Windows ve Mac için En İyi 16 USB Flash Sürücü Onarım Aracı

Önerdiğimiz her uygulamayı size en güvenilir ve etkin çözümleri sunabilmek için test ederiz.
Onaylayan
121

en iyi usb tamir aracıSık sık hata mesajları, yavaş performans ve eksik veriler, mantıksal olarak hasar görmüş bir USB sürücünün belirtileridir. Sürücünüzü onarmak için USB onarım araçlarını kullanmanız gerekecek. Ve evet, internet üzerinde bu tür araçların bolca bulunmaktadır. İşinizi kolaylaştırmak için, kullanabileceğiniz en iyi 16 aracın bir listesini derledik.

USB Onarım Aracı Nedir ve Nasıl Seçilir

Genel olarak, USB sürücüler iki tür hasara karşı hassastır–fiziksel hasar ve mantıksal hasar. USB onarım araçları, flash sürücünüz mantıksal olarak zarar gördüğünde size yardımcı olabilecektir. Fiziksel hasarla (bükülmüş bağlayıcılar, zarar görmüş NAND flash yongası, su hasarı ve aşırı ısınma gibi) karşılaşırken, profesyonel bir USB onarım servisine başvurun.

USB Sürücülerle İlgili Yaygın Mantıksal Sorunlar

USB sürücüler, birçok mantıksal soruna karşı savunmasızdır. Her birinin farklı belirtileri vardır, ancak ortak bir nokta veri kaybı ve sürücünüze veri yazamama durumudur. Kullandığınız USB onarım programı karşılaştığınız soruna bağlı olarak değişecektir.

Rehber olarak aşağıdaki tabloyu kullanın:

Problem

Açıklama

Çözüm

🗂 Bozulmuş dosya sistemi USB sürücüye veri okuma veya yazma yapamıyorsunuz, ancak PC tarafından algılanıyor. Bu, uygunsuz çıkarmalar, ani güç kesintileri ve PC çökme durumlarından kaynaklanabilir. Önce, veri kurtarma yazılımını kullanarak verilerinizi kurtarın. Ardından, USB sürücünüzü taratmak için CHKDSK kullanın.
🦠 Malware Bilgisayar virüsleri, USB’nin dosyalarını ve dosya sistemini bozabilir. Genellikle USB sürücüsünü enfekte olmuş bir bilgisayara bağladığınızda gerçekleşir. PC’nizi taramak için Windows Defender veya üçüncü taraf bir antivirüs programı kullanın. Taramadan sonra, silinen dosyaları geri almak için veri kurtarma yazılımını kullanın. Veri kurtarmadan sonra, dosya sistemini ve kötü sektörleri düzeltmek için sürücüyü biçimlendirebilirsiniz.
📦 RAW dosya sistemi USB sürücünüzün dosya sistemi tamamen eksikse veya ciddi şekilde hasar görmüşse, Windows Disk Yönetiminde RAW olarak gözükecektir. Veri kurtarma yazılımını kullanarak verilerinizi geri alın ve ardından sürücüyü biçimlendirin.
💿 Kötü sektörler Zamanla, USB sürücünüz kötü sektörler geliştirecektir. Bunlar, depolama alanında erişilemeyen veya kullanılamayan alanlardır. Kötü sektörler, sürücünün uzun süreli kullanılmasının bir parçası olmakla birlikte, flash diskin yanlış kullanımından da kaynaklanabilir. Bir veri kurtarma programı kullanarak verilerinizi kurtarın ve ardından sürücüyü CHKDSK kullanarak onarın. CHKDSK sürücünüzü düzeltemiyorsa, flash sürücünüzdeki kötü sektörleri tespit etmek ve onarmak için ücretli USB onarım araçlarından birini kullanın.

USB Flash Sürücünüzden Dosyaları Nasıl Kurtarırsınız

Mantıksal hasarın çoğu durumunda, kalem sürücünüzde saklanan dosyalara erişemeyeceksiniz.

