Biçimlendirilmiş Bir Sabit Sürücüden Dosya Kurtarma: Mac ve Windows

Onaylayan
140

Biçimlendirilmiş sabit sürücüden dosyaları kurtarın

Bir sabit diski biçimlendirmek size temiz bir başlangıç sağlar. Bu, sabit diskinizin düzenli bakımının bir parçası, artık kullanılmayan dosyaları temizlemenin bir yolu ve bazı durumlarda—mantıksal bozulmayla başa çıkmak için bir son çare olabilir. Ancak, birçok kullanıcı kendilerini yanlış bölümü veya sürücüyü biçimlendirdikleri veya biçimlendirme işlemi sırasında kaybolan bazı dosyalara daha sonra ihtiyaç duyduklarını fark ettikleri bir durumda bulurlar.

Şanslıyız ki, sabit diskinizi biçimlendirdikten sonra bile verileri kurtarmak mümkündür. Aşağıdaki bölümlerde, biçimlendirilmiş bir sabit diskten veri kurtarmanın mümkün olduğu durumlara ve bunun nasıl yapılacağına bakacağız.

Biçimlendirilmiş Bir Sürücüden Veri Kurtarabilir miyim?

Biçimlendirilmiş bir sürücüden veri kurtarmanın etkileyen faktörlere bakmadan önce, biçimlendirme sırasında neler olduğunu anlamanın hayati öneme sahip olduğunu bilin.

Biçimlendirme iki türlüdür—düşük seviye biçimlendirme ve yüksek seviye biçimlendirme. Bir son kullanıcı olarak yalnızca yüksek seviye biçimlendirme yapabilirsiniz çünkü düşük seviye biçimlendirme zaten fabrikadan yapılmıştır. Yüksek seviye bir biçimlendirme sırasında, tüm dosyalar diskten silinir ve sürücü üzerinde, diskteki dosyaların depolanmasını ve yönetimini kolaylaştıran bir dosya sistemi oluşturulur.

Üst düzey biçimlendirme, hızlı biçimlendirme ve tam biçimlendirme olarak daha da alt kategorilere ayrılabilir:

 • Hızlı biçimlendirme, adından da anlaşılacağı gibi, hızlıdır. Diskteki kötü sektörleri aramaz ve sadece diskin üzerindeki dosyaların kaydını siler. Yani, teknik olarak dosyalar hala disk üzerinde mevcuttur, sadece işletim sistemi artık onların varlığından haberdar değildir. Sonuç olarak, işgal ettikleri alan yeni dosyalar tarafından kullanılabilir ve bu yeni dosyalar eski dosyaların üzerine yazılabilir.
 • Diğer yandan, tam biçimlendirme çok daha kapsamlıdır ve tamamlanması çok daha fazla zaman alır. Bu işlemde, sürücüdeki tüm veri blokları sıfırlarla üzerine yazılır ve işletim sistemi aynı zamanda süreç içinde kötü sektörleri de arar.

kurtarma şansları akış şeması
Veri kurtarmanın kapsamı ve şansı esas olarak iki ana faktöre bağlı olacaktır—yapılan biçimlendirmenin türü ve biçimlendirmeden sonra diske yeni veri yazılıp yazılmadığı.

Hızlı biçimlendirme sonrasında tüm verilerinizi kurtarmak mümkündür, ancak tam biçimlendirme sonrasında verilerinizin hiçbirini kurtarmak imkansızdır.

Not: Veri kurtarma şanslarını en üst düzeye çıkarmak için, biçimlendirilmiş diske yeni dosyalar yazmaktan kaçının ve biçimlendirilmiş diski taramak için sadece güvenilir bir veri kurtarma programı kullanın.

Windows veya Mac’te Biçimlendirilmiş Bir Sürücü Nasıl Kurtarılır

Başarılı bir kurtarmanın olasılığını artırmak için yapabileceğiniz en önemli şey, cihazı derhal kullanmayı bırakmaktır. Bir diski biçimlendirdiğinizde, işletim sistemi verilere olan mantıksal erişimi kaldırır, ancak yeni bilgilerle üzerine yazılana kadar fiziksel olarak cihazda hala mevcuttur.

