Bir Flash Sürücüden Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır [Çözüldü]

84

Flash Sürücüden Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır

USB sürücüler, verileri bir bilgisayardan diğerine taşımak söz konusu olduğunda vazgeçilmez cihazlardır. Ancak farklı sebeplerle, veriler kazara silinebilir.

Neyse ki, dosyalar yeni verilerle üzerine yazılmadıkça sürücünüzde hala sağlam durumda kalır. Bu da, veri kaybından sonra sürücüyü kullanmayı bıraktığınız sürece dosyalarınızı geri almak için iyi bir şansa sahip olduğunuz anlamına gelir.

Flash Sürücüden Silinmiş Dosyalar Geri Alınabilir mi?

Evet, çeşitli veri kurtarma yöntemleri kullanılarak flash sürücüden silinmiş dosyalar hala geri alınabilir. Ancak, veri kaybının sebebi dosyalarınızı başarıyla geri almanızın şansını belirleyecektir.

Kazara silinmiş veriler genellikle ilk olarak Geri Dönüşüm Kutusu’na gider. Ancak, USB bellekte dosyalar manuel olarak Geri Dönüşüm Kutusu etkinleştirilmediyse hemen kalıcı olarak silinmiş olarak işaretlenir.

Bu kalıcı olarak silinmiş dosyalar (Geri Dönüşüm Kutusu’nun boşaltılması, silme için Shift+Delete tuş kombinasyonunun kullanılması vb. nedeniyle) hala var olmakla birlikte, sisteminizden gizlenmiş ve boş alan olarak işaretlenmiş durumdadır.

Ve cihazınızı zamanla kullandıkça, bu dosyalar gelen veriler ve dahili süreçler tarafından üzerine yazılacaktır. Bu yüzden, veri kurtarma araçları kullanarak veri kurtarmayı olabildiğince çabuk gerçekleştirmek önemlidir. Aynı şey, veri aktarımı kesintileri, dosya bozulmaları, dosya sistemi hataları ve virüs enfeksiyonları gibi diğer yazılımsal sorunlar nedeniyle oluşan diğer veri kayıpları için de geçerlidir.

Ancak, fiziksel hasar görmüş flash sürücüler için veri kurtarma özellikle zor olacaktır. Bu durumda, veri kurtarma işleminin başarı şansı daha düşüktür ve genellikle bir veri kurtarma uzmanından yardım almayı gerektirir.

Flash Sürücünüzden Silinmiş Verileri Disk Drill Aracılığıyla Kurtarmayı Deneyin

Disk Drill ile silinmiş USB dosyalarını başarıyla kurtarmak için bilgisayar uzmanı olmanıza gerek yoktur. Kullanıcı dostu ve sezgisel bir arayüz sunarak süreci basitleştirir ve sınırlı bilgisayar becerilerine sahip kullanıcıların kendi başlarına dosyaları kurtarmalarını mümkün kılar.

USB sürücüden silinmiş dosyaları kurtarmak için:

 1. Disk Drill’i bilgisayarınıza indirip yükleyin. Yükleme sırasında yönetici bilgilerini sağlamanız ve yazılımın düzgün çalışması için bazı Sistem Tercihleri’nde değişiklik yapmanız gerekebilir. Açılır pencere ekranları, yükleme süreci boyunca size rehberlik edecektir.Disk Drill başlat
 2. Flash sürücüyü bilgisayarınıza bağlayın. İşletim sistemi tarafından tanındığından emin olun. Eğer tanınmazsa, devam etmeden önce sorunları çözmeniz gerekebilir. Flash sürücü tanındığında, Disk Drill’i başlatın ve mevcut diskler listesinden seçin.listedeki usb sürücüyü seçin
 3. Kayıp verileri ara butonuna tıklayarak silinen verileri taranmaya başla. Disk Drill, tüm algoritmalarını tercih ettiğiniz sırada çalıştırır.seçili usb'de kayıp verileri ara
 4. Kurtarılabilir Dosyaları Önizle. Tarama işlemi sırasında, kurtarılan dosyaların adları dosya türüne göre uygun klasörde listelenir. Sonra Resimler, Video, Ses Dosyaları, Belgeler veya Arşivler klasörlerinde dosyaları önizleyerek kurtarmak istediğiniz ögeler olduğunu doğrulayabilirsiniz. Geri yüklemek istediğiniz dosyaları seçin.kurtarma için dosyaları seç
 5. Seçimlerinizi yaptıktan sonra Kurtar butonuna tıklayın. Kurtarılan verilerin kaydedilebileceği güvenli bir saklama konumu istemiyle karşılaşacaksınız. Kurtarmak istediğiniz verilerin bozulması veya üzerine yazılması ihtimalini önlemek için etkilenen flash sürücüyü kullanmayın.seçili dosyaları başka bir konuma kurtar

