Jak łatwo odzyskać opróżniony Kosz na twoim Macu

Avatar photo
Napisane przez
Zatwierdzone przez
83

Odzyskiwanie plików z opróżnionego kosza w Mac

Najlepszym sposobem na utrzymanie porządku na Twoim Macu jest regularne pozbywanie się zbędnych plików. Jednak bardzo łatwo jest przypadkowo usunąć ważny plik w trakcie tego procesu. Na szczęście odzyskanie pliku w takim przypadku jest dziecinnie proste. Ale jeżeli usuniesz plik i opróżnisz po tym Kosz, a dopiero potem zdasz sobie sprawę, że potrzebujesz tego pliku, sytuacja robi się trochę bardziej skomplikowana.

Nawet jeśli właśnie to przeżywasz, nie tracisz jeszcze nadziei. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o najlepszym rozwiązaniu tego problemu.

Jak znaleźć Kosz na Macu

Domyślnie Kosz znajduje się na końcu Doku we wszystkich Macach. Ikona folderu wygląda jak kosz na śmieci i może trochę różnić się w zależności od wersji macOS używanej na twoim komputerze.

ikona kosza na doku

Kosz nie może być usunięty z Doku, ale w niektórych przypadkach, gdy są problemy z twoim Maciem, może tymczasowo zniknąć. Jeśli nie możesz znaleźć Kosza na Doku, spróbuj następujących opcji.

Opcja nr 1: Finder

Oto jak znaleźć Kosz na twoim Macu za pomocą Finder:

 1. Uruchom Finder.
 2. Korzystając z menu na górze, kliknij „Idź > Przejdź do folderu” (lub naciśnij Command + Shift + G).przejdź do folderu
 3. Wpisz ~/.Trash w polu wyszukiwania i kliknij „Idź”.

Opcja nr 2: Terminal

Jeśli czujesz się komfortowo z użytkowaniem aplikacji z interfejsem tekstowym, to możesz uzyskać dostęp do folderu Kosz na swoim Macu przez Terminal. Oto jak to zrobić:

 1. Otwórz Terminal (przejdź do Launchpad i wpisz Terminal w polu wyszukiwania).
 2. Skopiuj-wklej następujące polecenie w oknie Terminala i naciśnij klawisz Return: cd .Trashterminal kosz na macu
 3. Następnie skopiuj-wklej to polecenie i naciśnij Return: ls -al ~/.Trashpliki kosza w terminalu

Zobaczysz listę plików, które aktualnie znajdują się w Koszu.

Opcja nr 3: Ikona na pulpicie

Inny sposób dostępu do Kosza na Twoim Macu to dodanie folderu Kosz do pulpitu. Oto jak to zrobić:

 1. Otwórz Terminal (przejdź do Launchpad i wpisz Terminal w polu wyszukiwania).
 2. Skopiuj-wklej poniższe polecenie w okno Terminala i naciśnij klawisz Return: ln -s ~/.Trash ~/Desktop/Trashterminal create trash folder
 3. Przejdź na pulpit swojego Maca i poszukaj folderu o nazwie „Trash” (będzie wyglądał jak zwykły folder).trash folder desktop

Czy można odzyskać opróżnione Kosze?


Krótko mówiąc – tak, możliwe jest odzyskanie opróżnionego Kosza na Macu. Oczywiście wyniki odzyskiwania danych będą się różnić w zależności od konkretnej sytuacji. Wiele czynników może wpłynąć na ten proces: czas, wielkość usuniętego pliku, błędy dysku (takie jak uszkodzenia i awarie), dostępne kopie zapasowe itp.

Kiedy opróżniasz Kosz na swoim Macu, pliki stamtąd nie zostają od razu usunięte. Mimo że nie możesz ich zobaczyć, fizycznie wciąż znajdują się one na dysku, aż Mac zastąpi je nowymi danymi. Dlatego aby zwiększyć swoje szanse na odzyskanie tych plików, powinieneś przestać używać Maca, jak tylko zauważysz, że pliki zniknęły. Co więcej, musisz działać szybko, ponieważ im szybciej rozpoczniesz proces odzyskiwania danych, tym większe masz szanse na ich odzyskanie.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Kosz został faktycznie opróżniony po usunięciu tych plików, dobrze jest zlokalizować folder i sprawdzić, czy pliki zniknęły, zanim przejdziesz do odzyskiwania danych.