Yöntem 1: Profesyonel Veri Kurtarma Yazılımı Kullanın

Disk Drill veri kurtarma yazılımı, biçimlendirilmiş bir sürücü veya bölümden veri kurtarabilen güvenilir ve kullanıcı dostu bir çözümdür. Windows kullanıcıları bu araçla ücretsiz olarak 500 MB’a kadar veri kurtarabilir ve bu ticari veri kurtarma çözümünün tüm deneme sürümleri, kurtarılabilecek verilerin önizlemesini yapmanızı sağlar.

Araç için Windows ve Mac sürümlerinin prosedürlerine ayrı ayrı bakacağız, çünkü aralarında ufak farklar var. Her iki durumda da, uygulamanın indirilmesi veya kurulumu için biçimlendirilmiş diski kullanmayın. Verileri kazara üzerine yazmaktan kaçınmak için verileri geri yüklemek istediğiniz farklı bir cihaza geri yükleyin.

Windows sistemleri:

 1. İndirin ve Windows için Disk Drill programını yükleyin.install disk drill on pc
 2. Biçimlendirilmiş harici sabit sürücüyü bağlayın.
 3. Programı başlatın ve uygulamanın ekranından diski veya bölümü seçin. Tarama işlemini başlatmak için Kayıp verileri ara düğmesine tıklayın.select the formatted drive
 4. Bulunan dosyaları önizleyin ve kurtarmak istediğinizleri seçin.select files found on drive
 5. Kurtar butonuna tıklayın ve geri yüklenen dosyalar için yeni bir konum seçin. Bahsedildiği gibi, kurtarılan verileri kaydetmek için orijinal diski kullanmayın.recover files from formatted hard drive

MacOS sistemleri:

 1. Mac için Disk Drill’i İndirin ve kurun.
 2. Gerekirse yanlışlıkla biçimlendirilmiş harici sabit diski bağlayın.
 3. Uygulamayı başlatın ve uygulamanın listesinden diski veya bölümü seçin. Silinmiş verileri tarayabilmek için Kayıp verileri ara düğmesine tıklayın.listeden mac sabit sürücüsünü seç
 4. Bulunan dosyaları önizleyin ve kurtarma için seçimlerinizi yapın.disk drill'de dosyaları önizle
 5. Kurtarmayı gerçekleştirmek için Kurtar düğmesine tıklayın. Farklı bir sürücü üzerinde yeni bir depolama yeri seçin. Sonra İleriye tıklayın.mac sabit diskinden dosyaları kurtar

Yöntem 2: Ücretsiz Yazılımları Kullanın

TestDisk ve PhotoRec, formatlanmış bir sürücü veya bölümden veri kurtarmada yardımcı olabilecek ücretsiz eş ürünlerdir. TestDisk, bölümleri kurtarmak için kullanılır ve orada depolanan dosyaları geri getirmez. PhotoRec işin bu kısmını halleder.

PhotoRec ile dosyaları kurtarmak için şu adımları izleyin:

 1. İndirin ve PhotoRec’i yükleyin. Biçimlendirilmiş sürücüyü kullanmayın.
 2. İndirilen dosya arşivini çıkartın.
 3. Uygulamayı photorec_win.exe üzerine tıklayarak başlatın.
 4. Taramak istediğiniz depolama aygıtını ok tuşlarını kullanarak seçin. İlerlemek için klavyenizde Enter‘a basın.
 5. Taramak istediğiniz bölümü ok tuşlarıyla seçin. Taramak için Enter‘a basın.
 6. Doğru dosya sistemini seçin ve Enter‘a basın. Çoğu durumda, PhotoRec otomatik olarak doğru seçeneği önerecektir.
 7. Yalnızca atanmamış alanı mı yoksa tüm bölümü mü tarayacağınızı seçin.
 8. Kurtarılan dosyaların kaydedileceği hedefi seçin. İşiniz bittiğinde klavyenizde C‘ye basın.

Photorec dosya kurtarma

Bu ücretsiz araçlar birçok işletim sistemi ve dosya sistemini desteklemekte ve eğer ücretsiz bir çözüm kullanmaya kararlıysanız denemeye değer olabilir. Disk Drill’den çok daha az sezgisel kullanım sunarlar ve eğer önemli veriler söz konusuysa dikkatli kullanılmalıdırlar.