Disk Drill’in ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz ki bu, yazılımı yükseltmek zorunda kalmadan 500 MB veriyi geri yüklemenizi sağlar. Ücretsiz sürüm ayrıca uygulamanın veri koruma özelliklerini kullanmanıza olanak tanır. Bu, flash sürücüden silinen dosyaları kurtarmanın ve bu değerli yazılım aracının gücünü ve faydasını görmek için harika bir yoldur.

Yazılım Kullanmadan Flash Sürücüden Silinen Dosyaları Nasıl Kurtarılır

Yazılım kullanmadan flash sürücüden dosya kurtarma şansları, cihazın nasıl kullanıldığına ve yedekleme için zaman ayırıp ayırmadığınıza bağlıdır. Çoğu kullanıcı flash sürücüleri ekstra depolama olarak kullanır ve onları bilgisayarlarına sürekli bağlı bırakmaz. Bu, Windows’un dahili araçları olan Sistem Geri Yükleme ve Önceki Sürümlerden Geri Yükleme ile bir flash sürücüden silinen verilerin başarıyla kurtarılmasının muhtemel olmadığını gösterir.

Yöntem 1:Geri Dönüşüm Kutusunu Kontrol Edin

Harici cihazların varsayılan olarak gizlenmiş kendi Geri Dönüşüm Kutusu klasörü vardır. Flash sürücünüzde geri dönüşüm kutusunu etkinleştirdiyseniz, içeriğine masaüstündeki Geri Dönüşüm Kutusundan veya doğrudan bir USB sürücüdeki klasörden erişebilirsiniz.

File Explorer > Dosya Menüsü > Seçenekler > Görünüm Sekmesi > Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster’i etkinleştirin, ve Korumalı işletim sistemi dosyalarını gizle (önerilir)‘in işaretini kaldırdığınızdan emin olun.

Daha sonra flash sürücünüzün Geri Dönüşüm Kutusuna gidin, adı dosya sisteminize bağlı olarak $RECYCLE.BIN, BIN, RECYCLER veya RECYCLED olabilir. Silinen dosyalarınızı bu klasörde görmelisiniz. Kurtarmak istediğiniz dosyaları belirlediğiniz konuma kopyalayın veya dosyaları seçip Kurtar seçeneğini seçin.USB sürücünüzde Geri Dönüşüm Kutusu klasörünü kontrol edin

Diğer sistem dosyalarını yanlışlıkla silmek veya düzenlemekten kaçınmak için dosyalarınızı kurtardıktan sonra Korumalı işletim sistemi dosyalarını gizle (Önerilir)‘i tekrar etkinleştirmeyi unutmayın.

Yöntem 2:Bir Yedekten Dosyaları Kurtarın

Bir yedekten kurtarma, yazılım kullanmadan kurtarmanın en iyi yoludur. Ne yazık ki birçok kullanıcı onları taşınabilir depolama olarak kullandıkları için flash sürücülerini yedeklemek için zaman ayırmazlar. Onlar, verileri daha kalıcı depolamaya indirebilir ve dosyalar o cihazdan yedeklenebilir. Bu yöntemle başarı şansını azaltan başka bir faktör, dosyaların bir yedekleme yapılabileceği bir süre önce silinmiş olmasıdır. Belki dosyaları kaydetmeye çalışıyordunuz ve onları silmiş olabilirsiniz.