Onarım işleminden önce, ilk olarak bozuk USB sürücünüzden tüm verilerinizi kurtarmanız iyi bir fikirdir. Onarım işlemi dosyalarınızı silebilir ve bazen sürücünüzü onarmanın tek yolu onu biçimlendirmektir.

Şansınıza, sürücünüz PC tarafından algılanıyorsa, içindeki verilerin çoğunu, hatta hepsini kurtarabilirsiniz. Nasıl mı? İyi, üçüncü taraf veri kurtarma yazılımları kullanarak.

Seçebileceğiniz birçok seçenek var, ancak USB sürücünüzün bir yedekleme (disk imajı) oluşturmanıza ve ardından kurtarılabilir veriler için yedeği taratmanıza izin verdiği için Disk Drill kullanmanızı öneririm. Sürücüyü daha fazla veri kaybına neden olabilecek stres altına alacağından, doğrudan kurtarılabilir veriler için USB sürücüyü taratmak tavsiye edilmez.

İşte USB sürücünüzün bir disk imajını oluşturma ve tüm verilerinizi geri almak için nasıl tarama yapabilirsiniz:

Disk Drill Kullanarak USB Sürücünüzün Bir Disk İmajını Oluşturma

 1. Disk Drill’i indirin ve yükleyin.
 2. USB sürücüyü PC’nize bağlayın.
 3. Disk Drill’i açın ve Ekstra Araçlar altındaki Sürücü Yedekleme seçeneğine tıklayın.
 4. USB sürücüyü seçin ve Byte-by-byte Yedekle düğmesine tıklayın.Disk Drill'de Byte-byte Yedekleme ekranı
 5. USB sürücünüzün disk imajını kaydetmek istediğiniz yeri seçin ve Tamam‘a tıklayın.Disk imajı kaydetme hedefi.
 6. Disk Drill disk imajını oluşturacaktır.Disk imajı oluşturuldu.

Disk Drill Kullanarak USB Sürücünüzün Disk İmajını Tarama

 1. Disk Drill’i açın ve Depolama Cihazları sekmesinde olduğunuzdan emin olun, Veri Kurtarma‘nın altında.
 2. Disk imajı ekle seçeneğine tıklayın ve kalem sürücünüzün disk imajını arayın. Üzerine çift tıklayın. Disk Drill’e monte edilecektir.Disk Drill'de Disk imajı ekle seçeneği.
 3. Flash disk sürücünüzün disk imajını seçin ve Kayıp verileri ara üzerine tıklayın.Disk Drill'de Kayıp verileri ara seçeneği.
 4. Bulunan ögeleri incele üzerine tıklayın veya doğrudan kurtarmak istediğiniz dosya tipini tıklayın (Resimler, Video, Ses, Belgeler, Arşivler, ve Diğer).Disk Drill'de Bulunan ögeleri incele ekranı.
 5. İstediğiniz dosyaları seçmek için onay kutularını kullanın ve Kurtar‘a tıklayın. Disk Drill, şu anda seçili dosyanın bir önizlemesini görüntüler. USB sürücünüzdeki mevcut tüm dosyalar, bu ekrandaki Mevcut menü altında görünecektir. Silinmiş veya kayıp dosyaları görüntülemek ve kurtarmak için Silinen veya kayıp veya Yeniden yapılandırılmış bölümlerini genişletin.Disk Drill'de kurtarılabilir dosyalar listesi.
 6. Kurtarma hedefi seçin ve İleri‘ye tıklayın.Disk Drill'de Kurtarma hedefi istemi.
 7. Disk Drill dosyaları kurtaracaktır.

En İyi USB Onarım Araçları

Listemizde, USB bellek onarım araçlarını üç farklı kategoriye dağıttık – ücretsiz yerleşik araçlar, ücretli araçlar ve marka özgü USB sürücü onarım araçları.

Windows ve macOS’ta Ücretsiz Yerleşik Flash Sürücü Onarım Yardımcı Programları

USB sürücülerinizde küçük mantıksal hasar durumunda, Windows ve Mac’deki yerleşik disk onarım araçları onarmak için yeterlidir. Ayrıca, ücretsiz olmaları ve ek indirmeler gerektirmemeleriyle güvenilirlik avantajı sunarlar.

