Mac’te USB Flash Sürücüden Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır

Avatar photo
65

Mac'te USB sürücüsünü kurtar

Şüphesiz ki, USB sürücüler bilgileri saklamak veya dosyaları bilgisayarlar arasında aktarmak için inanılmaz derecede kullanışlı cihazlardır. Ancak diğer tüm depolama cihazları gibi, onlar da kusursuz değildir. Bir şeylerin yanlış gitme ve değerli bir dosyayı kaybetme ihtimali her zaman vardır.

USB sürücüye yüklediğiniz bir dosya esrarengiz bir şekilde kaybolursa ne yapmalısınız? Mac’te flash sürücüden veri nasıl kurtarılır? Cevapları öğrenmek için okumaya devam edin.

Mac’te USB Sürücüden Kaybolan Dosyaları Kurtarmak Mümkün mü?

Çoğu durumda evet. Modern veri kurtarma çözümleri sayesinde, USB sürücünüzden silinmiş dosyaların büyük bir kısmını, hatta tamamını birkaç basit ayarla kurtarabilirsiniz. Bu, hafif bozulmalar, kesintiye uğramış bir taşıma işlemi ya da kazara biçimlendirilmiş bir kalem sürücü gibi veri kaybı senaryolarına uygulanır.

Ancak, verilerinizi kurtarmadan önce sürücüye yeni dosyalar yazmaktan kaçınarak hızlı bir şekilde hareket etmek zorunludur.

USB sürücü fiziksel olarak hasar görmüşse veya ciddi şekilde bozulmuşsa, DIY veri kurtarma genellikle mümkün değildir. Bu tür durumlarda, sürücüyü hemen kullanmayı bırakın ve verilerinizi geri almak için profesyonel veri kurtarma hizmeti ile iletişime geçin.

Mac’te USB’den Dosyaları Nasıl Kurtarabilirsiniz

Yapmanız gereken ilk şey USB sürücüyü kullanmayı bırakmak olmalıdır. Mac’te flash sürücü veri kurtarma işlemine başlamaya hazır olana kadar sadece bilgisayarınızdan bağlantısını kesik tutun.

Bunu yapmanın önemi yeterince vurgulanamaz çünkü verilerin üzerine yazılma olasılığını önleyecek ve bu nedenle dosyalarınızı kurtarmaya yardımcı olacaktır.

Yöntem 1:Veri Kurtarma Yazılımı Kullanın

Şimdi Mac üzerinde USB veri kurtarmaya başlayalım. Mac üzerinde USB’yi geri yüklemenin en güvenilir ve etkili yöntemi, bir veri kurtarma aracı kullanmaktır.

Disk Drill, kullanımı kolay ve oldukça çok yönlü olmasıyla bu tür bir uygulamanın harika bir örneğidir. Ayrıca, tüm USB cihaz türlerini destekler ve neredeyse her türlü dosyayı (resimler, videolar, belgeler, arşivler ve daha fazlası) kurtarabilir.

Disk Drill kullanarak Mac’te bir USB sürücüsü nasıl kurtarılır işte adımlar:

 1. Disk Drill’i henüz yüklemediyseniz İndirin ve kurun. Dosyayı tıklayın ve kurulumu tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.
 2. USB sürücünüzü Mac’inize bağlayın ve Disk Drill’i başlatın. Depolama cihazları listesinden, bağlı olan flaş sürücüyü seçin.
 3. Ekrandaki sağ alt köşede bulunan Kayıp verileri ara butonuna tıklayarak cihazınızı taramaya başlayın.disk drill Mac cihazlar listesi
 4. Bulunan ögeleri incele butonuna tıklayarak sürücünüz taranırken dosyaları önizleyin veya tarama işleminin bitmesini bekleyin.disk drill Mac'de dosyaları nasıl gözden geçirirsiniz
 5. Gerekli dosyaları bulduğunuzda, o dosyayı seçmek için yanındaki kutuya tıklayın. Tüm dosyaları kurtarmak istiyorsanız, dosya listesinin üstündeki kutuya tıklayın. Hazır olduğunuzda Kurtar‘a tıklayın.disk drill Mac kurtarma butonu
 6. Geri kazandırılacak dosyayı saklamak istediğiniz klasörü seçmenizi soran bir açılır pencere belirecek. Gerekli yeri tıklayın ve İleri‘ye tıklayın.disk drill Mac'te kurtarılan dosyaları kaydetme

