneğini seçin ve Enter‘a basın.

Bu adımları takip ettikten sonra, TestDisk MFT’nizi düzeltmeye çalışacak. Ancak, bu yöntemin başarılı olacağı garanti değildir. USB sürücünüzün ana MFT’si ve MFTmirr’ı hasar gördüyse, şanslar daha düşük olacak, hatta imkansız bile olabilir.

Yöntem 7: USB Sürücüsünü Biçimlendir

MBR sorunu değilse ve diğer hiçbir düzeltme işe yaramadıysa, formatlama zamanı gelmiş demektir. Verileri zaten kurtardığınız için, formatlamanın büyük bir sorun olmaması gerekiyor. Ayrıca, eğer sorun USB sürücüdeki atanmamış alan nedeniyle oluşuyorsa, bu sorunu da çözecektir.

Biçimlendirmek için:

 1. Başlat Menüsünde disk yönetimi için arama yapın ve Enter‘e basın.
 2. USB aygıtına sağ tıklayın ve Biçimlendir‘i seçin.
 3. Bir dosya sistemi seçin, Hızlı Biçimlendir yanındaki kutuyu işaretleyin ve Başlat‘a tıklayın.sürücüyü biçimlendirme

Sonuç

USB sürücünüz Disk Yönetiminde ‘Ortam Yok’ olarak görünüyorsa, sürücünüzü tamir etmenin ve dosyalarınıza yeniden erişmenin imkansız olduğu anlamına gelmez. Ancak herhangi bir tamir işlemine girişmeden önce, USB sürücünüzdeki tüm önemli verilerinizin yedeklendiğinden emin olun. Eğer bundan önce bir yedeğiniz yoksa, dosyalarınızı kurtarmak için Disk Drill gibi veri kurtarma araçlarını kullanabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz talimatlarla, USB sürücünüzün bu şekilde davranmasının nedenini ve bu sorunu çözmek için yapabileceğiniz tüm yolları şimdi anlamış olmalısınız.

SSS

USB sürücünüz, kötü sektörler, dosya sistemi bozulması ve bölüm tablosu bozulması veya hataları gibi yazılım sorunları dahil olmak üzere birkaç nedenden dolayı Diskpart'ta "Medya Yok" olarak görüntülenebilir. Bu, ayrıca sürücünüzdeki fiziksel hasardan da kaynaklanmış olabilir.
‘No Media’ USB sorununu CMD ile düzeltmek için, Komut İstemcisinde CHKDSK çalıştırabilirsiniz. Basitçe CMD'yi Yönetici olarak açın, sonra chkdsk N: /r komutunu yazın ve N'yi USB sürücünüzün harfiyle değiştirin. Sonra, Enter tuşuna basın ve işlemin bitmesini bekleyin. Bundan sonra, USB sürücünüzü tekrar bağlayın ve sorunun devam edip etmediğine bakın.
USB bellek sürücünüz 0 byte olarak göründüğünde, genellikle dosya sisteminizin bozulduğu anlamına gelir. Bu sorunu, Komut İstemi'ni Yönetici olarak çalıştırarak düzeltebilirsiniz. Sonra, chkdsk N: /r yazın, N'yi USB sürücünüzün harfi ile değiştirin ve dosya sistemi hatalarını veya kötü sektörleri düzeltmeye çalışmak için Enter tuşuna basın.
Arjun bir teknoloji ninjasıdır, HTML ve CSS kodlar ve aile buluşmalarında herkesin başvurduğu teknik destek olarak onurlu bir bahsedilme almıştır. Yaklaşık altı yıldır rehberler yazmakta ve şu anda büyük teknoloji sitelerinde katkıda bulunan bir yazar.
Onaylayan
Kıdemli Veri Kurtarma Mühendisi. Deneysel Bilimler İçin Bilgi Teknolojileri alanında Yüksek Lisans derecesi.