1. CHKDSK (Windows)

CHKDSK sözdizimi.

CHKDSK (kısa adıyla “disk kontrolü”), 1980’lerden beri etrafta olan bir komut satırı yardımcı programıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, depolama sürücülerinizdeki kötü sektörleri kontrol eder ve onarır. Komut İstemi, Windows Terminal, Windows PowerShell veya DOS Istemi kullanarak CHKDSK çalıştırabilirsiniz.

Pros

 • Farklı parametreler kullanarak çeşitli yollarla çalıştırılabilir ve ücretsizdir.
 • Kötü sektörleri tespit etmede ve onarmada ustadır veya hasarlı dosya sistemini.
 • HEM FAT32 hem de NTFS dosya sistemleriyle uyumludur.
Cons
 • RAW USB sürücülerde çalışmaz.
 • Onarım işlemi sırasında verileri silebilir.
 • Grafik Kullanıcı Arayüzlü (GUI) flash sürücü onarım araçlarına göre kullanıcı dostu değildir.

2. Diskpart (Windows)

Windows'ta Diskpart.

Diskpart, Windows ile birlikte gelen başka bir komut satırı aracıdır. CHKDSK’ten farklı olarak, USB’nizin dosya sistemini tam olarak onarmaz. Bunun yerine, USB sürücünüzü fabrika durumuna temizleyip biçimlendirmek için kullanabilirsiniz. Diskpart, disk tablosunu dönüştürme, bölümler oluşturma/değiştirme/silme ve disk niteliklerini değiştirme gibi ek işlevsellikler sunar.

USB sürücüsünü diskpart ile nasıl biçimlendireceğiniz işte böyle yapılır.

Pros

 • Bilgisayarınızdaki depolama sürücülerini yönetmeye gelince muazzam kontrol ve esneklik sunar.
 • Komut satırı aracı olduğu için, Windows Kurtarma Ortamında çalıştırılabilir, yani Windows başlatılmadığı zaman bile kullanabilirsiniz.
Cons
 • İlk olarak verilerini silmeden bir USB sürücüsünü onaramaz.
 • Kullanıcı dostu değildir. Biçimlendirmeyi gerçekleştirmek için ardışık olarak çok sayıda komut yazmanız gerekir.

3. GUI Disk Hata Kontrol Aracı (Windows)

Windows'ta Hata kontrol aracı.

Windows’taki Disk Hata Kontrol Aracı esasen chkdsk’nin GUI versiyonudur. Komut İstemi’nde komut yazma sürecinin tümünü atlayarak daha kullanıcı dostudur. Ancak, chkdsk komut satırı yardımcı programı kadar esneklik ve parametre sunmaz.

Pros

 • Birkaç tıklama ile USB sürücünüzde hataları tarayanızı sağlar. Yeni PC kullanıcıları için de kullanımı kolaydır.
 • USB sürücünüzün dosya sistemini tespit eder ve düzeltir.
Cons
 • Komut satırı bazlı karşılığına kıyasla sınırlı işlevsellik sunar.
 • Yalnızca USB sürücüsü Windows Gezgini'nde görünüyorsa çalışır.

4. İlk Yardım (macOS)

macOS'ta Disk Yardımcısı.

macOS’un Disk Yardımcısı içindeki İlk Yardım özelliği, Windows’taki CHKDSK’ya benzer. Sürücülerinizdeki herhangi bir dosya sistemi hatasını tespit eder ve onarır. Herhangi bir komut çalıştırmanız gerekmez çünkü özellik GUI tabanlıdır. Aslında, Windows GUI Disk Hata Kontrol Aracından daha kullanıcı dostudur. USB sürücünüzden kaybolan dosyalar, yavaş performans ve rastgele hata mesajları fark ederseniz mükemmel bir onarım seçeneğidir.