Dosya Geçmişi, dosyalarınızı yedeklemek ve geri yüklemek için bir Windows yerel aracıdır. Bu özellik, Windows 8 ve üstü sürümler başlayarak Yedekleme ve Geri Yükleme özelliğinin yerini aldı

Flash sürücünüzde Dosya Geçmişi özelliğini açtıysanız, aşağıdakileri yaparak dosyalarınızı kurtarmayı deneyebilirsiniz:

 1. Başlamak için, Başlangıç Menüsü arama özelliğinde “Dosyalarınızı Dosya Geçmişi ile Geri Yükleyin” araması yapın.
 2. Dosya Geçmişi, kurtarabileceğiniz tüm klasörleri ile açılacaktır. Seçeneklerden klasörlerinizi/dosyalarınızı seçin.
 3. Ardından, geri yükleme sürecini başlatmak için pencerenin alt ortasındaki Geri Yükle düğmesine (yeşil düğme) tıklayın.Yedeklenen dosyaların kurtarılması.

Yöntem 3:CMD Üzerinden Kurtarma Yapın

 1. Windows ve R tuşlarına basarak Çalıştır Programını başlatın.
 2. cmd yazın ve Komut İstemini açmak için Enter tuşuna basın.
 3. Komut İstem penceresine, chkdsk H: /f yazın ve Enter tuşuna basın (USB sürücünüzün sürücü harfi ile H‘yi değiştirin).
 4. USB sürücünüzde bu komutu kullanın: ATTRIB -H -R -S /S /D “sürücü harfi”:*.*.
 5. Enter‘a basın.komut satırı aracılığıyla yazılım olmadan flash sürücüden silinen dosyaları nasıl kurtarılır

Başarılı olursanız, USB sürücüde yeni bir klasörde dosyaları bulacaksınız. Dosyalarınızı uygulamalarınızla kullanılabilir hale getirmek için dosya uzantılarını değiştirmeniz gerekebilir.

Yöntem 4:Bir Veri Kurtarma Merkezi ile İletişime Geçin

USB sürücünün fiziksel olarak zarar görmesi veya işletim sisteminiz tarafından erişilememesi durumlarında, bir veri kurtarma merkezi kaybolan bilgileri geri yükleyebilir. Bu veri kurtarma profesyonelleri, cihazın verilerini kurtarabilmek için gelişmiş donanım ve yazılım teknikleri kullanarak hasarlı cihazı klonlarlar. CleverFiles Data Recovery Center gibi saygın bir servis, verilerinizi başarıyla kurtarabildikleri takdirde sizden ücret alacaktır.

Veri kurtarma hizmetinden yararlanmak için izlenmesi gereken genel adımlar şunlardır.

 1. İlk danışmanlık için kurtarma merkezi ile iletişime geçin.
 2. Cihazı ücretsiz değerlendirme için merkeze gönderin.
 3. Kurtarma fiyatı hakkında kesin bir teklif alın.
 4. Kurtarma işleminin devam etmesi için onayınızı verin.
 5. Kurtarma işlemi tamamlandığında, faturanızı kapattıktan sonra verileriniz yeni bir medya üzerinden size geri verilecektir.

Flash Sürücüden Kazara Veri Kaybını Önlemenin Yolları


Yanlışlıkla bir dosya veya klasörü silmek birçok bilgisayar kullanıcısı için yaygın bir durumdur. Kullanıcı kaybolan verileri kurtarma yollarını ararken gereksiz stres yaşayabilir. Önemli fotoğrafların veya ses dosyalarının tek kopyalarını barındıran bir flash sürücünün durumunda, veri kaybı yıkıcı olabilir.

Flash sürücülerinizdeki veri kaybı şanslarını en aza indirmek için bazı önlemler alınabilir.

 
Önlem Tanım
💾 Verilerinizin yedeklerini alın Bu, tüm depolama cihazlarınızda uygulanması gereken bir uygulamadır. Önemli bir şeyin sadece tek elektronik kopyasına sahip olmak sorun istemektir. Verilerinizi korumak istiyorsanız, yedekleyin!
Daha rahat ve otomatik bir yedekleme süreci için, ücretsiz yedekleme yazılımı kullanmanızı tavsiye ederiz.
🛡 Cihaza özen gösterin Bir kırılmış veya fiziksel olarak zarar görmüşusb bellek kolaylıkla veri kurtarmanın imkansız hale gelmesine neden olabilir. Verilerinize özen göstermek, cihazlarınıza özen göstermek demektir.
☣ Zararlı yazılımlardan uzak durun Zararlı yazılımlar dosyaların açıklanamayan şekilde kaybolmasından sorumlu olabilir. Sisteminizi anti-virüs aracı ile korumak, kötü amaçlı bir programın etkileri tarafından etkilenme olasılığınızı en aza indirgemeye yardımcı olacaktır.
✋ USB cihazınızı birleştirme (defrag) işlemi yapmayın USB cihazınıza birleştirme işlemi yapmak faydalı olmayacaktır—sürücünün performansını artırmaz veya depolamayı optimize etmez. Dahası, kesildiğinde veri bozulmasına neden olabilir, bu da veri kaybına yol açar.