Jak odzyskać opróżniony Kosz na Macu


Gotowy, aby przywrócić te usunięte pliki z opróżnionego Kosza na Macu? Zasadniczo są trzy opcje oferujące optymalne wyniki: użycie specjalistycznego oprogramowania do odzyskiwania danych, kopii zapasowej Time Machine lub kopii zapasowej iCloud.

Jeśli regularnie robiłeś kopie zapasowe swojego Maca za pomocą Time Machine lub iCloud, istnieje szansa, że te usunięte pliki znajdują się na jednej z tych kopii, i będziesz mógł je stamtąd odzyskać. Ale jeśli nie masz dostępnych żadnych kopii zapasowych, lub nie jesteś pewien, czy potrzebne pliki się tam znajdują, najlepszym rozwiązaniem jest użycie narzędzia do odzyskiwania danych. Ta metoda jest bezpieczna, a dzięki zaawansowanej funkcji skanowania szybko przywrócisz pliki z opróżnionego folderu Kosz.

Metoda 1: Odzyskiwanie opróżnionego Kosza na Macu za pomocą oprogramowania


Na rynku dostępnych jest całkiem sporo narzędzi, które można użyć do celów odzyskiwania danych na Macu. Jednak nie wszystkie z nich mogą być zastosowane przy odzyskiwaniu plików z opróżnionego Kosza.

Disk Drill to jeden z najlepszych programów do odzyskiwania danych na Mac, który dzięki przyjaznemu dla użytkownika projektowi i łatwemu w nawigacji systemowi, może być używany przez każdego niezależnie od ich wiedzy. Ma również wysoki wskaźnik sukcesu w odzyskiwaniu usuniętych plików z opróżnionego Kosza, co czyni go idealną opcją. Co więcej, obsługuje prawie każdy typ i format pliku (video, audio, archiwa, obrazy, dokumenty itp.), więc możesz być pewien, że niezależnie od tego, jakiego pliku próbujesz odzyskać, będzie on pokryty przez to narzędzie.

 1. Pobierz Disk Drill dla Mac i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby go zainstalować.
 2. Uruchom aplikację.
 3. Wybierz dysk twardy, na którym znajdowały się usunięte pliki z listy dostępnych urządzeń. Następnie kliknij przycisk Szukaj utraconych danych, aby rozpocząć skanowanie.
 4. wybierz dysk twardy, na którym znajdowały się usunięte plikiZaczekaj na zakończenie skanowania i kliknij Przeglądaj znalezione elementy.przeglądaj znalezione elementy
 5. Użyj menu na górze wyników skanowania, aby zawęzić swoje wyszukiwanie według typu pliku, rozmiaru lub daty. Jeśli pamiętasz nazwę usuniętego pliku lub jego format, użyj pola wyszukiwania w prawym górnym rogu.filtruj znalezione pliki
 6. Kliknij plik, aby go podejrzeć i sprawdzić, czy to ten, którego potrzebujesz.podejrzyj znalezione pliki
 7. Wybierz pliki, które chcesz przywrócić, i kliknij przycisk Odzyskaj.wybierz pliki do odzyskania
 8. Wybierz preferowaną lokalizację dla odzyskanych danych (aby uniknąć nadpisywania danych, wybierz folder znajdujący się na innym dysku niż ten, na którym wcześniej były przechowywane) i kliknij Dalej, aby potwierdzić.wybierz lokalizację odzyskiwania

Metoda 2: Odzyskaj Opróżniony Kosz z Kopii Zapasowej Time Machine

Jeśli na Twoim Macu jest włączony Time Machine, powinieneś być w stanie odzyskać usunięte pliki z jednej z kopii zapasowych lub migawek systemowych, które zostały wykonane przez narzędzie. Proces ten jest dość prosty i całkowicie bezpieczny. Wszystko czego potrzebujesz, to zewnętrzny dysk twardy z kopiami zapasowymi Time Machine (jeśli używałeś go do tworzenia kopii zapasowej swojego Maca) i Twój komputer.