Pros

 • Son derece kullanıcı dostudur.
 • Depolama sürücülerinizin preventif bakımı için mükemmeldir. Küçük dosya sistemi sorunlarını ortaya çıktıkça düzeltmek için ara sıra İlk Yardımı çalıştırmak iyi bir fikirdir.


Cons
 • Sınırlı işlevsellik. Sadece küçük dosya sistemi hatalarını onarmakta yeteneklidir.
 • macOS'iniz USB sürücüsünü algılamıyorsa kullanamazsınız.

5. Windows Defender (Windows)


Windows Defender tarama seçenekleri.

Bilgisayar virüsleri genellikle USB sürücünüzde bozulmaya ve diğer mantıksal sorunlara neden olur. Genellikle bu, USB sürücüyü enfekte olmuş bir bilgisayara bağladığınızda gerçekleşir. USB’nizdeki mantıksal sorunların ve bozulmanın kötü amaçlı yazılım nedeniyle olduğundan şüpheleniyorsanız, onu Windows Defender ile taratmak (Windows Vista ve üstü sürümlere dahil) iyi bir fikirdir. Tüm PC’nizi Tam Tarama kullanarak taramak da önerilir.

Pros

 • Ek maliyete gerek kalmadan yetenekli bir antivirüs çözümü.
 • Özel taramalar, kötü amaçlı yazılımın bulunduğunu düşündüğünüz belirli klasörleri taranmanızı sağlar. Bu zaman kazandırır.


Cons
 • Bağlandıklarında otomatik olarak USB sürücülerini taramaz.
 • Periyodik tarama yalnızca dahili depolama sürücülerine sınırlıdır.

Ücretli USB Onarım Araçları


Eğer ücretsiz araçlar USB belleğinizi onaramadıysa, ücretli seçeneklere başvurmanız gerekecek. Ücretli araçlar daha geniş işlevsellik, daha iyi kullanılabilirlik sunar ve genellikle daha iyi sonuçlar verir. Ayrıca sorunun küçük dosya sistemi bozulmasından daha karmaşık olduğu durumlarda da size yardımcı olabilirler.

6. AOMEI Partition Assistant (Windows)


Aomei Partition Assistant.

AOMEI Partition Assistant, bölümleme ve disk yönetiminde sağladığı özelliklerle az sayıda aracın başa çıkabildiği bir araçtır. Windows Disk Yönetimi ile karşılaştırıldığında, USB sürücünüzü biçimlendirmenin, bölümlemenin ve onarmanın daha kolay ve işlevsel bir yolunu sunar. Ayrıca, programın premium versiyonunu kullanarak USB sürücünüzden kaybolan bölümleri de kurtarabilirsiniz.

Pros

 • Tek bir arayüz içinde bölümleri yönetme ve kurtarma yeteneği. AOMEI Partition Assistant’ın işlevselliği yalnızca USB sürücünüzü onarmakla sınırlı değildir.
 • Zengin özelliklere sahip ücretsiz plan.
 • Aracı kullanarak Master Boot Kaydı (MBR)’nı yeniden oluşturabilirsiniz.
 • Windows’un başlatılamadığı durumlarda bile programın kullanılabilmesi için Windows Kurtarma Ortamına entegre edilebilir.


Cons
 • Ücretsiz versiyonda sınırlı bölüm kurtarma yetenekleri vardır. Kurtarılabilir bölümleri görebilir, ancak kurtaramazsınız.
 • Premium planlar pahalıdır.
 • Yalnızca Windows'ta çalışır.Fiyatlandırma: Başlangıç fiyatı $39.95’ten başlayan ücretli planlar ile ücretsiz Standard versiyon.

7. ALSOFT DiskWarrior (Mac)


macOS'ta Alsoft DiskWarrior.

DiskWarrior, Mac işletim sistemi için hazırlanan en eski disk onarım programlarından biridir ve USB sürücünüzün dizinlerini ve dosya sistemini yeniden oluşturmak istemeniz durumunda mükemmel bir seçenektir. Ancak, bu kullanım durumunu oldukça daraltır. Eğer USB sürücünüzden silinen dosyaları kurtarmak istiyorsanız, DiskWarrior size yardımcı olamaz. Yalnızca HFS+ dosya sistemleriyle biçimlendirilmiş diskleri destekler.