Sonuç


Veri kaybetmek hiçbir zaman hoş bir deneyim değildir. Verilerinizi koruyacak doğru adımları atmak, veri kaybı senaryolarına karşı maruziyetinizi en aza indirebilir, ancak değerli dosyalarınızın güvenliği konusunda kesin bir yöntem yoktur. Kontrolünüz dışındaki durumlardan dolayı bir USB bellekten veri kurtarmak zorunda kalabilirsiniz. Windows için Disk Drill gibi veri kurtarma yazılımları, başarılı bir kurtarma gerçekleştirme şansını en üst düzeye çıkarır. Veri kaybolduğunu anladığınız anda USB belleğin kullanımını durdurarak bilgilerin üzerine yazılmasını önleyin ve Disk Drill’in dosyalarınızı kurtarmasına izin verin.

SSS


Dosyanın işgal ettiği alan işletim sistemi tarafından kullanım için uygun olarak işaretlenir. O alanın üzerine yazılıncaya kadar veri hâlâ oradadır.


Biçimlendirilmiş bir USB sürücüden silinen dosyaları kurtarmak için Disk Drill gibi güvenilir bir veri kurtarma yazılımı kullanabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı:
 1. Disk Drill'i indirin ve kurun.
 2. Biçimlendirilmiş USB sürücünüzü bilgisayarınıza bağlayın.
 3. Disk Drill'i açın ve cihazınızı tarayın.
 4. Tarama bitene kadar bekleyin. Sonuçlardaki dosyalarınızı seçin ve Kurtar'a tıklayın.
 5. Dosyalarınız için hedef dosyayı seçin ve işlem bitene kadar bekleyin.
Bu makalede daha önce tartışılan attrib komutunu kullanabilirsiniz.
Windows'ta USB Çöp Kutunuza erişmek için Dosya Gezgini > Dosya Menüsü > Seçenekler > Görünüm Sekmesi > Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster seçeneğini etkinleştirin ve Korumalı işletim sistemi dosyalarını gizle (önerilir) seçeneğinin işaretini kaldırın. Sonra, $RECYCLE.BIN, BIN, RECYCLER veya RECYCLED klasörünü bulun.
Evet. Veri kurtarma yazılımının kurulu olduğu herhangi bir bilgisayar, flash sürücüden veri kurtarmak için kullanılabilir.
Evet. Ancak USB sürücüden kalıcı olarak silinen dosyalar genellikle Windows'un yerleşik kurtarma yöntemleriyle kurtarılamaz. Ücretsiz veri kurtarma yazılımını deneyerek veri kurtarmayı deneyebilir veya dosyalarınızı yedekleyip yedeklemediğinizi kontrol edebilirsiniz.
Recuva ve PhotoRec gibi veri kurtarma yazılımlarını kullanarak USB verilerinizi ücretsiz olarak kurtarabilirsiniz. Ancak, bu uygulamaların sınırlamaları olabilir, bunlar kurtarılabilir dosya türlerinin sınırlı olması ve önizleme özelliklerinin kısıtlı olmasıdır. Alternatif olarak, Windows için Disk Drill'in ücretsiz deneme sürümünü deneyebilirsiniz, geniş bir dosya formatları yelpazesi sunar, taranan dosyaları önizleme özelliğine sahiptir, yedekleme özellikleri vardır ve ücretsiz olarak en fazla 500 MB veri kurtarma limiti sunar.
Emma Collins, teknolojiye olan geniş ilgisini yansıtan teknik öğreticiler ve nasıl yapılır rehberler yazan içerik yazarıdır. Teknik yazar olarak 5 yıldan fazla bir süredir Windows, Android, iOS, Sosyal Medya, Oyunlar ve daha fazlası hakkında makaleler yazmaktadır.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım tamiri konularında 12 yıllık deneyim.