Yöntem 2:Çöp Kutusundan Son Silinen Dosyaları Kurtarma

USB sürücünüzde bir dosyayı sildiğinizde, hemen sonsuza dek kaybolmaz — önce Çöp Klasörüne taşınır. Bu nedenle, USB belleğinizden bir dosyayı manuel olarak sildiğinizden çok zaman geçmediyse, muhtemelen hala Mac’inizdeki Çöp’te bulunabilir ve kolayca kurtarılabilir.

Önemli: Eğer dosyayı flash sürücünüzden sildikten sonra Çöp Kutusu’nu boşalttıysanız, bu yöntem sizin durumunuzda işe yaramayacaktır. Dosyayı geri getirebilmek için tek çözüm, bir Mac USB kurtarma aracı kullanmaktır.

USB’den Mac üzerinde Çöp Kutusu aracılığıyla dosyaları nasıl kurtaracağınıza dair yol (eğer onları yeni silmişseniz):

 1. Mac’inizde Çöp uygulamasını başlatın. Genellikle Dock‘un sağ tarafında bulunur.Mac Dock üzerinde çöp kutusunu bulma
 2. Orada bulunan dosyalara göz atın.
 3. Flash sürücünüzden kaybolan dosyayı bulduğunuzda, onu farklı bir klasöre veya geri USB sürücüsüne sürükleyip bırakın.Mac'te çöp kutusundan USB sürücüsüne dosya taşıma

Yöntem 3: USB Sürücüsündeki Dosyaları Göster

İstenmeyen değişikliklerin ve silinmelerin önüne geçmek için, macOS USB sürücüde bazı klasörleri gizleyebilir. Genellikle bu klasörler uygulama ayarlarını, silinen dosyaları ve diğer verileri içerir. Aramakta olduğunuz dosyaların macOS tarafından basitçe gizlenmiş olması mümkündür.

İşte bu dosyaların nasıl gösterileceği:

 1. USB sürücüyü Mac’inize bağlayın.
 2. Finder’da USB sürücüsüne gidin.
 3. Gizli dosyaları göstermek için Command + Shift + . (nokta) tuşuna basın. Dosyaları tekrar gizlemek için aynı kısayolu kullanabilirsiniz.
 4. USB sürücüsünden silinen dosyaları görmek için .Trashes klasörüne bakabilirsiniz.USB Sürücüdeki Çöp Kutusu Klasörü.

Bozuk Bir USB Sürücüsü Nasıl Onarılır

Eğer verileriniz flash sürücünüzden kendi müdahaleniz olmadan kaybolmuşsa, USB sürücünüzün bozulmuş olma ihtimali vardır. Böyle bir durumda, tekrar kullanmaya başlamadan önce sorunu düzeltmek en iyisidir.

Çözüm 1: İlk Yardımı Çalıştır

Disk Utility, Mac’te herhangi bir depolama aygıtındaki hataları düzeltebilen İlk Yardım adında bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden USB sürücünüz düzgün çalışmıyorsa, onu İlk Yardım ile düzeltmeyi denemelisiniz. Eğer bu da işe yaramazsa, geriye kalan son seçenek cihazı biçimlendirmektir.