Pros

 • Sezgisel, kullanımı kolay arayüz.
 • Çok hızlı onarım hızları.
 • MacOS disk yardımcısı onaramadığı bozuk dosyalarınızı ve dosya sistemlerini onarır.
 • Mac’inizi kurtarma modundayken DiskWarrior’ı çalıştırmak için kullanılabilecek bir flash sürücü ile gelir.


Cons
 • Ücretsiz deneme yok.
 • Windows dosya sistemlerini (FAT32, NTFS, exFAT) ve en son macOS dosya sistemini, APFS'yi desteklemez.
 • Dosyalarınızı kurtarmaz.

Fiyatlandırma: Tek kopya için $119.5. DiskWarrior Flash Sürücüsü içerir.

8. DiskGenius (Windows)

DiskGenius ana ekranı.

Eğer kötü sektörler USB sürücünüzün bozulmasına neden olduysa, DiskGenius kötü sektörleri doğrulamak ve onarmak için iyi bir seçenek olarak kendini sunar. Doğrulama işlemi salt-okunurdur, dolayısıyla veri kaybı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, onarım işlemi dosyalarınızı silebilir, bu yüzden DiskGenius’u kullanmadan önce USB sürücünüzün bir disk imajı oluşturmanız önerilir.

Pros

 • Veri kurtarma ve disk onarım yazılımı tek bir pakette.
 • USB sürücünüzdeki kötü sektörleri doğrulamanıza ve onarmanıza olanak tanıyan özellik yüklü bir ücretsiz sürüm.
 • RAW USB sürücülerini destekler.
 • Bölüm tablosunu yedeklemek ve geri yüklemek için kullanılabilir.
Cons
 • Karmaşık kullanıcı arayüzü.
 • Olası yardım desteği canlı sohbet ve telefon desteği olmadan yetersiz.
 • Mac özgü dosya formatlarını desteklemez.

9. Outbyte Driver Updater (Windows)

Outbyte Driver Updater ana ekranı.

USB sürücünüzün düzgün çalışmıyor olmasının yaygın nedenlerinden biri eski sürücülerdir. Ve Windows, yeni güncellemeler çıktığında tüm gerekli sürücüleri güncellemek için güvenilir olamaz. Outbyte Driver Updater, PC’nizi tarayarak bozuk veya eski sürücüleri tespit eder. Ardından Outbyte Driver Updater kullanıcı arayüzünden doğrudan sürücüleri indirip yükleyebilirsiniz.

Pros

 • Eski veya bozuk sürücüleri manuel olarak belirleme zahmetini ortadan kaldırır.
 • Eski sürücüler için kolay geri dönüşler için yedekleme yapar.
 • Bir PC iyileştirici içerir.
Cons
 • USB'nin dosya sistemini onarmaz veya bozuk bölümleri geri yükleyemez.
 • Tek seferlik satın alma seçeneği yok.

Fiyatlandırma: 7 gün ücretsiz deneme. Üç aylık abonelik için $29.95.

10. Norton Antivirüs Yazılımı (Windows ve macOS)

Norton Antivirüs ana ekranı.

PC veya Mac’inizde yerleşik olan antivirüs çözümü yeterince yetenekli olsa da, Norton’un Antivirüs Paketi’nden daha iyi değildir. Norton kullanarak, USB sürücünüzü her bağladığınızda USB sürücünüzü tarayacak otomatik USB taramalarını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, Norton Antivirüs’ün virüs tanımları düzenli olarak güncellenir ve bu, bilgisayarınızın yerleşik antivirüsünün yapamayacağı en yeni tehditleri tespit ederek onları kaldırmasını sağlar.