Yöntem 3: Yedeğinizden Veri Kurtarma

Biçimlendirilmiş bir sürücüden dosyaları kurtarmanın tek güvenilir yolu, işlemi gerçekleştirmeden önce yapılmış bir yedeklemeden faydalanmaktır. Kazara biçimlendirilmiş bir sürücü, sistem yedeklerini sık sık almanız gerektiğinin mükemmel bir örneğidir.

Hem macOS hem de Windows, değerli verilerinizi korumanız için düzenli olarak kullanmanız gereken ücretsiz yedekleme ve geri yükleme araçları sunar. İşte bir sabit sürücüyü biçimlendirdikten sonra yedekleme ile dosyaları nasıl kurtarabilirsiniz.

macOS sistemler

Mac kullanıcıları, verilerini yedeklerle korumak için yerleşik Time Machine yedekleme ve kurtarma uygulamasını kullanabilirler. Biçimlendirilmiş bir sürücüden dosyaları geri yüklemek için yedekleme depolama ortamını kullanmanız gerekiyorsa aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Time Machine yedeklerini içeren depolama aygıtınızı Mac’inize bağlayın.
 2. İhtiyacınız olan dosyaların son kaydedildiği klasörde bir Finder penceresi açın.
 3. Menü çubuğundaki saat ikonuna tıklayarak Time Machine’ı açın.
 4. Time Machine’ın ekran üzerindeki navigasyonunu kullanarak kurtarmak istediğiniz dosyaları bulun.Time machine yedeği
 5. Dosyayı önizlemek için Boşluk Çubuğu‘na basın.
 6. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin.
 7. Öğeyi kurtarmak için Geri Yükle düğmesine tıklayın.

Windows sistemleri

Windows, bilgisayarınıza yüklediğiniz işletim sistemi sürümüne bağlı olarak farklı yedekleme ve geri yükleme programlarına sahiptir. İşte Windows sistemlerinde bir yedeklemeden kurtarırken kullanılacak adımlar.

Windows 10

 1. Dosya Gezgini’ni açın ve ardından geri yüklemek istediğiniz öğeleri içeren klasörü açın.
 2. Klasörün üst kısmındaki şeritte Anasayfa sekmesine tıklayın.
 3. Dosya Geçmişi programını başlatan Geçmiş düğmesine tıklayın.Dosya Geçmişini Açma.
 4. Geri yüklemek istediğiniz öğeleri seçin. Klasörler, tekil dosyalar veya birden fazla dosya seçebilirsiniz.
 5. Windows 10’da dosya geçmişiKurtarmak istediğiniz veri versiyonunu bulmak için gezinti bölmesini kullanın.
 6. Geri Yükle düğmesine tıklayın.
 7. Ad çakışmalarını nasıl ele almak istediğinizi seçin.
 8. Dosyalarınızı kurtarma işlemi bittiğinde pencereyi kapatın.

Önceki Windows sürümleri

 1. Başlat menüsünü açın ve arama kutusuna yedekleme yazın.
 2. Yedekle ve Geri Yükle‘yi seçin.
 3. Dosyalarımı geri yükle düğmesine tıklayın.
 4. Dosyaları Geri Yükle iletişim kutusunda kurtarmak istediğiniz dosyaları bulun.Windows'ta Yedekle ve geri yükle özelliği
 5. Dosyaların geri yükleneceği konumu seçin. Dosya bozulmasını önlemek için orijinal disk veya bölümü kullanmayın.
 6. Yinelenen dosyalarla ne yapılacağını seçin.
 7. Geri Yüklenen dosyaları görüntülemek için klasörü açan bağlantıya tıklayın.
 8. İletişim kutusunu kapatmak için Bitir‘e tıklayın.

Sonuç

Biçimlendirme nedeniyle kaybolan veriler çoğu zaman geri getirilebilir, ancak bir önemli önkoşul vardır—biçimlendirme hızlı bir biçimlendirme (tam biçimlendirme değil) olmalıdır. Bu sağlandığında, Disk Drill gibi etkili ve güvenilir bir veri kurtarma aracı kullanarak verilerinizin çoğunu, hatta tamamını kurtarabilirsiniz. Kullanıcı deneyiminden ödün vermeye istekliyseniz, bazı ücretsiz veri kurtarma araçları da vardır—TestDisk, ve PhotoRec.