İşte Mac’inizde Disk Utility aracılığıyla bozuk bir flash sürücüyü nasıl düzelteceğiniz:

 1. Launchpad‘a gidin ve Disk Utility‘yi açmak için tıklayın.
 2. Kenar çubuğundaki cihaz listesine göz atın. USB sürücünüzü seçmek için üzerine tıklayın.
 3. Üst kısımda First Aid‘e tıklayın.mac first aid butonu
 4. Onaylamak için Run‘a tıklayın.
 5. First Aid işleminin bitmesini bekleyin. Done‘a tıklayın.mac usb sürücü first aid işlemi tamamlandı

macOS’un Terminal’ini kullanarak da İlk Yardım çalıştırabilirsiniz. İşte nasıl:

 1. Spotlight Arama’da (Komut + Boşluk) Terminal arayın ve Terminal uygulamasını açın.
 2. diskutil list yazın ve Enter tuşuna basın. Bu komut Mac’inize bağlı tüm sürücüleri listeler. Listede USB sürücünüzü arayın.
 3. diskutil repairDisk /SİZİN USB SÜRÜCÜNÜZ yazın ve Enter tuşuna basın. “SİZİN USB SÜRÜCÜNÜZ,” yazan yeri USB sürücünüzün disk numarası ile değiştirin. Benim durumumda komut diskutil repairDisk /dev/disk4 oldu.diskutil repairDisk
 4. İlk Yardım, USB sürücüsündeki hataları tarayacak ve onaracaktır.

Not: Free Disk Drill for Mac sürümü USB sürücüsünden dosyaların kurtarılmasına izin vermez, sadece önizlemelerini yapmanıza olanak tanır. Eğer tarama istediğiniz dosyayı ortaya çıkardıysa ve kurtarma işlemine devam etmek istiyorsanız, profesyonel sürümü edinmelisiniz.

Çözüm 2: USB Sürücüsünü Biçimlendir

Flash sürücünüzü Mac’te biçimlendirmek için Disk Utility’i de kullanmalısınız. İşlem tamamlandıktan sonra USB sürücüsündeki tüm veriler silineceğinden, biçimlendirme işleminden önce cihazda hiçbir dosyanın bulunmadığından emin olun.

İşte Mac’inizde Disk Yardımcısı aracılığıyla bir USB flash sürücüyü nasıl biçimlendireceğiniz:

 1. Launchpad‘a gidin ve Disk Utility‘i açmak için tıklayın.
 2. Sol taraftaki cihazlar listesinden USB sürücünüzü tıklayın.
  Ekranda en üstteki Sil butonuna tıklayın.Mac üzerinde disk yardımcısı ile USB Sürücüsü nasıl formatlanır
 3. Flash sürücünüz için bir isim yazın İsim alanı‘na. Eğer sürücüyü Mac’inizle kullanmaya devam etmeyi planlıyorsanız, Mac OS Extended (Journaled) formatı veya başka uygun bir formatı seçin.disk yardımcısı Mac aracılığıyla USB Sürücüsü silme
 4. Sil‘e tıklayın.
 5. USB Sürücü formatlandıktan sonra, Tamam‘a tıklayın ve cihazınızı çıkarın.

Artık flash sürücünüzle yeni bir başlangıç yapacaksınız. İstediğiniz gibi dosyaları yüklemeye başlayabilir ve USB sürücüsünü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çözüm 3: TestDisk Kullanarak Bozuk USB Sürücüsünü Onarma

TestDisk, USB sürücünüzden bozuk ve kaybolmuş bölümleri kurtarabilen mükemmel bir bölüm onarım aracıdır. Çoğu durumda, TestDisk mevcut verilerle birlikte bölümleri kurtarır.

Programın GUI’sinin olmayışı, yeni kullanıcılar için kullanımını zorlaştırır. Programı yalnızca bir klavye kullanarak gezinebilirsiniz—bir seçeneği vurgulamak için Ok tuşlarını kullanın ve seçmek için Enter’a basın.