Pros

 • macOS ve Windows’ta yerleşik güvenlik programlarından daha iyi virüs tespiti ve temizleme.
 • PC’nizde dönemsel taramalar ayarlayarak tehditler tespit edildiği anda bunları temizleyin.
 • Oldukça özelleştirilebilir.
Cons
 • Ücretsiz sürüm yok. Sadece sınırlı bir 7 günlük ücretsiz deneme var.
 • Eğer PC'niz sık sık tehditlere maruz kalmıyorsa sadece bunun için mantıklı olur. Aksi takdirde, yerleşik programlar yeterlidir.

Fiyatlandırma: 7 gün ücretsiz deneme. Planlar yılda $59.99’dan başlar. Geniş indirimler mevcuttur.

Üreticiye Özgü USB Onarım Araçları

Popüler USB markalarının genellikle tarafından üretilen bir USB belleği onarmak istiyorsanız kullanabileceğiniz genellikle ücretsiz USB onarım araçları bulunmaktadır. Bu araçlar güvenilirdir ve CHKDSK veya Disk Utility’den daha fazla işlevsellik istiyor ancak evrensel üçüncü parti USB onarım programları için prim ödemek istemiyorsanız iyi bir seçimdir.

11. Transcend JetFlash Çevrimiçi Kurtarma

Transcend JetFlash USB Kurtarma yazılımı.Eğer sahip olduğunuz bir Transcend JetFlash USB sürücüsü düzgün çalışmıyorsa, Transcend’in JetFlash Online Recovery aracı USB sürücüsünü fabrika ayarlarına geri döndürebilir. İşlem, sürücüdeki mevcut tüm dosyaları silecektir, bu yüzden aracı kullanmadan önce önce Transcend USB sürücünüzden verilerinizi kurtarmayı unutmayın.

Pros

 • Transcend JetFlash USB sürücüleri için üretici onaylı sıfırlama aracı.
 • Ücretsiz kullanım.
 • Basit ve kullanımı kolay arayüz.
Cons
 • USB sürücüsündeki tüm mevcut verileri siler.
 • Sadece 16 GB ve altı JetFlash 780 sürücüleri destekler.

12. Kingston Format Utility

Kingston Format Utility.

Eğer bir Kingston USB sürücüye sahipseniz, üreticinin kendi format aracı sürücüyü fabrika ayarlarına geri döndürebilir. Virüsleri, dosya sistemi sorunlarını ve dosyaları silerken bunu yapar.

Pros

 • Kullanımı kolay. Sadece sürücünüzü ve formatlamak istediğiniz dosya sistemini seçin ve TAMAM’a tıklayın.
 • Küçük indirme boyutu.
 • Ücretsiz kullanım.
Cons
 • Windows'un yerleşik format aracına kıyasla fark edilir bir işlevsellik farkı yok.
 • Uzun süredir güncellenmedi.

13. Apacer USB Repair Tool

Apacer USB Repair.

Apacer USB Repair Tool, Apacer ve diğer markalara ait USB sürücülerle çalışır. Bu aracı kullanarak USB sürücünüzü formatlayabilir veya fabrika ayarlarına “geri yükleyebilirsiniz”. Her iki seçenek de tüm verilerinizi silecektir. Aracın işlem süresince karşılaştığı herhangi bir mantıksal sorunu çözecektir.

Pros

 • Yalnızca iki seçenek bulunan basit bir arayüz–Format ve Restore.
 • Diğer şirketler tarafından üretilen USB sürücülerle de çalışır.
 • Ücretsiz kullanım.
Cons
 • Programı etkili bir şekilde nasıl kullanacağınız hakkında resmi bir belge yok.
 • Program profesyonel görünmüyor ve çok fazla güven uyandırmıyor.

Fiyatlandırma: Ücretsiz.

14. Seagate SeaTools

Seagate SeaTools dashboard.

Seagate’in SeaTools aracı genellikle PC’nizdeki sabit diskleri kontrol etmek ve düzeltmek için yüklenen bir programdır. Ancak USB sürücülerle uyumlu olduğundan, sürücünüzün sağlık kontrolünü yapmak ve karşılaştığınız sorunları çözmek için kullanabilirsiniz. SeaTools, USB sürücünüzdeki kötü blokları teşhis edebilir ve düzeltebilir.