Etkililiklerine rağmen, veri kurtarma programları, tüm önemli verilerinizi sık sık yedeklemenin yerini tutamaz. Ek olarak, verileriniz çok değerliyse, fiziksel hasar söz konusuysa veya sürücü algılanmıyorsa, kendi başınıza yapmak yerine profesyonel bir veri kurtarma servisi ile iletişime geçmek daha iyidir.

SSS:

Silinen dosyaları kurtarmak için bir yazılım uygulaması yüklemeniz gerekmez, fakat yedekleme yapmadıysanız, artık Geri Dönüşüm Kutusunda olmayan kalıcı olarak silinmiş dosyaları kurtaramazsınız. Yazılım kullanmadan silinen dosyaları kurtarmak için:
 1. Masaüstündeki Geri Dönüşüm Kutusu simgesine çift tıklayın.
 2. Dosyalarınızı bulun.
 3. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin.
 4. Sağ tıklayın ve "Geri Al" seçeneğini seçin.
PhotoRec, güçlü dosya kurtarma yeteneklerine ve geniş bir platform desteğine sahiptir. İster dijital bir kamera ister geleneksel bir sabit disk olsun, onu nasıl kullanacağınızı anlayabildiğiniz sürece PhotoRec sizi korur. Başka iyi bir araç da Recuva, çok daha az dosya formatını desteklemesine rağmen çok daha kullanıcı dostu bir arayüze sahip olup veri kurtarma sürecini daha basit bir hale getiriyor. Ayrıca, Profesyonel Veri kurtarma yazılımlarının bazen ücretsiz deneme seçenekleriyle geldiğini belirtmekte fayda var, örneğin - Disk Drill for Windows sizi 500MB'a kadar ücretsiz kurtarmanıza izin verir.
Çoğu durumda, biçimlendirilmiş sabit diskten veri kurtarmak mümkündür. Bir sabit disk biçimlendirildiğinde, disk üzerindeki dosya sistemi silinir, ancak disk üzerindeki veriler hemen silinmez. Bunun yerine, silinen veriler tarafından işgal edilen disk alanı, yeni veri yazmak için kullanılabilecek olarak işaretlenir. Bu, yeni veriler tarafından üzerine yazılmadıkça verinin hala disk üzerinde mevcut olduğu anlamına gelir. Kurtarma işleminin başarısı, disk biçimlendirildikten sonra diskin ne kadar kullanıldığına ve sabit diskin durumuna gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.
Sürücüyü biçimlendirmek çeşitli nedenlerle yapılabilir. İşte en yaygın birkaçı.
 • Sürücüyü satmadan veya başka bir amaçla kullanmadan önce sürücüdeki tüm verileri silmek. Örneğin, diskinizi resimlerinizin bir yedeğini saklamak için kullanıyor olabilirsiniz ve şimdi onu geniş çoklu ortam dosyalarını tutmak için kullanmanız gerekebilir.
 • Yeni bir dosya sistemi için hazırlık yapma. Bilgisayarınızdaki temel dosya sistemini değiştirmek için bir sürücüyü veya bölümü biçimlendirmek isteyebilirsiniz.
 • Yeni bir işletim sistemi yüklemesi için diski hazırlama. Eğer bir diski macOS sistemi ile kullanıyorsanız, onu Windows makinenizle kullanmadan önce biçimlendirmeniz gerekecektir.
 • Bozulmuş bir sürücüyü onarmak, cihazı biçimlendirmenizi gerektirebilir.

manuviraj
Manuviraj Godara, kemerinin altında 4 yıldan fazla deneyime sahip profesyonel bir içerik yazarıdır. Sürekli büyüyen teknolojiye olan merakı ve tecrübesi onu, veri kurtarma ve tüketici teknolojisi ile ilgili içerikler oluşturmaya itmektedir.
Onaylayan
Yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi ve donanım onarımında 12 yıllık deneyim.
0 COMMENTS
This field is required
This field is required
We respect your privacy; your email address will not be published.

We respect your privacy; your email address will not be published.

You have entered an incorrect email address!
This field is required