  1. Podłącz dysk zawierający kopie zapasowe Time Machine do swojego Maca (jeśli używałeś wewnętrznego dysku na kopie zapasowe, pomiń ten krok).
  2. Używając paska menu na górze, kliknij ikonę Time Machine i wybierz „Przeglądaj kopie zapasowe Time Machine” z rozwijanego menu.Przeglądaj kopie zapasowe Time Machine
  3. Przejdź do folderu, w którym znajdowały się potrzebne pliki przed usunięciem.
  4. Użyj strzałek lub osi czasu po prawej stronie, aby przejść do wersji kopii zapasowej zawierającej szukane pliki.przywróć time machine
  5. Aby podejrzeć określony plik, kliknij go i naciśnij spację na klawiaturze.
  6. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać i kliknij przycisk „Przywróć”.

  Metoda 3: Odzyskiwanie opróżnionego kosza z kopii zapasowej iCloud

  Inną opcją, którą możesz wypróbować, jest odzyskanie plików z opróżnionego Kosza na Macu z konta iCloud. Jeśli używałeś iCloud do synchronizowania plików z Maca, ta metoda nadaje się do szybkiego i bezpiecznego odzyskania usuniętych plików. Jednak pamiętaj, że iCloud przechowuje wersje plików we własnym koszu do 30 dni. Dlatego jeśli upłynęło więcej czasu od kiedy opróżniłeś folder Kosz bezpośrednio na Macu, ta metoda może się okazać nieskuteczna.

  1. Otwórz preferowaną przeglądarkę i przejdź na icloud.com.
  2. Zaloguj się na swoje konto iCloud, używając nazwy użytkownika i hasła Apple ID.
  3. Kliknij iCloud Drive.logowanie do icloud drive
  4. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać.
  5. Kliknij przycisk Pobierz u góry.odzyskiwanie plików z icloud

Ostateczne wnioski


Przypadkowe usunięcie ważnych plików i zrozumienie tego faktu dopiero po opróżnieniu Kosza na Macu to stresująca sytuacja. Chociaż może się wydawać, że odzyskanie tych danych jest niemożliwe, istnieje kilka prostych rozwiązań do wypróbowania: oprogramowanie do odzyskiwania danych, kopie zapasowe Time Machine lub iCloud. Z odpowiednim podejściem odzyskasz usunięte pliki w mgnieniu oka.

FAQ:


Tak! Możesz wejść w Preferencje Findera, a następnie kliknąć zakładkę Zaawansowane. Tam będziesz mógł włączyć opcję, która będzie wyświetlać ostrzeżenie za każdym razem, gdy będziesz opróżniać Kosz na swoim Macu. Nie zostanie on opróżniony, dopóki tego nie zatwierdzisz.


Jest opróżniany tylko wtedy, kiedy zrobisz to ręcznie, chyba że masz włączone preferencje Findera, aby robił to automatycznie co 30 dni.


Niektóre z najpopularniejszych i skutecznych sposobów to użycie Disk Drill i Time Machine.


Możesz użyć kopii zapasowej Time Machine do znalezienia opróżnionego Kosza bez używania oprogramowania, takiego jak Disk Drill.Avatar photo
Romana Levko to profesjonalna autorka treści o silnym zainteresowaniu tematyką technologiczną. Skupia się przede wszystkim na odzyskiwaniu danych, produktach Apple oraz cyberbezpieczeństwie. Wolny czas spędza majsterkując przy swoim Macu i przesłuchując ulubione albumy muzyczne.
Zatwierdzone przez
12 lat doświadczenia w programowaniu, administracji baz danych i naprawie sprzętu komputerowego.