Pros

 • Ek güvenlik için tanınmış bir marka tarafından geliştirildi.
 • Hem sabit disklerinizi yönetmek hem de düzeltmek için de kullanılabilir.
 • Tamir aracı olmanın yanı sıra bir format aracı olarak da işlev görür.
 • Seagate dışı sürücülerle de uyumlu.
Cons
 • Karmaşık kullanıcı arayüzü.
 • Onarım işlemi uzun sürer.

Fiyatlandırma: Ücretsiz.

15. Silicon Power USB Flash Sürücü Kurtarma Yazılımı

Silicon Power USB Onarım yazılımı.

Eğer USB’niz yazmaya karşı korumalı, biçimlendirilemiyor veya PC tarafından tanınmıyorsa, Silicon Power USB Flash Sürücü Kurtarma Yazılımı USB sürücünüzün onarılması konusunda yardımcı olabilir. Bütün kalem sürücülerle uyumlu olan bu yazılım, özellikle Silicon Power USB sürücüleri için tasarlanmıştır.

Pros

 • Kullanımı basit.
 • Yalnızca 218 KB olan küçük indirme paketi.
 • Bütün USB sürücülerle çalışır.
Cons
 • 2016'dan beri güncellenmemiştir.
 • Verilerinizi silmeden sürücünüzü onaramaz.

Fiyatlandırma: Ücretsiz.

16. PNY UFIX III

PNY UFIX III penceresi.

Eğer PNY veya HP USB sürücünüz varsa ve bu sürücü yazmaya karşı korumalı veya Windows’ta erişilebilir değilse, PNY UFIX USB sürücünüzü biçimlendirebilir ve onarabilir. Arabirim tarihli olup, programdan Kurtar veya Çık seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Yine de, aracı kullanmadan önce tüm verilerinizi yedeklemeniz gerekir.

Pros

 • Yazmaya karşı korumalı olan sürücüleri bile biçimlendirebilir ve onarabilir.
 • Arabirim, fazla seçenekle sizi şaşırtmaz.
 • İndirilmesi ve kullanılması ücretsizdir.
 • Kurulum gerektirmez.
Cons
 • PNY UFIX düzenli olarak güncellenmez. Son güncelleme 2017'de yapılmıştır.
 • Yalnızca HP ve PNY USB sürücülerle uyumludur.

Fiyatlandırma: Ücretsiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hem Windows hem de macOS'ta yerleşik disk kontrol araçları bulunmaktadır - sırasıyla CHKDSK ve Disk Utility. Bu araçları kullanarak USB sürücünüzü onarabilirsiniz. İşe yaramazlarsa, kalem sürücünüzü onarmak için markaya özel onarım araçlarından birini indirebilirsiniz.
Mantıksal olarak hasar görmüş bir USB sürücüsü, flash sürücü onarım yazılımı kullanılarak onarılabilir. Fiziksel olarak zarar görmüş sürücüler, bölgenizdeki bir profesyonel veri kurtarma servisi ile iletişime geçilerek düzeltilebilir.
USB flash sürücünüzü onarmak için, yerleşik disk kontrol araçlarını kullanabilir veya üçüncü taraf bir flash sürücü onarım programı indirebilirsiniz. Eğer hasar fiziksel ise, çevrimiçi olarak profesyonel bir veri kurtarma servisi ile iletişime geçebilirsiniz.
USB sürücünüzdeki kötü sektörleri temizlemek için, Windows'ta CHKDSK veya macOS'ta Disk Utility'i kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, sürücünüzü tamamen biçimlendirebilirsiniz de.
manuviraj
Manuviraj Godara, dört yıldan fazla deneyime sahip profesyonel bir içerik yazarıdır. Teknolojiye olan artan merakı ve deneyimi, veri kurtarma ve tüketici teknolojisi ile ilgili içerikler oluşturmasını sağlıyor. Çalışmalarını ayrıca MakeUseOf.com ve HandyRecovery. adreslerinde de bulabilirsiniz.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.