İşte Mac için TestDisk kullanarak bozuk bir USB sürücüsünü nasıl düzelteceğinize dair adım adım kılavuz:

 1. TestDisk İndir‘e tıklayın ve arşivi çıkartın.
 2. Çıkartılan klasörden TestDisk‘i çalıştırın.
 3. Bir günlük dosyası oluşturup oluşturmayacağınıza karar verin. Günlük dosyası, bölüm kurtarma işleminin olaylarını saklayacaktır. Gerçek onarım/kurtarma işlemi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.create log
 4. Listeden USB sürücünüzü seçin ve Enter‘a basın.Select your USB drive
 5. Bölüm tablosu tipini seçin. TestDisk bunu otomatik olarak algıladığı için, USB sürücünüzün farklı bir bölüm tablosuna sahip olduğundan emin değilseniz bu ekranda Enter‘a basınız.Select the partition table type
 6. Analiz‘i seçin ve Enter‘a basın. Onay ekranında da Enter‘a basın.Select Analyse
 7. Hızlı Arama‘yı seçin ve Enter‘a basın. TestDisk keşfettiği tüm bölümleri listeler.Quick Search
 8. Her bölümün yanında bir önek olacak—D(silinmiş), *(Bootable), P(ana), L(mantıksal). Silinmiş olarak listelenen bir bölüm, öneki değiştirmezseniz silinmiş olarak kalır. Öneki değiştirmek için, seçili bölümü vurgulayın ve önekleri döngüde geçmek için ok tuşlarını kullanın. Bir bölümü kurtarmak için, öncesinde P önekinin olmasını sağlayın. Öneki değiştirdikten sonra, Enter‘a basın.
 9. Bir bölümü vurgulayın ve dosyalarını listelemek için P‘ye basın. Önceki ekrana dönmek için Q‘ya basın. Gerekli bölüm listelenmemişse, Daha Detaylı Arama seçeneğini seçin—bu çok uzun sürecek.Select a partition
 10. Gerekli bölüm ve dosyaların orada olduğunu onayladıktan sonra, Yaz‘ı seçin ve Enter‘a basın.select Write
 11. Onay isteminde Y‘ye basın.
 12. confirm writing partition tableTestDisk USB sürücüyü onaracak.

Çözüm 4: Yazılım Güncellemelerini Kontrol Edin

Mac’inizde en güncel USB sürücü sürücülerinin yüklü olmasını sağlamak için macOS’un en son sürümünü çalıştırmak önemlidir. USB sürücünüze erişmekte sorun yaşıyorsanız, Mac’inizdeki en son yazılım güncellemelerini kontrol etmekte ve bunları yüklemekte fayda vardır. Bu teknik olarak USB sürücüyü “onarmaz”, ancak sorunun eski yazılımdan kaynaklandığı ihtimalini ortadan kaldırır.

İşte macOS’ta yazılım güncellemelerini nasıl kontrol edeceğiniz:

 1. Ekranınızın sol üst köşesindeki Apple logosuna tıklayın.
 2. Sistem Ayarları veya macOS sürümünüze bağlı olarak Sistem Tercihleri‘ni seçin.
 3. Genel > Yazılım Güncelleme seçeneğine tıklayın.macOS'ta yazılım güncellemelerini kontrol et
 4. MacOS bu ekranda otomatik olarak güncellemeleri kontrol edecek.MacOS güncellemeleri kontrol et

USB Sürücülerden Dosyalar Neden Kaybolur

USB sürücüsünde verilerin kaybolmasının ana nedenlerini inceleyelim:

 • Flash sürücü bozulmuş: USB monte olmuyorsa, Mac tarafından tanımlanmıyorsa ya da tuhaf sesler çıkarıyorsa sürücünün bozulma ihtimali var demektir ve bu, dosyaların kaybolması da dahil olmak üzere her şeyin başına gelebileceği anlamına gelir.
 • USB yanlışlıkla biçimlendirildi: Bu işlem sürücüdeki tüm verileri silecektir. Ancak sürücüyü hemen kullanmayı bırakırsanız, Mac üzerinde bir flash sürücüden veri kurtarmak için özel yazılımlar kullanma şansınız hâlâ olacaktır.
 • Dosyalar hâlâ kopyalanıyorken sürücüyü çıkardınız: Mac’ten USB sürücüye dosya kopyalama işlemini yarıda keserseniz, o dosyaları orada bulamayacağınız açıktır.
 • USB aygıtı bozulmuş: Özellikle farklı işletim sistemleriyle (örneğin Windows ve macOS) bilgisayarlar arasında USB sürücüsünü kullanıyorsanız, bunun sonucunda birkaç sorun meydana gelebilir.
 • Dosyaları kazara sildiniz: Fareyle yanlış bir tıklama yapmanız ve önemli bir dosyayı silmeniz mümkündür. Neyse ki, ne yaptığınızı hemen fark ederseniz, bu dosyayı Çöp Kutusu’ndan geri yükleyebilirsiniz. Aksi takdirde yapılacak tek şey bir veri kurtarma uygulaması kullanmaktır.
 • USB sürücüsü zararlı yazılımla enfekte olmuş: Bilgisayar virüsleri sıklıkla USB sürücüsündeki bütün mevcut verileri kilitleyebilir ve hatta yok edebilir. USB sürücünüzde açıklanamayan veri kaybına zararlı yazılımlar neden olmuş olabilir. Bunun çözümü için USB sürücünüzü güvenilir bir antivirüs programı ile taramanız gerekmektedir.

Sonuç

USB sürücüden veri kurtarmak, üçüncü taraf veri kurtarma araçları kullanılarak mümkündür. Ancak, flash diskin fiziksel olarak hasar görmediğinden ve macOS’un Disk Utility’sinde görünür olduğundan emin olun. Değilse, profesyonel bir veri kurtarma servisi ile iletişime geçmek daha iyidir.

Veri kaybı açıklanamıyorsa, USB sürücüsünün bozuk olmasından kaynaklanıyor olabilir. Aşağıdaki işlemlerden birini yapmak sorunu çözmelidir—sürücüde İlk Yardımı çalıştırın, bozuk bölümleri kurtarmak için TestDisk kullanın, Mac’inizin güncel olduğundan emin olun ve flash sürücüyü biçimlendirin.

SSS:

macOS'ta USB sürücüden veri kurtarmak için bir veri kurtarma programı kullanın:
 1. Disk Drill'i indirin ve kurun.
 2. Disk Drill'i açın, USB sürücüyü seçin ve Kayıp verileri ara butonuna tıklayın.
 3. Bulunan öğeleri incele'ye tıklayın.
 4. Geri yüklemek istediğiniz dosyaları seçin ve Kurtar'a tıklayın.
 5. Dosyalar için bir kurtarma hedefi seçin ve İleri'ye tıklayın.
Silinen dosyaları bir flash sürücüden yazılım kullanmadan kurtarmak için şu adımları izleyin:
 1. Dock'tan Çöp Kutusu'nu açın.
 2. Silinen dosyaları arayın, üzerlerine sağ tıklayın ve Geri Yükle'yi seçin.
 3. Alternatif olarak, USB sürücüyü Finder'da açın, .Trashes klasörünü görünür yapın ve dosyaların orada olup olmadığını kontrol edin.
Flash sürücüden kaybolan dosyaları macOS Çöp kutusu klasöründe veya USB sürücüsünün içindeki .Trashes klasöründe bulabilirsiniz. Eğer dosyalar orada yoksa, onları geri getirmek için bir veri kurtarma programı kullanmak en iyisidir.
Bu muhtemelen bir dosya sistemi hatası veya başka bir tür mantıksal bozulmadan kaynaklanıyor. Mac Disk Utility'deki İlk Yardım özelliğini kullanarak bunu düzeltmeye çalışabilirsiniz.
Avatar photo
Romana Levko, teknolojiyle ilgili konularda güçlü bir ilgisi olan profesyonel bir içerik yazarıdır. Ana odak noktası veri kurtarma, Apple ürünleri ve siber güvenlik üzerinedir. Boş zamanlarını Mac'ini kurcalayarak ve en sevdiği müzik albümlerini arka arkaya dinleyerek geçirir.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım tamiri konularında 12 yıllık deneyim.